Geri Dön

Nisan 2006 Raporu

Basında diğer olaylar

İz TV uyduya çıkıyor: Digiturk 88 no’lu kanaldan yayın yapan Türkiye’nin ilk belge ve bilgi kanalı İz TV, mayıs ayından itibaren Türksat’tan da izlenebilecek. Kanal, nisan sonuna kadar şifresiz olarak yayınlanıyor. Coşkun Aral’ın genel koordinatörlüğünde şubat ayında yayına başlayan İz TV, gezi ve yaşayan tarih ağırlıklı olmak üzere kültür, macera, doğa, sağlık, yemek ve çocuk programlarına yer veriyor. (11 Nisan 2006)

CNBC-e yönetimi el değiştirdi: CNBC-e ekonomi kuşağının yönetimini, “genel yayın yönetmeni” sıfatıyla Servet Yıldırım’ın yürüteceği bildirildi. Yıldırım’ın, NTV medya grubundaki tüm ekonomi yayınlarından da sorumlu olacağı belirtildi. (11 Nisan 2006)

Ahmet Tulgar Birgün gazetesinde: Akşam gazetesinden ayrılan Ahmet Tulgar, Birgün gazetesine geçti. Daha önce Milliyet, Akşam ve Vatan gazetelerinden çalışan Ahmet Tulgar, Birgün’de haftanın üç günü yazacak. (12 Nisan 2006)

Gazetecinin beyin ölümü gerçekleşti:
Diyarbakır’da 4 PKK’lının cenaze töreninin ardından çıkan olaylar sırasında gözüne isabet eden kurşunla ağır yaralanan Devrimci Demokrasi gazetesi muhabiri İlyas Aktaş’ın beyin ölümü gerçekleşti. Aktaş aynı zamanda Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencisiydi. İlyas Aktaş’ın babası Salih Aktaş oğlunun durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Oğlum, bütün hayati fonksiyonları durana kadar cihaza bağlı yaşatılacak” dedi. (14 Nisan 2006)

TGC Başkanı Erinç; Basın Kanunu ile TCK arasında çelişkiler var:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Basın Kanunu ile yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) arasında bazı çelişkilerin olduğunu belirterek, “bu çelişkilerin zaman içerisinde giderilmesini umuyoruz” dedi. Erinç, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Adana Valiliği ve Çukurova Gazeteciler Cemiyetince (ÇGC) düzenlenen “12. Yerel Medya Eğitim Semineri”nde “İfade Özgürlüğü ve Yeni TCK’daki Hükümler” konusunda bilgi verdi. Basın Kanunu’nun demokratik yöntemlerle hazırlandığını ifade eden Erinç, “Basın Kanunu Türkiye’de siyasetin en az bulaştığı yasadır. Çıkartılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Erinç, bir gazetecinin siyasilerin söylediklerini bir gün sonra inkar edip kendilerine tekzip gönderdiği yolundaki sorusu üzerine, siyasetçilerin medya gerçeğini kabul etmeleri gerektiğini ifade etti. Basının kendi kendini eleştiren tek meslek kuruluşu olduğunu anlatan Erinç, şunları kaydetti: “Başka hiçbir meslek örgütünde bunu göremezsiniz. Birbirimizi eleştirirken daha iyi yaparızın girişimi içindeyiz. Siyasiler olaylara kendileri ya da partilerinin çıkarları açısından bakıyorlar. Bir haber muhalefet için yazılmışsa rakip için doğrudur, kendileri için yazılmışsa yanlıştır. Siyasetçilerin de kendi içlerinde bir geliştirme eğitimi yapmaları gerektiğine inanıyorum.” TGC Başkanı Orhan Erinç’in ardından Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erkan Yüksel “Haber Yazma Teknikleri ve Uygulamaları”, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Süheyla Parmak Aydos “Basın Kanunu ve Bilgi Edinme Kanunu”, TV 8 Program Müdürü Erkan Tan ise “Radyo TV’de Görüşme Teknikleri ve Medyada Türkçe’nin Kullanımı” konularında bilgi verdi. (15 Nisan 2006)

TGS’den açıklama:Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) yapılan açıklamada “İfade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gereken açıklama ve eylemlerin sıkça dava konusu yapılmasının kaygı verici bulunduğu” belirtildi. TGS Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü, TGS eski üyesi ve emekli gazeteci Nalan Akgün ile aynı üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Azer Banu Kemaloğlu’nun Van Asliye Ceza Mahkemesi’nde sanık sandalyesine oturtulacakları ifade edildi. Akgün ve Kemaloğlu’nun “Rektör Aşkın’a destek olmak amacıyla yakalarına beyaz kurdele takarak, mahkeme heyetini etki altına almaya teşebbüs ettikleri” iddiasıyla yargılanacakları belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Rektör Aşkın’ın cezaevinde kaldığı 76 gün boyunca ülkenin birinci gündem maddesi haline gelen gelişmeler karşısında kendisini hiçbir telkin altında hissetmeyen mahkeme heyetinin, beyaz kurdeleden nasıl ve ne derece etkilendiğini anlamakta doğrusu güçlük çekiyoruz. Kuşkusuz, bu konudaki en doğru kararı verecek olan yine adli makamların kendisidir. Biz, Nalan Akgün ve Azer Banu Kemaloğlu ile dayanışmamızı ifade ederken, haklarındaki bu davanın ilk duruşmada düşeceğine inanıyoruz.” (17 Nisan 2006)

Gazeteci Ersan Zeren yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi gazeteci Ersan Zeren vefat etti. 1944 yılında İstanbul’da doğan Ersan Zeren gazeteciliğe Hürriyet gazetesinde başladı. Zeren’in cenazesi, Beşyol Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Küçükçekmece Mezarlığı’nda toprağa verildi. (18 Nisan 2006)

TGC Başkanı Orhan Erinç’in Terör Yasası ile ilgili görüşü: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Terörle Mücadele Yasası’yla ilgili görüşlerini açıklarken şunları söyledi; “Tasarıyı incelediğimizde ilk bakışta şu tespitlerde bulunmamız gerekiyor. Terörle Mücadele Yasası, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında değiştirilmişti. Basın Yasası’nda yapılan değişiklikle el koyma sınırlanmış, toplatma da kaldırılmış, basılmış eserlerin tamamına el koyma hakim kararına bağlanmıştı. Tasarı bu ilkeyi geçersiz kılmayı amaçlamaktadır. Para cezası ilkesi de kaldırılmakta ve yeniden hapis cezasına dönüştürülmektedir. Tasarının ciddi bir yaklaşımla oluşturulmadığının bir başka kanıtı ise yürürlükten kaldırılmış olan Basın Yasası’nın numarası ile maddelerine gönderme yapılmış olmasıdır. Tasarının 5’inci maddesinde geçen ve terör örgütünün propagandası niteliğinde olan içerik, tanımıyla belirlenen suç, doğrudan yoruma açık ve halkın bilgilenme hakkını da engelleyen bir nitelik taşımaktadır. İlk terörle mücadele yasası 1991 yılında çıkarılmış ve daha sonra ‘demokratikleşme kapsamında özgürlükleri ve hakları kullanılır kılabilme gerekçesiyle’ değiştirilmiştir. Nasıl bir çelişkidir ki bu kez de yine ‘demokratikleşme kapsamında değişiklik yapılmakta ve yasanın ilk şekline dönülmektedir’”. (20 Nisan 2006)

NTV yönetiminde görev devri: Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın, 1999 yılından bu yana sürdürdüğü NTV Genel Yayın Yönetmenliği görevini, Operasyon sorumlusu Görkem Yaşayan’a devretti. Yaşayan, NTV’nin içerik sorumluluğunun yanı sıra Doğuş Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcılığı görevini de sürdürecek. (20 Nisan 2006)

Medya sorunları paneli Zonguldak’ta yapıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS), Yerel Medya Eğitim projesi çerçevesinde birlikte düzenlediği “Medyanın Sorunları ve Örgütlenme” konulu panel Zonguldak’ta yapıldı. Panele, TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto, Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu panelist olarak katıldı. Genel Maden İşçileri Sendikası Şemsi Denizer Salonu’nda gerçekleştirilen panelin başkanlığını, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Turhan Oral yaptı. Panel öncesinde, 2005 yılında oluşturulan Basın Ormanı’na ağaç dikildi. (21 Nisan 2006)

Zonguldak’taki panelde medya sorunları ve örgütlenme ele alındı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ve Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Medya Sorunları ve Örgütlenme” paneli Zonguldak’ta yapıldı. Zonguldak ve ilçeleri başta olmak üzere Bartın ve Karabük’ten de gazetecilerin katıldığı panele sivil toplum örgütleri, belediye başkanları, siyasiler ve Karaelmas Üniversitesi’nden çok sayıda izleyici ilgi gösterdi. Gazeteci Turhan Oral’ın yönettiği panelde TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto, Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Nurçay Türkoğlu birer konuşma yaptılar. TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto, gazetecilerin haklı nedenlerle sendikalara üye olmaktan korktuklarını öne sürdü. İletişim fakültelerinde çok sayıda kişi yetiştiğini, ancak istihdam olanaklarının yetersiz kaldığını ifade eden Olcayto şunları söyledi; “Teknoloji geliştikçe, az personelle çalışma imkanı oluştu. Gazetecilik alanında iş bulmak zorlaştı. Balık lokantası işleten gazeteci arkadaşlarımız var. Ne yazık ki, gazetecilik sektöründe çok az ücretle ve sözleşmesiz eleman da çalıştırılıyor. AB üyesi ülkelerde basın sektöründe güçlü sendikalar olmasına karşın bizde sendikanın lafı bile edilmiyor. Türkiye’de sendikasızlığın ne duruma getirildiğini diğer sektörlerde de görmek mümkün.” Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu, Türkiye’de televizyonların izlenme oranları ve reklamcılık sektörü hakkında bilgiler vererek, “Medyanın 4’üncü kuvvet olmaktan çok, reklam arası haber verdiği bir dönüşümü yaşıyoruz” dedi. Nail Güreli de konuşmasında yerel basının, yöresindeki gelişmeleri vatandaşlara aktarmanın yanı sıra yerel yönetimleri halk adına denetlemesi gerektiğini ifade etti. Olcayto, Güreli ve Türkoğlu panel öncesi Karaelmas Gazeteciler Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen başarı ödülleri yarışmasının jüri üyeliğini de yaptılar. (24 Nisan 2006)

TGC’nin 36 yeni üyesine rozetleri takıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyelik başvurusunda bulunan ve üyelikleri Yönetim Kurulunca kabul edilen 36 gazeteciye Cemiyet Lokali’nde düzenlenen törenle rozetleri takıldı. TGC’nin yeni üyelerinin isimleri şöyle: Özgür Çakmakçı, Turgut Özen, Nafiz Akyüz, Orkun Mehmet Telli, Savaş Daldal, Fevzi Tapan, Cüneyt Koca, Refhan Ece, Ceyhun Kelleci, Hatice Kudis, Mustafa Çolak, Gül Yılmaz, Murat Eğilmez, Rüya Özkalkan, Pınar Aktaş, Muhammed Kılınç, İlhami Davutoğlu, Burcum Devrez, Zeki Gümüş, Yasemin Yıldırım, Kurtuluş Yılmaz, Nesrin Alp, Handan Barlas, Süleyman Arıoğlu, Halil Demir, Hülya Ünlü, Banu Kurt, Meriç Müldür, Murat Güney Öztürk, Serdar Mutlu Kulaksız, Volkan Şahin, Bora Erdem, Kenan Özyurt, Zehra Doğu, H. Hüseyin Aykan, Mürşit Arslan. (26 Nisan 2006)

Ustalar, ustalarını ve anılarını anlattı: Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği “Ustalar Ustalarını ve Anılarını Anlatıyor” başlıklı Babıali Sohbetleri’nin son toplantısı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapıldı. TGC Başkanı Orhan Erinç’in oturum başkanlığını üstlendiği toplantıya konuşmacı olarak Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Vasfiye Özkoçak ve Selami Turgut Genç katıldı. Orhan Erinç oturumu açarken yaptığı konuşmada gazetecilerin basın tarihine ışık tutan bu dizide yaptığı konuşmaların genç gazetecilere bir belge oluşturacağını söyledi. Vasfiye Özkoçak konuşmasında Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olduğu 1952 yılında hocası Cevat Fehmi Bey tarafından Cumhuriyet’e çağrıldığını, bu gazetede uzun seneler muhabirlik ve istihbarat şefliği yaptığını, yazı işleri müdürlüğüne atandığı zaman görevi istemediği için gazeteden ayrıldığını söyledi. Özkoçak, “Gazetecilik demek, muhabirlik demektir. Bu inancım bunca yıldır hiç değişmedi” dedi. Selami Turgut Genç de konuşmasında, Babıali’nin önceki dönemlerine ışık tutucu örnekler verdi. Sayfa sekreterlerinin espas, punto, kumpas tekniğine dayalı başlık atarken çektikleri sıkıntıları anlattı. Toplantıya, aralarında Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli, Basın Senatosu Başkanı Necmi Tanyolaç, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Saffet Arolat, Ara Güler, Ali İhsan Göğüş, Selami Akpınar, TGS önceki başkanlarından Ziya Sonay, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Melda Cinman Şimşek, çok sayıda gazeteci ve iletişim fakültesi öğrencisi katıldı. (28 Nisan 2006)

37. Yerel Basın Semineri Sinop’ta yapıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ve Sinop Gazeteciler Cemiyeti’nin birlikte düzenlediği yerel basın seminerlerinin 37’incisi gazete çalışanlarına yönelik olarak 28 – 29 Nisan tarihlerinde Sinop’ta yapıldı. Toplantıya, Çankırı, Çorum, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun, Sinop, Tokat ve ilçelerinden gazeteciler katıldı. Seminerin açış konuşmalarını Sinop Valisi Zeki Şanal, Belediye Başkan Vekili Deniz Yalçın, TGC Başkanı Orhan Erinç ve Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Yılmaz yaptı. Dört oturumun yapıldığı seminerin ilk gününde TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto “Niye ve Nasıl Gazetecilik? Meslek İlkelerinin Neresindeyiz?”, Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği Başkanı Sibel Güneş “Medyada Sağlık”, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Şubesi Müdürü Nazan Er “Basın Kartı Nasıl Alınır – Basın Kartı Alma Koşulları Nelerdir?”, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov “Basın İlan Kurumu ve Resmi İlanlar”, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar “Kamu Hizmeti Yayıncılığı”, gazeteci Tümer Argın “Yerel Basında Yayın Planlaması ve Görsellik”, İ.Ü. İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Kihtir “AB ve Medya”, Dünya Gazetesi Ankara Bölge Koordinatörü Taylan Erten de “Gelişmeye Çalışan Bölgelerde Ekonomi Haberciliğinin Önemi” konularını aktardılar ve katılımcıların çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladılar. (30 Nisan 2006)
 
Basın Davaları
 
Başbakanın Penguen davası temyize gitti: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Penguen dergisinde yayınlanan “Tayyipler Alemi” başlıklı karikatür nedeniyle açtığı manevi tazminat davasının reddedilmesine ilişkin kararı temyiz etti. “Davalıların niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek şeklinde tezahür etmiştir” denilen temyiz dilekçesinde Ankara 1. Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararın bozulması istendi. (3 Nisan 2006)

Ortadoğu gazetesine açılan dava reddedildi: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu gazetesine yazılan bir yazı ile kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle açtığı dava reddedildi. Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi, gazete ve yazar Zeki Saraçoğlu aleyhinde açılan 10 bin YTL’lik manevi tazminat talebini yerinde bulmadı. Dava dilekçesinde, gazetede “Omurgalı mı, solucan siyaseti mi?” başlığıyla yer alan yazıda “Erdoğan’ı tahkir, tezyif eder beyanlara yer verildiği” öne sürülmüştü. (12 Nisan 2006)

Beyaz Kurdele davasının iki sanığına beraat: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Nalan Akgün ile İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Azer Banu Kemaloğlu, Rektör Yücel Aşkın’ın tutuklu bulunduğu dönemde yakalarında beyaz kurdeleyle basına açıklama yaparak adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla açılan davadan beraat etti. Van 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada, Akgün ve Kemaloğlu’nun ifadelerinin ardından, Hakim Kazım Bayboğa, sanıklar üzerinde atılı suçların koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlarına karar verdi. (18 Nisan 2006)

Kurtlar Vadisi’nden Maden’e hakaret davası: Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı, “Kurtlar Vadisi” filmine “basın yoluyla hakaret” ettiği gerekçesiyle gazeteci Perihan Mağden hakkında iki yıl hapis istemiyle dava açtı. Soruşturmayı tamamlayan Kadıköy Cumhuriyet savcılığı, yazar Mağden hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istiyor. (21 Nisan 2006)

DİHA muhabirleri 9 Mayıs’ta mahkemeye çıkacak: Mersin’in Akdeniz beldesinde Abdullah Öcalan’ın yakalanışının yıldönümünde yapılan eylemleri izlerken gözaltına alınan ve 18 Şubat’ta tutuklanan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Evrim Dengiz ile Nesrin Yazar, “PKK / Kongra-Gel üyesi olmak” iddiasıyla yargılanacaklar. Araçlarında molotof kokteyli ve molotof kokteyli yapımında kullanılan maddeler bulundurmakla suçlanan iki muhabir, ilk kez 9 Mayıs’ta Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacaklar. (25 Nisan 2006)
 
Basın Ödülleri
 
Aydın Doğan Ödülü, Adnan Varınca’nın: Aydın Doğan Vakfınca düzenlenen ve her yıl farklı bir alanda verilen “Aydın Doğan Ödülü”ne bu yıl resim dalında ressam Adnan Varınca değer görüldü. Hürriyet Medya Towers’ta gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Vakfın yıllardır Türkiye’de eğitim, kültür ve sanatın gelişmesi için çalıştığını belirtti. (20 Nisan 2006)

TJK’nın Basın Başarı Ödülleri sahiplerine verildi: Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) 2005 yılı Basın Başarı Yarışması’nın ödül töreni, Levent’teki İş – Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bir konuşma yapan TJK Başkanı Umur Tamer, TJK’nın yapılanması ve geçmişi hakkında bilgi verdi. Törende, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve At Yarışı Yazarları Derneği’ne katkılarından dolayı birer plaket verildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ödülünü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Zafer Atay aldı. TJK Basın Başarı Yarışması’nda ayrıca haber, fotoğraf, yorum – makale, röportaj ve araştırma dallarında dereceye giren 42 medya mensubunun yanı sıra TJK’yı destekleyen yazıları nedeniyle özel ödüle değer görülen 9 gazeteciye ödülleri verildi. (29 Nisan 2006)
 
Dünyada Basın Olayları
 
Irak’ta iki gazeteci esaretten kurtuldu: Irak’ta ABD’li kadın gazeteci Jill Caroll’ın serbest bırakılmasının ardından 21 Mart’ta silahlı gruplarca kaçırılan El-Safir gazetesi çalışanı Ali Abdullah Fayad da özgürlüğüne kavuştu. Fayad’ın 6 Nisan’da rehinelikten kurtulmasını memnuniyetle karşılayan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, iki aydır rehin tutulan Rim Zeid ve Maruan Khazaal’ın unutulmaması gerektiğini bildirdi. Gazeteci Fayad, başkent Bağdat’ın güneydoğusundaki Kut yerleşiminde kaçırılmış, olayı bugüne kadar ismi duyulmayan ancak serbest bırakılması karşılığında fidye talep eden Baas Partisi Tugayı isminde bir örgüt üstlenmişti. (13 Nisan 2006)

İki kayıp gazeteci serbest: Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, biri bir özel radyo diğeri de BBC radyo için çalışan ve ortadan kaybolan 2 Çadlı gazetecinin serbest kaldığını duyurdu. RSF’den yapılan açıklamada, 11 Nisan’da ortadan kaybolan ve FM Liberte radyosu için çalışan Eliakim Vanambyl’in direniş örgütü Birleşik Değişim Cephesi (FUC) üyeleri tarafından sorgulandıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, İngiliz BBC radyo için çalışan Rene dillah Yombirim’in de askerler tarafından bilinmeyen bir yere götürülüp sorgulandıktan sonra serbest bırakıldığı kaydedildi. RSF, gazetecilere yönelik muameleyi kınarken, Çad topraklarında gazetecilerin çalışmasına saygı gösterilmesi için talimat verilmesi gerektiğinin altını çizdi. (17 Nisan 2006)

El Cezire çalışanı 4 yıldır Guantanamo’da: Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Aralık 2001’de Pakistan-Afganistan sınırında gözaltına alınan ve Haziran 2002’den beri de Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutuklu bulunan El Cezire televizyonu kameraman yardımcısı Sami El-Hac’ın durumundan endişe ettiğini bildirdi. El-Hac’ın Londra’daki avukatı Clive Stafford-Smith ile görüşen RSF temsilcileri, El Cezire çalışanı hakkında net bir suçlama bulunmadığını savunarak, serbest bırakılmasını istediler. (20 Nisan 2006)

Başa Dön