On line eğitim nedir ?

On line eğitim, gelişen bilgisayar teknolojisi ve iletişim ağlarının sunduğu yeni bir olanaktır. İnternet ağları üzerinden işleyen uzaktan eğitim sistemleri, bilgilenme ihtiyacını, her yaş ve düzey için, zaman ve mekandan bağımsız bir biçimde gerçekleştirebilmeye olanak verir. Bu çerçevede, BBC World Trust tarafından geliştirilen “i-learn” adı verilen bir veri tabanı ile işleyen sistem, bu veri tabanı üzerine yüklenmiş, metin, ses, fotoğraf ve video parçacıkları ile içeriğe bağlı olarak yine bu veri tabanı üzerinden erişime açılan çeşitli internet siteleri aracılığıyla kullanıcılara bilgi aktarmayı amaçlamaktadır. Diğer uzaktan eğitim sistemleri gibi, sistemin en önemli özelliği, eğitime katılan öğrenci ile eğitimi yöneten moderatörün bilgisayar ağları üzerinden yazışmasına olanak vermesidir.  Eğitim sistemine kabul edilen öğrenci kendisine sunulan içeriği okuyup, izleyerek, sonunda kendisine sunulan testleri yanıtlar ve geçer not alması durumunda da bu eğitimi tamamlar.

Bu çerçevede, on line eğitime katılacak kursiyerler için temel ihtiyaç, internet erişimi sağlayacak kadar temel bilgisayar bilgisi ile internete erişebilecekleri bir donanımdır. Bu çerçevede, ülkemizde internet erişimi olan herhangi bir noktadan, evden, işyerinden, internet cafeden… istenildiği saatte bu eğitime katılmak mümkündür.


 

On-line eğitim sisteminde bulunan ünitelerin uyarlanmış içerikleri ile Anadolu Ajansı ve BBC i-Learn arşivinden temin edilen görsel içeriklerin kullanım hakkı Türkiye Gazeteciler Cemiyetine aittir.