12.04.2016

57. TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni 500 gazetecinin katılımıyla yapıldı. Törende ödül alan gazeteciler, yaptıkları haberler nedeniyle sanık sandalyesinde değil de ödül töreninde olmanın haklı gururunu yaşadıklarını anlattılar.
 
İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 57’incisini gerçekleştirdiği Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, Taksim The Marmara Oteli’nde yapıldı. DAP Yapı sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül töreninde; 41 gazeteci ödül aldı.
 
  [ yazının devamı ] 


11.04.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Ayhan Yılmaz’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Ayhan Yılmaz vefat etti. Yılmaz’ın cenazesi 12 Nisan 2016 Salı günü Edremit (Balıkesir) Çamlıbel Köyü Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Çamlıbel Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


11.04.2016

TGC: Aydın Dörter'i kaybettik ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, basın şeref kartı sahibi Aydın Dörter vefat etti. Aydın Dörter'in vefatıyla ilgili bir başsağlığı mesajı yayınlayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,
 
"Değerli üyemiz Aydın Dörter'i kaybetmenin acısı içindeyiz. Gazeteciliğe uzun yıllar hizmet eden Aydın Dörter, her gün Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne gelerek yapılan etkinliklere düzenli olarak katılırdı. Aydınlık ve güleryüzlü kıdemli meslektaşımız Aydın Dörter'i hiç unutmayacağız. Ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz."
  [ yazının devamı ] 


06.04.2016

Öldürülen gazeteciler TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen toplantıyla anıldı

TGC Başkanı Olcayto: Bugün gazeteciler öldürülmüyor ama süründürülüyor
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), öldürülen 65 gazeteciyi, ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin mezarı başında saygı duruşunda bulunduktan sonra Basın Müzesi’nde düzenlenen törenle andı.
  [ yazının devamı ] 


04.04.2016

TGC 6 Nisan'da öldürülen gazetecileri anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 6 Nisan 2016 Çarşamba günü saat 11.30’da basının ilk şehidi olarak tarihe geçen Hasan Fehmi’nin Çemberlitaş’taki Sultan 2. Mahmut Türbesi’ndeki mezarı başında Öldürülen Gazetecileri anacak. Gazeteciler, anmanın ardından saat 12.00’de Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisini ziyaret edecek.
 
  [ yazının devamı ] 


01.04.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş, Basın Enstitüsü Derneği'nin açıklaması:

“Devlet sırrıyla halkın haber alma hakkı tıkanmasın”
 
Can Dündar ve Erdem Gül'ün duruşması öncesinde açıklama yapan TGC, TGS; ÇGD, DİSK Basın İş ve Basın Enstitüsü Derneği dava oturumlarının izleyicilere kapatılmasının evrensel hukuk ve yargı uygulamasına aykırı olduğunu belirterek, gazetecilerin tutuklanmadan yargılanmasını talep etti. Meslek örgütlerinin açıklamasında şu görüşler yer aldı:
 
  [ yazının devamı ] 


30.03.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Aytek Aydemir’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi TRT eski Yayın Denetleme Kurulu Üyesi Aytek Aydemir vefat etti. Aydemir’in cenazesi 31 Mart 2016 Perşembe günü Altunizade İlahiyat Fakültesi Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Küçüksu Kocatepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


29.03.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Emin Edis’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Emin Edis vefat etti. Edis’in cenazesi 30 Mart 2016 Çarşamba günü Basınköy Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


28.03.2016

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ GENEL KURUL ÇAĞRISI

Cemiyetimiz Olağan Genel Kurulu 14 Nisan 2016 Perşembe ve 15 Nisan 2016 Cuma günleri saat 10.00’da Cağaloğlu Türkocağı Cad. No.1’deki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda aşağıdaki gündemi görüşmek üzere toplanacaktır.
 
Toplantıda gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı 21 Nisan 2016 Perşembe günü saat 10.00’da çoğunluk aranmaksızın başlayacak 22 Nisan 2016 Cuma günü aynı yerde devam edecektir.
  [ yazının devamı ] 


24.03.2016

“Habere Özgürlük Toplantısı”ndan çarpıcı mesaj:“Gazetecilik suç değil, çözümdür”

“Gazetecilik suç değil, çözümdür”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın İş, Haber Sen ve Basın Enstitüsü Derneği’nin tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için başlattığı Habere Özgürlük Kampanyası’nın basın toplantısı yapıldı.
  [ yazının devamı ] 


24.03.2016

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 56 yıldır düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.
 
İSTANBUL - Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1959 yılından bu yana sürdürdüğü Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.
 
  [ yazının devamı ] 


23.03.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş, Haber-Sen ve Basın Enstitüsü düzenliyor

Ulusal ve uluslararası basın meslek örgütleri
Habere Özgürlük için 24 Mart’ta bir araya geliyor
  [ yazının devamı ] 


23.03.2016

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ünal Kutsal’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Gazeteci Ünal Kutsal 23 Mart 2016 Çarşamba günü ikindi namazının ardından Fatih Camisi’nden alınarak Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


22.03.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş, Haber-Sen ve Basın Enstitüsü düzenliyor

Ulusal ve uluslararası basın meslek örgütleri Habere Özgürlük için 24 Mart tarihinde bir araya geliyor
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın İş, Haber Sen ve Basın Enstitüsü Derneği’nin tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için başlattığı Habere Özgürlük Kampanyası’na uluslararası meslek örgütleri de destek verdi. 24 Mart 2016 Perşembe günü saat 17.00’de Cağaloğlu’nda bulunan TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda bir araya gelecek ulusal ve uluslararası basın meslek örgütleri temsilcileri “habere ve gazeteciye özgürlük” isteyecek. Meslek örgütleri 25 Mart tarihinde Çağlayan’daki adliyede Can Dündar ve Erdem Gül’ün de duruşmasını izleyecek.
 
  [ yazının devamı ] 


19.03.2016

TGC-KAS 80. Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da tamamlandı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Gazeteciler birbirlerini hedef göstermemeli
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği 80. Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da tamamlandı. Başkan Olcayto, yaptığı kapanış değerlendirmesinde, “Demokrasi farklı görüşlere tahammül rejimidir. Bunu gazeteciler de benimsemelidir. Birbirlerini ihbar etmemelidir” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


18.03.2016

TGC-KAS 80. Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da başladı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Her yazılanın suç olacağı yeni terör tanımından endişe duyuyoruz
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği 80’inci Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da başladı.
  [ yazının devamı ] 


17.03.2016

TGC-KAS 80. Yerel Medya Semineri Antalya’da yapılacak

Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 80’incisi 18-19 Mart 2016 tarihlerinde Antalya’da yapılacak. Seminere çevre il ve ilçelerden çok sayıda gazeteci katılacak.
 
İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği yerel gazetecilik seminerleri devam ediyor. 80. Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da yapılacak. Antalya Ela Quality Resort Belek’te gerçekleştirilecek seminere; Antalya başta olmak üzere Burdur, Isparta, Karaman, Konya, Muğla’dan çok sayıda gazeteci katılacak.
  [ yazının devamı ] 


17.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto Hakkari Valiliğine başvuruda bulundu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto Hakkari Valisi Yakup Canbolat’ a gönderdiği yazıda Hakkari ve Yüksekova’da görev yapan gazetecilerin bölgedeki çatışma ortamından etkilenmemeleri ve halkı aydınlatma görevini yerine getirirken can ve çalışma güvenliklerinin sağlanmasını ve çalışma olanaklarının kolaylaştırılmasını istedi.
  [ yazının devamı ] 


15.03.2016

TGC ve TGS: “Özgür Gündem çalışanlarının basın kartı iptali hak gasbıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Özgür Gündem Gazetesi’nde görev yapan gazetecilerin Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından basın kartlarının iptalinin keyfi bir karar olduğuna dikkat çekti. Komisyonun bağımsızlığını yitirdiğini vurgulayan ve gazetecilerin kart haklarının iadesini isteyen TGC ve TGS’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


14.03.2016

TGC: “Önceki başkanlarımızdan Cevat Fehmi Başkut’u saygıyla anıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, TGC üçüncü başkanı gazeteci-yazar Cevat Fehmi Başkut’un 45. ölüm yılında bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


14.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu:

“Ankara'daki terör saldırısını lanetliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


11.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu hazırladı

TGC Kadın Komisyonu’nun hazırladığı "Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu”nun tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda; kitabın kadın odaklı habercilik açısından bir rehber olacağına vurgu yapıldı.
 
İSTANBUL-Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Kadın Komisyonu medyadaki cinsiyetçi dilin önüne geçilmesi için "Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu” hazırladı.
 
  [ yazının devamı ] 


10.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu hazırladı

TGC Kadın Komisyonu’nun hazırladığı kılavuz 11 Mart 2016 Cuma günü saat 11.00’de düzenlenecek toplantıyla tanıtılacak.
 
İstanbul-Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Kadın Komisyonu medyadaki cinsiyetçi dilin önüne geçilmesi için "Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu"nu hazırladı. Kitap 11 Mart 2016 Cuma günü saat 11.00’de Gazeteciler Restoranı’nda düzenlenecek basın toplantısında tanıtılacak.
 
  [ yazının devamı ] 


10.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazeteci Merdan Yanardağ’ın duruşmasını izledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a açılan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasının duruşmasını izledi. Duruşma 14 Haziran’a ertelendi.
 
  [ yazının devamı ] 


09.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu hazırladı

TGC Kadın Komisyonu’nun hazırladığı kılavuz 11 Mart 2016 Cuma günü saat 11.00’de düzenlenecek toplantıyla tanıtılacak.
 
İstanbul-Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Kadın Komisyonu medyadaki cinsiyetçi dilin önüne geçilmesi için "Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu"nu hazırladı. Kitap 11 Mart 2016 Cuma günü saat 11.00’de Gazeteciler Restoranı’nda düzenlenecek basın toplantısında tanıtılacak.
  [ yazının devamı ] 


09.03.2016

TGC Tan Gazetesi’nin Kadın Yazarlarını andı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği “Tan Gazetesi’nin Kadın Yazarları” başlıklı toplantıda konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, basının zor günler geçirdiğini söyledi. Başkan Olcayto, “İktidarın elindeki hem gazete sayısı hem ekran sayısı giderek çoğalıyor. Tek tip yayın halka sunuluyor” dedi.
 
 
[ yazının devamı ] 


09.03.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş, Haber-Sen ve Basın Enstitüsü uluslararası imza kampanyası başlattı

“Habere özgürlük istiyoruz”
 
İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın İş, Haber Sen ve Basın Enstitüsü Derneği tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması ve habere özgürlük için uluslararası bir kampanya başlattı.
  [ yazının devamı ] 


09.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazeteci Merdan Yanardağ’ın duruşmasını izledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a açılan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasının duruşmasını izledi. Duruşma 14 Haziran’a ertelendi.
  [ yazının devamı ] 


09.03.2016

TGC, Bakırköy Estetik Dent ile indirim anlaşması yaptı

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), üye ve birinci derece yakınlarına dönük hastanelerle indirim anlaşmaları kapsamında Bakırköy Estetik Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile indirim anlaşması yaptı. Anlaşmaya göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve birinci derece yakınları; Bakırköy Estetik Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden indirimli sağlık hizmeti alabilecek. Bakırköy Estetik Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği; dolgu, diş taşı temizliği, diş çekimi, kanal tedavisi, kaplama- metal üstü porselen, damak yarım çelik protez, zirkonyum kaplama - lamina kaplama, damak tam protez, diş beyazlatma, temizlik paket, ortodonti, periodontoloji tedavisi alanlarında hizmet veriyor.
 
  [ yazının devamı ] 


08.03.2016

TGC ve KAS işbirliği ile düzenlendi

Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar belli oldu
 
Yerel medyayı desteklemeyi sürdüren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği “2015 Yerel Medya Ödülleri”ni kazananlar belli oldu. Ödüller haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda verildi.
 
  [ yazının devamı ] 


07.03.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Kurtul Altuğ’un ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı Sahibi gazeteci Kurtul Altuğ, 81 yaşında vefat etti. Altuğ'un cenazesi, 8 Mart Salı günü (yarın) Ataköy 5. Kısım Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Bahçeşehir Gülvadi Mezarlığı'nda toprağa verilecek
  [ yazının devamı ] 


07.03.2016

TGC: “Çetin Emeç’i sevgi ve saygıyla anıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Çetin Emeç’in ölümünün 26. yıldönümünde bir anma mesajı yayınladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Çetin Emeç, titiz çalışmasıyla ve çalışkanlığı ile gazetecilere örnek oldu” dedi.
 
İSTANBUL - 7 Mart 1990'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, ölüm yıldönümünde anıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Emeç’in ölümünün 26. yıldönümünde bir anma mesajı yayınladı.
  [ yazının devamı ] 


04.03.2016

TGC: Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Zaman Gazetesi’ne de kayyum atanmasını medyaya yeni bir sansür yöntemi olarak değerlendirdi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı: “İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman Gazetesi’ne kayyum atanmasına karar verdi.
  [ yazının devamı ] 


04.03.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tan Evi Toplantıları’nın 6.’sını düzenliyor

Tan Gazetesi’nin Kadın Yazarları anılacak
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tan Evi Kültür Avlusu’nda “Tan Gazetesi’nin Kadın Yazarları” başlıklı bir toplantı düzenliyor.
 
  [ yazının devamı ] 


03.03.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Ahmet Oktay Börtecene’nin ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı Sahibi, şiirin ustalarından şair, yazar, gazeteci Ahmet Oktay Börtecene vefat etti. Börtecene’nin cenazesi, 4 Mart 2016 Cuma günü (yarın) Erenköy Galip Paşa Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


02.03.2016

TGC: “İpek Medya Çalışanlarının hakları ödenmeli”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu İpek Medya Grubu'nun kapatılmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
 
"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine yönetimine el koyularak kayyum atanan Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo’yu barındıran İpek Medya Grubu kapatılmış ve yüzlerce gazeteci işsiz kalmıştır.
 
  [ yazının devamı ] 


26.02.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Cumhuriyet’e ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü ziyaret etti.
 
İSTANBUL Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş, özgürlüklerine kavuşan Can Dündar ile Erdem Gül’ü, Cumhuriyet Gazetesi’nde ziyaret etti. Ziyarette Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni Oğuz Güven, Erdem Gül'ün eşi Aslı Gül de bulundu.
  [ yazının devamı ] 


26.02.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş ortak açıklama yaptı

İMC TV susturulamaz
 
Can Dündar ve Erdem Gül'ün serbest bırakıldığına sevinildiği gün, İMC TV’nin karartılması için girişimde bulunulduğu öğrenildi.
  [ yazının devamı ] 


26.02.2016

TGC Dündar ve Gül'ün tahliyesiyle ilgili açıklama yaptı

"Anayasa Mahkemesi gazeteciler üzerindeki ağır baskıyı kaldırmaya dönük bir karar vermiştir"
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyelerini sağlayan Anayasa Mahkemesi kararının Türkiye'de demokrasinin güçlenmesine de katkı sağlayacağını belirtti. TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu görüşler yer aldı
 
  [ yazının devamı ] 


22.02.2016

TGC Silopi’de 5 gazetecinin gözaltına alınmasını kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada Dicle Haber Ajansı muhabiri beş gazetecinin Silopi’de gözaltına alınmasının “gazetecilere gözdağı” anlamına geldiğine dikkat çekti. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


22.02.2016

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“İsmail Kovacı’nın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Gazeteci İsmail Kovacı, 22 Şubat 2016 Pazartesi (bugün) Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


21.02.2016

TGC AA’nın üç muhabirinin PKK tarafından kaçırılmasını kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Anadolu Ajansının (AA) üç muhabirinin Mardin'in Nusaybin ilçesinde haber takibi yaptıkları sırada PKK'lılar tarafından kaçırılmasını ve 48 saat alıkonmalarını kınadı. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi
  [ yazının devamı ] 


19.02.2016

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ekrem Ergin Karaismailoğlu’nun ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Gazeteci Ekrem Ergin Karaismailoğlu 20 Şubat 2016 Cumartesi günü ikindi namazının ardından Karşıyaka Beşikçioğlu Camisi’nden alınarak Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


18.02.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş'in düzenlediği

“Halkın Haber Alma Hakkı İçin Tutuksuz Gazetecilik Toplantısı” 18 Şubat'ta Ankara’da (bugün) yapılacak
 
İstanbul-Türkiye'de halkın haber alma hakkının önündeki engellerin kaldırılması ve gazetecilik mesleğinin hedef gösterilmeden, saldırıya uğramadan, tutuklanmadan yapılabilmesi için dört gazetecilik meslek örgütü 18 Şubat Perşembe günü saat 11.00'de Ankara'da (bugün) Mülkiyeliler Lokali'nde basın toplantısı düzenleyecek.
 
  [ yazının devamı ] 


18.02.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu askeri personele yönelik saldırıyı lanetledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı: "Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına yönelik terör saldırısını lanetliyor, ölen askerlerin ailelerine baş sağlığı diliyoruz.
  [ yazının devamı ] 


18.02.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş düzenledi

“Gazeteciler tutuksuz yargılansın”
 
Gazetecilik meslek örgütleri, halkın haber alma hakkının önündeki giderek artan yayın yasakları, sansür, oto sansür, gazetecilerin tutuklanması gibi engellerin kaldırılması için bir araya geldi. Toplantıda, özgür basının özgür toplum için şart olduğuna vurgu yapıldı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası önümüzdeki günlerde uluslararası basın örgütleriyle Erdem Gül, Can Dündar ve tüm tutuklu gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları için bir imza kampanyası başlatacaklarını açıkladı.
 
  [ yazının devamı ] 


16.02.2016

Öldürülen gazeteci Nuh Köklü ölümünün birinci yılında anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 17 Şubat 2015’te Kadıköy’de öldürülen gazeteci Nuh Köklü’yü, Basın Müzesi’nde düzenlenen toplantıyla andı. Toplantıda bir basın emekçisi olan Nuh Köklü’nün politik bir cinayete gittiğine vurgu yapıldı.
 
İSTANBUL- Türkiye’de öldürülen 65. Gazeteci olan Nuh Köklü ölümünün birinci yılında anıldı. 17 Şubat 2015’te Kadıköy’de öldürülen gazeteci Nuh Köklü için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde bir anma toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün eski eşi ve Yurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sibel Köklü ve Nuh Köklü cinayetinin davasının avukatı Mehmet Ümit Erdem ile gazeteci Namık Koçak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
 
  [ yazının devamı ] 


15.02.2016

TGC öldürülen gazeteci Nuh Köklü’yü 16 Şubat’ta anıyor

Çemberlitaş’daki Basın Müzesi’nde saat 13.00’de yapılacak toplanda TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGS Başkanı Uğur Güç, Nuh Köklü’nün eşi Sibel Köklü ve avukatlar konuşacak.
 
İSTANBUL- Türkiye’de öldürülen 65. Gazeteci olan Nuh Köklü ölümünün birinci yıl dönümünde anılıyor. 17 Şubat günü Kadıköy’de öldürülen gazeteci Nuh Köklü için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde 16 Şubat Salı saat 13.00’de Basın Müzesi’nde bir toplantı düzenlenecek.
  [ yazının devamı ] 


15.02.2016

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 17.’si yapıldı

Gazeteci Oktay Kurtböke örnek bir yöneticiydi
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 17.’sinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın Önceki Başkanlarından Gazeteci Oktay Kurtböke anıldı. Toplantıda, Oktay Kurtböke’nin hem iyi bir gazeteci hem de iyi bir genel yayın yönetmeni olduğu vurgulandı.
  [ yazının devamı ] 


15.02.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın İş'in düzenlediği

“Halkın Haber Alma Hakkı İçin Tutuksuz Gazetecilik Toplantısı” 18 Şubat'ta Ankara’da yapılacak
 
İstanbul-Türkiye'de halkın haber alma hakkının önündeki engellerin kaldırılması ve gazetecilik mesleğinin hedef gösterilmeden, saldırıya uğramadan, tutuklanmadan yapılabilmesi için dört gazetecilik meslek örgütü 18 Şubat Perşembe günü saat 11.00'de Ankara'da Mülkiyeliler Lokali'nde basın toplantısı düzenleyecek.
  [ yazının devamı ] 


11.02.2016

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Nezih Demirkent gazetecilerin dayanışması için büyük emek verdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Cemiyet’in Önceki Başkanlarından Nezih Demirkent’i sevgi ve özlemle andıklarını söyledi. Başkan Olcayto, “Biz de Nezih Demirkent’in çizdiği yolda ilerlemeye çalışıyoruz” dedi.
 
  [ yazının devamı ] 


11.02.2016

TGC Yeni Şafak ve Yeni Akit'e yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim kurulu Yeni Şafak ve Yeni Akit
gazetelerine yapılan saldırıların basın özgürlüğünü engellemeye yönelik saldırılar olduğunu belirterek faillerin en kısa sürede bulunmasını istedi.
 
  [ yazının devamı ] 


08.02.2016

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 17.’si yapılacak

Gazeteci Oktay Kurtböke anılıyor
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 17.’sinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki yönetim kurulu üyesi, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın önceki başkanlarından gazeteci Oktay Kurtböke anılacak. Toplantı, 12 Şubat 2016 Cuma günü saat 14.00’de Basın Müzesi’nde gerçekleştirilecek.
  [ yazının devamı ] 


07.02.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Hasan Basri Atılganer’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Hasan Basri Atılganer, 6 Şubat Cumartesi günü vefat etti. Atılganer’in cenazesi 7 Şubat 2016 Pazar Günü (bugün) Bandırma Haydarçavuş Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Bandırma Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


01.02.2016

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Günvar Otmanbölük’ün ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Günvar Otmanbölük vefat etti. Otmanbölük’ün cenazesi 30 Ocak 2016 Cumartesi günü Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
 
  [ yazının devamı ] 


25.01.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği toplantıda öldürülen gazeteciler anıldı

“Öldürülen gazeteci sayısı demokrasi düzeyimizi de belirliyor”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Araştırmacı -Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün 23. yılında, Türkiye’de öldürülen 65 gazeteci anıldı. Toplantıda; ölen, öldürülen ve şu anda tutuklu olan gazetecilerin unutulmadıkları dile getirildi. Konuşmacılar öldürülen gazeteci sayısının demokrasi düzeyimizi de belirlediğine dikkat çektiler..
  [ yazının devamı ] 


25.01.2016

TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın- İş Şırnak Valisi’ne İMC Kameramanı Refik Tekin için başvuruda bulundu

“Refik Tekin gazetecidir”
 
Şırnak Cizre’de olayları izlerken bacağından vurulan İMC TV Kameramanı Refik Tekin’in hastanede tedavi gördüğü odanın kapısında polis beklemesi ve gözaltı kararı çıkarılması üzerine dört meslek örgütü Şırnak Valisi Ali İhsan Su’ya yazılı başvuru yaptı.
  [ yazının devamı ] 


22.01.2016

TGC, TGS, DİSK Basın-İş, KESK Haber Sen Diyarbakırlı gazetecileri ziyaret etti

Diyarbakır’da gazetecilerin can güvenliği yok
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın-İş, KESK Haber Sen’in Diyarbakır’da ziyaret ettiği gazeteciler; güvenlik güçleri tarafından hedefe konulduklarını, uzun süreli gözaltı ve tutuklamalara maruz kaldıklarını, baskı altında mesleklerini artık yapamaz hale geldiklerini belirtti.
  [ yazının devamı ] 


22.01.2016

TGC, TGS, DİSK Basın-İş, Haber Sen Diyarbakırlı gazetecileri ziyaret edecek

Dört gazetecilik meslek örgütü çok zor koşullarda görev yapan gazetecilerle dayanışma içinde olduklarını göstermek için 22 Ocak'ta Diyarbakır gazetecilik meslek örgütleri ile görüşmeler yapacak. Vali ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı'ndan ise gazetecilerin can güvenliğinin ve çalışma güvenliğinin sağlanması için destek istenecek.
  [ yazının devamı ] 


21.01.2016

TGC’den Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a ziyaret


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar ve Genel Sekreter Sibel Güneş, Başbakan Yardımcısı ve Basından Sorumlu Devlet Bakanı Numan Kurtulmuş’a 20 Ocak Çarşamba saat 16.00’da yaptığı ziyarette basının sorunları konulu bir rapor sundu.
 
  [ yazının devamı ] 


19.01.2016

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Bakırköy Belediyesi 24 Ocak'ta gazetecileri bir araya getiriyor

Türkiye’de
Gazeteci Olmak

Gazeteci Ölmek!

  [ yazının devamı ] 


18.01.2016

TGC 57. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular devam ediyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 57 yıldır düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular devam ediyor. Basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği dallarında verilen ödüllere başvurular 29 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek
 
  [ yazının devamı ] 


15.01.2016

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 16.’sı yapıldı/ 78. doğum gününde usta gazeteci Ali Gevgilili konuşuldu

Amerika’da bulunan gazeteci yazar Ali Gevgilili, 78. doğum gününde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 16.’sında anıldı. Toplantıda Gevgilili’nin ekonomi gazeteciliğine katkılarından, kişisel özelliklerine kadar pek çok yönü anlatıldı.
  [ yazının devamı ] 


12.01.2016

TGC: "Terör insanlık suçudur kınıyoruz"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Sultanahmet'te meydana gelen 10 kişinin ölümü ve 15 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısını kınadı. Yapılan açıklamada, "Masum insanları hedef alan bu insanlık dışı vahşeti lanetliyor ve kınıyoruz" denildi.
 
  [ yazının devamı ] 


11.01.2016

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 16.’sı yapılacak / Gündem: Gazeteci-Yazar Ali Gevgilili

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 16.’sı 14 Ocak 2016 Perşembe günü saat 14.00’te TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılacak. Toplantıda gazeteci–yazar Ali Gevgilili’nin çalışma hayatı ve kitapları ele alınacak.
 
  [ yazının devamı ] 


08.01.2016

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne basın özgürlüğü ihlalleri damga vurdu

TGC Başkanı Olcayto: Basın iktidar ağızlı
 
TGC ve TGS’nin düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazetecinin Sorunları ve Basın Özgürlüğü başlıklı toplantıda basının içinde bulunduğu ağır tablo gözler önüne serildi.
 
TGC Başkanı Turgay Olcayto, gazetecilerin tutuklandığı, gözaltına alındığı, işsiz bırakıldığı bir dönemde bayramdan söz etmenin mümkün olmadığını belirterek “10 Ocak’ı Basın Bayramı olarak değil mücadele günü olarak görüyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


07.01.2016

TGC-TGS 8 Ocak’ta toplantı düzenliyor

“Çalışan Gazetecinin Sorunları ve
 
Basın Özgürlüğü” tartışılacak
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, 8 Ocak 2016 Cuma günü saat 11.00’de TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda “10 Ocak Çalışan Gazetecinin Sorunları ve Basın Özgürlüğü” başlıklı basın toplantısı düzenliyor.
  [ yazının devamı ] 


31.12.2015

Gazeteciler için 2015 zorlu geçti

2015 de gazeteciler için dava. gözaltı, cezaevi ve işsizlik yılı oldu
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) hazırladığı Basın Raporlarına göre; 2015 yılında ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü gerilemeye devam etti. Bu yıl gazetecilerin önündeki en büyük engel haklarında açılan davalar ve cezaevi tehdidi oldu. Basındaki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üç katına çıktı. 2015 yılında 500’e yakın gazeteci işsiz kaldı. 70 gazeteci saldırıya uğradı.
  [ yazının devamı ] 


31.12.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı.

“Hasan Karakaya’nın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, sürekli basın kartı sahibi Akit Gazetesi Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya Cumhurbaşkanı'nın Suudi Arabistan ziyaretini izlerken oteldeki odasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını kaybetti. Hasan Karakaya Türkiye'ye getirildikten sonra cenaze töreniyle ilgili ayrıntılar netleşecek.
 
[ yazının devamı ] 


28.12.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı:

“Hikmet Sabri Ülgen’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Hikmet Sabri Ülgen’in cenazesi 28 Aralık 2015 Pazartesi günü Bakırköy Kartaltepe Amine Hatun Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Şenlikköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


21.12.2015

TGC 57. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 57 yıldır düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı. Basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği dallarında verilen ödüllere başvurular 29 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek
  [ yazının devamı ] 


18.12.2015

2015 Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı

TGC ve KAS işbirliği ile düzenleniyor
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad AdenauerStiftung’un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 17 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı. Başvurular, 29 Ocak 2016 tarihinde sona erecek.
 
  [ yazının devamı ] 


15.12.2015

TGC-KAS 79. Yerel Gazetecilik Semineri İstanbul’da yapıldı

Başkan Olcayto: Cezaevi ve adliye gazetecilerin ikinci adresi oldu
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 79’uncusu 12 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Başkan Olcayto, “Gazeteciliğin bugünkü tablosu çok kötü. Her gün adliyelerden gazetecilerle ilgili tutuklama kararı çıkıyor. Gazetecilerin ikinci adresi adliyeler ve cezaevleri oldu. Şu anda başta Can Dündar, Erdem Gül olmak üzere 31 gazeteci meslektaşımız cezaevinde” dedi.
  [ yazının devamı ] 


14.12.2015

TGC ve TGS'den Birgün'e dayanışma ziyareti

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, üç yöneticisi hakkında 11 ay 20'şer gün hapis cezası verilen Birgün Gazetesi’ne destek ziyareti yaptı. Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce, Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin ve Sorumlu Müdür Can Uğur’a “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasından 11 ay 20’şer gün verilen hapis cezası ertelenmişti.
  [ yazının devamı ] 


14.12.2015

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

Başkan Olcayto: Haberin özgürlüğü için susmayacağız
 
Sedat Simavi Ödül Töreni’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Çağdaş demokrasilerde iktidarı denetleme görevi üstlenen gazeteciler ne yazık ki ülkemizde yazdıkları, çizdikleri ve söyledikleri yüzünden cezaevlerini boyluyorlar” dedi. Törende tutuklu gazeteciler unutulmadı. Ödül alanlar ödüllerini Can Dündar ve Erdem Gül başta olmak üzere cezaevinde bulunan meslektaşları adına aldılar.
 
  [ yazının devamı ] 


11.12.2015

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buluyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buluyor. 9 daldaki ödüller, 11 Aralık 2015 Cuma günü düzenlenecek törenle verilecek.
 
  [ yazının devamı ] 


10.12.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Aysu Tansu’nun ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Aysu Tansu, 9 Aralık 2015 Çarşamba günü vefat etti. Tansu’nun cenazesi 11 Aralık 2015 Cuma günü öğle namazının ardından Karacaahmet Şakirin Camisi’nden alınarak Antalya Adrasan’da toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


08.12.2015

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 15.’si yapıldı

TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi anıldı
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 15.’si Basın Müzesi'nde yapıldı. Başkan Olcayto, yaptığı açılış konuşmasında “Sedat Simavi’nin gösterdiği yolda, TGC olarak basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü engelleyen davranışların karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


07.12.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Necati Bilgiç’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Necati Bilgiç vefat etti. Bilgiç’in cenazesi 8 Aralık 2015 Salı günü Levent Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Küçükçekmece Kanarya Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


07.12.2015

Tan Baskını’nın 70. yılında gazeteciler dayanışma çağrısı yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Tarih Vakfı’nın desteklediği “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergi Cağaloğlu’ndaki Halil Lütfü Dördüncü İşhanı’ndaki Tan Evi’nde sanatseverlerle buluştu. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılış panelinde, Sabiha –Zekeriya Sertel’in verdiği mücadeleye ‘Değer miydi?’ sorusunu tartışıldı. Tarihçiler, gazeteciler, bilim insanları; basın özgürlüğü ve demokrasi adına verdikleri mücadelenin bugün ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılarak "Değerdi" dediler.
  [ yazının devamı ] 


04.12.2015

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 15.’si yapılacak

TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi anılacak
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 15.’si 8 Aralık 2015 Salı günü 14.00- 16.00 arasında Basın Müzesi'nde yapılacak. Toplantıda TGC’nin kurucu başkanı Sedat Simavi anılacak.
  [ yazının devamı ] 


04.12.2015

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar belli oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı, edebiyat, spor ve bilim insanları belli oldu.
 
İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2015 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen sanatçı, gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 39 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, radyo, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. Ödül Töreni tarihi ve yeri daha sonra paylaşılacak.
  [ yazının devamı ] 


04.12.2015

Tan Baskını’nın 70. Yılında “Sertel Ailesi Sergisi” açılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Tarih Vakfı’nın desteği ile “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergi 4 Aralık 2015 Cuma günü saat 18.00’de Cağaloğlu’ndaki Halil Lütfü Dördüncü İşhanı’ndaki Tan Evi’nde düzenleniyor.
 
İSTANBUL – Tan Gazetesi’nin ve matbaasının 4 Aralık 1945 yılında tahrip edilip yağmalanmasının 70. yıldönümünde “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergi Tan Evi’nde gazeteci ve sanatseverlerle buluşacak. 4 Aralık 2015 Cuma günü saat 18.00’de açılacak sergiye; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Tarih Vakfı, Türkiye Yayıncılar Birliği ve Halil Lütfü Dördüncü İş Merkezi Yönetimi destek veriyor.
  [ yazının devamı ] 


01.12.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Gazetecilere Özgürlük Toplantısı düzenledi

Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için uluslararası dayanışma çağrısı yapıldı
 
Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) aralarında Can Dündar ve Erdem Gül'ün de bulunduğu tüm tutuklu gazeteciler için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gazeteciler serbest kalana kadar uluslararası dayanışma kampanyası başlatılması için bir çağrı metni yayınlandı.
 
  [ yazının devamı ] 


01.12.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü düzenliyor

Gazetecilere Özgürlük Toplantısı 1 Aralık’ta yapılacak
 
Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) aralarında Can Dündar ve Erdem Gül'ün de bulunduğu tutuklu gazeteciler için basın toplantısı düzenliyor. Toplantı 1 Aralık Salı günü saat 10.00’da TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.
  [ yazının devamı ] 


30.11.2015

Gazetecilere Özgürlük Plaftormu yürüyüş düzenledi

GÖP: Gazetecilik gazetecilere bırakılmalıdır
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de içinde bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu, Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünden Cumhuriyet Gazetesi’ne yürüyüş düzenledi. GÖP Dönem Sözcüsü ve Basın Enstitüsü Derneği Başkanı (IPI) Türkiye Temsilcisi Kadri Gürsel, “Gazeteciler mesleklerini icra etmekte özgür olmalıdır ki Türkiye’de çözüm üreten, sağlıklı ve sürdürülebilir bir demokrasi kurulabilsin” dedi.
  [ yazının devamı ] 


30.11.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Hasan Pulur’un ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Yönetim Kurulu Üyelerinden, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Hasan Pulur vefat etti. Pulur’un cenazesi 1 Aralık 2015 Salı günü Milliyet Gazetesi önünde saat 10.30'da yapılacak törenin ardından öğle namazından sonra Levent Camisi'nden alınarak Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


27.11.2015

Gazetecilere Özgürlük Plaftormu saat 15.00'te Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanıp dayanışma mesajı verecek

Gazetecilere Özgürlük Plaftormu saat 15.00'te Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanıp dayanışma mesajı verecek
  [ yazının devamı ] 


26.11.2015

TGC ve TGS Can Dündar ile Erdem Gül’ün tutuklanma talebini protesto etti:

“Cumhuriyet Gazetesi halkı bilgilendirme görevini yapmıştır”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ortak bir açıklama yaparak MİT Tırları’yla ilgili yaptıkları haber nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesini eleştirdi. Yapılan açıklamada “Söz konusu haberin yayınlanması gazetecinin halka karşı görevidir. Halkın haber alma hakkının teminatıdır. Gazetecinin görevi devletin çıkarını korumak değildir. Devletin çıkarını koruyacak merciler bellidir. Herkes kendi görevini yapmaktadır” denildi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


17.11.2015

TGC, TGS, ÇGD, TGF, İGC Basın Kartı Komisyonu ile ilgili basın toplantısı düzenledi

“Yönetmelik iptal edilirse yeni verilecek kartlar geçersiz sayılacak”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD), Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Ankara'da 18- 19 Kasım 2015 tarihlerinde toplanacak Basın Kartı Komisyonu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.
  [ yazının devamı ] 


17.11.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Ahmet Çitilci’nin ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Ahmet Çitilci 17 Kasım 2015 Salı günü vefat etti. Ahmet Çitilci’nin cenazesi Cerrahpaşa Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Habipler Yeşil Yayla Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


16.11.2015

TGC, TGS, ÇGD, TGF, İGC Basın Kartı Komisyonu ile ilgili basın toplantısı düzenliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD), Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Ankara'da 18- 19 Kasım 2015 tarihlerinde toplanacak Basın Kartı Komisyonu ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek. Toplantı, 17 Kasım 2015 Salı günü saat 11.00'de Ankara Mülkiyeliler Birliği Lokali’nde yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


16.11.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Leyla Umar’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Leyla Umar’ın cenazesi 18 Kasım 2015 Çarşamba günü Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


15.11.2015

TGC, Fransa Cumhurbaşkanı’na başsağlığı mesajı gönderdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Olcayto’nun Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ye gönderdiği mesajda şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


15.11.2015

TGC-KAS 78. Yerel Gazetecilik Semineri Amasya’da tamamlandı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Gazeteciler her şeyi sorgulamalı
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği 78.’si Yerel Gazetecilik Semineri Amasya’da tamamlandı. Üç oturumda gerçekleştirilen seminere; Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya il ve ilçelerinden gazeteciler katıldı. Seminer sertifika töreniyle bitti.
  [ yazının devamı ] 


14.11.2015

TGC-KAS 78. Yerel Gazetecilik Semineri Amasya’da başladı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Meslek ilkelerini çiğnemeden gazetecilik yapmak gerekiyor
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği 78.’si Yerel Gazetecilik Semineri Amasya’da başladı. Toplantıda dayanışmayla mesleğin önündeki zorlukların üstesinden gelmenin mümkün olduğuna vurgu yapıldı. Toplantıda TGC Başkanı Turgay Olcayto, Fransa'nın başkenti Paris’te en az 153 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınadı.
  [ yazının devamı ] 


14.11.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın İş ve Basın Enstitüsü Derneği Basına akreditasyon uygulaması ile ilgili açıklama yaptı

“Halkın haber alma hakkı kırmızı çizgimizdir” G20'de de uygulanan akreditasyon uygulamasına tepki gösteren basın meslek örgütleri yaptığı açıklamada, “Başbakan Davutoğlu'nun ‘basın özgürlüğünün kırmızı çizgileri olduğunu’ söylemesine tepki gösterdi.
  [ yazının devamı ] 


12.11.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş düzenledi:

“Gazetecilik için birlik ve omuz omuza olma zamanı”
Gazetecilerin içinde bulunduğu baskı ve güç koşulların ele alındığı "Özgür Basın Özgür Toplum İçin Dayanışma Toplantısı"nın üçüncüsü Taksim’de bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk – İş) Birinci Bölge Temsilciliği Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıda Türkiye Gazeteciler Sendikası GÖP Dönem Sözcülüğü’nü Uluslararası Basın Enstitüsü’ne devretti.
  [ yazının devamı ] 


12.11.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 14 Kasım’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği gazeteciler, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 14 Kasım 2015 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
 
  [ yazının devamı ] 


10.11.2015

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün mevcut Basın Kartlarının değişimi ile ilgili açıklaması

BASIN KARTLARININ YENİLENMESİ HAKKINDA DUYURU
 
25 Ağustos 2015 tarihli ve 29456 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliği’nin 36’ncı maddesi uyarınca Genel Müdürlüğümüz tarafından genel kart değişimine karar verilmiştir. Genel kart değişimine yönelik olarak; 08 Kasım – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Basın Kartı Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesi çerçevesinde basın kartı yenileme başvuruları alınacak ve başvuruları müteakip yeni kartlar düzenlenmeye başlanacaktır.
  [ yazının devamı ] 


06.11.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Keramettin Aşmaz’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Keramettin Aşmaz 5 Kasım 2015 Perşembe günü vefat etti. Keramettin Aşmaz’ın cenazesi Küçükçekmece Fatih Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Kanarya Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


05.11.2015

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

 
70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan gazeteciler, Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri”ni düzenlenen törenle aldı. Ödüle bu yıl; Ali Sirmen, Fatma Karaali İlem, Halit Deringör, Kenan Akın, Mehmet Türker, Nezih Danyal, Niyazi Dalyancı, Okşan Atasoy, Şevket Uygun ve Yalçın Bayer değer görüldüler.
 
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri”, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun başkan, Atilla Güner’in yazman olduğu; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, TGC Denetim Kurulu Üyesi Engin Başçı, TGC Onur Kurulu Üyesi Şükran Soner, TGC önceki Başkanı Nail Güreli, Esat Yılmaer ve Rahmi Turan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Nail Güreli ve Şükran Soner oylarını yazılı olarak gönderdi. Niyazi Dalyancı oylamanın kendisiyle ilgili bölümüne katılmadı.
 
  [ yazının devamı ] 


04.11.2015

TGC önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek mezarı başında anıldı

Şeyhül Muharririn Burhan Felek ölümünün 33. ölüm yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin bu günlere ulaşmasında Burhan hocanın çok büyük emeği var” dedi.
  [ yazının devamı ] 


01.11.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Üstün Akmen’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, gazeteci –yazar Üstün Akmen 31 Ekim 2015 Cumartesi akşamı geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Üstün Akmen için 3 Kasım 2015 Salı günü saat 10.30’da Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda tören düzenlenecek. Akmen’in cenazesi Teşvikiye Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


27.10.2015

11. Alman-Türk Yerel Gazetecilik Semineri İstanbul’da tamamlandı

TGC Başkanı Olcayto: Basın özgürlüğü mücadelemiz sürecek
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği “Gazetecilikte Özeleştiri ve Yerel Gazetelerin Karşılaştığı Zorluklar“ başlıklı 11. Alman-Türk Yerel Gazetecilik Seminerinin 2. gününde Türkiye’de ve Almanya’da gazetecilerin karşılaştığı güçlüklere dikkat çekilerek çözüm yollarına mercek tutuldu.
 
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği “Gazetecilikte Özeleştiri ve Yerel Gazetelerin karşılaştığı Zorluklar” başlıklı 11. Alman –Türk yerel gazetecilik semineri tamamlandı.
 
 
Seminerde; Türkiye ve Almanya’da gazetecilerin karşılaştığı zorluklardan yasal haklarına, basın özgürlüğünden mesleğin geleceğine kadar birbirinden önemli konular ele alındı.
 
 
  [ yazının devamı ] 


27.10.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden İpek Medya Grubu'na ziyaret

Başkan Olcayto: Medyanın dayanışma içinde olması şart
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, İpek Medya Grubu’na kayyum atanmasına tepki gösterdi. Başkan Olcayto, “İktidarlar gelip geçecek; ama gazetecilik hep kalacak. Özgür, dürüst, bağımsız, bağlantısız gazeteciler yaşayacak” dedi.
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreteri Sibel Güneş, İpek Medya Grubu’na kayyum atanması üzerine Bugün TV ve Bugün Gazetesi yöneticilerine ve çalışanlarına destek ziyaretinde bulundu.
 
  [ yazının devamı ] 


26.10.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Maruf Evren’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, üyemiz Burçak Evren’in ağabeyi, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Maruf Evren 25 Ekim 2015 Pazar günü vefat etti. Cenazesi 26 Ekim Pazartesi günü öğle namazının ardından Şakirin Camisi’nden alınarak Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.
  [ yazının devamı ] 


26.10.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Emin Mollaoğlu’nun ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi gazeteci Emin Mollaoğlu’nun 25 Ekim 2015 Pazar günü vefat etti. Cenazesi 26 Ekim Pazartesi günü öğle namazının ardından Şakirin Camisi’nden alınarak Çekmeköy (Yeni) Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.
  [ yazının devamı ] 


23.10.2015

TGC Fenerbahçe Başkanı Yıldırım’ın gazetecilere yönelik akreditasyonunu eleştirdi

TGC Fenerbahçe Başkanı Yıldırım’ın gazetecilere yönelik akreditasyonunu eleştirdi
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Ajax maçına akredite olduğu halde keyfi olarak 5 gazeteciyi almamasını eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


23.10.2015

11. Alman-Türk Yerel Gazetecilik Semineri İstanbul’da başladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği “Gazetecilikte Özeleştiri ve Yerel Gazetelerin Karşılaştığı Zorluklar“ başlıklı 11. Alman-Türk Yerel Gazetecilik Semineri, Cağaloğlu’nda bulunan TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda başladı. Toplantıda gazeteciliğin geleceği ve özellikle online gazeteciliğin yazılı basını nasıl etkilediği üzerinde duruldu.
  [ yazının devamı ] 


22.10.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

“Çetin Altan’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı ve 1998 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi gazeteci -yazar Çetin Altan’ın cenazesi 23 Ekim 2015 Cuma günü öğle namazının ardından Teşvikiye Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.
  [ yazının devamı ] 


21.10.2015

Uluslararası basın kuruluşlarından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) liderliğinde toplanan farklı uluslararası gazetecilik örgütlerinin oluşturduğu ortak heyet, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’yu ziyaret etti. Heyet ziyaretin ardından TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda bir basın açıklaması yaptı
  [ yazının devamı ] 


15.10.2015

Gazetecilere Özgürlük Platformu Ankara katliamını protesto etti

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), toplumu yasa boğan 10 Ekim Cumartesi katliamının gerçekleştiği Ankara Garı önüne karanfil bıraktıktan sonra saldırıda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.
 
İSTANBUL– Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), DİSK Basın-İş, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Haber-Sen, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), 10 Ekim Cumartesi katliamının gerçekleştiği Ankara Garı'nın önünde sessiz bir yürüyüşle ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.
  [ yazının devamı ] 


15.10.2015

TGC Ankara katliamına getirilen yayın yasağına karşı dava açıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 19 Ekim Pazartesi günü 10 Ekim Ankara katliamı ile ilgili yayın yasağının kaldırılması için dava açacak. TGC Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada “Yayın yasağı basın özgürlüğüne müdahale ve sansür niteliği taşıdığı için kaldırılması yönünde dava açıyoruz. Asıl olan yayın yasağı değil, halkın haber alma hakkıdır” denildi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


15.10.2015

TGC ve TGS Basın Kartı Yönetmeliği’nin iptali için Danıştay’da dava açtı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın açtığı davanın dilekçesinde “Hiçbir hukuksal gerekçeye dayanmayan, Türkiye’nin en çok sarı basın kartı üyesine sahip davacılardan görüş dahi alınmadan çıkarılan yönetmelik tamamen siyasi gerekçeyle değiştirilmiştir” denildi.
  [ yazının devamı ] 


14.10.2015

TGC İzmir’de Yeni Asır Gazetesi’ne yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Yeni Asır Gazetesi’ne yönelik yumurtalı ve boyalı saldırıyı kınadı. Açıklamada “Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan saldırıların aslında halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına yönelik olduğunu düşünüyor ve bu saldırıyı kınıyoruz” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
  [ yazının devamı ] 


12.10.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Yılmaz Tunçkol’un ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Yılmaz Tunçkol’un cenazesi 10 Ekim Cumartesi (bugün) Pendik Sahil Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Tuzla’daki Aydınlı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


12.10.2015

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Basın Hizmet Ödülleri’ne değer bulunan 10 gazetecinin Burhan Felek ödülleri, 4 Kasım 2015 Çarşamba günü düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacak.
 
İSTANBUL - Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına verilen TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri belirlendi.
Ödüller, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun başkan, Atilla Güner’in yazman olduğu; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, TGC Denetim Kurulu Üyesi Engin Başçı, TGC Onur Kurulu Üyesi Şükran Soner, TGC önceki Başkanı Nail Güreli, Esat Yılmaer ve Rahmi Turan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Nail Güreli ve Şükran Soner oylarını yazılı olarak gönderdi. Niyazi Dalyancı oylamanın kendisiyle ilgili bölümüne katılmadı.
  [ yazının devamı ] 


12.10.2015

TGC :Terörü lanetliyor sorumluların en kısa sürede bulunmasını diliyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yayınladığı açıklamada Ankara'da yapılması planlanan Barış Emek ve Demokrasi Yürüyüşü öncesinde 86 kişinin ölmesine 186 kişinin yaralanmasına yol açan terör olayını lanetledi.
 
Açıklamada şu görüşlere yer verildi :
 
[ yazının devamı ] 


09.10.2015

TGC destek veriyor

Gazeteciler 10 Ekim’de Ankara’da mitinge katılıyor
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de içinde bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu ve G9 Gazeteciler Platformu, Ankara’da yapılacak “Emek, Barış, Demokrasi” yürüyüş ve mitingine destek veriyor. Yürüyüş 10 Ekim Cumartesi günü saat 10.00'da TCDD Ankara Garı önünde başlayacak, miting 10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00'de Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenecek.
 
  [ yazının devamı ] 


08.10.2015

TGC: Digitürk’ün tutumu basın özgürlüğüne aykırıdır

Digitürk’ün bazı yayın organlarını platformundan çıkarması üzerine açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu “Seçim öncesi Tivibu’dan sonra Digitürk’ün de Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, Samanyolu Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV ‘yi platformundan çıkarması basın özgürlüğüne aykırıdır. Bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilmelidir” dedi. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


07.10.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş düzenledi

“Halkın haber alma hakkına silah dayandı”
 
Gazetecilerin içinde bulunduğu baskı ve güç koşulların ele alındığı "Özgür Basın Özgür Toplum İçin Dayanışma Toplantısı"nın ikincisi TGC Basın Müzesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaparken yaşadığı gazetecilerin sorunlar konuşuldu, çözüm önerileri geliştirildi
  [ yazının devamı ] 


07.10.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 10 Ekim’de başlıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri, 10 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 13.00’de yeni sezona ‘merhaba’ diyecek.
  [ yazının devamı ] 


01.10.2015

GÖP Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyla ilgili açıklama yaptı

Korkmuyoruz
 
2010 yılında 94 gazetecilik meslek örgütü tarafından kurulan Gazetecilere Özgürlük Platformu İstanbul Valiliği önünde bugün saat 15.00'de bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Gazeteciler, basının üzerindeki baskıların bir an önce son bulmasını istedi. GÖP adına yapılan açıklamada “Açıktan hedef gösterilen Ahmet Hakan’a 17 gündür talep etmesine rağmen koruma verilmemesi, bizlere Uğur Mumcu’ya, Hrant Dink’e yapılanları hatırlatmaktadır” denildi.
  [ yazının devamı ] 


01.10.2015

GÖP Evrensel Gazetesi çalışanlarına destek verdi dayanışma çağrısı yaptı

"İnadına gazetecilik yapmaya devam edeceğiz"
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, "Vali gazeteciyi vatandaş saymıyor, gazeteciler korunmuyor, saldırılar cezasız kalıyor" dedi. TGS Genel Başkanı ve GÖP Dönem Sözcüsü Uğur Güç ise "Gazetecilere dava açılıyor, adalet rapor alıyor" dedi.
  [ yazının devamı ] 


01.10.2015

Gazetecilere Özgürlük Platformu Basın Açıklaması yapacak

TGC’nin de içinde yer aldığı Gazetecilere Özgürlük Platformu bugün saat 15.00’te İstanbul Valiliği önünde bir basın açıklaması yapacaktır. Dayanışma için meslektaşlarımızı bekliyoruz.
  [ yazının devamı ] 


01.10.2015

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı

“Üyemiz Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınıyoruz”
 
Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan’a ve korumasına yapılan saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, “Üyemiz Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Ahmet Hakan’ı hedef gösteren, ölümle tehdit eden kişilerle ilgili İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz” dedi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şunlar yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


28.09.2015

TGC Yönetim Kurulu: İktidar Tivibu aracılığıyla sansürden vazgeçmelidir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak kamu dijital yayın platformu olan Tivibu’daki Bugün TV, Samanyolu Haber ve Mehtap TV'nin yayınlarına son verilmesini kınadı. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “İktidar kamunun dijital yayın platformu ile sansürü zirveye taşımış ve halkın haber alma hakkını ihlal etmiştir. Bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilmesini istiyoruz” dedi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


19.09.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı:

"Ertan Kunter’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı Sahibi Ertan Kunter için 21 Eylül Pazartesi günü saat 11.30’da Harbiye’deki TRT Radyo Evi’nin önünde tören düzenlenecek.

  [ yazının devamı ] 


18.09.2015

TGS- TGC- IFJ- EFJ’den çağrı: “Halkın haber alma hakkı için basın üzerindeki baskıları kaldırın”

TGS- TGC- IFJ- EFJ’den çağrı
 
 
“Halkın haber alma hakkı için basın üzerindeki baskıları kaldırın”
 
 
Medya Özgürlüğü ve Gazeteci Hakları Uluslararası Konferansı'nın sonuç bildirgesi TGC Konferans Salonu'nda açıklandı. Gazeteciler; halkı ve sivil toplum örgütlerini, Türkiye toplumunun demokratik uzun vadeli çıkarları için ‘basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü mücadelesini’ desteklemeye çağırdı. Gazeteciler, hükümete ise baskılara son vermesi çağrısı yaptı.
  [ yazının devamı ] 


18.09.2015

TGS-TGC-IFJ-EFJ'nin düzenlediği Gazeteci Hakları Konferansı'nda gazetecilere uluslararası dayanışma çağrısı yapıldı

TGS- TGC- IFJ- EFJ düzenledi
 
 
Gazetecilere uluslararası dayanışma çağrısı
 
 
“Medya Özgürlüğü ve Gazeteci Hakları Uluslararası Konferansı”nda gazeteciler, başta Türkiye olmak üzere dünyadaki sorunlarının dayanışmayla aşılabileceği noktasında birleştiler. Tüm gazetecilere dayanışma çağrısı yaptılar.
  [ yazının devamı ] 


17.09.2015

Medya Özgürlüğü ve Gazeteci Hakları Uluslararası Konferansı'nın sonuç bildirgesi 18 Eylül Cuma saat 15.00'te TGC Konferans Salonu'nda açıklanacak

 
TGS- TGC- IFJ- EFJ düzenliyor

Medya Özgürlüğü ve Gazeteci Hakları Uluslararası Konferansı’nın sonuç bildirgesi 18 Eylül Cuma günü saat 15.00’te TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda açıklanacak.
  [ yazının devamı ] 


16.09.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş: “Tek tip devlet gazetecisi olmayacağız”

Türkiye'de iktidarın "tek tip gazetecilik" anlayışını yerleştirmek için yaptığı uygulamalara karşı bağımsız ve bağlantısız gazeteciliği savunan meslek örgütleri görüşlerini bir toplantıyla dile getirildi. Toplantıda yayın yönetmenlerinin, köşe yazarlarının iktidar tarafından atandığı, tetikçi yazarlar aracılığıyla gazetecilerin ölümle tehdit edildiği, gazetelerin basıldığı, gerçekleri yazan habercilere ‘terörist‘ denildiği, sertifikayla tek tip gazeteci yetiştirmenin alt yapısının hazırlandığı ağır bir dönemden geçildiği vurgulandı.
  [ yazının devamı ] 


15.09.2015

TGC:“Meclis gazetecilik üzerindeki olağanüstü hali kaldırmalı”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak son üç gün içinde üçü yabancı yedi gazetecinin gözaltına alındığını, Nokta Dergisi’ne baskın yapıldığını, 'cumhuriyet.com.tr’ye erişim engeli getirildiğine dikkat çekti. Açıklamada “Türkiye’de gazetecilik üzerindeki olağanüstü hal ağırlaştırılarak devam ettirilmektedir. Meclis halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik üzerindeki olağanüstü hali kaldırmalı” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


14.09.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş düzenliyor

“Tek Tip Gazeteciliğe Karşı; Gazetecilik”
 
İSTANBUL- Türkiye'de iktidarın "tek tip gazetecilik" anlayışını yerleştirmek için yaptığı uygulamalara karşı kamuoyu yararı için bağımsız ve bağlantısız gazeteciliği savunan meslek örgütleri görüşlerini bir toplantıyla dile getirecek.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-İş, “Tek Tip Gazeteciliğe Karşı; Gazetecilik” başlıklı bir toplantıda bir araya gelecek. Toplantı, 16 Eylül Çarşamba Günü saat 11.00’de TGC'nin üst katındaki Gazeteciler Restoranı’nda yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


14.09.2015

TGC Sedat Simavi Ödülleri’ne son başvuru süresi 30 Eylül

39 yıldır Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu başkanı Sedat Simavi adına 9 dalda verilen ödüllere başvurular için geri sayım başladı. TGC 2015 Sedat Simavi Ödülleri için başvurular, 30 Eylül 2015 Çarşamba akşamı saat 17.00’de sona erecek.
 
TGC Sedat Simavi Ödülleri’nde Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Görsel Sanatlar ve Spor olmak üzere 9 dalda ödül veriliyor. Ödül dallarının sayısı, parasal ödül tutarı ve Seçici Kurul üyeleri, her yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından belirleniyor. Ödüllerle ilgili ilanlar gazetelere veriliyor. Ödül Sekreterliği tarafından 3000'den fazla öğretim kurumu ve kuruluşa elektronik posta ile mektup gönderilip ödüller için adayları varsa bildirmeleri isteniyor. Sedat Simavi Ödülleri’ne aday olabilmek için çeşitli şartlar aranıyor. Bu koşullar arasındaki bazı maddeler şöyle:
  [ yazının devamı ] 


09.09.2015

TGC,TGS,DİSK Basın İş’ten Hürriyet’e destek ziyareti

“Tek sesli basın olmayacağız”
 
Hürriyet Gazetesi’ne Pazar günü yapılan saldırının üzerinden 48 saat geçmeden ikinci saldırı düzenlendi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın-İş; Hürriyet Gazetesi’ne destek ziyaretinde bulunarak,”basın kuruluşlarına yapılan her türlü saldırının karşısındayız” mesajı verdi.
 
İSTANBUL –Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı ve Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Güç, DİSK Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, Cumhuriyet Vakfı Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu pek çok gazeteci, Hürriyet Gazetesi çalışanlarına destek ziyaretinde bulundu. Gazetecilik meslek örgütü temsilcileri “Tek sesli basın olmayacağız, uğradığımız baskılara karşı inadına halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için dürüst gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” mesajını verdiler.
  [ yazının devamı ] 


09.09.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hürriyet, Sabah ve ATV’ye yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak dün gece 2. kez saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi ile Sabah- ATV Grubu’na yönelik taşlı sopalı baskınları kınadı.

İSTANBUL - TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Basın ve düşünce ifade özgürlüğü, bu ülkede her siyasi görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatıdır” dedi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

  [ yazının devamı ] 


09.09.2015

TGC –TGS VE DİSK Basın İş’ten Hürriyet’e destek ziyareti


İSTANBUL – Hürriyet Gazetesi’ne Pazar günü yapılan saldırının üzerinden 48 saat geçmeden ikinci saldırı düzenlendi.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın-İş; Hürriyet Gazetesi’ne yapılan 2. saldırı üzerine gazete çalışanlarına destek ziyaretinde bulunacak. Meslek örgütleri, bugün saat 13.00’de Bağcılar’da bulunan  Hürriyet binasına giderek; ‘basın kuruluşlarına yapılan her türlü saldırının karşısındayız’ mesajı verecek.

  [ yazının devamı ] 


08.09.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş düzenledi

Gazeteciler basın özgürlüğü için dayanışma çağrısı yaptı
 
Son günlerde basının üzerinde giderek ağırlaşan baskılar, sansür uygulamaları, akreditasyonlar, operasyonlar, fiziki ve sözlü saldırılar nedeniyle TGC-TGS-ÇGD ve DİSK Basın-İş; tüm medya kuruluşlarının yöneticileri bir araya gelerek dayanışma toplantısı düzenlendi. Toplantıda “Özgür Basın, Özgür Toplum İçin Dayanışma Çağrısı” yapıldı. Toplantılar ayda bir tekrarlanacak. Medyaya yönelik baskılar izlenecek.
  [ yazının devamı ] 


07.09.2015

TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş 8 Eylül’de Basın Müzesi’nde saat 11.00’de toplantı düzenliyor

"Özgür Basın, Özgür Toplum İçin Dayanışma Çağrısı!"


İSTANBUL-Son günlerde basının üzerinde giderek ağırlaşan baskılar, sansür uygulamaları, akreditasyonlar, operasyonlar, fiziki ve sözlü saldırılar nedeniyle TGC-TGS-ÇGD ve DİSK Basın-İş; tüm medya kuruluşlarının yöneticilerini bir araya getirecek bir dayanışma toplantısı düzenliyor. Meslek örgütleri, 8 Eylül 2015 Salı günü saat 11.00’de Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde medya temsilcileriyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


07.09.2015

TGC-KAS 77. Yerel Gazetecilik Semineri Zonguldak’ta yapıldı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Medyada işsizlik ağır bir sorun
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin KAS ile ortaklaşa düzenlediği 77. Yerel Gazetecilik Semineri’nin 2. gününde konuşan TGC Başkanı Olcayto, “Türkiye’de şu anda 7 bin gazetecinin işsiz. Sendikalaş örgütlenme yetersiz. Bu nedenle yeterince mücadele edilemiyor. Meslektaşlarımızı sendikalı olmaya ve örgütlü davranmaya davet ediyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


07.09.2015

TGC Hürriyet'e yapılan saldırıyı kınadı

"Hürriyet'e yapılan saldırı medyayı sürekli hedef göstermenin sonucudur"

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Hürriyet Gazetesi'ne dün gece yapılan taşlı, sopalı saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
"Düşünceyi ifade özgürlüğünü benimsemekte zorlanan siyasilerin gazeteleri ve gazetecileri sürekli hedef göstermeleri Türkiye'de basın özgürlüğü konusundaki endişeleri giderek büyütmektedir. Son olarak dün gece yarısı Hürriyet Gazetesi önünde toplanan bir grup tekbir getirerek Hürriyet Gazetesi'ni tehdit etmiş, taşlı, sopalı saldırıda bulunmuştur.
  [ yazının devamı ] 


06.09.2015

TGC : Onur Belge'yi kaybettik ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı "Onur Belge'yi kaybettik ailesinin ve basın toplululuğumuzun başısağolsun" Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki Yönetim Kurulu üyesi, önceki Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanlarından Onur Belge bu sabah geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Cenazesi 7 Eylül Pazartesi günü Kınalıada Camisi'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek. Onur Belge'nin ölümüyle ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, "Sevgili meslektaşımız Onur Belge gazetecilik mesleğine uzun yıllar çok önemli hizmetler yaptı. Onur Belge'yi kaybetmenin acısı içindeyiz. Onur Belge'yi sevgi ve saygıyla anıyor, ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz"dedi.
  [ yazının devamı ] 


04.09.2015

TGC-KAS 77. Yerel Gazetecilik Semineri Zonguldak’ta başladı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Yerel basın bölünmemeli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 77.’si Zonguldak’ta başladı. Toplantıda dayanışmanın önemine vurgu yapıldı. Yerel basını güçlenmesinin demokrasinin güçlenmesini sağladığı noktasında birleşildi. Toplantıya 100'ü aşkın gazeteci katıldı.
  [ yazının devamı ] 


03.09.2015

TGC-KAS 77. Yerel Gazetecilik Semineri Zonguldak’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 77.’si 4 Eylül Cuma günü Zonguldak’ta başlıyor. Seminer, 5 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek sertifika töreniyle sona erecek. Seminere çevre il ve ilçelerden gazeteciler katılacak.

İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği yerel gazetecilik seminerleri devam ediyor. 77. Yerel Gazetecilik Semineri, Zonguldak’ta yapılacak. Dedeman Otel’de düzenlenecek seminere; Zonguldak, Bartın, Düzce ve Bolu ile  ilçelerden çok sayıda gazeteci katılacak.

  [ yazının devamı ] 


02.09.2015

TGC’ye CHP Medya Komisyonu’ndan ziyaret

TGC Başkanı Turgay Olcayto: İktidar tek sesli toplum istiyor


CHP'nin medya üzerindeki baskıları incelemek üzere kurduğu komisyon Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Biz Türkiye’de demokrasinin yeşermesini bekleyip durduk bu saate kadar. Demokrasi yeşereceğine, kuruyor. İktidar tarafından ülke çok sesli toplumdan tek sesli topluma geçirilmek isteniyor. Tek sesli toplum istiyor. Mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.
  [ yazının devamı ] 


01.09.2015

TGC İpek Medya Grubu’na yönelik operasyonla ilgili açıklama yaptı

“Medyaya yönelik operasyonlarla Türkiye’de demokrasi dışlanıyor”

Türkiye Gazeteciler  Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun  Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo’nun  içinde yer aldığı  İpek Medya Grubu’na yönelik operasyonla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

  [ yazının devamı ] 


29.08.2015

TGC ve TGS: Hukuksuz Basın Kartları Komisyonu’ndan çekiliyor ve dava açıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası,  yeni Basın Kartı Yönetmeliği ile Basın Kartı Komisyonu’nun yok hükmüne getirildiğini ve hukuksuzluğa  karşı komisyondan çekildiklerini açıkladı. TGC ve TGS  Yeni Basın Kartı Yönetmeliği’nin iptali için dava açacak..

  [ yazının devamı ] 


29.08.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı: “Servet Kabaklı'nın ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz”

“Servet Kabaklı'nın ailesine ve basın
topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz”

Gazeteci Servet Kabaklı’nın cenazesi 30 Ağustos 2015 Pazar günü Sultanahmet Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’na toprağa verilecek.

  [ yazının devamı ] 


28.08.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı:

"Oktay Akbal’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

 İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, öykücü, romancı, gazeteci ve yazar Oktay Akbal, Mugla Akyaka’da 92 yaşında vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Oktay Akbal’ın ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı.

  [ yazının devamı ] 


28.08.2015

TGC ve TGS düzenliyor / Yeni Basın Kartı Yönetmeliği neler getirdi, neler götürdü?

TGC ve TGS düzenliyor

Yeni Basın Kartı Yönetmeliği neler getirdi, neler götürdü?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası 29 Ağustos Cumartesi günü saat 11.00’de TGC'nin üst katındaki Gazeteciler Restoranı'nda Basın Kartları Yönetmeliği ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacak.

  [ yazının devamı ] 


25.08.2015

TGC ve TGS Basın Kartı Yönetmeliği'ndeki değişiklikleri ele alacak:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Basın Kartı Yönetmeliği'nde bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren değişikliklerle ilgili görüşlerini açıklamak üzere 29 Ağustos Cumartesi saat 11.00'de TGC'nin üst kadındaki Gazeteciler Restoranı'nda bir basın toplantısı yapacaktır.


 


  [ yazının devamı ] 


20.08.2015

TGC Star Medya Grup Başkanı’na yapılan silahlı saldırıyı kınadı:


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Star Medya Grubu Başkanı Murat Sancak’a yapılan silahlı saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

  [ yazının devamı ] 


12.08.2015

TGC Yönetim Kurulu'ndan kınama:

“Mardin-Nusaybin’de polisin DHA ve AA muhabirlerine yaptığı saldırıyı kınıyoruz”

TGC Yönetim Kurulu Mardin-Nusaybin devlet hastanesinde özel harekat polislerinin Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Ahmet Akkuş ile Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Arif Altunkaynak’a saldırmasını kınadı. Artan terör olaylarını da kınayan TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında “Bugüne kadar sürdürülen ‘gazeteciye yönelik polis şiddetine cezasızlık’ politikasından vazgeçilmesi için iktidarı ve Meclis’i göreve çağırıyoruz” denildi.

  [ yazının devamı ] 


12.08.2015

TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı

"Tarık Dursun Kakınç’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Tarık Dursun Kakınç’ın cenazesi 12 Ağustos 2015 Çarşamba (bugün) İzmir Bostanlı Beşikçioğlu Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Çiğli Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci -yazar Tarık Dursun Kakınç (Tarık Dursun K) vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Tarık Dursun Kakınç’ın ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı. TGC Yönetim Kurulu yayınladığı mesajda “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci -yazar Tarık Dursun Kakınç’ı (Tarık Dursun K) kaybettik. Edebiyata ve gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Tarık Dursun Kakınç’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Yeri doldurulamayacak olan değerli üyemiz gazeteci -yazar Tarık Dursun Kakınç’ın ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


10.08.2015

TGC Yönetim Kurulu baş sağlığı mesajı yayınladı

TGC Yönetim Kurulu baş sağlığı mesajı yayınladı

“Fikret Otyam’ın ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz”

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Fikret Otyam'ın ölümünün ardından bir baş sağlığı mesajı yayınladı. TGC Yönetim Kurulu yayınladığı mesajda “Üyemiz Elvan Baransel’in babası, gazeteciliğin önde isimlerinden ressam ve yazar Fikret Otyam'ı kaybettik. Anadolu’nun yaşamını, usta kalemi, resimleri ve desenleri ile topluma ulaştıran Fikret Otyam’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.

  [ yazının devamı ] 


07.08.2015

Nuh Köklü’nün fotoğrafı TGC Basın Müzesi’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne asıldı

Nuh Köklü’nün fotoğrafı TGC Basın Müzesi’nin 

Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne asıldı

İSTANBUL- Kadıköy'de kartopu oynarken bir esnaf tarafından 17 Şubat 2015 günü bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklendi.

  [ yazının devamı ] 


06.08.2015

Nuh Köklü’nün fotoğrafı TGC Basın Müzesi’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne asılacak

Nuh Köklü’nün fotoğrafı TGC Basın Müzesi’nin

Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne asılacak

Türkiye’de öldürülen 65. gazeteci olan Nuh Köklü’nün fotoğrafı,  7 Ağustos Cuma günü saat 11.00’de TGC Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi'ne düzenlenecek törenle asılacak.

  [ yazının devamı ] 


04.08.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı:

“Prof. Dr. Alaeddin Asna’nın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

6 Ağustos 2015 Perşembe günü Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


27.07.2015

TGC: Gazetecilik üzerindeki kuşatmayı kaldırın

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak son dönemde medya ve gazeteciler üzerindeki ağırlaşan baskıları eleştirdi. İktidarın gazetecileri düzenli olarak hedef gösterme alışkanlığının sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada TGC, TBMM’yi gazetecilik üzerindeki kuşatmanın kalkması için göreve çağırdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


27.07.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı:

TGC: Turhan Salman'ı kaybettik

İstanbul
-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir baş sağlığı mesajı yayınladı. Mesajda “Üyemiz Turhan Salman’ı kaybettik. Üzüntümüz büyüktür. Turhan Salman’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Değerli üyemizin ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi. Turhan Salman 27 Temmuz Pazartesi Ankara'da Karşıyaka Camisi'nde kılınacak ikindi namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


27.07.2015

TGC 2015 Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Başkanı Olcayto: Halkın gerçekleri öğrenme kanalları tıkandı

TGC’nin Basın Özgürlüğü Ödülleri’nin dağıtıldığı Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü'nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, son dönemde medyada provokasyonların ve linç kültürünün hortladığına işaret etti.

Medyada dayanışmaya çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Başkan Olcayto “Medya patronajı ve medya editörleri etik kuralları da dikkate alarak dürüst haberciliğin toplumda yaygınlaşması için çaba harcamalıdırlar” dedi.
  [ yazının devamı ] 


25.07.2015

TGC Yönetim Kurulu Star Medya Grubu'na yapılan saldırıyı kınadı

TGC Yönetim Kurulu Star Medya Grubu'na yapılan saldırıyı kınadı İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Star Medya Grubu'nun binasına bomba bırakılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.
  [ yazının devamı ] 


23.07.2015

TGC 2015 Basın Özgürlüğü Ödülleri 24 Temmuz'da sahiplerini buluyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri bu akşam düzenlenecek törenle dağıtılacak. Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde verilecek ödüllere bu yıl Can Dündar, Birgün Gazetesi ve Düşünce Suçuna Karşı Girişim adlı sivil toplum kuruluşu değer görüldü.

  [ yazının devamı ] 


22.07.2015

TGC: Halkın bilgi edinme kanallarının açık tutulması için Meclis’i göreve çağırıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Suruç katliamına yönelik yazılı, görsel, işitsel olarak getirilen yayın yasağını eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


21.07.2015

TGC: A Haber muhabiri ve kameramanına yapılan saldırıyı kınıyoruz

Şanlıurfa Suruç'taki terör olayı sonrasında gelişmeleri takip eden A Haber Muhabiri Sercan Bilgi ve Kameraman Orhan Şener'e yönelik saldırıyı kınayan TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada “Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilerin hedef gösterilmesi kabul edilemez. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu çirkin saldırıyı kınıyoruz” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

  [ yazının devamı ] 


21.07.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı:

“Gürbüz Kamburoğlu’nun ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Gürbüz Kamburoğlu 22 Temmuz 2015 Çarşamba günü Düzce Merkez Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


20.07.2015

TGC Suruç’taki patlamayla ilgili açıklama yaptı

TGC: “Halka ve gazetecilere yönelik saldırı insanlık suçudur”

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki basın açıklaması sırasında meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, “Karanlık güçler yine iş başındadır. Halkı ve gazetecileri hedef alan bu saldırıyı kınıyoruz. Faillerin en kısa sürede bulunmasını diliyoruz” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


08.07.2015

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı

26 yıldan bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer bulunan isimler belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, Kurum dalında ise Birgün Gazetesi ile Düşünce Suçuna Karşı Girişim adlı Sivil Toplum Kuruluşu’na verildi. Ödül töreni tarihi ise  daha sonra açıklanacak.
  [ yazının devamı ] 


30.06.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı:

“Birol Aydın’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Birol Aydın 30 Haziran 2015 Salı (bugün) Eyüp Sultan Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


29.06.2015

Gazetecilere Özgürlük Platformu 29 Haziran’da panel düzenledi

Rehin alınan gazetecilik serbest bırakılsın

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun düzenlediği toplantıda gazetecilik meslek örgütleri başkanları, halkın haber alma hakkının, haberin, gazeteciliğin, gazetecilerin ve medya patronlarının iktidar tarafından rehin alındığına dikkat çekti. Gazeteciler; soru sorabildikleri, tutuklanmadıkları,  yayın yasaklarının, akreditasyonun, sansürün  olmadığı bir ortamda mesleklerini yapmak istedikleri noktasında birleştiler.
  [ yazının devamı ] 


26.06.2015

Gazetecilere Özgürlük Platformu 29 Haziran’da panel düzenliyor

Gazeteciler yeni kurulacak hükümetten ne bekliyor?

Gazetecilere Özgürlük Platformu, 29 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı adına yeni kurulacak hükümete yönelik taleplerini dile getirecek.

İSTANBUL-Gazetecilere yönelik baskı, tehdit ve tutuklamaların ortadan kalkması ve  çalışanların sorunlarının çözümü için çaba harcayan Gazetecilere Özgürlük Platformu 29 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de Gazeteciler Restoranı'nda toplanarak yeni kurulacak hükümetten beklentilerini kamuoyu ile paylaşacak.

  [ yazının devamı ] 


25.06.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Medyanın Sorunlarını Meclis’e taşıdı

 “Basın Özgürlüğünden Vazgeçemeyiz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde parti grup başkan vekillerine “Medyanın Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı rapor sundu.
  [ yazının devamı ] 


24.06.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Medyanın Sorunlarını Meclis’e taşıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 25 Haziran Perşembe günü 12.30-16.00 arasında parti grup başkan vekillerine “Medyanın Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı rapor sunacak.
 
ANKARA-  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti hükümet kurulmadan önce partilerin grup başkan vekillerine gazetecilerin ve gazetecilik mesleğinin son 10 yılda yaşadığı ağır sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin de yer aldığı bir rapor sunacak.
 
  [ yazının devamı ] 


23.06.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Cüneyt Arcayürek’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci-yazar Cüneyt Arcayürek’in cenazesi 25 Haziran 2015 Perşembe günü öğle namazının ardından Ankara Maltepe Camisi’nden alınarak Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


16.06.2015

TGC-TGS Diyarbakır’da yaralanan gazetecileri ziyaret etti:

“Gazetecilere saldıranlar yargı önüne çıkarılmalı"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) temsilcileri, Diyarbakır’da 9 Haziran’da çıkan olaylarda yaralanan 3 gazeteciyi ziyaret etti. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ile görüşüp bilgi alışverişinde bulunduktan sonra AZC plaza önünde bir basın toplantısı düzenledi. 
  [ yazının devamı ] 


16.06.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Oktay Göral’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Oktay Göral 17 Haziran 2015 Çarşamba günü Eyüp Sultan Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


16.06.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İlk Genel Sekreteri Bedii Faik Akın’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Bedii Faik Akın 17 Haziran Çarşamba günü öğle namazının ardından Teşvikiye Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


15.06.2015

TGC-TGS Diyarbakır’da yaralanan gazetecileri ziyaret edecek

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) temsilcileri, Diyarbakır’da 9 Haziran’da çıkan olaylarda yaralanan 3 gazeteciyi ziyaret edecek. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ile 12.15’te Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’la 14.30’da görüşüp bilgi alışverişinde bulunduktan sonra 15.30’da AZC Plaza önünde bir basın toplantısı düzenleyecek.
  [ yazının devamı ] 


12.06.2015

TGC-TGS Diyarbakır’da yaralanan gazetecileri ziyaret edecek

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) temsilcileri, Diyarbakır’da 9 Haziran’da çıkan olaylarda yaralanan 3 gazeteciyi ziyaret edecek. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ile görüşüp bilgi alışverişinde bulunduktan sonra bir basın toplantısı düzenleyecek.
  [ yazının devamı ] 


11.06.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 69. yaşını kutladı

TGC Başkanı Olcayto: Düşünce, yazı ve çizgi artık suç olmaktan çıkmalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 69’uncu, sivil toplum gazetesi olarak yola çıkan Cemiyet’in günlük yayın organı Bizim Gazete 21’inci, Basın Müzesi ise 27’nci yılını kutladı. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen kutlama töreninde; 1932-1933 doğumlu 40 TGC üyesine anı plaketi sunuldu.
  [ yazının devamı ] 


10.06.2015

TGC Yönetim Kurulu: Diyarbakır’daki kanlı saldırıyı kınıyoruz

TGC Yönetim Kurulu: Diyarbakır’daki kanlı saldırıyı kınıyoruz

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Diyarbakır’da İHYA–DER’in Başkanı Aytaç Baran’ın ve ardından çıkan olaylarda 2 kişinin öldürülmesi olayını takip eden 3 muhabirin yaralanmasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.
  [ yazının devamı ] 


09.06.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı:

“Erol Simavi”nin ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Erol Simavi 10 Haziran Çarşamba günü İkindi namazının ardından Kanlıca Camisi’nden alınarak Kanlıca Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


08.06.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Erol Simavi”nin ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

İstanbul – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkan Yardımcısı, 2001 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi Erol Simavi 8 Haziran 2015 Pazartesi günü vefat etti.
  [ yazının devamı ] 


01.06.2015

TGC: Cumhurbaşkanı’nın görevi gazeteci tehdit etmek olmamalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın MİT TIR’larını haber yapan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a yönelik söylediği “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” ifadelerini eleştiren bir açıklama yaptı. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


31.05.2015

TGC: Gazeteciye yönelik polis şiddetini kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Gezi Parkı’nda Zaman Gazetesi muhabiri Emre Şencan’ı tokatlayan ve hakaret eden sivil polisleri  kınadı. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Gazetecilerin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecileri engellemeye dönük yeni bir polis şiddeti uygulanmıştır.
  [ yazının devamı ] 


30.05.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Üyemiz Bedri Koraman’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi karikatürist Bedri Koraman, 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü (bugün) saat 19.00'da  vefat etti.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  Bedri Koraman’ın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli üyemiz, karitatür ustası Bedri Koraman’ı kaybettik. Çok üzgünüz. Bedri Koraman’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Koraman’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


29.05.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Haluk Oğuzbeyoğlu”nun ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Haluk Oğuzbeyoğlu 29 Mayıs 2015 Cuma(bugün) öğle vakti Zincirlikuyu Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


29.05.2015

GÖP: “Halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek için medyaya baskı yapmaktan vazgeçin”

Türkiye'de medyaya ve gazetecilere yönelik artan baskılarla ilgili olarak Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Sözcüsü ve TGC Başkanı Turgay Olcayto bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


26.05.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Bir Balkan Masalı” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “Bir Balkan Masalı”  isimli belgesel,  27 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


25.05.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Argun Berker’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Argun Berker 26 Mayıs 2015 Salı günü Levent Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


22.05.2015

GÖP: Gazetecilerin görevlerini engelleme kampanyasından vazgeçin

Gazetecilere Özgürlük Platformu(GÖP), AKP aday adayı avukat Rahmi Kurt’un Hürriyet Gazetesi ve internet sitesi hakkında yaptığı tutuklama talepli suç duyurusuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Gazetecilerin halkın haber alma kanallarını açık tutmak için özgürce görev yapmaları uzun süredir adeta bir kampanya halinde engellenmeye çalışılıyor.
  [ yazının devamı ] 


21.05.2015

TGC: Sedat Ergin’in tutuklanması talebi basın özgürlüğüne yeni bir darbedir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticileri hakkında AKP aday adayı Avukat Rahmi Kurt'un müşteki sıfatıyla yaptığı tutuklama talepli suç duyurusunu basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yeni bir darbe olarak niteledi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


20.05.2015

Türk ve Alman gazeteciler Antalya’da bir araya geliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ve Alman- Türk Vakfı (DTS) ile ortaklaşa düzenlediği 29. Türk-Alman Gazetecilik Semineri’nde  “Güncel siyasi ve sosyal sorunlar üzerine Türk ve Alman medya perspektifinden genel bakış” konusu ele alınacak. Seminer, 21- 22 Mayıs tarihlerinde Antalya’nın Belek ilçesinde bulunan Ela Quality Resort Hotel’de gerçekleştirilecek.
  [ yazının devamı ] 


18.05.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Göç” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “Göç” isimli belgesel,  20 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


18.05.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Tarih Vakfı Tan Evi Toplantıları’nın 5.’si düzenleniyor

Tan Gazetesi şairlerini anılacak

TGC ve Tarih Vakfı  27 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da Cağaloğlu’ndaki Tan Evi’nde toplantı düzenliyor. Toplantıda TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Tan Gazetesi’nin şair yazarlarını anlatacak.
  [ yazının devamı ] 


18.05.2015

GÖP: Muhalif medyayı susturmak için Anayasa ihlal ediliyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nun yasalara aykırı bir talimatla "Ulaştırma Bakanlığı’na yazı göndererek, muhalif partilerin sesini duyurabildiği televizyon, radyo ve internet sitesi gibi medya organlarının kullandığı devlete ait uydu bağlantılarını kapatmayı amaçladığı" iddialarına karşı Gazetecilere Özgürlük Platformu bir açıklama yaptı. GÖP’ün yaptığı açıklamada “Bu talimat Anayasa ve yayınlarla ilgili yasalara aykırıdır. Demokrasilerde örneği görülmeyen halkın haber alma hakkının engellemeye yönelik yeni bir girişimdir” denildi.
  [ yazının devamı ] 


15.05.2015

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Başkanı Olcayto: Tek tip haber, tek tip gazeteci isteniyor

56. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’nde 31 gazeteci ödül aldı. Töreni’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Bağımsız ve bağlantısız gazeteciler olarak tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Genç gazeteciler umudumuzu yeşertiyor” dedi
  [ yazının devamı ] 


14.05.2015

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahipleriyle buluşuyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1959 yılından bu yana sürdürdüğü Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, 14 Mayıs Perşembe (bugün) saat 19.00’da The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlenecek törenle sahiplerine veriliyor.
  [ yazının devamı ] 


12.05.2015

GÖP: Akreditasyon Danıştay’ın görevi değildir

GÖP Dönem Sözcüsü ve TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptığı açıklamada “Basın özgürlüğünü ve düşünceyi ifade özgürlüğünü kendisine engel olarak gören iktidarın sistematik olarak uyguladığı akreditasyonun devletin hukuk kurumlarından biri olan Danıştay tarafından da benimsenmesi demokrasimizin geleceği açısından düşündürücüdür” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


12.05.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Artık Hayallerim Var” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “Artık Hayallerim Var” isimli belgesel,  13 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


11.05.2015

TGC’den Danıştay akreditasyonuna tepki:

“Danıştay halkın bilgilenme hakkını yok saymıştır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Danıştay’ın törenine TRT ve AA dışında yayın kuruluşunun alınmamasını eleştirdi. Cemiyet Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “Akreditasyon demokrasilerdeki basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne karşı bir uygulamadır.  TGC olarak bu yanlıştan artık dönülmesini bekliyoruz” dedi. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


06.05.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 9 Mayıs’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği gazeteciler, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


05.05.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Hayatın Ritmi Aksak” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “Hayatın Ritmi Aksak” isimli belgesel,  6 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


03.05.2015

GÖP, G9, TGC; TGS, ÇGD ve DİSK Basın-İş toplantı ve yürüyüş düzenledi

“Özgürlük gazeteciliğin oksijeni, gazetecilik demokrasinin garantisidir”

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde bir araya gelen gazetecilik meslek örgütleri,  basının içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Meslek örgütleri, “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” çağrısı yaptı.
  [ yazının devamı ] 


02.05.2015

TGC: Vatandaşın gerçeği öğrenmesinden korkmayan bir Türkiye istiyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

"Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülke olarak 2015 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'ne giriyoruz. Yine haberin sakıncalı, gazetecinin terörist olarak tanımlandığı, halkın haber alma hakkının yayın yasaklarıyla engellendiği bir yılı yaşıyoruz.
  [ yazının devamı ] 


01.05.2015

TGC ve TGS: “Aksaray ilinde meslektaşlarımızı darp eden Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı’yı kınıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası bir açıklama yaparak Aksaray ilinde 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı’nda HDP’lilerin programında çıkan arbedeyi  görüntülemek isteyen gazetecilere telsizle vuran ve hakaret eden polis Ömer Parıltı ile ilgili açıklama yaptı.
  [ yazının devamı ] 


01.05.2015

TGC ve TGS 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı’nda çıkan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı:

“Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı yine engellendi”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklama yaparak 1 Mayıs’ta basın özgürlüğüne yine zarar verildiğini gazetecilerin görevlerini yapmalarının engellendiğini duyurdu. TGC ve TGS’nin ortak açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


30.04.2015

TGC: 1 Mayıs Basın Görev Kartları kullanıma girmeden yasaklandı

TGC Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak 1 Mayıs Basın Görev Kartı’nın geçerliliğinin Valilik tarafından şarta bağlanması nedeniyle yarın kullanılamayacağını duyurdu. TGC Yönetim Kurulu açıklamasında “Sarı basın kartı olmayan gazetecilerden gelen talep üzerine meslektaşlarımızın rahat görev yapabilmesi için hazırlanan kartlar meslektaşlarımıza ulaştırılmıştır. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden son anda gelen bir taleple kart alan 486 meslektaşımızın bilgilerinin incelenmesi için ayrıca listelerinin verilmesi istenmiştir. Başlangıçta Cemiyette kalacağı konusunda anlaşmaya varılan listenin  Emniyet Müdürlüğü’ne verilmesi Yönetim Kurulumuzca uygun görülmemiştir” denildi.
  [ yazının devamı ] 


30.04.2015

GÖP, G9, TGC; TGS, ÇGD ve DİSK Basın-İş toplantı ve yürüyüş düzenliyor

3 Mayıs’ta Basın Özgürlüğü Sorunları ele alınacak

Gazetecilere Özgürlük Platformu, G9 Gazetecilik Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-İş Sendikası 3 Mayıs’ta bir toplantı düzenliyor.  3 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de Gazeteciler Restoranı’nda yapılacak toplantıda basın özgürlüğü önündeki engeller ve çözüm önerileri konuşulacak. Saat 13.00’te ise Beyoğlu Tünel ve Galatasaray arasında yürüyüş düzenlenecek.
  [ yazının devamı ] 


29.04.2015

TGC-Tarih Vakfı Tan Evi Toplantılarının 4.’süne Altan Öymen konuk oldu

Altan Öymen: Teknoloji insanlara eziyeti kolaylaştırdı

Cağaloğlu’ndaki Tan Evi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Radikal Gazetesi yazarı Altan Öymen, “Basının,  öğrencilerin, gençlerin, profesörlerin, yargı mensuplarının bu kadar büyük baskı altında tutulduğu hiçbir dönem hatırlamıyorum. Eskiden 3 ay yatılıyordu şimdi 5 yıl yatılıyor. Eskiden basılı kitaplar toplatılırdı şimdi kitaplar basılmadan yasaklanıyor” dedi.
  [ yazının devamı ] 


28.04.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Kaybedebilme Kabiliyeti” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “Kaybedebilme Kabiliyeti” isimli belgesel,  29 Nisan 2015 Çarşamba saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


24.04.2015

TGC’den Şenes Erzik ve Ali Öz’e şükran plaketi

TGC üyeleri, 27 Nisan Pazartesi günü “Geleneksel Ay Sonu Yemeği”nde bir araya gelecek. Yemekte TGC’nin Onursal Üyesi Şenes Erzik’e spor basınına, TGC Üyesi Ali Öz’e ise fotoğrafçılığa verdiği emekten dolayı şükran plaketi  verilecek.
  [ yazının devamı ] 


22.04.2015

TGC: Cumhurbaşkanlığı akreditasyon makamı değildir

TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “26 Nisan’da başlayacak  51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na katılmak isteyen 13 medya kuruluşuna akreditasyon uygulanması bir hak ihlalidir. Cumhurbaşkanı tüm halkın Cumhurbaşkanıdır. Ayrımcılık yapma, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engelleme görevi yoktur” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


21.04.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“006 Bir Başlangıç” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “006 Bir Başlangıç” isimli belgesel,  22 Nisan 2015 Çarşamba  saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


21.04.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Vecdi Uygun’un ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Vecdi Uygun 22 Nisan 2015 Çarşamba günü Bostancı Kuloğlu Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Pendik Yeni Şeyhli Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


17.04.2015

TGC Tan Evi Toplantıları bu ay Altan Öymen’i konuk ediyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlendiği Tan Evi toplantıları devam ediyor.  28 Nisan 2015 Salı günü saat 18.30’da düzenlenecek  “Tan Olayı’nın Anımsattıkları” başlıklı toplantıya Radikal Gazetesi yazarı Altan Öymen konuk olacak.
  [ yazının devamı ] 


13.04.2015

TGC-KAS Yerel Medya Ödülleri İzmir’de sahiplerini buldu

Törende Konya’dan İbrahim Büyükeken haber ödülünü, İzmir’den Mehmet Emin Bal fotoğraf ödülünü, Kocaeli’nden Güngör Arslan sayfa tasarımı ödülünü, Hatay’dan Mehmet Emin Solak Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’da katıldı
  [ yazının devamı ] 


11.04.2015

TGC KAS 76. Yerel Gazetecilik Semineri İzmir’de yapıldı

TGC Başkanı Olcayto: İktidar tek tip gazeteci istiyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 76.'sı İzmir’de yapıldı.Toplantıda gazetecilerin sorunları tartışıldı.
  [ yazının devamı ] 


09.04.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 11 Nisan’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği gazeteciler, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 11 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


08.04.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

Gazeteciler İzmir’de Yerel Medya Zirvesi’nde buluşuyor

TGC ile KAS’ın ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 76’ıncısı, 11 Nisan Cumartesi günü İzmir Hilton Otel’de yapılacak. Seminerin ardından saat 19.00’da ”2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri” düzenlenen törenle sahiplerine takdim edilecek.
  [ yazının devamı ] 


07.04.2015

TGC Öldürülen 64 gazeteciyi andı

“Gazeteci ve avukatlar insan hakları kobaylarıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde bugün düzenlenen “Öldürülen Gazeteciler” panelinde 1909 yılından bugüne kadar öldürülen gazetecileri andı. Toplantıda gazeteci cinayetlerinin cezasız kaldığı, gazeteci ve avukatların insan hakları kobayları olduğu ve sistemin kirliliğini ortaya çıkardıkları, tehdit sayıldıkları için ortadan kaldırıldıkları vurgulandı. Gazeteci cinayetlerinde yılı ne olursa olsun sık sık savcıların değiştiği ve belgelerin kaybolduğuna dikkat çekildi.
  [ yazının devamı ] 


07.04.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Erol Mermer ‘in ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Erol Mermer 7 Nisan 2015 Salı günü (bugün) Eyüp Sultan Cami’inde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


07.04.2015

TGC öldürülen gazetecileri anıyor

TGC’den Öldürülen Gazeteciler paneli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 7  Nisan Salı (bugün) saat 14.30’da Çemberlitaş’ta bulunan Basın Müzesi’nde düzenleyeceği  toplantıyla Öldürülen Gazetecileri anacak.

  [ yazının devamı ] 


06.04.2015

TGC öldürülen gazetecileri andı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) öldürülen 64 gazeteciyi,  ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin mezarı başında düzenlenen törenle andı.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, “Gazeteciler geçmişte öldürülüyordu, şimdi açılan davalarla ve cezaevi tehdidiyle  baskı altında tutulmaya çalışılıyor. Demokrasiler; basın özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğüyle test ediliyor. Türkiye’de basın ne kadar özgürse,  halk da o kadar özgür” dedi.
  [ yazının devamı ] 


06.04.2015

TGC: Sosyal medyaya yasak sansürdür

Türkiye tarihinde sosyal medya üzerindeki en kapsamlı erişim engelleme kararının bugün uygulanması üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla Twitter, Facebook ve Youtube'a erişim engellendi.  Erişim Sağlayıcıları Birliği, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerinin Twitter ile YouTube'da yayınlanması nedeniyle mahkeme kararı doğrultusunda erişimin engellendiğini bildirdi.
  [ yazının devamı ] 


03.04.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

Ali Gümüş ‘ün ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ali Gümüş 4 Nisan 2015 Cumartesi günü Levent Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


03.04.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Kamil Şükun ‘un ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Kamil Şükun 4 Nisan 2015 Cumartesi günü Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Kanlıca Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


03.04.2015

TGC öldürülen gazetecileri anıyor

Türkiye’nin ilk basın şehidi Hasan Fehmi’den bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hırant Dink, Metin Göktepe’nin de olduğu 64 gazeteci öldürüldü. TGC Hasan Fehmi’yi 6 Nisan’da Çemberlitaş’taki Sultan 2. Mahmut Türbesi içinde bulunan mezarı başında saat 14.00’de anacak.  7 Nisan’da ise  TGC Basın Müzesi’nde Öldürülen Gazeteciler konulu bir panel düzenlenecek.
  [ yazının devamı ] 


02.04.2015

TGC “İktidarın görevi vatandaşı korumaktır basına müdahale etmek değil”

“İktidarın görevi vatandaşı korumaktır basına müdahale etmek değil”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada toplumda infial uyandıran her eylemden sonra doğrudan basının hedef seçilmesinin tehlikeli bir gelenek haline geldiğine dikkat çekti. Hürriyet, Cumhuriyet, Bugün ve Sözcü gazetelerinin Terörle Mücadele Kanunu ile ilişkilendirilerek  soruşturmaya uğramasının kabul edilemez olduğuna belirten TGC’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


01.04.2015

TGC Yönetim Kurulu’ndan akreditasyona tepki

“Cenaze töreninde uygulanan akreditasyonu kınıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak  şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Sultan Camisi’ndeki cenaze töreninde bazı yayın organlarına akreditasyon uygulanmasını kınadı. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

  [ yazının devamı ] 


01.04.2015

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 55 yıldır düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Ödüller, düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

  [ yazının devamı ] 


25.03.2015

TGC-Tarih Vakfı Tan Evi Toplantıları’nın 3.’sü yapıldı

Orhan Koloğlu: İktidar yanlısı gazetelerin tirajları düşüyor

Cağaloğlu’ndaki Tan Evi’nde düzenlenen toplantıda konuşan gazeteci, yazar Orhan Koloğlu basın iktidar ilişkilerinin tarihçesini anlattı. Orhan Koloğlu “Bazı siyasetçilerin çok beğendiği Adnan Menderes döneminde 1955- 1960 yıllarında 2 bin 300 gazeteci basın davalarında yargılandı. 860 gazeteci mahkum edildi. 1990’lı yıllarda ise 796 gazeteci hakkında 632 dava açıldı. 218’i hapis cezası ile sonuçlandı. 44 gazeteci hakkında toplamda 4 bin yılı geçen hapis cezaları verildi” dedi.
  [ yazının devamı ] 


25.03.2015

TGC’den basın kartı taşımayan gazetecilere 1 Mayıs için kart

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  1 Mayıs’ta daha rahat çalışabilmelerini sağlamak için sarı basın kartı olmayan gazetecilere kart verecek.  Başvurular, isteyen medya kuruluşları tarafından 1 Nisan Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar yapılabilecek.
  [ yazının devamı ] 


24.03.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Ormanı Planlayanlar” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; “Ormanı Planlayanlar” isimli belgesel,  25 Mart 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


18.03.2015

TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu toplandı

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ne göre etik sorunlarla ilgili TGC'ye yapılacak başvuruların takibini yapacak. Kararlar medya ile paylaşılacak.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yaptığı tüzük değişikliğinin ardından işlevini yeniden oluşturduğu Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu’nu topladı.
  [ yazının devamı ] 


17.03.2015

İstanbul Valisi’nden TGC’ye ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden İstanbul Valisi Vasip Şahin ile muhabirlerin, foto muhabirlerinin ve kameramanların toplumsal olayları takip ederken yaşadıkları sorunlar paylaşıldı.
  [ yazının devamı ] 


16.03.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri’nde kadın konusu işlendi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği gazeteciler, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla 14 Mart 2015 Cumartesi günü 13.00-15.30 saatleri arasında yapıldı. TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir ve Mualla Tetik’in yönettiği etkinlikte, “Savaş barış ve sanatta kadın emeği” ve “Çanakkale savaşlarının 100. yıldönümü” konuları işlendi. Ayrıca 20. Ölüm yılı nedeniyle Mustafa Necati Karaer hayatı, sanatı ve şiirleriyle anıldı.   [ yazının devamı ] 


16.03.2015

TGC ve KAS işbirliği ile düzenlendi

Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Yerel medyayı desteklemeyi sürdüren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile birlikte düzenlediği ödüllerle yerel basının en iyileri belirlendi. Ödüller, haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda verildi.
  [ yazının devamı ] 


15.03.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Recai Yücel Uğurkan’ın  ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Recai Yücel Uğurkan’ın cenazesi 15 Mart 2015 Pazar günü Karacaahmet Şehitlik Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından  Karacaahmet Mezarlığı’nda  toprağa verildi.
  [ yazının devamı ] 


14.03.2015

TGC: Cevat Fehmi Başkut’u sevgi ve saygıyla anıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Cevat Fehmi Başkut’un 44. ölüm yıldönümünde bir anma mesajı yayınladı. Anma mesajında şu görüşler yer aldı:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki  başkanlarından Cevat Fehmi Başkut’u 15 Mart 1971 yılında kaybetmiştik. Cevat Fehmi Başkut’u 44. ölüm yıl dönümünde saygı ve sevgiyle anıyoruz.
  [ yazının devamı ] 


13.03.2015

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 14.'sü yapıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 14.’sünde 6 yıl önce ölen Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Ajans 70'in sahibi Yılmaz Öztürk’ü arkadaşları anlattı.
  [ yazının devamı ] 


11.03.2015

TGC: “Vasfiye Özkoçak’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ölüm yıldönümünde bir açıklama yaparak önceki başkan yardımcılarından Vasfiye Özkoçak’ı andı. TGC Yönetim Kurulu’nun anma mesajında şu görüşler yer aldı:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkan Yardımcısı ve Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanlarından Vasfiye Özkoçak'ı 12 Mart 2014 yılında kaybetmiştik.
  [ yazının devamı ] 


10.03.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 14 Mart’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği gazeteciler, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 14 Mart 2015 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


10.03.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Beden Sonuç İlişkisi”  ve “Refika” belgeselleri izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde; bu hafta 2 belgesel sanatseverle buluşacak.  “Beden Sonuç İlişkisi” ve  “Refika”  isimli belgeseller, 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


10.03.2015

TGC Tan Evi Toplantıları bu ay Orhan Koloğlu’nu konuk ediyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlendiği Tan Evi toplantıları devam ediyor.  24 Mart 2015 Salı günü saat 18.00’de düzenlenecek  “Basın iktidar İlişkileri” başlıklı toplantıya gazeteci  yazar Orhan Koloğlu konuk olacak

İSTANBUL –  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tan Evi Kültür Avlusu’nda, “Basın-İktidar İlişkileri” konulu bir toplantı düzenliyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi gazeteci ve araştırmacı yazar Orhan Koloğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş yapacak. Toplantı 24 Mart 2015 Salı günü saat 18.00’de düzenlenecek.
  [ yazının devamı ] 


09.03.2015

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 14.’sü yapılacak

Yılmaz Öztürk ölümünün 6. yılında anılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 14.’sü 12 Mart Perşembe günü saat 15.00- 17.00 arasında Basın Müzesi'nde yapılacak. Toplantıda 6 yıl önce ölen Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Ajans 70'in sahibi Yılmaz Öztürk anılacak.
  [ yazının devamı ] 


06.03.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Sedat Tuna’nın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Sedat Tuna 7 Mart 2015 Cumartesi günü Levent Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


06.03.2015

Çetin Emeç Ödülleri 7 Mart'ta sahiplerini bulacak

Çetin Emeç Gazetecilik Ödüllerini kazanan gazetecilerin ödül plaketleri, 7 Mart 2015 Cumartesi Günü Galatasaray Lisesi’nde saat 16.00'da düzenlenecek törenle verilecek.
  [ yazının devamı ] 


06.03.2015

TGC Çetin Emeç’in ölüm yıldönümünde açıklama yaptı

“Çetin Emeç’i sevgi ve saygıyla anıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Çetin Emeç’in ölümünün 25. yıldönümünde bir anma mesajı yayınladı. TGC Yönetim Kurulu’nun anma mesajında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


04.03.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ahmet Çavuşoğlu’nun ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ahmet Çavuşoğlu 6 Mart 2015 Cuma günü öğle vakti Bodrum Bitez Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


04.03.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“33 Yıllık Direniş Berfo Ana” belgeseli 4 Mart’ta izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde  “33 Yıllık Direniş Berfo Ana” isimli belgesel, 4 Mart 2015 Çarşamba (bugün) saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


04.03.2015

TGC: Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı

TGC Yönetim Kurulu,  devlet sırrı kavramı ileri sürülerek yaptıkları haberler nedeniyle gazetecilerin tutuklanmasının halkın bilgi edinme hakkına aykırı olduğunu vurguladı. TGC Yönetim Kurulu açıklamasında “Devlet sırrı kavramı tartışmalıdır. TCK’nın 326 ve devam eden maddelerinin gazetecilere uygulanması halinde gazetecilik mesleğini yapacak kimse kalmayabilir. Mehmet Baransu’nun geçmişteki çalışmaları Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre tartışmalı olsa da resmi makamların her istediği bilginin açıklanmasını yasaklamak yetkisi, demokratik bir düzende kabul edilemez” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklanması üzerine yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


28.02.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Yaşar Kemal’i kaybettik üzüntümüz sonsuz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi yazar Yaşar Kemal, 28 Şubat Cumartesi günü vefat etti.
  [ yazının devamı ] 


27.02.2015

TGC, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Hürriyet işbirliği ile düzenlendi

Çetin Emeç Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Çetin Emeç Gazetecilik Ödüllerini kazanan gazetecilerin ödül plaketleri, 7 Mart 2015 Cumartesi Günü Galatasaray Lisesi’nde düzenlenecek törenle verilecek.
  [ yazının devamı ] 


26.02.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Hikmet Andaç’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Hikmet Andaç 27 Şubat 2015 Cuma günü Basınköy Camisi’nde öğle vakti Basınköy Camisi’nden alınarak Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


26.02.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti SPK çalışanlarının Taraf Gazetesi’nde yaptığı inceleme üzerine bir açıklama yaptı

“SPK denetimlerinde eşitliği gözetmeli”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti SPK çalışanlarının Taraf Gazetesi’nde yaptığı inceleme üzerine bir açıklama yaptı. Cemiyet açıklamasında SPK’nın halka açık şirketlerde denetim yapmasının doğal olduğunu ancak son zamanlarda iktidara muhalif gözüken gazetelerde denetimlerin sıklaştırıldığına dikkat çekti. Cemiyetin açıklamasında     “SPK’nın objektif bir denetim mekanizmasını işlettiğini, kamuoyu ile paylaşması gerekir” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


25.02.2015

TGC ve Tarih Vakfı “Babıali’de Bir Baskın: Tan” toplantısı düzenledi

Doğan Hızlan:  Tan Olayı’ndan ders alsaydık bugünleri yaşamazdık

Cağaloğlu’ndaki Tan Evi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Doğan Hızlan, “Bütün olay; gazetecilerin ve yazarların ileriyi bugünden görmeleri, politikacıların da sadece bugünü görmelerinden kaynaklanıyor” dedi.
  [ yazının devamı ] 


24.02.2015

TGC, Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Meslek Belgeselci” belgeseli 25 Şubat'ta izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde “Meslek Belgeselci” isimli belgesel, 25 Şubat  2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


23.02.2015

TGC –KAS 75. Yerel Gazetecilik Semineri Çanakkale’de tamamlandı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Gazetecilik siyaset için kullanılmamalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin KAS ile ortaklaşa düzenlediği 75. Yerel Gazetecilik Semineri’nin kapanış değerlendirmesini yapan TGC Başkanı Olcayto,“Özellikle Anadolu’dan pek çok gazeteci siyasete soyunuyor. Ancak siyasete aday olan gazetecilerin sıklıkla kazansalar da kazanamasalar da mesleğe yüz çevirdiklerini görüyoruz. Bu da gazeteciliğin siyaset için kullanılması anlamına geliyor” dedi.
  [ yazının devamı ] 


20.02.2015

TGC-KAS 75. Yerel Gazetecilik Semineri

21-22 Şubat’ta  Çanakkale’de yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 75’incisi 21 Şubat Cumartesi günü Çanakkale’de başlıyor. Seminer 22 Şubat günü yapılacak sertifika töreni ile sona erecek. Seminere çevre illerden gazeteciler de katılacak.
  [ yazının devamı ] 


20.02.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Yalçın Kılan’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Yalçın Kılan 21 Şubat 2015 Cumartesi günü Ayvalık Alibey Adası (Cunda) Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Alibey (Cunda) Adası Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


20.02.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklaması New York Times’ta yankı buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Nuh Köklü’nün öldürülmesi, nefret cinayetidir” başlıklı açıklaması  New York Times Gazetesi’nde “Türkiye’de kar  bile politik renk taşıyor” konulu makalede yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


20.02.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Cenk Kargı adıyla tanınan Erol Özkan’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

TGC Yönetim Kurulu’nun başsağlığı mesajında, “Meslektaşımız bedenini öldükten sonra kadavra olarak kullanılmak üzere bilim dünyasına bağışlayarak örnek bir davranış sergilemiştir. Ailesine  ve basın topluluğumuza  başsağlığı diliyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


18.02.2015

TGC: Ulusal Kanal’ın Digitürk platformuna dahil edilmemesi basın özgürlüğüne aykırıdır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “TMSF tarafından yönetilen Digitürk’ün RTÜK kararına rağmen Ulusal Kanal'ı platformuna dahil etmemesinin medyada eşitlik ilkesini bozduğuna ve basın özgürlüğüne aykırı olduğuna” dikkat çekti. TMSF’nin bu kararla halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını ihlal ettiği belirtilen açıklamada şu görüşler yer aldı:

  [ yazının devamı ] 


18.02.2015

TGC: “Gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesi bir nefret cinayetidir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Yönetim Kurulu,  gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “Nuh Köklü’nün öldürülmesi, halkı birbirine düşman etmeye yönelik ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ söyleminin yarattığı en kötü sonuçlardan biridir. Nefret cinayetidir” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


17.02.2015

TGC: “Kadın cinayetlerinde cinsiyetçi, şiddet içeren, pornografik bir dile medya teslim olmamalıdır"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Özgecan Aslan’ın Mersin’in Tarsus İlçesi’nde vahşice öldürülmesinin ardından yayınlanan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada “Taciz ve tecavüz gibi cinsel suçların haberleştirilmesinde kullanılan dile özen gösterilmeli, bu haberlerde kullanılan görsel malzeme ile anlatım biçiminin pornografik ve özendirici çağrışımlar yaratmamasına dikkat edilmelidir”denildi. TGC’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


17.02.2015

TGC Tan Evi Toplantıları bu ay Doğan Hızlan’ı konuk ediyor

“Babıali’de bir baskın: Tan”

İSTANBUL –  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tan Evi  Kültür Avlusu’nda “Babıali’de Bir Baskın: Tan”  konulu bir toplantı düzenliyor. Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Doğan Hızlan’ın konuşmacı olarak katılacağı toplantı  24 Şubat 2015 Salı günü saat 18.00’de düzenlenecek. Toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı yapacak.
  [ yazının devamı ] 


17.02.2015

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Ayçiçeği Çekirdekleri” Belgeseli 18 Şubat'ta izleyiciyle buluşacak

İSTANBUL-  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinin 6. sezonu, “Ayçiçeği Çekirdekleri” belgeseliyle devam ediyor.
  [ yazının devamı ] 


12.02.2015

TGC eski kameraman Yılmaz Koçyılmaz'ın'ın ölümü üzerine bir açıklama yaptı

“Meslektaşımız Yılmaz Koçyılmaz'ın ölümüne yol açanlar cezalandırılmalıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu eski kameraman Yılmaz Koçyılmaz’ın polislerle yaşadığı tartışmanın ardından zorla kelepçelenmesi ve geçirdiği kalp krizi nedeniyle ölümünün ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada  “Meslektaşımız makul şüphe gözaltısının kurbanı olmuştur. Meslektaşımızın ailesine ve basın topluluğuna baş sağlığı diliyoruz. İçişleri Bakanlığı’nı olayı araştırıp sorumlulularının cezalandırılması için göreve çağırıyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


12.02.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 14 Şubat’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 14 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


11.02.2015

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Gündöndü” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde “Gündöndü” belgeseli, 11 Şubat  2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


10.02.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Nezih Demirkent’i andı:

“Nezih Demirkent yaşamı boyunca gazetecilerin örgütlülüğünü savundu”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu önceki başkanlarından Nezih Demirkent’i ölümünün 14. yılında bir basın açıklamasıyla andı. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
 
“Yaygın ve yerel diye ayırmaksızın gazetecilerin birlikteliği için uğraş veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından Nezih Demirkent, basın sektörümüzün sağ duyuyu temsil eden öncü isimlerindendi. Yaşamı boyunca gazetecilerin örgütlülüğünü savundu.
  [ yazının devamı ] 


05.02.2015

TGC’nin Charlie Hebdo ile ilgili dayanışma mesajına Fransa Cumhurbaşkanı’ndan yanıt geldi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun Charlie Hebdo Dergisi’ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili mesajına Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande mektupla yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Hollande mektupta verilen destek için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür etti.
  [ yazının devamı ] 


30.01.2015

TGC ölümünün 36. yılında açıklama yaptı

TGC: Abdi İpekçi gazeteciliğini özlüyoruz

1 Şubat 2015 Pazar günü saat 11.00’de Zincirlikuyu’daki mezarı başında anılacak olan Abdi İpekçi’nin ölüm yıl dönümde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


28.01.2015

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Burhanettin Şener’in ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

İstanbul – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı Sahibi Burhanettin Şener 28 Ocak 2015 Çarşamba günü vefat etti.
  [ yazının devamı ] 


28.01.2015

TGC ve Tarih Vakfı Dünden Bugüne Basının Özgürlük Sorunu Toplantısı’nı düzenledi.

“Holdingleşen medya özgürlüğünü iktidara teslim etti”

Cağaloğlu’ndaki Tan Evi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki Onur Kurulu başkanlarından Hıfzı Topuz, günümüzde medya patronlarının aynı zamanda holding patronu olduklarını ve bundan dolayı iktidarın her istediğini yaptıklarını söyledi.
  [ yazının devamı ] 


23.01.2015

TGC Cağaloğlu’ndaki Tan Evi’nde toplantı düzenliyor / Basının özgürlük sorunu tartışılacak

İSTANBUL –  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tan Evi  Kültür Avlusu’nda Dünden Bugüne Türk Basının Özgürlük Sorunu konulu bir toplantı düzenliyor. TGC Önceki Onur Kurulu Başkanlarından Hıfzı Topuz’un konuşmacı olarak katılacağı toplantı  27 Ocak 2015 Salı günü saat 18.00’de Tan Evi Kültür Avlusu’nda gerçekleştirilecek. Toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş yapacak.

  [ yazının devamı ] 


23.01.2015

TGC ölümünün 22. yılında Uğur Mumcu için bir açıklama yaptı

TGC: Uğur Mumcu’yu özlemle anıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada “Uğur Mumcu’yu ölümünün 22. yılında özlemle anıyoruz. Meslektaşımızı öldüren tetikçileri azmettirenlerin hala ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı sayıyoruz” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


21.01.2015

TGC ve TGS muhalif twitter hesaplarına erişimin engellenmesine karşı çıktı

“Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü serbest bırakın”

Türkiye’de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hiçe sayan uygulamaların her gün yeni bir örneğinin görüldüğüne dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) iktidara muhalif twitter hesaplarına erişimin mahkeme kararıyla engellenmesinin demokrasiye aykırı olduğuna dikkat çekti.
  [ yazının devamı ] 


20.01.2015

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Eskişehir’de Son Havadis” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde “Eskişehir’de Son Havadis” belgeseli, 21 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


19.01.2015

Karadeniz'de kadın olmanın hikayesi fotoğraflarla anlatılıyor

“Yeşil Bigelerim” fotoğraf sergisi TGC Basın Müzesi’nde açıldı

Konrad AdenauerStiftung Türkiye Temsilciliği’nin katkılarıyla gazeteci ve sanatçı Varol Uzlu’nun “Yeşil Bigelerim” isimli fotoğraf sergisi, Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin geliri 8 çocuklu bir aileye ve çocukların eğitimine katkı sağlayacak.
  [ yazının devamı ] 


18.01.2015

TGC Yönetim Kurulu Hrant Dink’in sekizinci ölüm yıl dönümünde mesaj yayınladı

"Gazeteci Hrant Dink’i sevgi ve özlemle anıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun  yayınladığı mesajda"Gazeteci Hrant Dink’in katilleri ve azmettiricileri hala açığa çıkarılamamıştır. Kamu vicdanı, ancak adil bir yargılama ile bu cinayetin ardındaki gerçek suçluların ortaya çıkmasıyla rahatlayacaktır” denildi.
  [ yazının devamı ] 


16.01.2015

TGC Yönetim Kurulu'ndan Cumhuriyet Gazetesi'ne dayanışma ziyareti

Cumhuriyet Gazetesi’nin haber özgürlüğü sindirilmek isteniyor
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Cumhuriyet Gazetesi'ne giderek dayanışma mesajı verdi. TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Bizim istediğimiz halkın gerçekleri öğrenmek, doğru bilgilenme hakkına sahip çıkmak, bunu sağlama yolunda mücadele vermek, bu mücadeleyi de sonuna kadar yapacağız” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


16.01.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Meclis’e gelen İç Güvenlik Paketi’yle ilgili görüşünü açıkladı

“Tasarı özgürlükleri tırpanlıyor”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin hazırladığı raporda “Gözaltı sürelerinin uzatılması, Valiyi Cumhuriyet Savcısı gibi konumlandırma, ceza kanunları dışında suç ihdas etme, polisin yetkilerinin arttırılması hukuk devletinin sona ermekte olduğunun işareti olarak değerlendirilebilecektir. Tasarı bu haliyle yasalaşmamalıdır” denildi.
  [ yazının devamı ] 


15.01.2015

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular devam ediyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 55 yıldır düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı. Basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği dallarında verilen ödüllere başvurular 30 Ocak 2015 Cuma günü sona erecek

  [ yazının devamı ] 


14.01.2015

TGC ve TGS'nin girişimi sonuç verdi

Gazetecilerin ücretsiz seyahat kartındaki sınırlandırma kaldırıldı

İSTANBUL- TGC ve TGS’nin girişimleriyle gazetecilerin ücretsiz seyahat kartlarına getirilen günlük 10, aylık 220 geçiş sınırlandırması uygulaması kaldırıldı.
  [ yazının devamı ] 


14.01.2015

TGC: Cumhuriyet Gazetesi'nin dağıtımının engellenmeye çalışılması sansürdür

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim  Kurulu bir açıklama yaparak, saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo’nun karikatürlerini yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi’nin  dağıtımının polis tarafından engellenme girişimini kınadı. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “Polisin Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik sansür girişimini kınıyoruz. Bu uygulamanın Anayasa’ya ve Basın Kanunu’na aykırı olduğunu hatırlatıyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


13.01.2015

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Hürriyet Gazetesi düzenliyor

Çetin Emeç Gazetecilik Ödüllerine başvurular başladı

2014 yılı içinde yayınlanmış haber, fotoğraf ve karikatürlerin değerlendirmeye alınacağı yarışmaya başvurular 16 Şubat 2015 tarihine kadar yapılabiliyor.

Gazeteci Çetin Emeç'in anısına, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Hürriyet Gazetesi başarılı gazetecileri ödüllendiriyor.
  [ yazının devamı ] 


13.01.2015

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Kampın Şampiyonu” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit günlerinde “Kampın Şampiyonu” belgeseli, 14 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


11.01.2015

Yeni yıla ‘merhaba’

TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir’in yönettiği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliğine; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir Ve Musiki Günleri etkinliği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla TGC Basın Müzesi’nde yapıldı. TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir ve Mualla Tetik’in yönettiği etkinliğe; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer’inde aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
  [ yazının devamı ] 


09.01.2015

TGC: Batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “İktidar Türkiye’de batının en özgür basını olduğunu düşünüyor. Hukukun üstünlüğünün değer yitirdiği, düşüncelerini yazıp çizdikleri için 200’e yakın gazetecinin cezaevine girip çıktığı bir ülkede batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz"  denildi.
  [ yazının devamı ] 


09.01.2015

GÖP Charlie Hebdo’ya destek verdi

Gazetecilere Özgürlük Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda “Çalışan Gazetecilerin Sorunları” konulu bir toplantı düzenledi. Toplantı öncesinde Cağaloğlu Meydanı’nda bir açıklama yapan GÖP temsilcileri “GÖP olarak, düşünceleri nedeniyle katledilen Fransız meslektaşlarımızı ve dostlarımızı saygıyla anıyor, katillerini ve sahip oldukları aklı lanetliyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


08.01.2015

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Meslektaşımız Metin Göktepe’yi özlemle anıyoruz

TGC Başkanı Turgay Olcayto, gazeteci Metin Göktepe‘nin polis tarafından öldürülüşünün 19. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Olcayto’nun mesajı şöyle:
  [ yazının devamı ] 


08.01.2015

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 10 Ocak’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 10 Ocak 2015 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında gerçekleştirilecek.  Toplantıda, Ocak ayında aramızdan ayrılan yazarlar, şairler ve sanatçılar anılacak.
  [ yazının devamı ] 


07.01.2015

TGC Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen ve 12 kişinin ölümüne 20  kişinin de yaralanmasına yol açan silahlı saldırıyı kınadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


06.01.2015

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Çalınan Devrimim” belgeseli izleyiciyle buluşacak

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit  günlerinde “Çalınan Devrimim” belgeseli, 7 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


06.01.2015

Gazetecilere Özgürlük Platformu düzenliyor

Çalışan Gazetecilerin Sorunları ele alınacak

Gazetecilere Özgürlük Platformu 9 Ocak 2015 Cuma günü saat 14.00’te İstanbul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda “Çalışan Gazetecilerin Sorunları” konulu bir toplantı düzenliyor. Toplantıya çalışan ve işsiz kalan tüm gazeteciler davetli.

  [ yazının devamı ] 


02.01.2015

TGC ve TGS ortak açıklama yaptı

“Gazetecilerin seyahat kartlarına getirilen sınırlandırma kaldırılsın”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS)  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından gazetecilerin ücretsiz seyahat kartlarına getirilen kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. TGC ve TGS’nin açıklaması şöyle:
  [ yazının devamı ] 


02.01.2015

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular devam ediyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 55 yıldır düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular devam ediyor.  Basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği dallarında verilen ödüllere başvurular 30 Ocak 2015 Cuma günü sona erecek.
  [ yazının devamı ] 


30.12.2014

TGC gazeteci Sedef Kabaş’ın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı

“Gazetecilere gözdağı verilmek isteniyor”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazeteci Sedef Kabaş’ın paylaştığı twitter mesajı nedeniyle gözaltına alınmasını eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “17-25 Aralık süreciyle ilgili haber yapan 70’e yakın gazeteci 120 davayla yargılanıyor. Bu süreçle ilgili şimdi de bir meslektaşımızın twitter mesajı nedeniyle gözaltına alınması gazetecilere gözdağı verilmek istendiğinin yeni bir örneğidir. Makul şüphe uygulamasının en çok gazetecilere işleyeceği yolundaki şüphelerimizi de artırmaktadır” denildi.
  [ yazının devamı ] 


26.12.2014

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nca hazırlanan tüzük değişikliği taslağının görüşülüp karara bağlanması için Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 20 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’de Türkocağı Caddesi No: 1-3 adresindeki  TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda toplanacaktır.
  [ yazının devamı ] 


25.12.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Hilmi Gümüşdere’nin ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

İstanbul – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı Sahibi Hilmi Gümüşdere 25 Aralık 2014 Perşembe günü Tekirdağ’da vefat etti.
  [ yazının devamı ] 


25.12.2014

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başlıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 55 yıldır düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı.  Basın, televizyon, radyo ve internet gazeteciliği dallarında verilen ödüllere başvurular 30 Ocak 2015 Cuma günü sona erecek

  [ yazının devamı ] 


23.12.2014

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Tepecik Hayal Okulu” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen 8 belgesel gösterilmeye devam ediyor.  “Tepecik Hayal Okulu” isimli belgesel 24 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


20.12.2014

TGC-KAS 74. Yerel Medya Semineri İstanbul’da yapıldı

TGC Başkanı Olcayto: Tek tip habercilikten vazgeçilmeli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 74’üncüsü İstanbul’da gerçekleştirildi. Seminere katılan TGC il temsilcileri resmi kurumların yerel medyaya da akreditasyon uygulamaktan vazgeçmesini ve yerelde gazetecilerin ağırlıklı olduğu derneklerin etrafında birleşilerek dayanışmanın artırılmasını istedi.
  [ yazının devamı ] 


18.12.2014

TGC-KAS 2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular devam ediyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 16 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular devam ediyor. Başvurular, 30 Ocak 2015 tarihinde sona erecek.
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung'un (KAS), 1998 yılında başlattığı Yerel Gazetecilik Ödülleri’ne başvurular devam ediyor. 2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri; demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamayı hedefliyor.
  [ yazının devamı ] 


16.12.2014

TGC-TGS Basında Davalar Yılı: 2014 Değerlendirme Toplantısı düzenledi

“2014 basın için kara bir yıl oldu”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın düzenlediği “Basında Davalar Yılı: 2014” başlıklı toplantıda gazetecilere en çok baskının yapıldığı yılın 2014 olduğuna dikkat çekildi. 2014 yılında gazetecilerin akreditasyon, yayın yasağı, işsizlik, gözaltı ve fiziksel saldırılarla baskı altına alınmaya çalışıldığı, sadece 17-27 Aralık süreciyle ilgili 60’ın üzerinde gazeteciye 100’ü aşkın davanın açıldığı açıklandı.
  [ yazının devamı ] 


15.12.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası düzenliyor

Basında Davalar Yılı: 2014 Değerlendirme Toplantısı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)  Basında Davalar Yılı: 2014 Değerlendirme Toplantısı 16 Aralık Salı saat 11.00’de TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılacak. Bekliyoruz.
  [ yazının devamı ] 


14.12.2014

TGC ve TGS: Basın ve ifade özgürlüğü cezalandırılıylor

“Basın ve ifade özgürlüğü cezalandırıyor”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ortak bir açıklama yaparak basına yönelik gözaltıların halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına müdahale olduğuna dikkat çekti. Açıklamada “Basın ve ifade özgürlüğü cezalandırılamaz” denildi.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın ortak açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


12.12.2014

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Başkanı Olcayto: Toplumun üzerinde bir korku iklimi yaratılıyor

Sedat Simavi Ödül Töreni’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Basın üzerinde işsizlik, sansür, akreditasyon, yayın yasakları, can güvenliği olmaması ve davalarla tutuklamalar ağır bir baskı yaratmaktadır. Sosyal medyada gazeteciler tutuklanacak diye bir korku iklimi yaratılması da demokrasi adına üzücüdür” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


12.12.2014

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 13 Aralık’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 13 Aralık 2014 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında gerçekleştirilecek toplantıda Behçet Necatigil’in de aralarında bulunduğu şairler anılacak.
  [ yazının devamı ] 


11.12.2014

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buluyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı,  yazın, spor ve bilim insanları belli oldu. 9 dalda verilen ödüller 11 Aralık tarihinde (bugün) törenle sahiplerini buluyor.

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2014 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen sanatçı, gazeteci, yazın, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı.
  [ yazının devamı ] 


09.12.2014

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Bir Slogan Buldum Annem Benim Yanımda” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen 8 belgesel gösterilmeye devam ediyor.  “Bir Slogan Buldum Annem Benim Yanımda” isimli belgesel; 10 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


09.12.2014

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 13.’sü yapıldı

Necmi Tanyolaç ölümünün 1. yılında anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği toplantıda TGC Önceki Başkanlarından Necmi Tanyolaç’ın mesleki dayanışmanın simge isimlerinden biri olduğu, Bayram Gazetesi’nin kapatılmasını isteyenlere karşı mücadele ettiğine dikkat çekildi.
  [ yazının devamı ] 


08.12.2014

TGC gazetecilerin üzerine yürüyen teknik direktörü kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Osmanlıspor Teknik Direktörü Osman Özköylü’nün düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin üzerine yürüyerek hakaret etmesini  kınadı. TGC Yönetim Kurulu, kaybedilen her maçın ardından teknik direktörleri  basını suçlama alışkanlığından  vazgeçmeye çağırdı.
  [ yazının devamı ] 


03.12.2014

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar belli oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı,  yazın, spor ve bilim insanları belli oldu. 9 dalda verilen ödüller 11 Aralık tarihinde törenle sahiplerini bulacak

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2014 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen sanatçı, gazeteci, yazın, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı.
  [ yazının devamı ] 


02.12.2014

Basın özgürlüğüne odaklanan sergiye TGC de destek veriyor.

Tan Gazetesi 1935-1945 Sergisi açılıyor

“Yokuşun Başı- Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi 1935-1945” konulu sergi, 4 Aralık 2014 Perşembe günü saat 18.00’de Cağaloğlu’ndaki Halil Lütfü Dördüncü İşhanı’ndaki Tan Evi’nde açılacak. Sergiye Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de destek veriyor.
  [ yazının devamı ] 


02.12.2014

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Yer Yüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen 8 belgesel gösterilmeye devam ediyor.  “Yer Yüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli belgesel; 3 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


01.12.2014

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nca hazırlanan tüzük değişikliği taslağının görüşülüp karara bağlanması için Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 20 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’de Türkocağı Caddesi No: 1-3 adresindeki  TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda toplanacaktır.
  [ yazının devamı ] 


01.12.2014

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 13.’sü yapılacak

Necmi Tanyolaç ölümünün 1. yılında anılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 13.’sü 8 Aralık saat 14.00'te Basın Müzesi'nde yapılacak. Toplantıda bir yıl önce ölen TGC Önceki Başkanlarından Necmi Tanyolaç anılacak.
  [ yazının devamı ] 


28.11.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayın yasağına karşı dava açtı

TGC: Meclis Soruşturma Komisyonu’nun yayın yasağı aldırma yetkisi yok

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin  25.11.2014 tarihli “Yayın Yasağı Kararı” na karşı dava açtı. TGC dava dilekçesinde yayın yasağı kararının Anayasa ve kanunlara aykırı olarak verildiğini  belirtti. Dilekçede Meclis Soruşturma Komisyonu’nun yayın yasağı aldırma gibi bir yetkisinin olmadığı ve bu kararla Anayasal hak ihlali yapıldığı ve halkın haber alma hakkının engellendiği vurgulandı.
  [ yazının devamı ] 


28.11.2014

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı'nda Oktay Akbal'a mektuplar ele alındı

“Oktay Akbal aydın cesaretinin örneğidir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Meslekte İz Bırakanlar” toplantıları kapsamında düzenlenen “Oktay Akbal’a Mektuplar” başlıklı toplantı, Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde yapıldı. Konuşmacılar Oktay Akbal’ın yıllardır inatla gerçekleri dile getiren bir aydın gazeteci yazar olduğuna dikkat çektiler. 91 yaşında olan ve Muğla Akyaka’da yaşayan Oktay Akbal toplantıya gönderdiği mesajla katıldı.
  [ yazının devamı ] 


26.11.2014

TGC: 17 Aralık Komisyonu için yayın yasağı getirilmesi sansürdür

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada TBMM Başkanlığı’nın 4 bakan ifade vermeden önce 17 Aralık komisyonu için yayın yasağı kararı aldırmasını sansür olarak nitelendirdi. Açıklamada bu kararla halkın haber alma ve bilgilenme hakkının ortadan kaldırıldığı belirtildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


25.11.2014

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“O İklimde Kalır Acılar” belgeseli izleyiciyle buluşacak
 
“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen 8 belgesel gösterilmeye devam ediyor.  “O İklimde Kalır Acılar” isimli belgesel; 26 Kasım 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


25.11.2014

TGC yakın tarihte medya-siyaset ilişkisini ele alındı/Medya Demokrat Parti döneminden daha ağır bir baskı altında

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), medyanın siyaset ile ilişkisinin değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. Toplantıda basının bugün Demokrat Parti döneminden daha ağır bir iktidar baskısı altında olduğuna dikkat çekildi. DP döneminde gazetecilerin yargılama bitmeden tutuklanmadığı ve medya kuruluşlarına kapanmalarına neden olabilecek ağır vergi cezalarının verilmediği hatırlatıldı.

İSTANBUL -   Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), düzenlendiği  “Yakın Tarihimizde Medya Siyaset İlişkileri” başlıklı bir toplantıda,  Türkiye’deki ve dünyadaki medya, siyaset ve sermaye ilişkisini ele aldı. Basın Müzesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC önceki Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı ve  Ahmet Özdemir,  TGC Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer ve Sekreteri Haşmet Yavuz, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Sekreteri Engin Köklüçınar’ın da  aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

  [ yazının devamı ] 


25.11.2014

TGC “Oktay Akbal'a Mektuplar” başlıklı bir toplantı düzenliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği “Oktay Akbal’a Mektuplar” başlıklı toplantı, 27 Kasım Perşembe günü saat 15.00’te Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde yapılacak
 
Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC),  “Oktay Akbal’a Mektuplar” başlıklı bir toplantı düzenliyor. Oktay Akbal’a Mektuplar başlıklı toplantı TGC Basın Müzesi’nde 27 Kasım perşembe günü saat 15.00’te yapılacak. Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto yapacak. Moderatörlüğünü Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı Orhan Erinç’in yapacağı toplantıda gazeteci-yazar Ali Sirmen, eleştirmen Hikmet Altınkaynak ve İş Bankası Kültür Yayınları Editörü Ruken Kızıler konuşacak.
  [ yazının devamı ] 


21.11.2014

TGC-KAS 2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başlıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 16 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı. Başvurular, 30 Ocak 2015 tarihinde sona erecek.
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung'un (KAS), 1998 yılında başlattığı Yerel Gazetecilik Ödülleri’ne başvurular başladı. 2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri; demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamayı hedefliyor.
  [ yazının devamı ] 


21.11.2014

Basın Kartı Komisyonu toplanıyor

TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun başkanlığını üstlendiği ve Genel Sekreter Sibel Güneş’in içinde bulunduğu Basın Kartı Komisyonu, 4 Aralık’ta Ankara'da toplanacak.
                                                                        
Basın Kartı Komisyonu’nun bu yıl içindeki dördüncü toplantısı 4 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da yapılacak. Başkanlığını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun yaptığı ve TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in içinde bulunduğu Basın Kartı Komisyonu, ilk kez basın kartı alacak basın mensupları ile sürekli basın kartı alacak basın mensuplarının müracaatlarını Basın Kartı Yönetmeliği hükümleri kapsamında görüşülerek karara bağlayacak.

  [ yazının devamı ] 


18.11.2014

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Eymir Neden Paylaşılamadı?” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen 8 belgesel gösterilmeye devam ediyor.  “Eymir Neden Paylaşılamadı?” isimli belgesel, 19  Kasım 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da  Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


17.11.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Sermet Altınayar’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

İstanbul – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Değerli meslektaşımız Sermet Altınayar, 15 Kasım 2014 Cumartesi günü vefat etti.
  [ yazının devamı ] 


17.11.2014

TGC: Sporda özel güvenlikçi terörünü kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Türkiye-Kazakistan maçı sonrası özel güvenlik görevlilerinin gazetecilere saldırmasını kınadı. TGC Yönetim Kurulu, Futbol Federasyonu ve Fenerbahçe Kulübü’nü gazetecilere yönelik şiddetin önlenmesi için göreve çağırdı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


14.11.2014

Gazeteci Ali Haydar Yurtsever’e meslektaşları TGC’de veda etti

Gazeteci Ali Haydar Yurtsever,  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde yapılan törenin ardından yarın (15 Kasım Cumartesi) öğle vakti İzmir Yamanlar Cem Evi’nden alınarak Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


13.11.2014

TGC yakın tarihte medya-siyaset ilişkisini ele alıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği “Yakın Tarihimizde Medya Siyaset İlişkileri” başlıklı toplantı, 25 Kasım Salı günü saat 14.00’te Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde yapılacak
  [ yazının devamı ] 


13.11.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ali Haydar Yurtsever’in ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ali Haydar Yurtsever 14 Kasım Cuma günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde yapılacak törenden sonra 15 Kasım Cumartesi günü öğle vakti İzmir Yamanlar Cem Evi’nden alınarak Doğançay Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


11.11.2014

Polis şiddetine ve akreditasyona TGC'den tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada Validebağ’daki olaylarda polisin, görevi başındaki Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Kayhan Ayhan ve Ulusal Kanal muhabiri Deniz Çağlayan’a şiddet uygulamasını ve son günlerde artan akreditasyon uygulamalarını kınadı. Açıklamada  “Daha fazla özgürlük ve hoşgörüyü hak eden Türkiye, TOMA ve Akreditasyon Cumhuriyeti olma yolunda hızla ilerlemektedir” denildi.
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olayla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


10.11.2014

TGC-KAS 73. Yerel Gazetecilik Semineri Ankara'da yapıldı

TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciler dik durmak zorunda

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin KAS ile ortaklaşa düzenlediği 73. Yerel Medya Semineri’nin kapanışında Başkan Turgay Olcayto, “Türkiye’de gazetecilerin birliğe, dayanışmaya ihtiyacı var. Siyasete bulaşmanın, siyasetçilerin peşinde dolaşmanın zamanı değil. Her ilde 4- 5 gazetecilik örgütü kurmanın da zamanı değil. Birbirimizle dayanışmak, birbirimize güvenmek zorundayız. Bunu gerçekleştirmek zorundayız.”
  [ yazının devamı ] 


10.11.2014

TGC-KAS 73. Yerel Gazetecilik Semineri Ankara’da başladı

TGC Başkanı Turgay Olcayto:  Akreditasyon gazetecilik faaliyetini engelliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 73’üncüsü Ankara’da başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Akreditasyonun halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı açısından ciddi bir eşitsizliğe neden oluyor” dedi.
  [ yazının devamı ] 


06.11.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

TGC-KAS 73. Yerel Gazetecilik Semineri Ankara’da yapılacak
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 73’üncüsü 8 Kasım Cumartesi günü Ankara’da yapılacak.
 
İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği yerel gazetecilik seminerleri devam ediyor. 73. Yerel Gazetecilik Semineri Ankara’da yapılacak. Midas Otel’de düzenlenecek seminere;  Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara ve çevre ilçelerden çok sayıda gazeteci katılacak.

  [ yazının devamı ] 


06.11.2014

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 8 Kasım’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği  Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 8 Kasım 2014 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
 
İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği  Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri devam ediyor. Her ayın ikinci Cumartesi günü Cemberlitaş'ta bulunan Basın Müzesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte; hem şairler, yazarlar, gazeteciler, sanatkarlar anılıyor; hem de programa katılan konuklar, kendi seçtikleri ayın konusunu içeren eserleri paylaşıyor.

  [ yazının devamı ] 


05.11.2014

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan gazeteciler, Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri”ni düzenlenen törenle aldı. Ödüle bu yıl; Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen ve Yalçın Pekşen değer görüldü
  [ yazının devamı ] 


04.11.2014

TGC önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek mezarı başında anıldı

“Basın İş Yasası’na Burhan Felek sayesinde dokunulmadı”

Şeyhül Muharririn Burhan Felek’i, ölümünün 32. yıldönümünde de meslektaşları unutmadı. Karacaahmet’teki mezarı başında konuşan meslektaşları 12 Eylül döneminde çalışma yasaları budanırken Basın İş Yasası’na dokunulmamasının nedeninin Burhan Felek’in yasaya sahip çıkması olduğuna dikkat çektiler.
  [ yazının devamı ] 


04.11.2014

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Nail V.” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen 8 belgesel gösterilecek. İlk olarak “Nail V.” isimli belgesel 5 Kasım 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


03.11.2014

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri 4 Kasım'da sahiplerini bulacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Basın Hizmet Ödülleri bu yıl Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen, Yalçın Pekşen’e verilecek.
  [ yazının devamı ] 


31.10.2014

TGC Yüksekova’da 3 askerin şehit edilmesiyle ilgili getirilen yayın yasağını eleştirdi:

“Yayın yasağı basın özgürlüğünü zedelemiştir”
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Yüksekova Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği yayın yasağı kararının Anayasa'ya aykırı olduğunu açıkladı. TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada “Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu yayın yasağı kararı, basın özgürlüğünü zedelemiştir” denildi.
  [ yazının devamı ] 


30.10.2014

Gazeteci Yaşar Sezginer’in bedeni 2 yıl sonra toprağa verilecek

2012 yılında vefat eden ve bedenini kadavra olması için bağışlayarak 400 öğrencinin eğitimine katkıda bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi ve Sürekli Basın Kartı Sahibi Yaşar Sezginer’in cenazesi 2 Kasım Pazar günü Kozlu Camisi’nde  öğlen namazının ardından kılınacak cenaze namazının ardından Eyüp Sultan’daki aile mezarlığına defnedilecek.

  [ yazının devamı ] 


27.10.2014

TGC-TGS: Basın İş Kanunu ayrı bir yasa olarak kalmalı

“Basın İş Kanunu ayrı bir yasa olarak kalmalı”

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 60 gazeteci, sendikacı, akademisyen ve hukukçuyu bir araya getirerek Basın İş Kanunu’nu ele aldı.

 

İSTANBUL -  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),  avukatları, gazetecileri, konusunda uzman akademisyenleri; Basın İş Kanunu Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya getirdi.

Toplantıda hükümetin genel iş yasasına katmayı planladığı Basın İş Kanunu’nun ayrı bir kanun olarak korunması gerektiği konusunda katılımcılar görüş birliğine vardı. Basın İş Yasası’nın aslında gazeteciyi değil “halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı”nı koruduğunu hatırlatan konuşmacılar, “Ücret peşin ödenmeli ki, gazeteci görevini rahat yapabilsin” dediler.

  [ yazının devamı ] 


27.10.2014

TGC: Gazetecilere yönelik baskı artarak sürüyor

TGC Soner Yalçın’ın gözaltına alınmasını ve Yeni Şafak muhabiri Kübra Kara’nın AKP milletvekili Metin Külünk’ün sözlü saldırısına uğramasını kınayan bir açıklama yayınladı.

 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Sözcü gazetesi yazarı ve Oda TV.com’un imtiyaz sahibi Soner Yalçın’ın, konferans için gittiği Denizli’de sabah 05.00’de gözaltına alınmasını ve Yeni Şafak muhabiri Kübra Kara’nın AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün sözlü saldırısına uğramasını kınadı.
  [ yazının devamı ] 


24.10.2014

TGC-TGS Basın İş Kanunu Değerlendirme Toplantısı düzenliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 80 gazeteci, sendikacı, akademisyen ve hukukçuyu bir araya getirerek 25 Ekim 2014 Cumartesi günü  Basın İş Kanunu’nu ele alacak bir toplantı yapacak.
 
İSTANBUL - Türkiye'nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),  avukatları, gazetecileri, konusunda uzman akademisyenleri; Basın İş Kanunu Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya getiriyor.
Taksim’deki Taksim Hill Otel’de saat 13.30’da düzenlenecek toplantı; TGC Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hukuk Danışmanı Av. Gökhan Küçük, Türkiye Gazeteciler Sendikası Hukuk Müşaviri, Avukat Meliha Selvi’nin açılış konuşmasıyla başlayacak. Toplantıya 80 kişinin katılması bekleniyor. Açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı devam edecek.
  [ yazının devamı ] 


23.10.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Cengiz Alpman’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Cengiz Alpman 24 Ekim 2014 Cuma günü Levent Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


21.10.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Faruk Kırkan’ın ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”
Gazeteci Faruk Kırkan 21 Ekim 2014 Salı günü Merkez Efendi Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Silivrikapı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

  [ yazının devamı ] 


16.10.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Saruhan Ayber’in ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Saruhan Ayber  17 Ekim 2014 Cuma günü Bursa Organize Sanayi Bölgesi Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


15.10.2014

TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciler hedef gösteriliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), medyanın siyaset ile ilişkisinin değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, gazetecilerin tehdit edilmesinin, hedef göstermesinin ciddi bir sorun haline geldiğine dikkat çekti.
  [ yazının devamı ] 


14.10.2014

TGC Bingöl’deki yayın yasağına karşı çıktı

“Bingöl’deki polis ölümleriyle ilgili yayın yasağı kaldırılmalıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Bingöl’de iki polisin öldürülmesi olayı ardından getirilen yayın yasağının halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına direkt müdahale olduğunu açıkladı.
  [ yazının devamı ] 


13.10.2014

TGC medya siyaset ilişkisini masaya yatırıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği “Medya-Siyaset İlişkileri” başlıklı toplantı, 14 Ekim Salı günü saat 15.00’de Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde yapılacak

Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC),  “Medya-Siyaset İlişkileri” başlıklı bir toplantı düzenliyor.  Medyanın siyasetle ilişkisinin değerlendirileceği toplantı, TGC Basın Müzesi’nde 14 Ekim Salı günü saat 15.00’te yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


13.10.2014

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri’nin 2014-2015 yılı ilk etkinliği yapıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği  Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 13.00’de yapıldı.

Gelenekselleşen TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki günleri 2014-2015 sanat sezonunun ilk programı’nda Şiir ve Musikimizde Hazan konusu işlendi.
  [ yazının devamı ] 


10.10.2014

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Basın Hizmet Ödülleri bu yıl Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen, Yalçın Pekşen’e verilecek.
  [ yazının devamı ] 


09.10.2014

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri 11 Ekim’de yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği  Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 11 Ekim 2014 Cumartesi günü saat 13-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


03.10.2014

TGC: “TİB’in Ezgi Başaran’ın yazısına erişimi engellemesi sansürdür”

Radikal yazarı Ezgi Başaran’ın yazısına erişimin İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın başvurusu üzerine TİB tarafından yargı kararı olmadan engellenmesini protesto eden TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada  “Bu uygulama  başta basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere birçok temel hakka müdahale niteliğindedir. Kararı protesto ediyoruz. Bugün Anayasa Mahkemesi’nin TİB’e verilen yetkiyi iptal eden kararı ise Torba demokrasiden gerçek demokrasiye geçiş için umut vericidir” dedi.
  [ yazının devamı ] 


01.10.2014

TGC Aydın Engin ve Murat Belge’nin mektupla tehdit edilmesini kınadı

“Aydın Engin ve Murat Belge’ye yönelik tehditler aydınlatılmalı”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak T24 ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Aydın Engin ile Taraf Gazetesi Yazarı Murat Belge'ye yönelik suikast düzenleneceği iddialarının en kısa sürede gün ışığına çıkarılmasını istedi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


27.09.2014

TGC - KAS 72. Yerel Medya Semineri Sivas'ta yapıldı

Başkan Olcayto: Gazeteciler üzerinde büyük baskı var

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Sivas'ta yaptığı seminerde gazeteciler  törenle sertifikalarını aldı.
  [ yazının devamı ] 


26.09.2014

TGC-KAS 72. Yerel Gazetecilik Semineri Sivas'ta başladı

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Gerçekler halktan gizleniyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 72’incisi Sivas’ta başladı.
  [ yazının devamı ] 


25.09.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

TGC-KAS 72. Yerel Gazetecilik Semineri Sivas’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 72’incisi 26 Eylül Cuma günü Sivas’ta yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


22.09.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“İlhan Söyler’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci İlhan Söyler  23 Eylül 2014 Salı  günü Merkez Efendi Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Merkez Efendi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


18.09.2014

TGC AA muhabirlerine yapılan saldırıyı kınadı

TGC Yönetim Kurulu Diyarbakır’daki olaylarda Anadolu Ajansı foto muhabiri Hüseyin Bağış’ın bıçaklanmasının, muhabir Aziz Aslan’ın darp edilmesinin bir demokrasi ayıbı olduğunu belirterek kınadı. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “Meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Sorumlularının en kısa sürede bulunup cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

  [ yazının devamı ] 


17.09.2014

Hıfzı Topuz’un tablosu Basın Müzesi’ne asıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yaptırılan TGC Onur Kurulu önceki Başkanı gazeteci-yazar Hıfzı Topuz’un yağlı boya tablosu, Basın Müzesi'nde bulunan Gazeteci Portreleri Galerisi’ne asıldı. 67 yıl önce gazeteciliğe başlayan Hıfzı Topuz, Basın Müzesi'nde düzenlenen toplantıda " Ben gazeteciliği basamak yapmadım. Gazetecilikten hiç çıkar beklemedim. Gazeteci olarak dik durmak lazım. Yandaş olmamak ve asla bildiği yoldan şaşmamak lazım" diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


17.09.2014

TGC Sedat Simavi Ödülleri’ne son başvuru süresi 30 Eylül

38 yıldır Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu başkanı Sedat Simavi adına 9 dalda verilen ödüllere başvurular için geri sayım başladı. TGC 2014 Sedat Simavi Ödülleri için başvurular, 30 Eylül 2014 Salı akşamı saat 17.00’de sona erecek.

TGC Sedat Simavi Ödülleri’nde Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Görsel Sanatlar ve Spor olmak üzere 9 dalda ödül veriliyor. Ödül dallarının sayısı, parasal ödül tutarı ve Seçici Kurul üyeleri, her yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından belirleniyor. Ödüllerle ilgili ilanlar gazetelere veriliyor. Ödül Sekreterliği tarafından 2500'den fazla öğretim kurumu ve kuruluşa mektup yazılıp ödüller için adayları varsa bildirmeleri isteniyor. Sedat Simavi Ödülleri’ne aday olabilmek için çeşitli şartlar aranıyor. Bu koşullar arasındaki bazı maddeler şöyle:
  [ yazının devamı ] 


15.09.2014

TGC Basın Müzesi'ne Hıfzı Topuz’un tablosu asılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yaptırılan gazeteci-yazar ve TGC Onur Kurulu önceki Başkanı Hıfzı Topuz’un yağlı boya tablosu, 16 Eylül Salı günü saat 16.00’da Basın Müzesi  Gazeteci Portreleri Galerisi’ne yerleştirilecek. Törene Hıfzı Topuz’da katılacak.

İSTANBUL -  Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), basına hizmet veren ustaların portrelerini yaptırarak müzenin içeriğini zenginleştirmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla ressam Ebülfez Ferecoğlu; usta gazeteci, yazar  Hıfzı Topuz’un yağlı boya portresini yaptı. Portre, 16 Eylül Salı günü saat 16.00’da düzenlenecek törenle, gazetecilik tarihine emeği geçmiş ve iz bırakan gazetecilerin tablolarından oluşan Basın Müzesi’ndeki Gazeteci Portreleri Galerisi’ne asılacak. Törene TGC Başkanı Turgay Olcayto ve yönetim kurulu üyeleri ile gazeteciler katılacak.

  [ yazının devamı ] 


10.09.2014

TGC İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk'u andı

Başkan Olcayto:  Basına katkıları unutulmayacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının onbirincisinde TGC üyelerinden Cumhuriyet Gazetesi’nin imtiyaz sahiplerinden gazeteci İlhan Selçuk ve karikatürist Turhan Selçuk anıldı.
  [ yazının devamı ] 


08.09.2014

Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı'nın 11.’si yapılacak

TGC 9 Eylül’de İlhan Selçuk ve  Turhan Selçuk'u anıyor

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 11.’sinde gazeteci İlhan Selçuk ve karikatürist Turhan Selçuk  anılacak.
  [ yazının devamı ] 


06.09.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Yılmaz Canel’i kaybettik, ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Foto muhabiri Yılmaz Canel 7 Eylül 2014 Pazar günü Levent Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


05.09.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Suavi Kaptan’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Suavi Kaptan 6 Eylül 2014 Cumartesi günü Karacaahmet  Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Ümraniye Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


04.09.2014

TGC: Abant TV'ye yönelik saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim KuruluBolu’da Abant TV’ye yönelik saldırıyı kınayarak sorumluların en kısa süredebulunmasını istedi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşlere yerverildi:

“Yerelmedyada gazetecilere yönelik saldırıların bir örneği daha Bolu’da yaşandı.Bolu'da faaliyet gösteren Abant TV sahibi Mehmet Altun ve kameramanı haberyapmak için gittikleri Yeniçağa ilçesinde saldırıya uğradı. Araçlarının camlarıkırıldı, kameralarına el konuldu.
  [ yazının devamı ] 


02.09.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Erdoğan Erentöz’ün ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Erdoğan Ertentöz  4 Eylül 2014 Perşembe günü Zinirlickuyu Mezarlık  Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Ulus Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


01.09.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ercan Yılmaz’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ercan Yılmaz  1 Eylül 2014 Pazartesi günü Şakirin Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


27.08.2014

TGC: Akreditasyon basına sansürdür

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 1. AKP Olağanüstü Kongresi’ni izlemek isteyen birçok medya kuruluşuna çeşitli gerekçelerle akreditasyon engeli getirilmesini kınadı.
  [ yazının devamı ] 


18.08.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Hamdi Yurdakul’un ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Hamdi Yurdakul 16 Ağustos 2014 Cumartesi Günü Mersin Müftü Camisi'nde kılınan ikindi namazının ardından Mersin Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.
  [ yazının devamı ] 


12.08.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilere saldırıları kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, IŞİD saldırısı sonucu Mahmur'da öldürülen Fırat Haber Ajansı Muhabiri Deniz Fırat ile Şemdinli’deki çatışmada yaralanan İhlas Haber Ajansı muhabiri Ayhan Dinç için bir açıklama yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Savaş ve çatışma bölgelerine giden gazetecilerin can güvenlikleri her gün biraz daha tehlikeye girmektedir. Bu konuda gazetecilerin evrensel  kriterlere göre dokunulmazlığı olması gerekirken, çatışmacı taraflar gazetecileri kollamak bir yana zaman zaman özellikle hedef almaktadır.
  [ yazının devamı ] 


08.08.2014

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı

“Başbakan nefret söyleminden vazgeçmeli”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Tayyip Erdoğan’ın son günlerde nefret içeren söylemlerinin  etnik ayrımcılığı körüklediğini ve halkın bilgi edinme hakkı için uğraş veren gazetecileri hedef aldığına dikkat çekti.  TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


05.08.2014

TGC futbol kulüplerini gazetecilere saygı göstermeye davet etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Sabah Gazetesi muhabiri Erkan Koyuncu’nun ölümünün ardından bir açıklama yayınladı. Cemiyetin yaptığı açıklamada “Kulüp yöneticilerinin sporcuları ve kulüp çalışmalarıyla ilgili haberleri kamuoyuna iletmekle görevli basın emekçilerine kolaylık göstereceklerine onları aşağılayıcı bir tavır takınmaları kabul edilemez” denildi. Cemiyetin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
  [ yazının devamı ] 


31.07.2014

TGC Anadolu Ajansı ve Sabah gazetesi muhabirlerinin saldırıya uğramasını kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Hatay'da yanan bir tırı haber yapmak isteyen  Anadolu Ajansı muhabiri Burak Milli ve Sabah Gazetesi Muhabiri Veysel Cıncık’ın saldırıya uğramasını kınadı. TGC’nin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi.
  [ yazının devamı ] 


31.07.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Saim Tunalı’nın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Saim Tunalı  2 Ağustos 2014 Cumartesi günü Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak öğle  namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


27.07.2014

TGC Toygun Atilla’nın dinlenmesini kınadı

“Özgür basın herkese lazım”

Hürriyet muhabiri Toygun Atilla'nın 2009-2010'da e-mail trafiğinin izlenmesini, 2011'de 3 ay telefonlarının dinlenmesini kınayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu “Meslektaşımızın dinlenmesi, iletişim özgürlüğünün ve özel hayatının ihlal edilmesi, polisin ve yargının hukuktan dayanak almadan görev yaptığında nasıl bir karanlık tablonun ortaya çıkacağının örneğidir” denildi. TGC’nin yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


26.07.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Doğrul Özkoray’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Doğrul Özkoray 27 Temmuz 2014 Pazartesi günü Çınarcık Merkez Camisi’nde kılınacak öğle  namazının ardından Çınarcık Yeni Mezarlık’ta toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


24.07.2014

TGC 2014 Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Başkan Olcayto: TGC  özgür bağlantısız gazetecilik ilkesini benimsemiştir

Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü'nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, öldürülen, darp edilen, işsiz bırakılan, haberleri sansürlenen gazetecilere dikkat çekerek, “Sistem tarafından mesleğimizin düşürüldüğü güç durumu yüreğimiz burkularak izliyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


24.07.2014

TGC 2014 Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buluyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri bu akşam düzenlenecek törenle dağıtılacak. Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde verilecek ödüllere bu yıl Erol Önderoğlu, Tuğrul Eryılmaz, BBC Türkçe ve Ankara Barosu değer görüldü.
  [ yazının devamı ] 


23.07.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Hayati Telgeren’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Hayati Telgeren 23 Temmuz 2014 Çarşamba günü Şişli Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Feriköy Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


22.07.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Oğuz Demircioğlu’nun ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Oğuz Demircioğlu 23 Temmuz 2014 Çarşamba günü Ataköy 5.Kısım Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Esenyurt İstiklal Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


22.07.2014

Örsan Öymen Anıldı

TGC Başkanı Turgay  Olcayto:

Örsan Öymen gazetecilik ilkelerine bağlıydı

Türk basın tarihinin önemli kalemlerinden Milliyet yazarı Örsan Öymen,ölümünün 27. yıldönümünde Zincirlikuyu’daki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. TGC Başkanı Turgay Olcayto, Örsan Öymen’i sevgi, saygı ve özlemle andıkları söyledi. Başkan Olcayto, “Örsan Öymen’in gazetecilik ilkelerine de bağlı bir duruşu vardı” dedi
  [ yazının devamı ] 


18.07.2014

TGC Hrant Dink Davasını izledi

TGC Başkanı Olcayto: Dink davası adalet adına ayıplardan birisidir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş ve TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci ve avukat;  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesiyle ilgili davayı izledi.
  [ yazının devamı ] 


14.07.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Nezih Dündar’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Nezih Dündar’ın cenazesi 14 Temmuz 2014 Pazartesi günü Silivri Piri Mehmet Paşa Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından Yeni Mezarlık’ta toprağa verildi.
  [ yazının devamı ] 


12.07.2014

TGC: DHA muhabiri Zeki Günal’ın darp edilmesini kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Doğan Haber Ajansı Muhabiri Zeki Günal'ın polisler tarafından darp edilmesini kınadı. Polisin gazetecilere yönelik sistematik şiddetinin kolluk güçleri tarafından görmezden gelindiğine dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu, Zeki Günal'ı darp eden polisler hakkında işlem yapılmasını istedi.
  [ yazının devamı ] 


11.07.2014

TGC internet haber sitelerine yönelik düzenleme için itirazlarını açıkladı

‘Düzenleme basın ve ifade özgürlüğünü engellemektedir’

TBMM Adalet Komisyonu’na itirazlarını bir rapor olarak daha önce sunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, bir açıklama yaparak alt komisyonda kabul edilen metnin de haksızlığa, eşitsizliklere neden olacak maddeler içerdiğini belirtti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


07.07.2014

TGC ölümünün 31. yıldönümünde Mustafa Yücel'i andı

Mustafa Yücel’i saygı ve özlemle anıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 27 yıl aralıksız Genel Sekreterlik görevini sürdüren ve basın dünyasında “Hoca” olarak anılan Mustafa Yücel, aramızdan ayrılışının 31. yıldönümünde Edirnekapı’daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı
  [ yazının devamı ] 


03.07.2014

TGC ölümünün 31. yıl dönümünde Mustafa Yücel'i anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 27 yıl aralıksız Genel Sekreterlik görevini sürdüren Mustafa Yücel, ölümünün 31. yıl dönümünde 7 Temmuz 2014  Pazartesi günü saat 11.00’de  Edirnekapı’daki mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak.
  [ yazının devamı ] 


01.07.2014

TGC AKP’nin akreditasyonunu kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının ilan edildiği toplantıda, basına akreditasyon uygulanmasını kınadı. ATO Kongre Salonu’na Aydınlık, Birgün, Evrensel, Taraf, Yurt, Sözcü gazeteleriyle Halk TV, Hayat TV ve Ulusal Kanal  televizyonların alınmadığını belirten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin açıklamasında şu görüşlere yer verdi
  [ yazının devamı ] 


01.07.2014

TGC 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü’nü kazananlar belli oldu

25 yıldan bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer bulunan isimler isimler belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında gazeteci Erol Önderoğlu’na ve  Tuğrul Eryılmaz’a verildi. Kurum dalında BBC Türkçe ve Ankara Barosu ödüle layık görüldü.
  [ yazının devamı ] 


25.06.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Doğan Keçecioğlu’nun ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Doğan Keçecioğlu’nun cenazesi 26 Haziran 2014 Perşembe günü Kahramanmaraş Ulu Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Şeyh Adil Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


23.06.2014

TGC Fırat Üniversitesi’nde 10 gazeteciye yapılan saldırıyı kınadı

“Fırat Üniversitesi’nde gazetecilere yapılan saldırıyı kınıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Fırat Üniversitesi'nde 2014 Bahar Şenlikleri’ni izleyen 10 gazetecinin çalışmasını engellemek isteyen özel güvenlikçilerin saldırısını kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
  [ yazının devamı ] 


20.06.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Erdoğan Alkan’ın ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Erdoğan Alkan’ın cenazesi 21 Haziran 2014 Cumartesi günü öğle namazının ardından Dolmabahçe Camisi’nden alınarak Ortaköy Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


20.06.2014

TGC - KAS 71. Yerel Medya Semineri Sona Erdi

TGC Başkanı Olcayto: Doğu’da gazetecilik yapmak iki defa zor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 71’incisi Batman’da tamamlandı. 150 gazeteciye törenle sertifikaları verildi
  [ yazının devamı ] 


19.06.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

TGC-KAS 71. Yerel Gazetecilik Semineri başladı

Başkan Olcayto: Gazetecilere ağır baskı uygulanıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 71’incisi Batman’da yapıldı.
  [ yazının devamı ] 


18.06.2014

TGC IŞiD baskınlarına getirilen yayın yasağına dava açtı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,  Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yayın yasağına basın özgürlüğüne müdahale ve sansür niteliği taşıdığı gerekçesiyle itiraz etti.

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti günlük gazetesi Bizim Gazete adına IŞİD terör örgütünün baskınlarına getirilen yayın yasağına itiraz etti. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 16 Haziran tarihli yayın yasağı kararına karşı açılan davanın dilekçesinde  kararın bu haliyle basın özgürlüğüne müdahale ve sansür niteliği taşıdığına dikkat çekildi. Yayın yasağının  demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak yapılmış bir sınırlandırma olmadığı vurgulanan dava dilekçesinde şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


17.06.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayın yasağını kınadı

“Işid baskınlarına yayın yasağı sansürdür”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Musul olaylarına ilişkin getirilen yayın yasağını kamuoyunun bilgilenme hakkına konulan yeni bir sansür biçimi olarak değerlendirdi.
  [ yazının devamı ] 


17.06.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

TGC-KAS 71. Yerel Gazetecilik Semineri Batman’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 71’incisi 19 Haziran Perşembe günü Batman’da yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


11.06.2014

TGC 68. kuruluş yıldönümünü kutladı

Gazeteciliğin ustalarına şükran plaketi verildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 68'inci, Cemiyet'in günlük yayın organı olan Bizim Gazete'nin de 20. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende; 1930-1931 doğumlu 29 usta gazeteciye şükran plaketi takdim edildi.
  [ yazının devamı ] 


11.06.2014

TGC Basın Müzesi'ne Ara Güler'in tablosu asıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yaptırılan usta foto muhabiri Ara Güler’in yağlı boya tablosu, törenle TGC Basın Müzesi Gazeteci Portreleri Galerisi’ne yerleştirildi.
  [ yazının devamı ] 


09.06.2014

TGC 68. yaşını kutlayacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 68’inci ve sivil toplum gazetesi olarak yola çıkan Cemiyet’in günlük yayın organı Bizim Gazete 20’inci yılını kutluyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC),   “Kalemine efendi kal, gerekirse kır ama satma” diyen Sedat Simavi öncülüğünde 10 Haziran 1946’da  Sadun Galip Savcı, Cihat Baban, Hayri Alpar ve Sait Kesler tarafından kuruldu. Kurucu başkanlığını Sedat Simavi yaptı. Sedat Simavi’yi başkan olarak sırasıyla Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç, Nail Güreli, Orhan Erinç izledi. TGC Başkanlığı’nı şimdi Turgay Olcayto yürütüyor.
  [ yazının devamı ] 


09.06.2014

TGC Basın Müzesi'ne Ara Güler’in tablosu asılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yaptırılan usta fotoğrafçı Ara Güler’in yağlı boya tablosu, 10 Haziran Salı günü saat 16.00’da Basın Müzesi  Gazeteci Portreleri Galerisi’ne yerleştirilecek. Törene Ara Güler de katılacak.
  [ yazının devamı ] 


09.06.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Mahir Çerçi’nin ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Mahir Çerçi’nin cenazesi 10 Haziran 2014 Salı günü Levent Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Manavgat Çeltikçi köyünde toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


04.06.2014

TGC: Gazetecilere yönelik sistematik polis şiddetini kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Gezi olaylarından bu yana yaşanan toplumsal olaylarda gazetecilere yönelik sistematik bir şekilde süren polis şiddetini kınadı.  TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Türkiye’nin demokrasi itibarı her geçen gün biraz daha düşüyor. Halkın haber alma özgürlüğü üzerindeki bu utanç verici durum bir an önce ortadan kaldırılmalıdır” dedi.
  [ yazının devamı ] 


31.05.2014

TGC polisin gazetecilerin çalışmasını engellemesini kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Gezi Parkı olaylarının yıl dönümü nedeniyle Taksim’e girmek isteyen ve sarı basın kartlarını gösteren gazetecilerin güvenlik güçleri tarafından engellenmesini kınadı. Açıklamada “Gazeteciler, halkın doğru bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışmakta, kamu görevi yapmaktadır. Ancak polis yine meslektaşlarımızı engellemiştir. CNN International İstanbul muhabiri Ivan Watson ise canlı yayın sırasında gözaltına alınmıştır. Bunlar Türkiye adına utanç vericidir” denildi.
  [ yazının devamı ] 


26.05.2014

TGC: Başbakan gazetecileri tehdit etmekten vazgeçmeli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Başbakan Erdoğan’ın son günlerde medyaya yönelik yaptığı açıklamaları eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında, “Başbakanın gazetecilere yönelik tehdit içeren sözlerinin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına  yöneltilmiş bir saldırı olduğuna” dikkat çekildi.
  [ yazının devamı ] 


23.05.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Süleyman Alasya’nın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Süleyman Alasya’nın cenazesi 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü İzmir- Alsancak Hocazade Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından kaldırılacak.
  [ yazının devamı ] 


22.05.2014

Füsun Erdoğan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti

İstanbul- Sekiz yıllık tutukluluğun ardından tahliye olan gazeteci Füsun Erdoğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Özgür Radyo'nun kurucusu, gazeteci Füsun Erdoğan 8 yıllık tutukluluğun ardından geçtiğimiz günlerde tahliye edilmişti. Dışarıda olmasını öncelikle ailesine ve dışarıdaki sesi olan meslek kuruluşlarına borçlu olduğunu söyleyen Erdoğan, dün Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni (TGC) ziyaret etti.
  [ yazının devamı ] 


21.05.2014

TGC Basın Müzesi sanata ev sahipliği yapıyor

Dünyadaki sayılı basın müzeleri arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde iki sergi daha sanatseverlerle buluşuyor.

Tarihi binasında 25 yıldır hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, kültür ve sanat etkinliklerine katkıda bulunmayı sürdürüyor. Çemberlitaş'ta bulunan Basın Müzesi'nin ikinci katındaki Cevat Fehmi Başkut Sanat Galerisi, yıl içinde çeşitli sergilerle; sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor.
  [ yazının devamı ] 


18.05.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti açıklama yaptı

“Soma’da estirilen devlet terörü son bulmalıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada;  “Yüzlerce maden emekçisinin yaşamını yitirdiği Soma maden felaketinin ardından bölgede yaşananları ibretle izliyor, kamuoyunun haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engelleyen polisiye tedbirleri ve  gazetecilere yönelik şiddeti, yasaklamaları kabul edilemez bulduğumuzu önemle vurgulamak  istiyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


15.05.2014

TGC Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri Etkinliği 24 Mayıs'a Ertelendi

17 Mayıs 2014 Cumartesi günü saat 13-15.30 arasında yapılacağını duyurduğumuz BASIN MÜZESİ ŞİİR VE MUSİKİ GÜNLERİ etkinliği “Soma Faciası”na duyduğumuz üzüntü nedeniyle bir hafta sonraya ertelenmiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla yapılagelmekte olan etkinliğimiz 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü saat 13-15.30 arasında yapılacaktır.
  [ yazının devamı ] 


14.05.2014

TGC Soma’daki Madende yaşanan faciayla ilgili taziye mesajı yayınladı.

“Halkımızın başı sağolsun”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti çok sayıda maden emekçisinin can verdiği Soma Madenindeki patlamayla ilgili bir açıklama yaparak “ Halkımıza, ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor giderek sıklaşan maden kazalarının önlenebilmesi için yetkililerin daha ciddi tedbirler almasını istiyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


13.05.2014

TGC Basın Müzesi "Şiir ve Musiki Günleri" 17 Mayıs’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 17 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.  Etkinlikte, İstanbul konusu işlenecek ve 60. ölüm yıl dönümünde yazar Sait Faik Abasıyanık anılacak.
  [ yazının devamı ] 


12.05.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Müjdat Tolu’nun ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Müjdat Tolu’nun cenazesi 13 Mayıs 2014 Salı günü Silivri Mimar Sinan Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından kaldırılacak.
  [ yazının devamı ] 


05.05.2014

TGC Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’nü alan Ahmet Şık için kutlama mesajı yayınladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu "UNESCO Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü" ödülünü alan gazeteci Ahmet Şık’ı basın ve ifade özgürlüğü alanında gösterdiği çabalar dolayısıyla kutladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şöyle denildi:
  [ yazının devamı ] 


02.05.2014

TGC Başkanı Olcayto 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle bir açıklama yaptı

“Çağdaş demokrasilerin en temel güvencesi basın özgürlüğüdür”

“Kamuoyunun haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı için uğraş veren gazeteciler 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü ağır bir baskı altında karşılıyorlar.  Basını kıskaç altına alan yasalarda iyileştirme yapmaktan kaçınan iktidarın; muhalif  gazete ve televizyonlara, eleştiri hakkını kullanan köşe yazarlarına  yönelik  olumsuz tutumu, düşünceyi ifade özgürlüğünün önünü kesen yasaklar, gazetecilerin sağlıklı haber üretme işlevini olanaksız  hale getirmektedir” görüşüne yer verilen açıklamada  şöyle denildi :
  [ yazının devamı ] 


01.05.2014

TGC: Gazetecileri hedef seçen anlayışı kınıyoruz

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü izleyen gazeteciler zor anlar yaşadı. Polisin hedef seçtiği çok sayıda gazetecinin yaralandığına dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak gazetecilere yönelik şiddeti kınadı.
  [ yazının devamı ] 


26.04.2014

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Özgür ve bağlantısız gazetecilik için birlik olalım

Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Basını özgür olmayan kamuoyunun haber alma, bilgilenme kanallarına yasak getirilen, düşünceyi ifade etmenin cezalandırıldığı, sansürün, oto sansürün kol gezdiği bir ülkede çağdaş bir demokrasiden söz etmek elbette olanaksızdır” dedi.
  [ yazının devamı ] 


24.04.2014

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahipleriyle buluşuyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 55 yıldan beri sürdürdüğü Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, 25 Nisan Cuma günü saat 19.00’da The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.
  [ yazının devamı ] 


21.04.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kınama yayınladı

“Medya eril dilden vazgeçmeli”

TGC Yönetim Kurulu, Taksim’de 1 Mayıs açıklaması yapmak isteyen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcilerine polisin müdahalesi sonucu görüntülere yansıyan bir kadına yönelik olarak www.ensonhaber.com isimli internet sitesinde yer alan “sarışın seksi eylemci” ifadesini kınadı.
  [ yazının devamı ] 


16.04.2014

TGC Basın Müzesi "Şiir ve Musiki Günleri" 19 Nisan’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 19 Nisan Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


15.04.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Alpay Kabacalı’nın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Türk Basınının Araştırmacı Yazarlarından Alpay Kabacalı’nın cenazesi 16 Nisan 2014 Çarşamba günü Doğancılar Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


14.04.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ziya Nebioğlu’nun ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ziya Nebioğlu’nun cenazesi 15 Nisan 2014 Salı günü saat 11.00’de  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde yapılacak  törenden sonra Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


11.04.2014

TGC-KAS 70. Yerel Gazetecilik Meslek İçi Eğitim Semineri İskenderun'da yapıldı

TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciliği kurtarmanın yollarını aramalıyız

TGC-KAS 70. Yerel Medya Semineri’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Biz TGC olarak bağımsız, bağlantısız gazeteciliğin özlemi içindeyiz.  Mesleki sorunlarımızın çözülmesi için birlikte olmamız gerekiyor. Dayanışmaya önem vermeliyiz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


09.04.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

Gazeteciler İskenderun’da Yerel Medya Zirvesi’nde buluşuyor

TGC ile KAS’ın ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 70’incisi  11 Nisan Cuma günü İskenderun Anemon Otel’de yapılacak. Seminerin ardından saat 19.00’da ‘2013 Yerel Gazetecilik Ödülleri” düzenlenen törenle sahiplerine takdim edilecek.
  [ yazının devamı ] 


09.04.2014

Değerli Üyemiz aidatlarınızı masrafsız olarak tüm DenizBanklardan aşağıdaki hesabımıza yatırabilirsiniz.

Değerli Üyemiz aidatlarınızı masrafsız olarak tüm DenizBanklardan aşağıdaki hesabımıza yatırabilirsiniz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti DenizBank Sirkeci Şubesi Hesap No: 3920-9146123-352 IBAN: TR63 0013 4000 0091 4612 3000 03

  [ yazının devamı ] 


08.04.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Süleyman Gültekin’in ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci  Süleyman Gültekin’in cenazesi  8 Nisan  2014 Salı günü ikindi namazının ardından Kocamustafapaşa Sümbül Efendi  Camisin’den alınarak Beylikdüzü Gürpınar Yeni Kavaklı  Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


07.04.2014

TGC Öldürülen gazetecileri andı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) öldürülen 64 gazeteciyi,  ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin mezarı başında düzenlenen törenle andı.  Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Gazeteciler üzerindeki tehdit bitmiyor” dedi.
  [ yazının devamı ] 


05.04.2014

TGC: Marmaris TV’ye yapılan saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Marmaris Televizyonu haber ekibine Marmaris Otogarı’nda yapılan saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada “Marmaris Televizyonu haber ekibine kamuya açık bir alanda, emniyet yetkililerinin de bulunduğu bir toplantıda yapılan saldırı kabul edilemez. Bu ilkel tavrı kınıyor, sorumlularla ilgili işlem yapılması için Muğla Valisi'ni görevini yapmaya çağırıyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


04.04.2014

TGC Bayburt'ta AA muhabirine yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Bayburt Adliyesi'nde haber yapmak üzere bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Abdulkadir Nişancı'ya yapılan saldırıyı kınadı. Cemiyet yaptığı açıklamada Anadolu Ajansı muhabiri Abdulkadir Nişancı’ya saldıranların en kısa sürede bulunmasını istedi.
  [ yazının devamı ] 


03.04.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Suriye ile ilgili yayın yasağına karşı dava açtı

TGC yayın organı Bizim Gazete adına  Suriye ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldığı iddia edilen toplantının yasa dışı dinlenmesi konusunda verilen yayın yasağına karşı dava açtı. Dava TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük tarafından İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı kanalıyla açıldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada kararın bu haliyle basın özgürlüğüne müdahale ve “sansür” niteliğinde olduğu için dava açılmasına karar verildiğini belirtti. Açıklamada mahkeme eliyle yapılan sınırlamanın; aynı zamanda demokratik toplumun gereklerine uygun olarak yapılmış bir sınırlandırma olmadığına da dikkat çekildi.
  [ yazının devamı ] 


01.04.2014

TGC, GÖP Dönem Başkanlığı’nı devretti

TGC Başkanı Turgay Olcayto, GÖP başkanlığını Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’e devretti. TGC Başkanı Olcayto, cezaevinde hala gazetecilerin olmasının, gazetecilerin sendikasız çalışmasının ve gazetecilere yönelik şiddetin büyük sorun olduğunu söyledi. Basın Konseyi Başkanı Türenç ise internetin ve ifade özgürlüğünün sansüre uğramasından kaygılı olduğunu belirtti.
  [ yazının devamı ] 


31.03.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Vedat Tayyar Erdamar’ın ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Vedat Tayyar Erdamar’ın cenazesi  31 Mart 2014 Pazartesi günü öğle namazının ardından Selimiye  Camisin’den alınarak Hekimbaşı Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


28.03.2014

TGC 31 Mart’ta Vasfiye Özkoçak’ı anıyor

Türkiye’nin ilk kadın muhabirlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyet Önceki Başkan Yardımcılarından Vasfiye Özkoçak, 31 Mart 2014 Pazartesi günü saat 16.30’da TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda anılacak.

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 10.’sunda Vasfiye Özkoçak anılacak.  Toplantıya katılan gazeteciler Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Önceki Başkan Yardımcılarından, TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Önceki Başkanı Vasfiye Özkoçak ile ilgili anılarını paylaşacak.
  [ yazının devamı ] 


28.03.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Selçuk Emre’nin ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Selçuk Emre’nin cenazesi 28 Mart 2014 Cuma günü öğle vakti Zincirlikuyu Camisin’de kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu  Mezarlığında toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


26.03.2014

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı

“Bolu Havadis ve Bolu Gündem gazetelerinin kapatılması kararı basın özgürlüğüne yönelik yeni bir darbedir”

TGC Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Bolu Havadis ve Bolu Gündem gazetelerinin çalışma ruhsatlarının eksik olduğu iddiasıyla kapatılma kararı alınmasını kınadı. Açıklamada kararın Anayasa’ya aykırı olduğu belirtildi.
  [ yazının devamı ] 


26.03.2014

TGC düzenlediği yarışmayla 2013 yılının en iyilerini belirledi

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri açıklandı

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2013 Yılı  Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödüllerini  kazananlar belirlendi. Ödül töreninin tarihi ve yeri daha sonra açıklanacak. Yönetmelik uyarınca ödül seçici kurulları şu isimlerden oluştu.
  [ yazının devamı ] 


24.03.2014

TGC twitter yasağının kaldırılması için dava açtı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde twitter’a erişim yasağının kaldırılması, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından erişimin engellenmesi işleminin iptali için dava açtı.
  [ yazının devamı ] 


21.03.2014

TGC: Sosyal medyaya müdahale kabul edilemez

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak, twitter’ın kapatılmasını eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu açıklamasında  “10 milyon insanın kullandığı bir sosyal medya alanına hangi gerekçeyle olursa olsun müdahale kabul edilemez. Özgür ve sınırlamalardan arınmış medya demokratik ve şeffaf toplumun temel unsurudur”  denildi.
 
TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı.
  [ yazının devamı ] 


17.03.2014

TGC 20 Mart’ta Cevat Fehmi Başkut'u anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından, Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmenlerinden Cevat Fehmi Başkut, ölümünün 43. yılında “Meslekte İz Bırakanlar” toplantıları kapsamında 20 Mart 2014 Perşembe günü saat 15.00’te TGC Basın Müzesi’nde anılacak.
  [ yazının devamı ] 


13.03.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Vasfiye Özkoçak’ın ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz”

91 yaşında vefat eden TGC önceki Başkan Yardımcılarından Gazeteci Vasfiye Özkoçak’ın cenaze töreniyle ilgili bilgiler daha sonra açıklanacak.
  [ yazının devamı ] 


12.03.2014

TGC Basın Müzesi "Şiir ve Musiki Günleri" 15 Mart’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 15 Mart Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


07.03.2014

TGC 14 Mart’ta Cevat Fehmi Başkut'u anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından, Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmenlerinden Cevat Fehmi Başkut, ölümünün 43. yılında “Meslekte İz Bırakanlar” toplantıları kapsamında 14 Mart 2014 Cuma günü saat 15.00’te TGC Basın Müzesi’nde anılacak.
  [ yazının devamı ] 


06.03.2014

TGC: Evrensel Gazetesi editörüne saldırıyı kınıyoruz

Evrensel Gazetesi yazarı ve internet sitesi editörü Mithat Fabian Sözmen’in, evinin önünde yüzü maskeli bir kişi tarafından darp edilmesi üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı.
  [ yazının devamı ] 


05.03.2014

TGC: Cem TV’ye verilen ceza, ölçülülük ilkesine aykırıdır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Cem TV’ye verilen toplam 9 günlük yayın durdurma cezasının hukukun ölçülülük ilkesine uygun olmadığını belirtti.
  [ yazının devamı ] 


05.03.2014

TGC: İddialar doğruysa yargı bağımsızlığı büyük yara almıştır

TGC Başbakan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçtiği öne sürülen yargıya ilişkin konuşma kaydı üzerine bir açıklama yaptı.
  [ yazının devamı ] 


04.03.2014

TGC ve KAS işbirliği ile düzenleniyor

Yerel Medya 2013 Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Yerel medyayı desteklemeyi sürdüren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin KAS ile birlikte düzenlediği ödüllerle yerel basının en iyileri belirlendi.

Ödüller, haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda veriliyor.
  [ yazının devamı ] 


03.03.2014

TGC’nin dönem sözcülüğünü yaptığı GÖP KCK Basın Davası’nı izledi

Hapisteki gazeteciler için özgürlük çağrısı yapıldı

Silivri’de yapılan duruşma sonrası basın açıklaması yapan  TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar,  "Adil yargılamanın bu kadar tartışıldığı bir ortamda gazetecilerin hâlâ içeride tutulması kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.
  [ yazının devamı ] 


03.03.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Ender Aladinler’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ender Aladinler’in cenazesi 4 Mart 2014 Salı günü Karacaahmet Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Çengelköy Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


01.03.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazete ve ajans temsilcilerini bir araya getirdi

Günümüz Koşullarında Gazetecilik masaya yatırıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  (TGC) düzenlediği “Günümüz Koşullarında Gazetecilik” başlıklı toplantı Taksim’de The Marmara Oteli’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, ihale gazeteciliğine, havuz gazeteciliğine, telefonla emir alan gazeteciliğe karşı durulması gerektiği ortak görüşünde birleşildi. Toplantıların belirli aralıklarla tekrarlanmasına karar verildi.
  [ yazının devamı ] 


25.02.2014

TGC MİT Kanunu Tasarısı hakkında açıklama yaptı

 “MİT Kanunu basın özgürlüğüne darbe vuracak”

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu TBMM İçişleri Komisyonu’ndan geçen MİT Kanunu Tasarısının bu haliyle yasalaşması durumunda basın özgürlüğüne darbe vuracağını, gazetecilerin haber kaynaklarını açıklamama hakkını ortadan kaldıracağını duyurdu.
  [ yazının devamı ] 


24.02.2014

Sanatın Nabzı TGC Basın Müzesi’nde Atacak

Dünyadaki sayılı basın müzeleri arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi, sanata ve sanatçıya ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Basın Müzesi’ndeki sanat galerilerinde; 24 Şubat Pazartesi (bugün) “Gibi Gibi” görsel sanatlar grup sergisi, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası’nda ise İstanbul Tabip Odası’nın 4 sergisi ziyaretçilere kapılarını açacak
  [ yazının devamı ] 


24.02.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Semih Yurga’nın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Semih Yurga’nın  cenazesi 25 Şubat 2014 Salı günü Fatih Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Topkapı Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


24.02.2014

TGC Akademi Karikatür Atölyesi sertifika töreni yapıldı

Geleceğin çizerleri sertifikalarını aldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği “Haydi Karikatür Çizelim” başlıklı Karikatür Atölyesi’ne devam eden 24 gence  üç ayın sonunda ustaların katıldığı bir törenle sertifikaları verildi.
  [ yazının devamı ] 


21.02.2014

TGC Kocaeli Cezaevi’nde bulunan gazetecileri ziyaret etti

Tutuklu gazeteciler: Bizim üzerimizden gazeteciler tehdit ediliyor

Tutuklu gazeteciler, “Gazetecilerin tümünün hedef seçildiği, parçalandığı ve karşı karşıya getirildiği bir dönem yaşıyoruz.  Bugün bizim üzerimizden tüm gazeteciler tehdit ediliyor. Tüm gazeteciler, bu baskıya karşı çıkmalıdır ve bu davayı sahiplenmelidir” diyor
  [ yazının devamı ] 


18.02.2014

TGC internet düzenlemesiyle ilgili raporunu Cumhurbaşkanı Gül’e gönderdi

TGC: İnternet kısıtlamaları var olan sansüre bir yenisini ekleyecek

TGC Yönetim Kurulu internet düzenlemeleriyle ilgili hazırladığı raporu bir mektupla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdi.  Mektupta, “Türkiye’de özgürlükçü bir toplumun gelişmesi adına kamuoyunun gerçekleri öğrenme, doğru ve hızlı haber alma hakkına yönelik müdahalelere geçit vermeyeceğinizi umuyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


17.02.2014

TGC Yönetim Kurulu Tuncay Özkan’i ziyaret etti

Cezaevi ziyaretleriyle tutuklu gazetecilere moral desteğini aralıksız sürdüren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 6 yıldır Silivri Cezaevi’nde yatan Tuncay Özkan’ı bir kez daha ziyaret etti.  TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar ve Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver’in bir saat açık görüş yaptığı Özkan, Türk medyasının yerlerde süründüğü iddialarını reddetti. TGC Bizim Gazete’de röportajı  yayınlanan Tuncay Özkan, “Propagandacıları gerçek gazetecilerden ayırıp baktığınızda, tasfiye sürecinde ayakta kalan ve onurlu mücadele veren tek mesleğin gazetecilik olduğunu görürsünüz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


13.02.2014

TGC Basın Müzesi "Şiir ve Musiki Günleri" 15 Şubat’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 15 Şubat Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


12.02.2014

TGC, Homend ile indirim anlaşması yaptı

TGC, elektrikli ev aletleri markası Homend ile yüzde 50 indirim anlaşması yaptı.  Anlaşmaya göre; TGC üyeleri;  ütüden mutfak robotuna kadar bir evde gerekli olan tüm elektrik ev aletlerini yüzde 50 indirimli alabilecek.
  [ yazının devamı ] 


12.02.2014

TGC: “Başbakan gazeteci azarlama alışkanlığından vazgeçmeli”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak, Başbakanın soru sormaya çalışan gazetecileri  azarlamasını eleştirdi.

Son yıllarda iktidarın gazetecileri “soru soramaz” hale getirdiğine dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu açıklamasında, “Halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecilerin görevlerini yapamaz hale getirilmesinin bedelini Türkiye ağır ödemektedir. Başbakanı gazetecileri azarlama alışkanlığından vazgeçmeye davet ediyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


12.02.2014

TGC, Psikomola ile indirim anlaşması yaptı

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerine dönük indirim anlaşmaları yapmaya devam ediyor. Psikomola Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üye ve yakınlarına uzman psikologların terapi ve beslenme danışmanlığı hizmetleri için belirlenmiş ücretler üzerinden yüzde 20  oranında indirim  uygulayacak.
  [ yazının devamı ] 


12.02.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Remzi Erkürem’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Remzi Erkürem’in cenazesi 13 Şubat 2014 Perşembe günü Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu   Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


07.02.2014

Gazetecilere Özgürlük Plaftormu açıklama yaptı

“Basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki olağanüstü hal kalkmalıdır”

GÖP Dönem Başkanlığı’nı yürüten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti; son internet düzenlemeleri,  Azeri gazetecinin attığı tweetler nedeniyle sınır dışı edilmesi ve Başbakanın medyaya direkt müdahale örneklerinin basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki olağanüstü hali ağırlaştırdığına dikkat çekti.
  [ yazının devamı ] 


06.02.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti internet yasasıyla ilgili açıklama yaptı

TGC: “Cumhurbaşkanını internet yasasısını Meclis’e iade etmeye çağırıyoruz”

TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “TBMM Genel Kurulu’ndan geçen “torba tasarı” içerisinde yer alan internet düzenlemeleri, başta ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ile kişisel verilerin korunması hakkı olmak üzere birçok hakka müdahale niteliği taşımaktadır ve kesinlikle yürürlüğe girmemelidir” dedi.
  [ yazının devamı ] 


05.02.2014

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti açıklama yaptı

“Şanlıurfa'da meslektaşımız Yusuf Onur Özer'e yapılan saldırıyı kınıyoruz”

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Şanlıurfa’da bir asayiş olayını görüntülemeye çalışan Kanal Urfa muhabiri Yusuf Onur Özer’in polisler tarafından darp edilmesini kınadı.
  [ yazının devamı ] 


04.02.2014

GÖP dönem başkanlığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne geçti

TGC Başkanı Turgay Olcayto: “Düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller kalkmalı”

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Başkanlığı'nı Ankara’daki Gazeteciler Cemiyeti’nden devir alan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, “Türkiye artık büyük bir cezaevi olmaktan kurtulmalı” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


03.02.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Cengiz Yarbağ’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Cengiz Yarbağ’ın cenazesi 4 Şubat 2014 Salı günü Ataköy 5. Kısım Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Topkapı  Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


25.01.2014

Gazetecinin gezi tanıklığı tartışıldı

Türkiye’nin en büyük gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Ayrıntı Yayınları’nın birlikte düzenlediği “Sokağın Şenlikli Muhalefeti: Gezi ve Demokrasi” başlıklı toplantı, TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapıldı

İSTANBUL – Gazeteciler, akademisyenler ve politikacılar, Gezi Direnişi’ni masaya yatırdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Ayrıntı Yayınları’nın birlikte düzenlediği “Sokağın Şenlikli Muhalefeti: Gezi ve Demokrasi” başlıklı panel, TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
  [ yazının devamı ] 


25.01.2014

TGC Uğur Mumcu'yu andı

Bombalı suikastle yaşamını yitiren Türk basınının usta kalemlerinden Uğur Mumcu ölümünün 21. yıldönümünde TGC’nin düzenlediği etkinlikte anıldı

İstanbul-Aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993 tarihinde hayatını kaybeden araştırmacı- gazeteci-yazar Uğur Mumcu,  "Meslekte İz Bırakanlar" toplantılarının sekizincisinde anıldı.
  [ yazının devamı ] 


23.01.2014

TGC ile Ayrıntı Yayınları düzenliyor

Gezi ve Demokrasi Paneli 25 Ocak'ta yapılacak

Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Ayrıntı Yayınları’nın birlikte düzenlediği “Sokağın Şenlikli Muhalefeti: Gezi ve Demokrasi” başlıklı panel, 25 Ocak Cumartesi günü saat 11.00 – 18.00 arasında TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


21.01.2014

TGC, 24 Ocak'ta Uğur Mumcu’yu anıyor

21 yıl önce aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği  “Meslekte İz Bırakanlar” toplantıları kapsamında 24 Ocak Cuma günü saat 15.00’de TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda anılacak.
  [ yazının devamı ] 


21.01.2014

TGC Agos Gazetesi’nin internet sitesine yapılan saldırıyı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada  “Hrant Dink’in kurucusu olduğu Agos Gazetesi’nin internet sitesine yapılan saldırıyı kınıyoruz” denildi.

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 19 Ocak 2007 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink’in kurucusu olduğu Agos Gazetesi’nin internet sayfasına yapılan saldırıyı kınadı.
  [ yazının devamı ] 


20.01.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Şemsi Mısır’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Şemsi Mısır’ın cenazesi  20 Ocak 2014 Pazartesi günü Bostancı Şenesenevler Emin Ali Paşa  Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Ümraniye Tepeüstü Ihlamurdere  Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


20.01.2014

TGC Yönetim Kurulu Hrant Dink’in ölümünün yıldönümünde mesaj yayınladı

"Gazeteci Hrant Dink’i sevgi ve özlemle anıyoruz”

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, ölümünün yedinci yıl dönümünde gazeteci Hrant Dink ile ilgili bir anma mesajı yayınladı. Mesajda "Hrant Dink’i meslektaşları hiç unutmayacak. Yargılama sürecinin gerçek katilleri ve azmettiricileri ortaya çıkaracak şekilde en kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz" denildi.
  [ yazının devamı ] 


17.01.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Şevket Evliyagil’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Şevket Evliyagil’in cenazesi  18 Ocak 2014 Cumartesi  günü Fatih  Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’nde  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


15.01.2014

TGC Basın Müzesi "Şiir ve Musiki Günleri" 18 Ocak’ta yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 18 Ocak Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.  Programda, Cemal Süreya, İlhan Geçer ve Halil Soyuer anılacak.
  [ yazının devamı ] 


14.01.2014

TGC, Gazeteci Hrant Dink’i anıyor

7 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği  “Meslekte İz Bırakanlar” toplantıları kapsamında 20 Ocak Pazartesi günü saat 14.00’de TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda anılacak.
  [ yazının devamı ] 


13.01.2014

2013 Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne son başvuru tarihi 31 Ocak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 15 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular devam ediyor. Başvurular, 31 Ocak 2014 tarihinde sona erecek. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) birlikte düzenlediği 2013 Yerel Gazetecilik Ödülleri’nde haber kategorisinde birinci gelen gazeteciye bir hafta Almanya’da staj imkânı sağlanacak.
  [ yazının devamı ] 


12.01.2014

TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciler ağır bir baskı altında

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Adalar Belediyesi ile birlikte “Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek” konulu bir forum düzenledi. Forumun açılışında konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Gazeteciliğin gereği olan muhalefet hakkını kullandıkları anda ya patronaj kesiminden ya da yukarıdan gelen talimatlarla kendilerini kapının önünde buluyorlar. İnadına gazetecilik yaparak halka gerçekleri, doğruları anlatmaya çalışıyorlar" diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


11.01.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Coşkun Çulcu’nun ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Coşkun Çulcu’nun cenazesi 12 Ocak 2014 Pazar günü  Fatih Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından  Topkapı Aile Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


10.01.2014

Türkiye’de Gazeteci Olmak... Gazeteci Ölmek…

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Adalar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Türkiye’de Gazeteci Olmak... Gazeteci Ölmek...” konulu forum, 11 Ocak 2014 Cumartesi günü saat 13.00’te Heybeliada’daki Bahar Cafe’de yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


10.01.2014

TGC Yönetim Kurulu İEM Selami Altınok ile basın odası yasağını konuştu

Mahkeme olumlu karar verirse basın odaları açılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, "Biz basın odalarının açılmasını, toplumsal olaylarda polisin basın kartını, kimlik kartlarını gösteren gazetecilerin çalışmasını engellememesini istedik” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


10.01.2014

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun

 Düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı, özgür ve bağlantısız gazeteciliğin öne çıktığı, habercilerin işsiz kalmadığı, tutuklanmadığı, polis şiddetine uğramadığı, adil ücret aldığı bir Türkiye dileğiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

  [ yazının devamı ] 


09.01.2014

TGC Yönetim Kurulu 10 Ocak Cuma saat 10.30'da İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile gazetecilerin sorunlarını görüşecek

TGC Yönetim Kurulu 10 Ocak Cuma saat 10.30'da İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile gazetecilerin sorunlarını görüşecek

  [ yazının devamı ] 


09.01.2014

TGC ve TGS Parlamentoyu göreve çağırıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugün parti başkan vekillerine “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” raporunu sunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yetkilileri, “Dileğimiz; bu 10 Ocak’ın çalışan gazetecilerin sorunlarının parlamentoda ele alınacağı, özgür, bağımsız gazeteciliğin koşullarının oluşturulması için milat olmasıdır” dedi.
  [ yazının devamı ] 


08.01.2014

TGC ve TGS “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” raporu hazırladı

Türkiye’nin en yaygın meslek kuruluşu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, 9 Ocak Perşembe günü TBMM’de parti grup başkan vekillerine gazetecilerin sorunlarıyla ilgili hazırlanan özet bir rapor sunacak
  [ yazının devamı ] 


03.01.2014

TGC’nin emniyet müdürlüklerine basının girmesinin yasaklanması davasında yürütmenin durdurulması kararı çıktı

Mahkeme Kararı Kopyası

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması ve basın odalarının boşaltılması kararının iptali için Şirinevler’deki İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde açtığı davadan yürütmeyi durdurma kararı çıktı Mahkeme yürütmeyi durdurma kararında Emniyet Genel Müdürlüğü’nden basına getirilen yasağın sebebini ve mevzuattaki dayanağını sorarak 7 gün içinde belgelerin tamamlanmasını istedi.
  [ yazının devamı ] 


03.01.2014

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Faruk Geç’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Ressam yazar Faruk Geç’ın cenazesi  ile ilgili bilgiler ayrıca duyurulacaktır.
  [ yazının devamı ] 


31.12.2013

Değerli TGC Üyelerimiz

Düşünce ve ifade özgürlüğünün, haber alma hakkının önündeki engellerin kalktığı, basın özgürlüğünün gerçek anlamda yaşandığı, tutuklu tüm gazetecilerin serbest kaldığı bir Türkiye umudu ile sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu
  [ yazının devamı ] 


29.12.2013

TGC: “Polisin gazeteciyi hedef seçmesini kınıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Taksim'deki gösterilerde görev yapan 12 muhabirin polis tarafından şiddete uğramasını kınadı, sorumluların bulunması için İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
  [ yazının devamı ] 


27.12.2013

TGC, Burhan Arpad’ı andı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi çevirmen-yazar Burhan Arpad, “Meslekte İz Bırakanlar” toplantılarının 6’ncısında TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda anıldı.

İSTANBUL – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği " Meslekte İz Bırakanlar" toplantıları devam ediyor. TGC üyelerinden, çevirmen-yazar Burhan Arpad, "Meslekte İz Bırakanlar" toplantılarının altıncısında anıldı.
  [ yazının devamı ] 


27.12.2013

TGC Akademi düzenliyor

Karikatür Atölyesi’nde çizer Musa Kart gençlerle buluşacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Akademi tarafından düzenlenen Karikatür Atölyesi, devam ediyor. 28 Aralık Cumartesi günü yapılacak atölye çalışmasının 4’üncü haftasında usta çizer Musa Kart, gençlerle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


27.12.2013

TGC-KAS 69. Yerel Medya Semineri İstanbul’da yapıldı

TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciler özgürce görevlerini yapmalı

TGC-KAS 69. Yerel Medya Semineri’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, mesleki dayanışmanın önemine vurgu yaparak “Gazetecilerin bağımsız, özgür bir şekilde görevlerini yapabilmelerini istiyoruz” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği 69. Yerel Gazetecilikte Meslek içi Eğitim Semineri; Türkiye’nin dört bir yanından gelen TGC temsilcilerinin katılımıyla Basın Müzesi’nde gerçekleştirildi. Seminere; TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu, TGC Hukuk Danışmanı avukat Gökhan Küçük katıldı.
  [ yazının devamı ] 


25.12.2013

TGC, Burhan Arpad’ı anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte iz bırakan usta isimleri düzenlediği toplantılarla anmayı sürdürüyor.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi çevirmen-yazar Burhan Arpad,  26 Aralık 2013 Perşembe günü saat 15.00’te  “Meslekte İz Bırakanlar” toplantılarının altıncısında TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda anılacak.
  [ yazının devamı ] 


25.12.2013

TGC emniyete basının girmesinin yasaklanması kararına karşı dava açtı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması ve basın odalarının boşaltılması kararının iptali için Şirinevler’deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
İSTANBUL -
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 22 Aralık tarihi itibariyle Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyete girişlerinin yasaklanması kararını sansür ve halkın doğru bilgilenme hakkına indirilmiş bir darbe olarak nitelendirmiş ve bu yanlıştan geri dönülmesini istemişti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına Başkan Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması ve basın odalarının boşaltılması kararına karşı Şirinevler’deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
  [ yazının devamı ] 


25.12.2013

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Başkanı Olcayto: Bağımsız ve bağlantısız gazeteciliğe ihtiyaç var

Sedat Simavi Ödül Töreni’nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, gazetecilerin maruz kaldığı sorunlara her geçen gün bir yenisinin eklendiğine dikkat çekti. Emniyete gazetecilerin girişinin yasaklanmasına karşı dava açacaklarını söyleyen TGC Başkanı Olcayto, sansür, oto-sansür, işten çıkarma gibi sorunlarla boğuşan gazetecilerin,  halka doğru bilgi vermek için mücadesinin süreceğini söyledi. Başkan Olcayto bağımsız ve bağlantısız gazeteciliğe ihtiyaç olduğuna işaret etti.
  [ yazının devamı ] 


24.12.2013

TGC emniyete basının girmesinin yasaklanması kararına karşı yarın dava açıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması ve basın odalarının boşaltılması kararına karşı yarın sabah (25 Aralık 2003 Çarşamba) saat 09.00’da Şirinevler’deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açıyor.
  [ yazının devamı ] 


22.12.2013

TGC gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması kararını kınadı

“Emniyete basının girmesinin yasaklanması sansürdür”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayla, 22 Aralık tarihi itibariyle Türkiye genelinde basın mensuplarının  emniyete girişlerinin yasaklandığı duyuruldu. Duyurunun ardından Vatan ve Gayrettepe emniyet binalarında görev yapan gazetecilerin şube giriş kartlarını iade etmeleri istendi.
  [ yazının devamı ] 


20.12.2013

TGC Başkanı Olcayto: Meslekte İz Bırakanlar toplantıları sürecek

TGC üyesi, Cumhuriyet Gazetesi sahiplerinden yazar Doğan Nadi anıldı. TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Meslekte İz Bırakanlar” toplantılarının devam edeceğini, 26 Aralık’ta İstanbul sevdalısı çevirmen Burhan Arpad’ın anılacağını söyledi
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Cumhuriyet Gazetesi sahiplerinden yazar Doğan Nadi, doğumunun 100. yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği "Meslekte İz Bırakanlar" toplantılarının beşincisinde anıldı. Çemberlitaş’ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen toplantıya, TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, TGC Balotaj Kurulu Başkanı Muammer Tuncer ile Balotaj Kurulu üyesi Şevket Uygun, gazeteci-sanat tarihçisi Gürol Sözen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
  [ yazının devamı ] 


19.12.2013

TGC "Meslekte İz Bırakanlar" toplantılarının beşincisini düzenliyor

TGC doğumunun 100. yılında Doğan Nadi’yi anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Cumhuriyet Gazetesi sahiplerinden, yazar Doğan Nadi’yi doğumun 100. yılında 19 Aralık 2013 Perşembe günü saat 15.00’de TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek toplantıyla anacak.
  [ yazının devamı ] 


19.12.2013

TGC Basın Müzesi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 21 Aralık Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak. Programda Behçet Necatigil ve Mevlana anlatılacak.
  [ yazının devamı ] 


18.12.2013

TGC ve TGS İstanbul Şubesi ortak açıklama yaptı

“Gazetecilerin seyahat kartlarına getirilen sınırlandırma kaldırılsın”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından gazetecilerin ücretsiz seyahat kartlarına getirilen kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. TGC ve TGS İstanbul Şubesi'nin açıklaması şöyle:
  [ yazının devamı ] 


17.12.2013

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı: “Meslektaşımız Bünyamin Aygün hemen serbest bırakılmalı”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün’ün 21 gün önce haber amacıyla gittiği Suriye’de muhalif gruplar tarafından kaçırılmasını kınadı. TGC yönetim Kurulu’nun açıklamasında şöyle denildi:
  [ yazının devamı ] 


17.12.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Osman Necmi  Karaca’nın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Osman Necmi Karaca’nın cenazesi 18 Aralık 2013 Çarşamba günü  Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından   Edirnekapı  Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


15.12.2013

Başkan Olcayto: Gazetecileri dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ( TGC ) ve Konrad Adenauer Stiftung’ın (KAS) ortaklaşa düzenlediği 68’nci Yerel Gazetecilik ve Meslek İçi Eğitim Semineri, değerlendirme konuşması ve sertifika töreni ile sona erdi. 80 gazeteci sertifika aldı.

İSTANBUL –
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 68’incisi Eskişehir’de yapıldı. Anemon Hotel’de düzenlenen seminere Bilecik, Bolu, Bursa, Kütahya, Afyon, Eskişehir ve Ankara’dan  çok sayıda gazeteci katıldı. Seminer; akademisyenleri, usta gazetecileri, yerelde çalışan meslektaşlarıyla buluşturarak, mesleki bilgilerin paylaşılabileceği platformun oluşmasını sağladı. 4 oturumda gerçekleştirilen seminerde, birbirinden önemli konular ele alındı. Haber yazım tekniğinden gazetecilikte etik ilkelere; barış dili ve gazetecilikten çatışma bölgesinde foto muhabirliğine kadar pek çok konu gazeteciler, avukatlar, akademisyenler tarafından katılımcılara düzenlenen oturumlarda aktarıldı.
  [ yazının devamı ] 


14.12.2013

TGC-KAS 68. Yerel Medya Semineri Eskişehir’de başladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

TGC-KAS 68. Yerel Medya Semineri Eskişehir’de başladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 68’incisi Eskişehir’de başladı. Seminerde, Mustafa Balbay’ın tahliyesinin demir parmaklıklar arkasındaki gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmaları yolunda bir umut ışığı olarak görüldüğü vurgulandı.

  [ yazının devamı ] 


13.12.2013

TGC’den tutuklu radyocu-gazeteci Füsun Erdoğan’a ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, radyocu-gazeteci Füsun Erdoğan'ı Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etti. Füsun Erdoğan, uğradığı haksızlığı görmeyen meslektaşlarına “Adalet ve hukuk herkese lazım! Bir gün siz de ihtiyaç duyabilirsiniz” diye seslendi.

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yargılanan ve tutuklu gazetecilere desteğini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, müebbet hapse çarptırılan radyocu-gazeteci Füsun Erdoğan'ı Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etti.  Bu yıl TGC Basın Özgürlüğü Ödülü’nü alan Füsun Erdoğan, görüşme sırasında 8 yıla yakın süre tutuklu kaldıktan sonra müebbet hapis cezasına çarptırılmasından, tutuklu gazetecilerin durumuna; cezaevi koşullarından üzerine çalıştığı kitaba kadar pek çok konu hakkında konuştu. Füsun Erdoğan, uğradığı haksızlığı görmeyen meslektaşlarına da “Adalet ve hukuk herkese lazım! Bir gün siz de ihtiyaç duyabilirsiniz” diye seslendi.
  [ yazının devamı ] 


13.12.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

TGC-KAS 68. Yerel Medya Semineri Eskişehir’de yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel MedyaProjesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 68’incisi 14 Aralık 2013 Cumartesi günü Eskişehir’de yapılacak.

İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği yerel medya seminerleri devam ediyor. 68’inci yerel medya semineri Eskişehir’de yapılacak. Anemon Otel’de düzenlenecek seminere;  Bilecik, Bolu, Bursa, Kütahya, Afyon, Eskişehir ile çevre il ve ilçelerden çok sayıda gazeteci katılacak.
  [ yazının devamı ] 


12.12.2013

TGC Yönetim Kurulu Merdan Yanardağ’ı ziyaret etti

Ergenekon davası kapsamında aldığı hapis cezası nedeniyle tutuklanan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ “Bu ülkede adalet katledildi. Kimseyi gazetecilerin suçlu olduğuna ikna edemediler” dedi.

MUĞLA- Ergenekon Davası kapsamında aldığı 10 yıl 6 ay cezasını çekmek üzere yaklaşık 3 ay önce Muğla Kapalıcezaevi’ne giren Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, “Bu ülkede adalet ve hukuk katledildi. Üretilen delillerle hapsedildik” dedi.
  [ yazının devamı ] 


11.12.2013

TGC Veni-Vidi Göz Polikliniği ile indirim anlaşması yaptı

İstanbul- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC),  üye ve birinci derece yakınlarına dönük hastanelerle indirim anlaşmaları kapsamında Veni Vidi Özel Göz Sağlığı Hizmetleti Ltd.Şti. Polikliniği ile indirim anlaşması imzaladı.
  [ yazının devamı ] 


11.12.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Kadri Bolcan’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Kadri Bolcan’ın cenazesi 12 Aralık 2013 Perşembe  günü   Karacaahmet Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından   Topkapı Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


11.12.2013

GÖP Odatv davasının 20. duruşmasını izleyecek

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) başta olmak üzere çok sayıda basın meslek örgütünden oluşan Gazetecilere Özgürlük Platformu 12 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da Çağlayan, İstanbul Adalet Sarayı 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Odatv davasının 20. duruşmasını izleyecek. Duruşma öncesi saat 09.30’da meslek örgütleri, Adliye’nin karşısındaki meydanda basın açıklaması yapacak.
  [ yazının devamı ] 


10.12.2013

TGC: “Balbay’ın cezaevinden çıkması evrensel hukukun uygulanması için bir adımdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) yaptığı açıklamada “Beş yıla yakın süredir tutuklu olan gazeteci milletvekili Mustafa Balbay’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakılmasını Türkiye’de hukukun normal işlemeye başlaması için atılmış önemli bir adım olduğunu” duyurdu.
  [ yazının devamı ] 


09.12.2013

TGC "Meslekte İz Bırakanlar" toplantılarının beşincisini düzenliyor

TGC kurucu başkanı Sedat Simavi anılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu başkanı Sedat Simavi, ölümünün 60. yılında, 11 Aralık 2013 Çarşamba günü saat 11.30’da Kanlıca’daki mezarı başında ve saat 14.00’de TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenecek Meslekte İz Bırakanlar toplantısıyla anılacak.
  [ yazının devamı ] 


09.12.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Agah Güçlü’nün ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Agah Güçlü’nün cenazesi 9 Aralık 2013 Pazartesi  günü  Sümbül Efendi Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Güngören  Mezarlığında  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


06.12.2013

TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı

Ödüllere son başvuru tarihi 10 Ocak 2014

54 yıldır verilen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne gazeteciler 15 Aralık 2012-15 Aralık 2013 arasında yayınlanan çalışmalarıyla katılabiliyor.

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen “Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri”ne başvurular başladı. 1959 yılından bu yana düzenlenen başarı ödülleri, bu yıl 15 Aralık 2012 ve 15 Aralık 2013 (dahil)  günleri arasında gazete, dergi, ajans bülteni, televizyon, radyo ve internet haber sitelerinde yer alan yapıtlara verilecek. Dizi eserlerde ise yazının başlangıç günü dikkate alınacak.
  [ yazının devamı ] 


05.12.2013

TGC Akademi düzenliyor

Karikatür Atölyesi 7 Aralık'ta başlıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Akademi tarafından düzenlenen Karikatür Atölyesi’nde ders zili,  7 Aralık Cumartesi günü çalacak. İlk derste karikatürün usta isimlerinden Ercan Akyol, gençlerle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


03.12.2013

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar belli oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı,  yazın, spor ve bilim insanları belli oldu. 9 dalda verilen ödüller 24 Aralık tarihinde törenle sahiplerini bulacak

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) 2013 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen sanatçı, gazeteci, yazın, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı.
  [ yazının devamı ] 


02.12.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Hayat İlhan’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Hayat İlhan’ın cenazesi 3 Aralık 2013 Salı  günü  Ankara Cebeci Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Cebeci Mezarlığında  toprağa verilecek
  [ yazının devamı ] 


27.11.2013

TGC, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın akreditasyon uygulamasını eleştirdi

“İktidarı akreditasyon geleneğinden vazgeçmeye davet ediyoruz”

İstanbul-
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dershanecilerle yaptığı toplantıda basına uyguladığı akreditasyonu eleştirdi.

TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada  “İktidar bir dönem çok yakındığı akreditasyon uygulamasını artık bir gelenek  haline getirdi. İktidarı medyaya akreditasyon uygulaması geleneğinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Giderek yaygınlaşan bu tutum, iktidarın 'ileri demokrasi' iddiasını çürütmektedir" denildi.
  [ yazının devamı ] 


27.11.2013

TGC Yönetim Kurulu baş sağlığı mesajı yayınladı

“Necmi Tanyolaç’ı kaybettik üzüntümüz sonsuz”

İstanbul- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Spor Yazarları Derneği ve TGC Basın Senatosu önceki başkanlarından Necmi Tanyolaç vefat etti. TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Basın Şeref Kartı sahibi Necmi Tanyolaç’ın ölümünün ardından TGC Yönetim Kurulu baş sağlığı mesajı yayınladı.  Mesajda “Önceki başkanlarımızdan Necmi Tanyolaç’ı kaybettik. Üzüntümüz sonsuz. Gazeteciliğe ve spora büyük emek veren Necmi Tanyolaç’ın kederli ailesine, yakınlarına ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi.
  [ yazının devamı ] 


26.11.2013

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantılarının dördüncüsünü düzenledi

Şair Faruk Nafiz Çamlıbel ölümün 40. yılında panelle anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği  “Meslekte İz Bırakanlar” toplantılarının dördüncüsünde 1973 yılında hayatını kaybeden  Şair-Yazar Faruk Nafiz Çamlıbel konuşuldu.
  [ yazının devamı ] 


25.11.2013

TGC-KAS 67. Yerel Gazetecilik Semineri Bandırma'da yapıldı

TGC Başkanı Turgay Olcayto:

“Gazetecilik tarihinin en zor dönemini yaşıyor”

Seminerin açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, gazetecilerin sansür, oto sansür, işsizlik, dava ve cezaevi baskısı altında işlerini yapmaya çalıştığını söyledi.
  [ yazının devamı ] 


25.11.2013

TGC Akademi Karikatür Atölyesi düzenliyor

TGC Basın Müzesi, 7 Aralık itibariyle karikatür atölyesine ev sahipliği yapacak. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Akademi tarafından düzenlenecek atölyede karikatürün usta isimleri; gençlere karikatür çizmenin inceliklerini anlatacak.

İSTANBUL- Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) karikatürün ustalarıyla gençleri bir araya getiriyor. TGC Akademi “Haydi Karikatür Çizelim” başlığı altında orta öğretim gençlerine yönelik karikatür atölyesi düzenliyor.
  [ yazının devamı ] 


20.11.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

67. Yerel Medya Semineri Bandırma’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel MedyaProjesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 67.’si 23 Kasım 2013 tarihinde Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


19.11.2013

TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantılarının dördüncüsünü düzenliyor

Şair-Yazar Faruk Nafiz Çamlıbel anılıyor

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Faruk Nafiz Çamlıbel 21 Kasım 2013 Perşembe günü saat 14.00’de Basın Müzesi’nde düzenlenecek toplantıyla anılacak.

Toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir yapacak. Doğan Hızlan ve Eray Canberk’in konuşmacı olarak yer alacağı toplantıda şairin yaşamı, sanat yönü ve ona ün kazandıran şiirleri ele alınacak.
  [ yazının devamı ] 


14.11.2013

TGC Basın Müzesi “Şiir ve Musiki Günleri" 16 Kasım’da yapılacak

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Müzesi Şiir ve Musiki Günleri etkinliği sanatçılar ve sanatseverlerin katılımlarıyla 16 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


14.11.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Doğan Koloğlu’nun ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Doğan Koloğlu’nun cenazesi 15  Kasım 2013 Cuma  günü saat 11.00’de  Galatasaray Spor Kulübü Arena Stadı’nda yapılacak törenin ardından öğle vakti Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak namazın ardından   Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek
  [ yazının devamı ] 


09.11.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Savaş Ay’ın ailesine, yakınlarına ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
Gazeteci Savaş Ay için 11 Kasım 2013 Pazartesi günü saat 10.00’da Sabah Gazetesinde, 11.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda birer tören düzenlenecek. Törenden sonra Savaş Ay’ın cenazesi Fatih Camii’ne getirilerek burada kılınacak ikindi namazının ardından Zeytinburnu Topkapı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

  [ yazının devamı ] 


07.11.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sel Yayıncılık’ın duruşmasını izledi

Yayıncılar hapis cezasıyla karşı karşıya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sel Yayıncılık’ın sahibi İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz'un Guillaume Apollinaire’nin ‘Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’ adlı kitabını yayımladığı ve çevirdiği için ‘müstehcenlik’ suçundan yargılandığı davayı izledi.

Aynı yazarın başka bir kitabın yayıncısına Türkiye’de verilen ceza nedeniyle AİHM Türkiye’yi haksız bulmuştu..
  [ yazının devamı ] 


06.11.2013

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Siirt’in Sırrı” belgeseli izleyiciyle buluşacak
 
“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde “Siirt’in Sırrı” belgeseli, 6 Kasım 2013 Çarşamba (bugün) saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.


İSTANBUL-  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinin 5. sezonu, yönetmenliğini İnan Temelkuran ve Kristen Stevens’in üstlendiği “Siirt’in Sırrı” belgeseliyle devam ediyor.

  [ yazının devamı ] 


05.11.2013

Gazeteciler İçin Ayağa Kalk Günü’nde 5 dakikada 1 adım atıldı

GÖP tutuklu gazeteciler için yürüdü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de içinde bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), 5 Kasım “Gazeteciler İçin Ayağa Kalk” Günü kapsamında tutuklu gazeteciler için Beyoğlu’nda “5 Dakikada 1 Adım” eylemi düzenledi. Eyleme Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası Yayıncılar Birliği, Gazetecileri Koruma Komitesi, Dünya Gazete Sahipleri Birliği ile Avusturya, Rusya, İspanya, Yunanistan ve Fransa’daki gazetecilik meslek örgütleri mesajlarıyla destek verdi.
  [ yazının devamı ] 


05.11.2013

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan gazeteciler, Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri”ni düzenlenen törenle aldı. Ödül alanlar arasında Ergun Hiçyılmaz, İlyas Namoğlu, Mehmet Barlas, Necdet Çardak, Osman Saffet Arolat, Reşit Aşçıoğlu, ve Ziya Sonay vardı.

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri”, dün gece konferans salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
  [ yazının devamı ] 


01.11.2013

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buluyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek, 4 Kasım Pazartesi günü saat 10.30’da Karacaahmet’teki mezarı başında anılacak. Ödül töreni ise saat 17.30’da Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenecek. Alpay Kabacalı, Ergun Hiçyılmaz, İlyas Namoğlu, Mehmet Barlas, Necdet Çardak, Osman Saffet Arolat, Reşit Aşçıoğlu, Sezai Bayar ve Ziya Sonay ödül alacak.

İSTANBUL- Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri”, 4 Kasım 2013 Pazartesi günü TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda saat 17.30’da başlayacak törenle sahiplerini bulacak.
  [ yazının devamı ] 


31.10.2013

TGC ve KAS işbirliği ile düzenleniyor

2013 Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 15 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı. Başvurular, 31 Ocak 2014 tarihinde sona erecek. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) birlikte düzenlediği 2013 Yerel Gazetecilik Ödülleri’nde haber kategorisinde birinci gelen gazeteciye bir hafta Almanya’da staj imkânı sağlanacak. 
 
[ yazının devamı ] 


30.10.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Nurcihan Kesim’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Nurcihan Kesim’in cenazesi 31 Ekim 2013 Perşembe Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


28.10.2013

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Ben, Sen, O…” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde “Ben, Sen, O…” belgeseli, 30 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.
  [ yazının devamı ] 


28.10.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Servet Onay Aşkın’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Servet Onay Aşkın’ın cenazesi 25 Ekim 2013 Cuma günü İzmir Bozyaka Kilimcitepe Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda toprağa verildi.
  [ yazının devamı ] 


22.10.2013

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Sadık” belgeseli izleyiciyle buluşacak

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde “Sadık” belgeseli, 23 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinin 5. sezonu, yönetmenliğini Burcu Ayşe Esenç ve Cantekin Cantez’in üstlendiği “Sadık” belgeseliyle devam ediyor.
  [ yazının devamı ] 


21.10.2013

TGC “Meslekte İz Bırakanlar” toplantılarının üçüncüsünü düzenliyor

Karikatürist Semih Balcıoğlu anılıyor


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onur Kurulu Başkanlarından karikatürist Semih Balcıoğlu’nu ölümünün 7. yılında TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek toplantıyla anıyor.

İSTANBUL – 2006 yılında hayatını kaybeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onur Kurulu Başkanlarından karikatürist Semih Balcıoğlu 25 Ekim 2013 Cuma günü saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nde (Çemberlitaş) düzenlenecek Meslekte İz Bırakanlar başlığıyla düzenlenen toplantıların üçüncüsünde anılacak.
TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun yöneteceği toplantıya konuşmacı olarak Karikatürist Kamil Masaracı, Yazar Deniz Kavukçuoğlu ve Yönetmen Sunar Kural Aytuna katılacak.
  [ yazının devamı ] 


21.10.2013

TGC Önceki Başkan Yardımcılarından Hasan Yılmaer bugün son yolculuğuna uğurlanıyor

Vefat eden  TGC Önceki Başkan Yardımcılarından Hasan Yılmaer için bugün tören düzenleniyor
 
 
İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki Başkan Yardımcılarından, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Hasan Yılmaer, bugün düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.
 
19 Ekim Cumartesi günü vefat eden Hasan Yılmaer için bugün Dünya Gazetesi önünde saat 10.30’da bir tören düzenlenecek. Hasan Yılmaer, Levent Camisi’nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından  Marmaris İçmeler’de yarın toprağa verilecek.
 
[ yazının devamı ] 


19.10.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu baş sağlığı mesajı yayınladı

“Hasan Yılmaer’in ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz”
İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Hasan Yılmaer 19 Ekim Cumartesi günü vefat etti.
Hasan Yılmaer için 21 Ekim Pazartesi günü Dünya Gazetesi önünde saat 10.30’da bir tören düzenlenecek. Hasan Yılmaer, Levent Camisi’nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından  Marmaris’te toprağa verilecek.
 
[ yazının devamı ] 


13.10.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Hazım Sezgin’nin ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Ahmet Hazım Sezgin’in cenazesi 14 Ekim 2013 Pazartesi günü  Levent Camisi’nde kılınacak öğle  namazının ardından  Topkapı Şehitlik Mezarlığı’nda  toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


11.10.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu açıklama yaptı

TGC: “Hakaret suç olmaktan çıkartılmalı”

Hakaret suçunda uygulanan “hapis cezası”nın demokratikleşme paketi çerçevesinde “adli para cezası”na çevrileceği yönündeki haberleri değerlendiren TGC Yönetim Kurulu, “Beklentimiz hakaretin suç olmaktan tamamen çıkarılmasıdır” dedi.  "Hakaret ile eleştiri arasında ince bir çizgi olduğuna” dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:
  [ yazının devamı ] 


10.10.2013

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri belli oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek  adına verilen ödüllerin sahipleri  belli oldu.  Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri  4 Kasım 2013  Pazartesi günü saat 17.30'de törenle sahiplerine verilecek.
İSTANBUL-
Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına verilen ödülleri kazananlar belli oldu.
 
[ yazının devamı ] 


07.10.2013

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Devrimin Büyükanneleri” belgeseli izleyiciyle buluşacak
 
“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinde “Devrimin Büyükanneleri” belgeseli, 9 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.


İSTANBUL-  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinin 5. sezonu, yönetmenliğini Petra Peliskar’ın üstlendiği “Devrimin Büyükanneleri” belgeseliyle devam ediyor.

  [ yazının devamı ] 


03.10.2013

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı:

“Eskişehir Valisini hukuka davet ediyoruz”
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Radikal Gazetesi Muhabiri İsmail Saymaz’ı mail yoluyla tehdit eden Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın tutumunu kınadı. Vali Tuna hakkında işlem yapılması için İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağıran TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
 
[ yazının devamı ] 


01.10.2013

TGC “İz Bırakanlar” toplantılarının ikincisinde Niyazi Ahmet Banoğlu’nu anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) gazeteci, tarihçi, yazar  Niyazi Ahmet Banoğlu’nu vefatının 21. yılında, 4 Ekim 2013 Cuma günü saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek toplantıyla anacak.

İSTANBUL – 1992 yılında hayatını kaybeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyelerinden gazeteci,tarihçi, yazar Niyazi Ahmet Banoğlu 4 Ekim 2013 Cuma günü saat 14.00’de Çemberlitaş'ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek İz Bırakanlar toplantısında anılacak.
  [ yazının devamı ] 


01.10.2013

TGC-Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği düzenliyor

“Bedr: Sinemada Bir Dolunay” belgeseli izleyiciyle buluşacak
 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), Beşiktaş Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde geçen hafta yitirdiğimiz sanatçı Tuncel Kurtiz anılıyor. Kurtiz’in hayatını anlatan “Bedr: Sinemada Bir Dolunay” isimli belgesel,  2 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

  [ yazının devamı ] 


30.09.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu açıklama yaptı:

“Demokrasi paketi basına sansürle açıklandı”
 
Başbakan Erdoğan’ın “demokrasi paketi” açıklamasına Başbakanlığın getirdiği sansürü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu kınadı. Evrensel, Birgün, Özgür Gündem, Aydınlık, Sözcü, Sol ve Yeniçağ gazeteleri ile Halk TV, Hayat TV, İMC TV’nin toplantıya çağrılmamasını demokrasi ayıbı olarak nitelendiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:
 
[ yazının devamı ] 


27.09.2013

TGC baş sağlığı mesajı yayınladı.

“Tuncel Kurtiz’in ölümü büyük bir kayıptır”

İstanbul -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz’in ölümünün ardından baş sağlığı mesajı yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Tuncel Kurtiz’in ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda  “Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri olan Tuncel Kurtiz’in ölümü sanat dünyası adına büyük bir kayıptır. Tiyatro ve sinema dünyasındaki başarısı, sosyal yaşamdaki örnek tavrıyla unutulmayacak olan Tuncel Kurtiz’i hep sevgi ve saygıyla anacağız. Tuncel Kurtiz’in ailesine, sevenlerine ve tüm sanat dünyasına baş sağlığı diliyoruz”  dedi.

  [ yazının devamı ] 


27.09.2013

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı:

“Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü’nü alan Nedim Şener’i kutluyoruz”
İstanbul-
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi’nin Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü’nü alan Nedim Şener için bir kutlama mesajı yayınladı. TGC Yönetimi Kurulu’nun yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verildi:
“Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Türkiye, Ekvador, Mısır ve Vietnam'da gerçekleri açığa çıkardıkları için hapis ve diğer baskılara maruz kalan dört gazeteciye, Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü verdi. Türkiye'den ödüle hak kazanan gazeteci ise üyemiz Nedim Şener oldu. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü hakkının temel hak ve özgürlüklerinin omurgası olduğunu bir kez daha hatırlatan üyemiz Nedim Şener’i aldığı Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü nedeniyle kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.”
  [ yazının devamı ] 


26.09.2013

Gazetecilere Özgürlük Plaftormu'ndan RTÜK ve TBMM'ye çağrı

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Ulusal Kanal’a çeşitli gerekçelerle, 20.05.2013 tarihinden bu yana toplam 58 adet ceza verdiğini, bu cezaların toplam bedelinin 673 bin lirayı aştığını ve RTÜK yetkililerinden aldıkları bilgiye göre sırada çok sayıda ceza bulunduğunu yazdı.

  [ yazının devamı ] 


25.09.2013

GÖP Füsun Erdoğan'ın duruşmasını izledi

“FÜSUN ERDOĞAN BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILSIN”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de içinde bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP),  8 yıldır tutuklu yargılanan gazeteci-radyocu Füsun Erdoğan’ın İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasını izledi.


İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  (TGC) de içinde bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) , 8 yıldır tutuklu yargılanan gazeteci-radyocu Füsun Erdoğan’ın Çağlayan İstanbul Adliyesi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasını izledi. Duruşmayı; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Başkan Yardımcısı Dr. Recep Yaşar, Gazetecilere Özgürlük Platformu dönem başanlığını yürüten Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Derneği Başkanı Kadri Gürsel, Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Ferai Tınç, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, Hollanda Gazeteciler Sendikası Temsilcisi Mehmet Ülger, Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nu (AEJ) Temsilcisi Esben Ørberg, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden Nazım Alpman, Basın Konseyi Genel Sekreteri Namık Koçak, Füsun Erdoğan'ın kardeşi Şengül Tanrıverdi, Füsun Erdoğan’ın oğlu Aktaş Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi takip etti.

  [ yazının devamı ] 


24.09.2013

TGC-EGM Medya Polis İlişkisindeki Sorunların Çözümü toplantısı düzenledi

Gazeteciler TGC’den toplumsal olaylarda kullanılacak kart istedi  

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Emniyet Genel Müdürlüğü düzenledikleri  ‘Medya-Polis İlişkisinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı toplantıda gazetecilerle bir araya geldi. Gazeteciler toplumsal olayları takip ederken TGC tarafından verilecek bir kartın EGM tarafından geçerli kabul edilmesini, İçişleri Bakanlığı’nın basın sözcülüğü uygulamasını başlatmasını ve gazetecilere yönelik fiziksel müdahalelerde sorumluların en kısa sürede bulunmasını talep etti.

İSTANBUL –  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Emniyet Genel Müdürlüğü ‘Medya-Polis İlişkisinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı bir toplantıda medya mensupları ile emniyet yetkilileri bir araya getirdi. TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen toplantıya; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Hukuk Danışmanları Avukat Gökhan Küçük ve Oktay Huduti katıldı.  Emniyet Genel Müdürlüğü’nü toplantıda Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cihangir Baycan, Hukuk Müşavirliği’nden Şemsettin Alımcı, Polis Akademisi Başkanlığı’ndan Yusuf Yüksel temsil etti.  Toplantıda 30’a yakın gazete ve televizyonun yayın yönetmeni, haber müdürü, istihbarat şefi, editör ve muhabir temsilcileri katıldı.

  [ yazının devamı ] 


20.09.2013

TGC Başsağlığı mesajı yayınladı

“Mustafa Özkurt’un ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

İstanbul TRT Haber Müdürlerinden Mustafa Özkurt’un cenazesi 20 Eylül 2013 Cuma günü Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınan namazın ardından Ankara Pursaklar Karşıyaka Köyü Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.
  [ yazının devamı ] 


17.09.2013

TGC Sedat Simavi Ödülleri’ne son başvuru süresi 30 Eylül

İSTANBUL - 37 yıldır Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu başkanı Sedat Simavi adına 9 dalda verilen ödüllere başvurular için geri sayım başladı. TGC 2013 Sedat Simavi Ödülleri için başvurular, 30 Eylül 2013 Pazartesi akşamı saat 17.00’de sona erecek.

TGC Sedat Simavi Ödülleri’nde Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Görsel Sanatlar ve Spor olmak üzere 9 dalda ödül veriliyor.
  [ yazının devamı ] 


11.09.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Metin Ergin’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Metin Ergin’in cenazesi 11 Eylül Çarşamba günü Teşvikiye Camiinde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


11.09.2013

TGC: “Polis şiddetini kınıyoruz"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, halkın haber alma hakkı için görev yapan gazetecilere yönelik polis şiddetinin olağan hale gelmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki eylemleri izleyen gazetecilere polislerin kalkanla, plastik mermiyle müdahale ettiğine dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu, olayların sorumlularının en kısa sürede bulunmasını ve cezalandırılmasını istedi.
  [ yazının devamı ] 


06.09.2013

TGC: Gezi Parkı olaylarında yaralanan gazeteciler şikayette bulunabilir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun 27 Haziran tarihinde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya ilettiği Taksim Gezi Parkı’nda gazetecilere şiddet uygulayan polislerin cezalandırılmasına yönelik talebine 5 Eylül tarihinde yanıt geldi. Yanıtta, polisler tarafından yaralanan ve gözaltına alınan gazetecilerin şikayette bulunması istendi.
  [ yazının devamı ] 


05.09.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Nalan Seçkin’in ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Nalan Seçkin’in cenazesi 6 Eylül Cuma günü öğle vakti Ataköy 5. Kısım Camiinden alınarak Büyükçekmece Kavaklı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


05.09.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Sinan Toros’un ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Sinan Toros’un cenazesi 6 Eylül Cuma günü öğle vakti Eyüp Sultan Camiinden alınarak Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


04.09.2013

TGC: Medyada olağanüstü halin kalkmasını diliyoruz

Medyada işten çıkarmaları kınayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Basın ve ifade özgürlüğü üzerinde yaratılan korku iklimi sürüyor. Mustafa Mutlu, Derya Sazak, Tahir Özyurtseven, Can Dündar gibi meslektaşlarımızın da içinde yer aldığı işten çıkarmaların hızlanması medyada olağanüstü hal döneminin devam ettiğini gösteriyor” dedi.
  [ yazının devamı ] 


02.09.2013

TGC-KAS 66.Yerel Gazetecilikte Meslek içi Eğitim Semineri Hakkari Yüksekova'da yapıldı

GAZETECİLER HER KOŞULDA BARIŞI SAVUNMALI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ( TGC ) ve Konrad Adenauer Stiftung’ın (KAS) ortaklaşa düzenlediği 66’ncı Yerel Gazetecilik ve Meslek İçi Eğitim Semineri, değerlendirme konuşması ve sertifika töreni ile sona erdi.

TGC-KAS 66’ncı Yerel Gazetecilik ve Meslek İçi Eğitim Semineri’nin kapanış değerlendirmesini yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Gazeteciler; kışkırtmadan kaçınmalı, mutlaka her koşulda barışı savunmalı. Etnik ayrımcılığı önleyecek bir kafa yapısına, vicdana sahip olduğumuz zaman her şeyin üstesinden gelebiliriz” diye konuştu.
  [ yazının devamı ] 


31.08.2013

TGC-KAS Yüksekova Yerel Medya Zirvesi’nde basın özgürlüğü tartışıldı

63 gazeteci yazdıkları nedeniyle tutuklu yargılanıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung’ın (KAS) ortaklaşa düzenlediği 66’ncı Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri, üçüncü oturumla sürdü. Seminerin 3.gündemi içerik sorunları ve Türkiye’nin uluslar arası boyutta basın özgürlüğü karnesi oldu.
  [ yazının devamı ] 


31.08.2013

TGC-KAS 66. Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri başladı

GAZETECİLER BARIŞ DİLİNİ KULLANMALI

TGC-KAS 66. Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapıldı. Seminerde Türkiye’de ve dünyada barışa duyulan ihtiyaca vurgu yapıldı. Bu noktada gazetecilere çok önemli görevler düştüğünü söyleyen gazeteciler, “Haberin dili de barış olsun” noktasında birleşti.
  [ yazının devamı ] 


29.08.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Konrad Adenauer Vakfı düzenliyor

66. Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri Hakkari Yüksekova’da yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği Yerel Medya Projesi çerçevesinde hayata geçirilen eğitim seminerlerinin 66’ncısı 31 Ağustos 2013 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılacak.
  [ yazının devamı ] 


28.08.2013

TGC, gazeteci Şakir Süter'i andı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), gazeteci Şakir Süter’i vefatının 6. yılında TGC Basın Müzesi’nden düzenlenen panelle andı. Toplantıda konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto"Meslektaşlarımızı, ustalarımızı düzenleyeceğimiz panellerle anmayı sürdüreceğiz" dedi

2007 yılında hayatını kaybeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki Yönetim, Onur ve Balotaj Kurulu Üyelerinden Gazeteci Şakir Süter, Çemberlitaş'ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen panelle anıldı. Anma toplantısına; TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı’ndan Ahmet Çitoğlu, Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker, Basın Konseyi Genel Sekreteri Namık Koçak ve TGC üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
  [ yazının devamı ] 


22.08.2013

TGC Şakir Süter’i anma toplantısı düzenliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) gazeteci Şakir Süter’i vefatının 6. yılında, 27 Ağustos 2013 Salı günü saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nden düzenlenecek panelle anacak.

İSTANBUL – 2007 yılında hayatını kaybeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki Yönetim, Onur ve Balotaj Kurulu Üyelerinden Gazeteci Şakir Süter, 27 Ağustos 2013 Salı günü saat 14.00’de Çemberlitaş'ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek panelle anılacak.
  [ yazının devamı ] 


21.08.2013

TGC: Yurt dışında görev yapan gazetecilerin can güvenliği sağlanmalı

Mısır'da gözaltına alınan İhlas Haber Ajansı Kahire Büro Şefi Tahir Osman Hamdi'den haber alınamadığına dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, aralarında Türk meslektaşların da bulunduğu gazetecilerin can güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada yer alan görüşler şöyle:
  [ yazının devamı ] 


21.08.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Selahattin Gökhan’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Selahattin Gökhan’ın cenazesi 21 Ağustos Çarşamba günü Fatih Camisi'nde kılınan ikindi namazının ardından Topkapı Çamlık Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


20.08.2013

TGC: Şanlıurfa-Siverek'te 5 gazeteciye yönelik saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde görev yapmakta olan gazetecilerin uğradığı saldırıyı kınadı.

İSTANBUL-Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, 1 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı kaza için Siverek Devlet Hastanesi’ne giden gazeteciler, kazazedeleri görüntülemek isterken, bir grup tarafından saldırıya uğradı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak gazetecilere yönelik saldırıyı kınadı.
  [ yazının devamı ] 


20.08.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Fendiye Kartal’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Fendiye Kartal’ın cenazesi 20 Ağustos Salı günü Ankara Karşıyaka Camisi'nde kılınan ikindi namazının ardından Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İstanbul – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Fendiye Kartal 20 Ağustos 2013 Salı günü vefat etti..
  [ yazının devamı ] 


19.08.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı

“Medyadaki işten çıkarmaları kınıyoruz”

S
endikasız, iş güvencesiz, editoryal bağımsızlıktan uzak bir çalışma biçimine mahkum edilen gazeteciler için son dönemde artan işten çıkarmaların artık tahammül edilemez hale geldiğine dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, bir açıklama yaparak işten çıkarmaları kınadı.
  [ yazının devamı ] 


19.08.2013

TGC, Hospitadent Sağlık Grubu ile indirim anlaşması yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), üyelerinin ve yakınlarının daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi için yaptığı indirim anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti; ağız ve diş sağlığı alanında hizmet veren Hospitadent Sağlık Grubu ile indirim anlaşması imzaladı. Buna göre TGC üyelerine, İstanbul’da  Hospitadent Sağlık Grubu bünyesindeki 7  hastanede yüzde 20 indirim uygulanacak.
  [ yazının devamı ] 


19.08.2013

TGC: Mısır'da gözaltında tutulan meslektaşımız serbest bırakılmalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türk gazetecilerin Mısır'da gözaltına alınmasını kınadı. TGC Yönetim Kurulu Tora Cezaevi'nde tutulan TRT muhabirinin en kısa sürede serbest  bırakılmasını istedi.

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Mısır'da Kahire'deki  El Fetih Camisi'nde AA muhabiri Hibe Zekeriyya ve TRT muhabiri Metin Turan'ın göz altına alınmasını kınadı.
 
[ yazının devamı ] 


15.08.2013

TGC, Özel Bölge Hastaneleri ile indirim anlaşması yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), üyelerinin ve yakınlarının daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi için yaptığı indirim anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti; Göksoy Sağlık Tic. AŞ’ye bağlı,   İstanbul’da Pendik, Maltepe ve Sancaktepe ilçelerinde bulunan Özel Bölge Hastaneleri ile anlaşma imzaladı. Buna göre, TGC üyelerine çeşitli branşlarda ayakta ve yatarak yapılacak tedaviler için yüzde 20’ye varan indirimler uygulanacak.
  [ yazının devamı ] 


05.08.2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydınlık ve Ulusal TV’ye yapılan baskınları kınadı

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Televizyon Kanalı’na yapılan baskınları ve bazı yöneticilerinin gözaltına alınmasını kınadı. Baskınların ve gözaltlıların halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir engelleme olduğuna dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 
[ yazının devamı ] 


05.08.2013

TGC Başsağlığı Mesajı yayınladı

"Ömer Yalçın’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz"

Gazeteci Ömer Yalçın’ın cenazesi 4 Ağustos 2013 Pazar günü öğle namazının ardından Zincirlikuyu Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden, Sürekli Basın Kartı sahibi Ömer Yalçın 3 Ağustos Cumartesi günü vefat etti.
  [ yazının devamı ] 


02.08.2013

Gazetecileri tehdit eden 2. sınıf emniyet müdürü Yunus Dolar hakkında disiplin işlemi başlatıldı

Gazetecileri tehdit eden 2. sınıf emniyet müdürü Yunus Dolar hakkında disiplin işlemi başlatıldı

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 10 Temmuz tarihinde İstanbul Valiliği’ne 2. sınıf emniyet müdürü Yunus Dolar hakkında gönderdiği yazılı şikayeti değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü İdari Hukuk Bürosu 2 Ağustos tarihinde yazılı bir yanıt verdi. Söz konusu yanıtta, “İstanbul Valiliğine göndermiş olduğunuz ve Müdürlüğümüz kadrosunda görevli 2.Sınıf Emniyet Müdürü Yunus Dolar hakkında çeşitli iddiaları ihtiva eden bila tarihli iletiniz ile ilgili disiplin işlemine başlanılmış olup, sonucundan ayrıca bilgi verilecektir. Bilgilerinize rica ederim” denildi.
  [ yazının devamı ] 


30.07.2013

TGC-KAS Gazetecilik ve Nefret Söylemi Paneli düzenledi

“Medya nefret söyleminden vazgeçmeli”

Panele katılan konuşmacılar medyanın nefret söylemini kullandığının farkında olmadığına dikkat çektiler. Panelde TGC Başkanı Turgay Olcayto ise “Nefret söylemi, özellikle spor basınında başlayan gazetelerin ön sayfalarına sıçrayan, manşetlerde yer almaya başlayan, kadına şiddeti körükleyen, çocuk istismarını tetikleyen bir hale geldi” dedi.
  [ yazının devamı ] 


26.07.2013

TGC-KAS Gazetecilik ve Nefret Söylemi Paneli düzenledi

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adaneuer Stiftung (KAS) ortaklaşa düzenlenen "Gazetecilik ve Nefret Söylemi " konulu panel 29 Temmuz Pazartesi günü TGC Basın Müzesi’nde 14.00'de gerçekleştirilecek.

Panel TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başlayacak. TGC Yönetim Kurulu Üyesi - CNN TÜRK muhabiri Göksel Göksu’nun Oturum Başkanlığını üstlendiği panelde İfade Özgürlüğü ve Medya, Televizyon Dizilerinde Medya Söylemi ve Kadınlara Karşı Ayrımcılık, Nefret Söylemi gibi konular tartışılacak.
  [ yazının devamı ] 


25.07.2013

TGC 2013 Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

TGC 2013 Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü'nde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, gazeteciliğin günümüzde olağanüstü güç dönemlerden geçtiğine vurgu yaptı. Basının önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Başkan Olcayto, “Dileğimiz, 24 Temmuz’ların çok sesli, çağdaş bir toplumun bayramı olarak kutlanması” dedi.
  [ yazının devamı ] 


24.07.2013

İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi başladı

Gazetecilere özgürlük çağrısı yapıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) desteğiyle "İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi Taksim'deki The Marmara Oteli'nde başladı.Türk ve dünya basınından çok sayıda gazeteci İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi'nde biraraya geldi. Kongrede, gazetecilerin üzerindeki ağır baskıların kaldırılması; tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, Türkiye'deki yasaların uluslarası standartlara kavuşturulması, basın, düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki her türlü engelin bir an önce giderilmesi çağrısı yapıldı.
  [ yazının devamı ] 


24.07.2013

TGC başsağlığı mesajı yayınladı

“Tuncer Benokan’ın ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz”

Gazeteci Tuncer Benokan‘ın cenazesi 25 Temmuz Perşembe günü Ferahevler Dedeman Camisi'nde kılınacak İkindi namazının ardından Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  [ yazının devamı ] 


23.07.2013

İKİNCİ GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK KONGRESİ PROGRAMI

 

İKİNCİGAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK KONGRESİ

The Second Freedom for Journalists Congress

 

24 Temmuz / 24 July 2013

İstanbul

 

 Gündem / Agenda

 
[ yazının devamı ] 


23.07.2013

TGC 2013 Basın Özgürlüğü Ödülü sahiplerini buluyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü toplantısı 24 Temmuz'da yapılacak. Törende 2013 Basın Özgürlüğü Ödülleri de sahiplerini bulacak.
 
İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından bu yana her yıl verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde sahiplerini bulacak. The Marmara Taksim Oteli’nde saat 19.00’da düzenlenecek törende  ayrıca 24 Temmuz 2012’den bu yana Sürekli Basın Kartı almaya hak kazanan TGC üyelerine de anı plaketi verilecek.
  [ yazının devamı ] 


22.07.2013

İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi 24 Temmuz'da toplanıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) desteğiyle düzenlenen kongreye, GÖP'ü oluşturan 93 meslek örgütünün yanı sıra uluslararası gazetecilik örgütlerinin temsilcileri de katılacak.

İSTANBUL-Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından, sansürün ilk kez kaldırılışının (1908) 105'inci yıldönümü olan 24 Temmuz 2013 tarihinde "İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi" toplanacak.
  [ yazının devamı ] 


17.07.2013

TGC 2013 Basın Özgürlüğü Ödülü sahiplerini buldu

TGC Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında Milliyet ve Al-Monitor Yazarı Kadri Gürsel'e verildi. Ayrıca tutuklu gazeteciler adına 7 Yıldır Cezaevinde bulunan gazeteci ve radyocu Füsun Erdoğan ödüle layık görüldü. Taksim Gezi Parkı olaylarını izlerken, yaralanan, darp edilen gazeteciler adına da İMC Program Editörü Gökhan Biçici ödül alacak. Kurum dalında ise ödül Doğan Haber Ajansı'na verildi.
  [ yazının devamı ] 


12.07.2013

TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı

Kadın parlamento muhabirlerine tacizi kınıyoruz"

Habercilere yönelik biber gazı, plastik mermi, asitli su, coplu polis müdahalesi, işten attırma tehditlerine bir yenisi daha eklendi. TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “AKP milletvekili Zeyid Aslan, 4 kadın Meclis muhabirine sözlü tacizde bulundu. Milletvekili Zeyid Aslan’ı kınıyoruz. Meslektaşlarımızdan özür dilemesini bekliyoruz” dedi.
  [ yazının devamı ] 


10.07.2013

TGC gazetecileri tehdit eden İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar hakkında işlem yapılmasını istedi

“Polis tehdidi sınır tanımıyor”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu  Kanal D Haber’de yayınlanan habere atıfta bulunurak İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar’ı kınayan bir açıklama yaptı. Cemiyet açıklamasında “Yunus Dolar’ın gazetecilerin ‘Biz gazeteciyiz. Neden üzerimize gaz bombası ve plastik mermi atılıyor?’ sorusu üzerine ‘korunamıyorsanız burada işiniz ne’ dediğine ve gazetecileri işten attırmak ve gözaltına almakla tehdit ettiğine” dikkat çekildi. Cemiyet İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ı Yunus Dolar hakkında işlem yapması için göreve çağırdı.
  [ yazının devamı ]