Geri Dön

Mart 2007 Raporu

Saldırı – yasaklama – engelleme
 
Özgür Radyo’ya tehdit: Özgür Radyo avukatları, internet sitelerine gönderilen Türk İntikam Tugayı (TİT) imzalı iletiyle radyo çalışanlarının ölümle tehdit edildiğini açıkladı. Adliye Sarayı önünde yapılan açıklamada, 12 yıldır yayın yapan Özgür Radyo’nun susturulmaya çalışıldığına dikkat çeken avukatlar, savcılığa kamu davası açılması talebinde bulundular. (30 Mart 2007)
 
Basında diğer olaylar
 
39. Yerel Medya Eğitim Semineri’nin Sonuç Bildirgesi yayınlandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’yle (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği 39’uncu Yerel Medya Eğitim Semineri’nde önemli kararlar alındı. Seminerin tamamlanmasından sonra açıklanan ortak bildirgede, medya kuruluşlarına servet soruşturması gibi yöntemlerle baskı yapılmasının önlenmesi ve akreditasyon uygulanmasına son verilmesi istendi. Antalya’da iki gün süren seminerin tamamlanmasından sonra katılımcıların ortak istekleri doğrultusunda bir komite kuruldu ve komitenin basının sorunlarıyla ilgili olarak hazırladığı bildiri oybirliğiyle kabul edildi. 90 katılımcı adına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç’le Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’nin imzaladığı bildirgede şu görüşlere yer verildi: “Bizler Türkiye Gazeteciler Cemiyetince Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen 39. Meslek İçi Eğitim Semineri medya projesi katılımcıları olarak:
  • Düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki yasal engellerin kaldırılması için gereken düzenlemelerin yapılmasını,
  • Medya kuruluşlarına servet soruşturması gibi yöntemlerle herhangi bir güç odağı tarafından baskı yapılmasının önlenmesini,
  • Akreditasyon uygulaması gibi onur kırıcı yöntemlere son verilmesini,
  • Yerel kamu yöneticilerinden kaynaklanan halkın haber alma hakkı önündeki engellerin kaldırılmasını,
  • Medya – ticaret – siyaset ilişkilerinin şeffaf hale getirilmesini,
  • Meslek etiğini bilen, savunan, iyi eğitilmiş, donanımlı gazetecilerin istihdamına öncelik tanınmasını,
  • Laik, demokratik, hukuk devleti ilkelerinin benimsendiği Türkiye Cumhuriyeti varlığına yönelik yasadışı oluşumların ve cumhuriyetimizin ya da medyanın sağladığı olanakları kullanarak, laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti rejimini değiştirmeye dair tüm saldırıların ve yaratılan gerginliklerin önlenmesi için toplumsal barışı sağlamak amacıyla üretilmesini,
  • Gazeteciliğin bir kamusal görev olduğu gerçeğinin kamu yöneticilerince kabul edilmesinin sağlanmasını,
  • Yasalardan kaynaklanan sosyal hakların önündeki engellerin kaldırılmasını, Basın İş Yasası’ndaki hükümlerin titizlikle uygulanmasını,
  • Yerel medyanın, çoksesliliğin önemli bir göstergesi olması gerçeğinden hareketle, valilikler aracılığıyla dağıtılan kamu ilanlarında hakkaniyete önem verilmesini ilgililerden ve yetkililerden istiyoruz.
Çünkü biz aşağıda imzası olanlar, ülkemizdeki demokrasinin gelişebilmesini ve ülkemizin çağdaşlaşmasının ancak bu yollarla mümkün olabileceğine inanıyoruz.” (1 Mart 2007)

Dünya gazetesi 27 yaşında: Türkiye’de ekonomi yayıncılığının öncüsü Dünya gazetesi, 27’inci yayın yılını doldurdu. Dünya gazetesi, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önde gelen ekonomi gazeteleri arasında yer alıyor. Ekonominin yepyeni bir dönemece girdiği 1980’li yılların başında Nezih Demirkent, bin 500 satışlı gazete olan Dünya’yı bir ekonomi gazetesine dönüştürmüştü. (3 Mart 2007)

Gazeteci Çetin Emeç anıldı: İstanbul’da 17 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, Zincirlikuyu’daki kabri başında anıldı. Anma töreninde konuşan Hürriyet gazetesi başyazarı Oktay Ekşi, aradan geçen 17 yıla rağmen Çetin Emeç’i daha bugün kaybetmişçesine acılarının taze olduğunu ifade ederek, “Daha pek çok 17 yıl geçse de onun unutulmayacak bir meslektaşımız, bir meslek büyüğümüz, bir dostumuz ve imrenecek, saygıyla anılacak bir gazeteci olduğuna işaret etmek istiyorum” dedi. Törene Çetin Emeç’in ailesi, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Arena Programı Genel Yönetmeni Uğur Dündar, Emeç’in çalışma arkadaşları ve aile dostları katıldı. (8 Mart 2007)

“Akreditasyon kabul edilemez”: Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 28 Şubat sürecinde başlatılan ve on yıldır sürdürülen medya kuruluşlarına ilişkin akreditasyon uygulaması, Genel Kurmay Başkanlığı’nın konuyla ilgili raporunun basına sızmasıyla yeniden gündeme geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) yayınladığı basın açıklamasıyla düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde bir engel olarak tanımladığı raporun sadece bir iç hizmet değerlendirmesi olarak kalmasını diledi. TGC’nin açıklamasında şöyle denildi: “Genelkurmayın medya değerlendirmesi adıyla haber portallarına düşen rapor son derece ilginç ve demokrasimiz adına da o ölçüde üzüntü vericidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü önüne konulan yeni bir engeldir. Yıllardır ülkede demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile yerleşmesi için çaba harcayan kuruluşlar arasında yer alan gazetecilere karşı iktidar ve devlet katında takınılan bu tür tavırları anlayabilmek mümkün değildir. Kimi gazete ve gazetecilere uygulanan haber kaynağına ulaşma yolundaki engellemeler halkın bilgilenme hakkı demek olan basın özgürlüğünü hedef almaktadır. Umalım ki Genelkurmaydan sızan bu haber değerlendirme raporu da sadece bir iç hizmet değerlendirmesi olarak kalsın ve uygulamaya konulmasın. TGC olarak sık sık yinelediğimiz gibi bir habere ulaşmada gazetecilere çıkarılan güçlüklere, akreditasyon gibi engellemelere hangi kurumdan, hangi makamdan gelirse gelsin karşı olduğumuzu bir kez daha yinelemek istiyoruz.” (9 Mart 2007)

Tekin Güzelbeyoğlu yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Tekin Güzelbeyoğlu yaşamını yitirdi. 1927 yılında Gaziantep’te doğan Güzelbeyoğlu, mesleğe 1952’de Dünya gazetesinde muhabir olarak başladı. 1979 yılına kadar bu gazetede yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1962’de Türk Dil Kurumu’nun Gazetecilik Dil Ödülü’nü aldı. Tekin Güzelbeyoğlu’nun cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. (14 Mart 2007)

TGC’nin 3’üncü Başkanı Başkut anıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) üçüncü başkanı Cevat Fehmi Başkut, ölümünün 36. yılında Feriköy Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. 1910 yılında doğan Başkut, Vakit, Son Saat, Son Posta ve Cumhuriyet gazetelerinde yazı işleri ve genel yayın müdürlüğü görevlerinde bulundu. Cumhuriyet gazetesinde genel yayın müdürüyken TGC Başkanı seçilen Başkut bu görevini, 1952 – 1959 yıları arasında sürdürdü. Bir dönem İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde gazetecilik dersleri veren Cevat Fehmi Başkut, aralarında Paydos, Harput’ta Bir Amerikalı, Göç, Buzlar Çözülmeden gibi piyeslerin de yer aldığı 23 tiyatro oyunu yazdı. (16 Mart 2007)

BM genç gazetecilere burs verecek: Birleşmiş Milletler’in (BM), genç gazetecilere 10 hafta boyunca New York’ta habercilik olanağı tanıyacağı bildirildi. Dag Hammarsjöld Gazetecilik Fonunca 2007 yılı kapsamında sağlanan burs programına radyo, televizyon veya yazılı basın kuruluşlarında çalışan ve eylül ayında New York’ta faaliyetlerine başlayacak 62’inci Dönem BM Genel Kurul çalışmalarını izleyerek uluslararası konularda haber hazırlamak isteyen genç basın mensupları başvurabiliyor. BM’in Ankara’daki enformasyon merkezinden yapılan duyuruya göre, program kapsamında 25 – 35 yaş grubundan seçilecek 4 basın mensubunun seyahat ve konaklama masrafları karşılanacak ve basın mensuplarına ayrıca harcırah verilecek. Burs programına katılmak isteyen genç gazetecilerin, 17 Nisan’a kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru koşulları, başvuru formu ve bursla ilgili diğer konularda bilgi, www.unjournalismfellowship.org internet sitesinde yer alıyor. Daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyenler ise info@unjournalismfellowship.org adresine elektronik posta gönderebiliyor. (16 Mart 2007)

TJK basın merkezi yenilendi: Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) Veliefendi Hipodromu’nda hizmet veren basın merkezi yenilendi. İç kısmında tadilat yapılan merkezin yeniden açılışına; TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. TJK Başkanı Ekinci yaptığı konuşmada, yönetime kısa süre önce geldiklerini ve hedefledikleri çalışmalar için zamana ihtiyaç duyduklarını belirtirken, at yarışı gazeteciliğini özendirmek için de ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi. (21 Mart 2007)

TGC, British Council ve BBC World Service Trust’ın birlikte düzenlediği “Kültürel Farklılıklar ve Toplumsal Barışın Sağlanmasında Medyanın Rolü” toplantısı Saklıköy’de gerçekleştirildi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) British Counsil ve BBC World Service Trust ile ortaklaşa düzenlediği “Kültürel Farklılıklar ve Toplumsal Barışın Sağlanmasında Medyanın Rolü” toplantısı, Beykoz Saklıköy’de yapıldı. Moderatörlüğünü gazeteci Ragıp Duran’ın üstlendiği ilke geliştirme toplantısına akademisyenler, gazeteciler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmalarını British Counsil Türkiye Direktörü Chris Brown ve TGC Başkanı Orhan Erinç yaptı. Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mine Gencel Bek ve Yrd. Doç. Dr. Abdulrezak Altun “Meslek Örgütleri ve Medya Kuruluşlarının Kullandığı Meslek İlkelerinin Konu Açısından İncelenmesi” ile “Medya ve Toplumsal Katılım Araştırması” konularında durum tespitinde bulundu. Söz konusu çalışmaya konuşmacı olarak katılan BBC’den Nick Higham “BBC’de Kültürel Farklılıklara Yaklaşım ve Geliştirilen Politikalar”, yine BBC’den Nick Nugent “Kültürel Farklılıklar ve Göç” ve UNHCR’den Metin Çorabatır “Mülteci Haberlerinin Türk Medyasında Yayınlanış Biçimi” konularında birer sunumda bulundu. Toplantı, oturumların ardından katılımcıların da yer aldığı atölye çalışmasıyla sona erdi. British Counsil’ın başlattığı, “Medya ve Toplumsal Katılım” başlıklı, yönetişim ve toplum alanındaki etkinlikleri 2006 yılından bu yana British Counsil, BBC World Service Trust ve TGC’nin ortak çalışmalarıyla sürdürülüyor. Bu proje çerçevesindeki ilk toplantı “Çocukların Medyada Temsiline Yönelik İlke Geliştirme Toplantısı” adıyla 20 Ocak 2007 tarihinde ve ikinci toplantı 24 Şubat 2007 tarihinde “Kadınların ve Cinsel Eğilimi Farklı Olan Grupların Medyada Temsiline Yönelik İlke Geliştirme Toplantısı” adıyla İstanbul’da gerçekleştirilmişti. (24 Mart 2007)

232 gazeteci sarı, 118 gazeteci sürekli kart aldı: Basın Kartı Komisyonu, 232 gazeteciye Sarı Basın Kartı, 118 gazeteciye de Sürekli Basın Kartı verilmesini kararlaştırdı. Komisyon Ankara’da düzenlediği toplantıda, ilk kez Sarı Basın Kartı almak için başvuruda bulunan 241 gazetecinin dosyasını inceleyerek, gerekli koşulları sağlayan 232 gazetecinin Sarı Basın Kartı almasını uygun buldu. Sürekli Basın Kartı talebinde bulunan 141 gazeteciden de 118’inin gerekli koşulları sağladığına karar verildi. (24 Mart 2007)

Gazeteci Ziya Aksoy yaşamını yitirdi: Sürekli Basın Kartı sahibi gazeteci Ziya Aksoy, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitirdi. Ankara ve Diyarbakır’daki Cumhuriyet gazetesi bürolarında 40 yıl süreyle görev yapan Aksoy için, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) bir tören düzenlendi. Törenden sonra Ziya Aksoy’un cenazesi Sümer Camii’nde kılınan namazın ardından Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. (24 Mart 2007)

TGC’ye 12 yeni üye katıldı:  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne (TGC) yeni üye olan 12 gazeteciye rozetleri TGC Lokali’nde düzenlenen törenle takıldı. TGC’nin yeni üyelerinin isimleri şöyle; Serkan Erol (Bugün), Fatma Altınışık Kaytez (Dünya), Nurdoğan Arslan (dünya), Suzan Doğan (Dünya), Şaban Kardeş (Çerkezköy Haber), Taha Aslanlı (Çerkezköy Haber), Hüseyin Çolak (Çerkezköy Haber), Eser Soygüder (Gözlem), Zafer Arapkirli (NTV), Murat Palavar (Yeni Şafak), Cevat Yalçın (Zaman) ve Murat Erdoğan (TRT). (30 Mart 2007)

Mıstık yedinci ölüm yıldönümünde anıldı: Usta karikatürist Mustafa Eremektar (Mıstık) ölümünün yedi, doğumunun 77. yılında Nişantaşı’nda adının verildiği parkta anıldı. Anma törenine Mıstık’ın eşi Lütfiye Eremektar, Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu’nu temsilen Akdağ Saydut, ressam ve karikatürist Muhsin Kut, karikatürist Erdoğan Bozok ve karikatürist Raşit Yakalı katıldı. Mıstık, uzun yıllar Bizim Gazete’de çizgilerini sürdürdü. (30 Mart 2007)

“Abdi İpekçi Galatasaray Üniversitesi ile Milliyet gazetesini buluşturdu”: Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Milliyet gazetesi tarafından yaptırılan “Abdi İpekçi Dersliği”nin açılışı Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Nükhet İpekçi İzet, “Babamı, aidiyetini oluşturduğu, en derin bağlarla bağlı olduğu iki kurum;eğitimini tamamladığı Galatasaray ile gazeteciliğini gerçekleştirdiği Milliyet bugün bir araya gelerek, gerçek kimliği ve kişiliği içinde kucaklamış bulunuyor. Bu birleşme, onun elli yıllık hayatını bütünleyen bir simge gibi oldu” dedi. iletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özden Cankaya, Galatasaraylı bir gazeteci olan Abdi İpekçi’den kalan ses bantları, okul karneleri, ders notları ve belgelerle ailesinin ve Milliyet gazetesinin de katkılarıyla bu dersliği oluşturduklarını ifade etti. Böylece Abdi İpekçi’nin sadece yazılarıyla değil, anıları ve bıraktıklarıyla da iç içe yaşamanın ayrıcalığını öğrencilere tanımak, bu ayrıcalıklı ortamda, öğrencilerin her gün yaşananları sorgulayarak yetişmesini sağlamak istediklerini söyledi. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de Abdi İpekçi’nin demokrasinin unsurları olan sağduyu ve makul olma ölçütlerini Türkiye’ye getiren insan olduğunu belirterek, “Eğer öldürülmeseydi bugün Türk basını demokrasisi ve siyaset çok farklı noktada olurdu” dedi. (31 Mart 2007)

Meslek Etik Kuralları Forumu yapıldı: Türk Ceza Hukuku Derneği’nin (TCHD), İstanbul Barosu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile ortaklaşa düzenlediği Pazartesi Forumları’nın beşinci ve sonuncusu, 19 Mart 2007 Pazartesi günü Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yıldızhan Yayla Salonu’nda yapıldı. TGC Başkanı Orhan Erinç’in yönettiği “Meslek Etik Kuralları” başlıklı foruma konuşmacı olarak Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Duygun Yarsuvat katıldı. (31 Mart 2007)  

Erinç; “Gazeteciliğin sorunu yerelden başlar”: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte gerçekleştirdiği Yerel Medya Projesi çerçevesinde düzenlenen 40. Meslek İçi Eğitim Semineri Konya’da yapıldı. Konya ve çevre illerden çok sayıda katılımın olduğu seminerde medyanın sorunlarının yerelden başlayarak çözüme ulaşacağı görüşü ön plana çıktı. Toplantı TGC Konya Temsilcisi Uğur Özteke’nin konuşmasıyla başladı. Özteke, konuşmasında ülkeyi zaman zaman dış tehditlerle boğmaya çalışanların Anadolu’nun göbeğinde de etkili olmaya çalıştığını vurguladı. Özteke, bazı güçlerin Anadolu basınını kendi menfaatleri doğrultusunda bölmeye çalıştıklarına dikkat çekerek bu duruma karşı tüm gazetecilere tavır koyma çağrısında bulundu. Yerel medya üzerinde bazı kurum ve kuruluşların maddi ve manevi baskı kurma çabaları olduğunu kabul eden Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Vekili Hüseyin Üzülmez de medyanın bu tip baskılara  sonuna kadar dayanmasını istedi. TGC Başkanı Orhan Erinç konuşmasında, gazetecilik mesleğinin sorunlarının yerelden başlayarak çözüleceğini vurguladı. Demokrasinin Türkiye’ye yerleşmesinde yerelin çok önemli bir görevi olduğunu belirten Erinç, “Gazetecilik evrensel bir meslek. Yerel, yaygın, bölgesel olarak sınıflandırmak mümkün değil. Aynı kurallarla aynı meslek anlayışıyla yapılıyor, karşılıklı bilgi alışverişi ağır basıyor. Bizim düzenlediğimiz yerel medya meslek içi eğitim seminerleri de bu amaca hizmet ediyor” dedi. Seminerin açılış konuşmasını yapan bir diğer isim Selçuk Üniversitesi Rektör Vekili Şefik Bilir, üniversite olarak gazetecilik mesleğine büyük değer verdiklerini, iletişim fakültesine ciddi yatırımlar yaptıklarını söyledi. 24 saat yayın yapan iki üniversite televizyonundan birine sahip olduklarını ifade eden Bilir, “Gazeteciliği öğrencilerimiz yaşayarak öğreniyorlar, iletişim alanında en çok ödül toplayan üniversiteyiz, bu toplantının da yerel basın için çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Memleket gazetesi sahibi Adem Alemdar’ın yönettiği ilk oturumda konuşan TGC önceki başkanı ve Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli, haberin serüvenini anlattı. Haberin muhabir demek olduğunu belirten Güreli, “Gazetenin en önemli birimi muhabirliktir. Bugün muhabirlik unutulmuş gibi görünüyor. 50 yıl önce gazeteci denilince muhabirlik akla gelirdi. Muhabir gazeteyi temsil ederdi. Gazetelerin sahipleri de başyazardı. Yalnızca gazetecilik yaparlardı. Basın giderek medyaya dönüştü. Babıali sona erdi, medya centerlar yerini aldı. Gazetecinin tanımı da belli ölçüde değişti. İktidar mensuplarının aklına gazeteci denince patronlar ve genel yayın yönetmenleri, ayrıcalıklı köşe yazarları ve başyazarlar geliyor. Haberlere yorum katarak çıkar odaklarının çıkarlarına yönelik haberler yapılıyor” dedi. Tek partili dönemde bile muhabirlerin editoryal bağımsızlığa sahip olduklarını vurgulayan Güreli, “Günümüzde medya büyüyünce, ekonomisi gelişince gazete ile çark dönmedi. Televizyonlar, radyolar, diğer sektörlerdeki yatırımlara sıra geldi. Sermaye – medya – siyaset ilişkisi belirleyici oldu. Muhabirlerin belirleyiciliği zedelendi” dedi. Konuşmasında “Ne haberdir, ne değildir?” sorusuna örneklerle yanıt veren Güreli şunları söyledi: “Haber dinamite benzer. Toplumun iyiliğine de kötülüğüne de kullanılabilir. Haber lastiğe benzer. Ne niyetine yerseniz o tadı verir. Haber fil gibidir. Tamamını görmezseniz tarif edemezsiniz.” Nail Güreli, 5N1K kuralına uyma, haber takibi yapma, bilgi kirliliğine karı uyanık olma konularında gazetecileri uyardı. Son dönemlerde farklı çevrelerden basına sızdırılan haberlerden örnekler veren Güreli, “Gazeteci kullanılmamak için bu haberlerin arkasındaki gerçek amacı ortaya çıkarmalıdır” dedi. TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto ise konuşmasında medya okuryazarlığı konusuna değindi. Küreselleşmenin haberi de çarpıtabildiğini hatırlatan Olcayto şunları söyledi: “Medya okuryazarlığı, medyayı iyi okumak ancak satır aralarının farkına varmak demektir. Her gördüğümüz görüntüye inanmalı mıyız!.. Teknoloji ile görüntüler üzerinde oynandığını bilmeliyiz. Aynı şey internet için de geçerli.” Turgay Olcayto, medyadaki olumsuz uygulamalardan örnekler vererek, “Yerel medya için bir şans var. yaygın basının hatalarından kendini arındırabilir. Yerel basın gençleşiyor, yaygın medyaya atlama hevesi olan genç sayısı azalıyor. İletişim mezunu gençler kendi illerinde kalmayı tercih edebiliyor. Bu da önemli bir itici güç oluşturuyor. Her gördüğünüze, duyduğunuza irdelemeden inanmayın” dedi. Ayrıca toplantıya konuşmacı olarak katılan, Dünya Gazetesi Ankara Bölge Koordinatörü Taylan Erten “Yerel Medyada Ekonomi Haberciliği”, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov “Basın İlan Kurumu ve Resmi İlanlar”, Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği Başkanı Sibel Güneş “Sağlık Haberciliğinin Sorunları”, Cumhuriyet gazetesi yazarı Feyza Hepçilingirler “Yerel Medya ve Dil Hataları”, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar “Medya Etiği” ve  gazeteci Tümer Argın “Yerel Basında Yayın Planlaması ve Görsellik” konularına değindiler. Toplantının sorununda katılımcılara birer sertifika verildi. (31 Mart 2007)
 
Basın davaları
 
Üç gazeteci “gelirler kontrolörüne” dava açtı: Kanaltürk televizyonunun şirketlerine yönelik mali inceleme sırasında kendilerine yönelik “nereden buldun” sorgulaması yapıldığını iddia eden gazeteciler Tuncay Özkan, Cüneyt Arcayürek ve Mine Kırıkkanat, incelemeyi yapan Gelirler Kontrolörü Metin Ölçek hakkında 20’şer bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı. Dilekçelerde, Gelirler Kontrolörü Metin Ölçek’in, Kanaltürk televizyonunun şirketlerini incelemek için, İstanbul Grup Başkanlığınca değil, alışılmışın dışında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca görevlendirildiği öne sürüldü. (2 Mart 2007)
Hrant Dink cinayetinde bir tutuklama daha: Gazeteci Hrant Dink cinayetinin soruşturulması çerçevesinde daha önce gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan Mustafa Öztürk’ün Erzurum’da tutuklandığı bildirildi. Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında yakalama emri çıkarılan Mustafa Öztürk 28 Mart’ta Erzurum’da tutuklandı. Hakkındaki yakalama emri vicahiye çevrilen Öztürk’ün cezaevine konduğu belirtildi. Bir süre önce gözaltına alınan Mustafa Öztürk, 23 Mart 2007 tarihinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne çıkarılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcılar tarafından sorgulanan Öztürk, “adam öldürmeye yardım” ve “örgüte yardım ve yataklık” suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkemece tekrar sorgulanan Öztürk serbest bırakılmıştı. (29 Mart 2007)
 
Basın ödülleri
 
“Nehar Tüblek Karikatür Yarışması” ödülleri dağıtıldı: Karikatürist Nehar Tüblek adına Karikatürcüler Derneği ve Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması’nın ödülleri Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi. Yarışmada birincilik ödülüne Muammer Olcay, ikincilik ödülüne Burak Ergin değer görülürken, üçüncülük ödülünü Ali Herkül Çelikkol aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü’ne değer görülen Ahmet Öztürk Levent’e, ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Zafer Atay verdi. Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü’ne Oktay Bingöl, Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü’ne Ali Bulca, Dünya Yayıncılık Özel Ödülü’ne Sami Caner, Beşiktaş Belediyesi Jimnastik Kulübü Ödülü’ne Şevket Yalaz, Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Ödülü’ne İbrahim Ersaraç, Nehar Tüblek Aile Özel Ödülü’ne ise Cihan Demirci İhsan değer bulundu. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması Mansiyon Ödüllerini de Ali Şur, Murat İlhan ve Cemalettin Güzeloğlu aldı.  (8 Mart 2007)

Anadolu Basınını Özendirme Yarışması: Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), “Anadolu Basınını Özendirme Yarışması” düzenleyeceğini bildirdi. BYEGM’den yapılan açıklamaya göre, adaylar yarışmaya sadece Anadolu’daki gazetelerde yayınlanan eserleriyle katılabilecek. Yarışma, “Yerel Haber,” Makale – Yorum”, “Mizanpaj”, “Araştırma”, “Röportaj” ve “Fotoğraf” dallarında gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılmak isteyenlerin başvuru yazılarıyla birlikte, imzalarıyla yayınlanan 2007 yılına ait eserlerinin yer aldığı gazeteleri, 15 Eylül 2007 tarihine kadar BYEGM Basın Yayın Dairesi Başkanlığı’na göndermeleri gerekiyor. (14 Mart 2007)

2006 yılı Yerel Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar açıklandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) ortaklaşa düzenlediği 2006 yılı Yerel Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. TGC’nin önceki başkanlarından, Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli başkanlığında 16 Mart 2007 Cuma günü toplanan Seçici Kurul, Haber dalında; Bursa Hakimiyet gazetesinde yayınlanan “Sağlık Skandalı – Fıkra Değil Acı Gerçek” başlıklı haberi ile Ersel Peker’i, Fotoğraf dalında; Batman Çağdaş gazetesinde yayınlanan “Batman’da Sel Felaketi” başlığı ile verilmiş fotoğrafıyla Arif Aslan’ı ve Sayfa Düzeni dalında; Denizli’de yayınlanan Hizmet gazetesinin mizanpajını hazırlayan Hatice Salık’ı ödüle değer gördü. Seçici Kurul ayrıca Yerel Gazetecilik Ödülleri dalları dışında yarışmaya Araştırma – İnceleme dalında gönderilen Bayburt Postası gazetesindeki “Dokuyamayan Anadolu” yazısı ile Kürşad Okutmuş’u övgüye değer buldu. (22 Mart 2007)

TGC’nin Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerine verildi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) düzenlenen Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerine verildi. TGC Başkanı Orhan Erinç, “Suikasta kurban giden meslektaşımız Hrant Dink’le ilgili soruşturma kafaları karıştıran niteliktedir. Tetikçilerin arkasındaki güçlerin bulunmasını bekliyoruz” dedi. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin 47’ncisi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. TGC Başkanı Orhan Erinç, geçen yılki ödül töreninde yaptığı konuşmadan şu anımsatmayla sözlerine başladı: “Siyasetçilerin, gerilerde kalmasını dilediğimiz gazetecilere yönelik geleneksel yaklaşımlarının bir süredir yeniden tırmanmaya başladığını söylemek durumundayız. Her olumsuzluğun kökeninde gazeteci arama alışkanlığı giderek ceza ya da tazminat tehdidiyle gazetecileri terbiye etme niyetinin somut örneklerine dönüşmektedir.” Aradan geçen bir yıllık süreçte durumun değişmediğini belirten Erinç, yaklaşımın başka alanlara da yaygınlaştırılarak bazı yayın organlarına baskı yapıldığı izlenimini veren bir niteliğe büründüğünü ifade etti. Orhan Erinç, TGC Yönetim Kurulu’nun Türk Ceza Yasası’nın 301’inci maddesi, Hürriyet Gazetesi Akdeniz ekinin toplatılması ve gazeteci Hrant Dink cinayetiyle ilgili görüşlerini de dile getirdi. 301’inci maddenin açıklığa kavuşturulmasını istemelerinin yalnızca ifade özgürlüğü açısından kaynaklanmadığını kaydeden Erinç, “TBMM’nin saygınlığının korunması açısından da önem taşımaktadır” dedi.

Orhan Erinç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yapılan açıklamalara göre yargı, 159’uncu maddeden başlayarak maddede yer alan ‘Türklük’ kavramını ‘Türk milleti’ olarak anlamlandırmakta ve uygulamaktadır. Buna karşın yeni yasadaki 301’inci maddeye aynı kavram konulmuş, gerekçesinde de ‘Türklük kavramı Türk milleti kavramından geniştir’ denilmiştir. Böylece de TBMM kendine sunulan tasarıyla zor duruma düşürülmüştür. Maddenin, bu açıdan bakıldığında yasama organının saygınlığı açısından da değiştirilmesi gerekmektedir.” Basın Yasası’nın getirdiği yeni kuralların bir bölümünün neredeyse yok sayıldığını söyleyen Erinç, “Eski yasada, 12 Eylül hukukunun yansıması sonucu yer alan, yayın yani satışa sunulmadan önce gazetelere el koyma yetkisi vardı. Ancak yeni yasa bu kuralı kaldırmış, suç işlendiği iddiası varsa kanıt olarak yayınların ancak üç adedine el konabileceği hükmü gelmiştir” dedi. TGC Başkanı Orhan Erinç, bu değişikliğin Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nın Hürriyet Gazetesi’nin “Akdeniz Hürriyet” ekine baskı aşamasında el koymasıyla yok sayıldığını ifade etti. Hrant Dink’le ilgili soruşturmaların kafaları karıştıran bir nitelikte olduğunu belirten Erinç, “Tetikçilerin arkasındaki güçlerin bulunması beklentimizi yinelemek istiyoruz. Çünkü bu sonucun, olası yeni suikastların yaşanmasını engelleyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. Erinç’in konuşmasının ardından sunuculuğunu Duygu Canbaş’ın üstlendiği ödül törenine geçildi. Siyasal Haber Dalında, Milliyet Gazetesi’nden Lube Ayar “Bu Nasıl Tahliye” başlıklı haberiyle ödüle değer görüldü. Hürriyet Gazetesi’nden, Aslı Sözbilir de “Cüppesiz Ahmet Hoca” haberiyle övgüye değer bulundu.
Ekonomi Haberi Dalında, Cumhuriyet Gazetesi  Ekibi “Türkiye’de Çöken Tarım” haberiyle ödüle değer görüldü. Çevre – Eğitim – Sağlık Haberi Dalında, Milliyet Gazetesi’nden Burcum Devrez “Ders Kitabında Abdest Hurafesi” başlıklı haberiyle ödüle değer görüldü. NTVMSNBC’den Yasemin Arpa’nın “Okunmuş Suyla Yuva Kurtarılıyor” haberiyle ve Akşam Gazetesinden Işıl Öztürk “İşte O Anne” haberiyle övgüye değer bulundular. Kültür Sanat Haberi Dalında, Sabah Gazetesi’nden Yavuz Rençberler “500 Yıllık Yazıya Şaşırtan Sansür” başlıklı haberiyle ödüle değer görüldü. Zaman Gazetesi’nden Ali Aydın da “Osmanlı Arşivine UNESCO Sansürü” başlıklı haberiyle övgüye değer bulundu. Spor Haberi Dalında, Vatan Gazetesi Spor Ekibi “FB’den GS’ye 500 Bin Dolar” başlıklı haberiyle ödüle değer görüldü. Köşe Yazısı Dalında, Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Hakan Coşkun “Dinle Başbakan” başlıklı yazısıyla ödüle değer görüldü. Araştırma Dalında bu yıl ödül verilmezken Milliyet Gazetesi’nden Belma Akçura “Mehmet Ali Ağca” başlıklı araştırmasıyla övgüye değer bulundu. Röportaj – Söyleşi Dalında Yeni Aktüel Dergisi’nden Semin Gümüşel “Bende Bomba Attırdım” başlıklı yazısıyla ödüle değer görüldü. Hürriyet Gazetesi’nden Ersin Kalkan “O Şapkayı Torunları Giydi” başlıklı yazısıyla övgüye değer bulundu. Spor Köşe Yazısı  Dalında Milliyet Gazetesi’nden Mehmet Demirkol, “Takım Yazarı Olmayı Reddediyorum” başlıklı yazısıyla ödüle değer görüldü. Birinci Sayfa Düzeni Dalında, Vatan Gazetesi’nden Savaş Atalay ödüle değer görüldü. İç Sayfa Düzeni Dalında, bu yıl ödül verilmedi. Spor Sayfa Düzeni Dalında da Hürriyet Gazetesi’nden Nihat Uğurlu ödüle değer görüldü. Karikatür Dalında, Sabah Gazetesi’nden geçen yıl hayatını kaybeden Semih Balcıoğlu “Düşünen Adamı” Lejantlı karikatürü ile ödüle değer görüldü. Fotoğraf Dalında, Milliyet Gazetesi’nden Serdar Özsoy “İşte O An” konulu fotoğrafıyla ödüle değer görüldü. Anka Ajansı “Alçak Uçuş” konulu fotoğrafıyla ve Takvim Gazetesi’nden Alper Yurtsever “Bakan Modası” konulu fotoğrafıyla övgüye değer bulundular. Televizyon Haberi Dalında, NTV’den Yunus Şen “İran’da Yaşam” haberiyle ödüle değer görüldü. DHA’dan Murat Utku CNN -Türk'te yayınlanan “Ölülerini Bile Gömemediler” haberiyle övgüye değer bulundu.
Televizyon Haber Programı Dalında, NTV’den Zekiye Kaçak, “Yeni Hayat” programıyla ödüle değer görüldü. Televizyon Belgesel Dalında, TRT’den Lütfi Özarslan “Zil : İstanbul’dan Dünyaya Bir Ses “ belgeseliyle ödüle değer görüldü. Televizyon Kültür – Sanat – Magazin Programı Dalında, NTV’den Handan Özsoy “Gece Gündüz” programıyla ödüle değer görüldü. Televizyon Spor Programı Dalında ise bu yıl ödül verilmezken CNN – Türk’ten  Alp Özgen “Futbol Ekstra” programıyla övgüye değer bulundu. Televizyon Kamera Çalışması Dalında, DHA’dan Mustafa Dalgacı CNN Türk’te yayınlanan “Mucize Kurtuluş” görüntüleriyle ödüle değer görüldü. Radyo Haber Programı Dalında, Kenan Bölükbaş – Ali Fuat Gülmez – Gülay Oktar’dan oluşan ekibin hazırladığı TRT İstanbul Radyosu’nda yayınlanan “Gün Ötesi” programı ödüle değer görüldü. İnternet Dalında ise, Milliyet Gazetesi’nin Internet sitesi ödüle değer bulundu. Nezih Demirkent Özel Ödülü de  “Çevre kirliliği ve küresel ısınma" konusunu ısrarla irdeleyen ve uyarılarda bulunan gazetecilik yaklaşımıyla Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra’ya verildi. Ödül töreninin ardında bir kokteyl düzenlendi. (28 Mart 2007)

Metin Göktepe Haber Ödülü Ahmet Şık’ın: 10’uncu Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Yazılı Haber Ödülüne, 8 – 14 Mart tarihlerinde Nokta dergisinde yayınlanan haberiyle Ahmet Şık değer görüldü. Jüri, Belma Akçura’nın 18 Ocak 2007 tarihinde Milliyet gazetesinde yayınlanan eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’le yaptığı röportajı, Jüri Özel Ödülü’ne değer buldu. Bu yılki yarışmada Görüntülü Haber Ödülü’nü NTV televizyonunda yayınlanan Ortadoğu’da Savaş adlı haberi ile NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu kazandı. Jüri, Adnan Bilen’e Diyarbakır Gün TV’de yayınlanan Ölümün Adı: Esmer başlıklı haberi nedeniyle Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı. Fotoğraf dalındaki ödüle, Anadolu Ajansı muhabiri Nail Kadirhan değer görüldü. Yerel Gazetecilik Haberi Ödülü’ne ise Arif Arslan değer bulundu. Göktepe Ödül Jürisi, Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Komitesi’nin de önerisi ile Agos gazetesine Jüri Onur Ödülü verilmesine karar verdi. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Metin Göktepe’nin doğum tarihi olan 10 Nisan’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu’nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. (29 Mart 2007)
 
Dünyada basın olayları
 
Irak’ta 4 yılda 150 gazeteci öldürüldü: Irak’ta El  Meşrik gazetesinin editörü Muhan El Dahir silahlı kişilerce öldürüldü. Yapılan açıklamada silahlı kişilerin önce El Dahir’i kaçırmak istedikleri ancak gazeteci direnince öldürdükleri bildirildi. Şii gazeteci El Dahir’in ılımlı, siyasi gruplarla bağlantısı bulunmayan ve Sünnilerle iyi ilişkileri olan bir kişi olduğu ifade edildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü olayın ardından yaptığı açıklamada, savaşın başladığı 2003 yılının Mart ayından bu yana Irak’ta en az 150 gazetecinin öldürüldüğünü belirtti. (5 Mart 2007)

Son 10 yılda binden fazla gazeteci öldü: Uluslararası Haber Güvenliği Kurumu, son 10 yılda binden fazla gazetecinin ve medya çalışanının öldüğünü bildirdi. Merkezi Brüksel’de bulunan kurum tarafından hazırlanan 80 sayfalık rapora göre, gazetecilik mesleği için en tehlikeli ülkelerin başında Irak ve Rusya geliyor. Gazetecilerin çoğunun, kendi ülkelerinde hayatlarını kaybettikleri belirtilen raporda, bunların yaklaşık yarısının vurularak diğerlerinin bombalı saldırılarda, dövülerek, bıçaklanarak, işkence görerek ya da parçalanarak öldükleri kaydedildi. Raporda, 8 ölümden biri için dava açıldığı belirtildi. Rusya, Irak ve Kolombiya’nın son 10 yılda gazeteciler için en tehlikeli bölgeler olduğu ifade edilen raporda, bu bölgelerde gazetecileri bekleyen tehlikelerin yolsuzluk, kanunsuzluk ve medya çalışanlarına karşı şiddet eylemlerinde bulunanların kişisel dokunulmazlığı olduğu bildirildi. Geçen yıl Irak’ta 138, Rusya’da 88 ve Kolombiya’da 72 gazetecinin öldüğü kaydedilen raporda, gazeteciler için diğer muhtemel tehlikeli yerlerin Filipinler, İran, Hindistan, Cezayir, Meksika, Pakistan ve eski Yugoslavya cumhuriyetleri olduğu ifade edildi. Raporda, bazı haber kurumları, muhabirlerini çelik yelek ve iletişim araçları gibi gerekli malzemeleri vermeden tehlikeli bölgelere gönderdiği için de eleştirildi. Hükümetlerden, bu gazetecilerin ölümlerinden sorumlu olanları bulup yargılamalarının istendiği raporda, ordulardan da çatışma sırasında basın özgürlüğünü tanımaları istendi. Rusya’nın önde gelen Kommersant gazetesinin muhabiri İvan Safranov, başkent Moskova’da 5. kattaki evinin penceresinden düşerek hayatını kaybetmişti. Anna Politkovskaya da Çeçenistan’daki Rus birliklerinin ihlalleriyle ilgili araştırma yaptığı bir dönemde evinin önünde vurularak öldürülmüştü. (7 Mart 2007)

Afganistan’da bir gazeteci daha kayboldu: Afganistan’ın güneyindeki Kandahar’da bir İtalyan gazetecinin kaybolduğu bildirildi. İtalya Dışişleri Bakanlığı ve La Repubblica gazetesi, Daniele Mastrogiacomo adlı gazeteciden üç gündür haber alınamadığını kaydetti. Dışişleri Bakanlığı ve Kabil’deki İtalya Büyükelçiliği’nin gazetecinin yerini saptamaya çalıştığı belirtildi. (8 Mart 2007)

Gazze’de BBC muhabirini kaçırdılar: Gazze Şeridi’nde İngiliz yayın kuruluşu BBC televizyonun görevli bir muhabirin kaçırıldığı bildirildi. Filistinli güvenlik görevlileri, özel araçta bulunan silahlı 4 kişinin, sokağa kartını atan bir muhabiri kaçırdığını, kartta muhabirin BBC için çalışan Alan Johnstone olduğunun yazdığını ifade etti. BBC’nin Kudüs bürosu müdürü Simon Wilson’ın,  Johnstone ile bağlantılarının kesildiğini belirtirken kaçırılma olayını doğrulamadığı bildirildi. (14 Mart 2007)

Afganistan’da tutuklu İtalyan gazeteci serbest: Afganistan’da Taliban, Afgan çevirmeniyle kaçırdığı İtalyan gazeteciyi serbest bıraktı. Taliban sözcüsü Muhammed Yusuf, Reuters’e uydu telefonuyla verdiği bilgide, casus olduğu gerekçesiyle rehin tuttukları La Repubblica gazetesinin Karaçi doğumlu muhabiri Daniele Mastrogiacomo’yu, Afgan yetkililerin iki Taliban yetkilisini salıvermesine karşılık serbest bıraktıklarını söyledi. (19 Mart 2007)

Gazze’de kaçırılan BBC muhabirinden haber yok: İngiliz yayın kuruluşu BBC, Gazze’de kaçırılan muhabirleri Alan Johnstone’un güvenliğiyle ilgili endişelerinin arttığını açıkladı. BBC’den yapılan yazılı açıklamada, 12 Mart’tan beri haber alınmayan Johnstone’un serbest bırakılması için, bölgede etkili olan herkese ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulunuldu. Açıklamada, Johnstone’un kaçırılmasından 7 gün geçmesine rağmen durumu hakkında bilgi sahibi olunamamasının yarattığı hayal kırıklığı dile getirildi. (20 Mart 2007) 

Başa Dön