Geri Dön

Haziran 2007 Raporu

Saldırı – yasaklama – engelleme

 

Umut gazetesinin sahibi ölü bulundu: Afyon’un Dinar ilçesinde yayınlanan yerel Umut gazetesinin sahibi Adnan Aktaş’ın cesedi, Burdur’un Bucak ilçesi yakınlarında bulundu. Yapılan açıklamaya göre, 2 Haziran Cumartesi gününden beri haber alınamayan Adnan Aktaş’ın cesedi, Bucak’a bağlı Susuz Köyü yakınlarında kilime sarılmış halde bulundu. Adnan Aktaş’ın tabancayla vurularak öldürüldüğü belirlendi. Güvenlik güçleri CHP Dinar eski ilçe başkanı ve başkan adayı Aktaş’ın eşini ve yanında çalışan bir kişiyi cinayet zanlısı olarak gözaltına aldı. (07.06.2007)

 

Basında diğer olaylar

 

Gazeteci döven başkan kınandı: Mudanya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, meclis toplantısında bir gazeteciyi yumrukladığı öne sürülen Mudanya İlçe Belediye Başkanı Erol Demirhisar’ı kınadı. Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Gerçekçi, Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, hangi nedenden dolayı olursa olsun gazetecilere saldırmayı “normal sayan” anlayışı şiddetle kınadıklarını ifade etti. (04.06.2007)

 

Şevki Adalı yaşamı yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi gazeteci Şevki Adalı İstanbul’da yaşamını yitirdi. Adalı için Teşvikiye Camii’nde düzenlenen törene; kardeşi Mehmet Adalı, ablası Meral Ülken, TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkanvekili Vahap Munyar, TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay, sinema sanatçısı İzzet Günay, Beşiktaş Kulübü önceki başkanlarından Süleyman Seba, yazar Ahmet Altan, yazar – ressam Mehmet Güreli, dış politika yazar ve muhabirleri, Türkiye Gazeteciler Sendikası önceki başkanı Ziya Sonay ve gazeteciler katıldı. TGC Başkanı Erinç törende yaptığı konuşmada, Adalı ile Cumhuriyet gazetesinde çalıştıkları dönemde tanıştıklarını belirterek, “Adalı, gazeteciliğe çok bağlı, dış haberlerde ekol olmuş bir meslektaşımızdı” dedi. Orhan Erinç, Adalı’nın, özellikle dış politika geleneğinin, Türk gazeteciliğinde daha geniş, daha kapsamlı bir biçimde yer alması için çaba gösterdiğini dile getirdi. Adalı’nın cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan namazın ardından Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’nda toprağa verildi. (04.06.2007)

 

TGC; “İşten çıkarmalara artık son verilsin”: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Doğan Grubu’yla Sabah ve atv’deki işten çıkarmaları protesto etti. TGC’den yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Sabah ve atv’de örgütlenme çalışmaları nedeniyle başlatılan işten çıkarmaların son ünlerde arttığını öğreniyoruz. Ayrıca başka basın kuruluşlarında da benzer çalışmalar yapıldığını duyuyoruz. Basın çalışanları arasında moral bozukluğuna yol açan bu gelişmeler halkın haber alma hakkının yoğunlaştığı seçim dönemine rastlaması işi daha da vahim boyutlara taşıyor. Basın çalışanlarının üzerine Demokles’in kılıcı gibi sallandırılan işten çıkarmaların artık son bulmasını istiyor, bugüne kadar yapılan kıyımları protesto ediyoruz.” (07.06.2007)

 

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen; “Gazeteciler özveriyle çalışıyor”: Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EMD) “Yaza Merhaba” partisi İstanbul Ticaret Odası’nın Kandilli Tesisleri’nde gerçekleştirildi. EMD Başkanı Celal Toprak ve Yönetim Kurulu üyeleri misafirleri kapıda karşıladı. Toplantıya Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda iş dünyası temsilcisi ve ekonomi gazetecisi katıldı. Gecede konuşan Bakan Tüzmen, “Zaman zaman sıkıntı yaratsanız da doğru noktada eleştirerek işlerimizi daha iyi yapmamızı sağlıyorsunuz” dedi. Tüzmen, gazetecilerin gece gündüz demeden özverili bir şekilde çalıştıklarını, ortak paydanın da bu olduğunu söyledi. (08.07.2007)

 

Basın Yayın 87. yılını kutladı: Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) kuruluşunun 87. yıldönümü dolayısıyla, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek başkanlığındaki heyet, Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir’deki törende Melek ve beraberindekiler, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu ve Ata’nın kabrine çelenk bıraktı. Daha sonra Salih Melek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. BYEGM’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BYEGM’nin hizmetleriyle yerli ve yabancı basının çalışmalarını kolaylaştırdığı gibi Türkiye’nin dünyaya tanıtılmasına da önemli katkılarda bulunduğunu belirtti. (08.06.2007)

 

Star FM DJ’si Gözen kazada yaşamını yitirdi: Mardin’in Midyat ilçesinde Star FM adlı yerel radyoda DJ’lik ve program yapımcılığı yapan 29 yaşındaki Habip Gözen bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Gözen işyerinden evine motosikletiyle giderken ilçe merkezindeki Bulvar Caddesi kavşağında bir minibüsün arkadan çarpması sonucu 30metre sürüklendi. Habip Gözen olay yerinde yaşamını yitirdi. (08.06.2007)

 

Gazeteci Ufuk Güldemir yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Habertürk’ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanı gazeteci Ufuk Güldemir İstanbul’da yaşamını yitirdi. Güldemir bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi görüyordu. Ufuk Güldemir gazeteciliğe 1974 yılında Başkent ve Son Havadis gazetelerinde foto muhabiri olarak başladı. Daha sonra Dünya gazetesine geçen Güldemir parlamento muhabirliği yaptı. Türk Haberler Ajansı ve Cumhuriyet gazetesinde de çalışan Güldemir, diplomasi muhabiri olarak da görev yaptı. 1987 yılında Cumhuriyet gazetesi Washington temsilciliğine atanan Ufuk Güldemir, 1992 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Star televizyonunda haber müdürlüğüne getirildi. Star televizyonunun ardından Show TV’de haber yayın yönetmeni oldu. Milliyet ve Sabah gazetelerinin genel yayın müdürlüğü görevinde de bulunan Güldemir, 1999 yılı kasım ayında Türkiye’nin ilk internet haber portalı olan Haberturk.com’u kurdu. 2001 yılında Habertürk TV ve Habertürk Radyo’yu kuran Ufuk Güldemir Sürekli Basın Kartı sahibiydi. “Bülent Dikmener Gazetecilik Ödülü” başta olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül alan Güldemir, “Kanat Operasyonu”, “Teksas Malatya” ve “Çevik Kuvvetin Gölgesinde” isimli kitapların yazarıydı. Ufuk Güldemir’in cenazesi, Habertürk’te yapılan törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. (11.06.2007)

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 61’inci kuruluş yıldönümü kutlandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 61’inci yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 61, Cemiyetin yayın organı Bizim Gazete’nin 13’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle 12 Haziran Salı günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda bir panel düzenlendi. Açış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç’in yaptığı panelin “Ufuk Güldemir’i Anıyoruz” bölümünde Habertürk Yönetim Kurulu Üyesi Serfiraz Ergun, 10 Haziran’da yaşamını yitiren, Habertürk’ün kurucusu Ufuk Güldemir’i anlattı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto’nun yönettiği, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 61 Yılı” konulu panelde, Cemiyetin eski başkanlarından Necmi Tanyolaç ve Nail Güreli Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ilk yıllarını, karşılaşılan sorunları, sorunların nasıl aşıldığını, Cemiyetin hükümetlerle olan ilişkisini ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile ilgili anılarını anlattı. Konuşmaların ardından söz alan konuklar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile ilgili düşüncelerini paylaşarak Cemiyetin 61’inci yıldönümünü kutladılar. Daha sonra aralarında İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Suat Gezgin, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melda Cinman Şimşek, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov’un da bulunduğu katılımcılara Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde bir kokteyl verildi. Türkiye’nin en yaygın meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 10 Haziran 1946 tarihinde, daha özgür ve daha demokrat bir basın için, Sedat Simavi önderliğinde Hayri Alpar, Cihad Baban, Sait Kesler ve Sadun Galip Savcı tarafından kuruldu. (13.06.2007)

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın TGC’nin 61’inci kuruluş yılı mesajı: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 61. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Cemiyet Başkanı Orhan Erinç’e kutlama mesajı gönderdi. Başbakan Erdoğan mesajında şunları kaydetti: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti cumhuriyet nesli gazetecilerimizin mesleki ve toplumsal sorumlulukları çerçevesinde saygınlıklarının korunmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Şüphesiz basın, ülkemizde şeffaf yönetim, açık toplum ve bilgi edinme hakkının en önemli teminatlardan biridir. Bu bakımdan katılımcı demokrasinin geliştirilmesine değerli katkılarda buluna Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin basın dünyasında çok seslilik ile meslek ahlakı ilkelerinin yerleşmesinde de önemli payı vardır.” TBMM Başkanı Bülent Arınç, gazetecilerin zor koşullarda mesleki sorumlulukla yürüttükleri görevleriyle demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu bildirdi. TBMM Başkanı Bülent Arınç, TGC’nin 61. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda şunları söyledi: “Günümüzün en dinamik mesleklerinden olan gazetecilik mesleği, bilgi aktarımı ve toplum yararı gibi çok önemli işlevleri yerine getirmektedir. Gazetecilerimiz zor koşullarda, mesleki sorumlulukla yürüttükleri görevleriyle demokrasimizin vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır. Gazetecilik alanındaki en önemli sivil örgütlenmelerden olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, kuruluşundan bugüne ülkemizde demokrasi kültürü, iletişim ve düşünce özgürlüğünün gelişmesi için büyük katkılar sağlamıştır. Gazetecilik mesleğinin gelişmesi ve çalışanların haklarının korunması için büyük çabalar gösteren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 61. kuruluş yıldönümünü kutluyor, tüm gazetecilere selamlarımı iletiyorum.” (11.06.2007)

 

Vali Güler TGC’yi ziyaret etti: İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 61’inci yılının kutlandığı kokteylin ardından TGC Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede TGC yöneticileri, gazetecilerin sosyal olayları izlerken karşılaştıkları engelleri ve tehlikeleri de gündeme getirdiler. Görüşme sonunda sorunların çözülebilmesi için ortak bir çalışma yapılmasına karar verildi. Vali Muammer Güler’le gerçekleştirilen görüşmeye; TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC başkan Vekili Vahap Munyar, TGC Genel Sekreteri Celal Toprak, TGC Genel Saymanı Sibel Güneş, Yönetim Kurulu Üyeleri Gülseren Güver ve Recep Yaşar’ın yanı sıra Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Genel Müdürü Nazır Şentürk katıldı. (11.05.2007)

 

42. Yerel Basın Semineri Kocaeli’nde yapıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile ortaklaşa düzenlediği basın seminerlerinin 42’incisi gazete çalışanlarına yönelik olarak 15 – 16 Haziran 2007 tarihlerinde Kocaeli’nin Darıca beldesinin Bayramoğlu Mahallesi’ndeki Basın İlan Kurumu Tatil köyü’nde yapıldı. İki gün süren seminere ev sahibi Kocaeli dışında Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Sakarya, Yalova ve ilçelerinden çok sayıda gazeteci katıldı. Seminerin açış konuşmalarını Kocaeli Vali Vekili Celalettin Özdal, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz yaptı. İlk konuşmayı yapan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz, gazeteciliğin dünyanın en şerefli, en onurlu, en etkin mesleği olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Bizim mesleğimiz icra ederken bizi ilgilendirdiği gibi haber alma hürriyetini sunduğumuz insanları da etkileyen bir meslek. Haberi bilginin kaynağından alıp insanlara aktaran bizleriz. Doğru aktardığımız sürece, düzenli aktardığımız sürece gazeteciyiz. Bu işi doğru yapanların, bu işi olumlu ve onurlu yapanların ayakta kalması ve mesleğini sürdürmesi gerekmektedir” dedi. TGC Başkanı Orhan Erinç konuşmasında demokrasiye atıfta bulunarak “61 yıllık geleneğimiz sürecek. Cemiyetin kuruluşundan bu yana ana hedeflerinden biri demokrasidir. Demokrasinin ise olmazsa olmazlarından biri çoksesliliktir” dedi. TGC’nin kurulduğundan bu yana demokrasiden ve çokseslilikten vazgeçmediğine dikkat çeken Erinç, Cemiyet çatısı altında çoksesliliğin, tarafsız, demokratik yollarla süregeldiğini söyledi. Orhan Erinç gazetelerin yayın ilkeleri doğrultusunda çıkar gözetmeksizin yayın yapması gerektiğini belirtti. Orhan Erinç düzenlenen yerel basın eğitim seminerlerinin yerel basın mensuplarıyla karşılıklı etkileşim ve bilgi alışverişine neden olduğunu da vurguladı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da gazeteciliğin önemine değinerek, “Siyasetçi olmasaydım gazeteci olurdum” dedi. Karaosmanoğlu, yanlış yansıtmalardan ve şantajdan arındırılmış bir gazetecilik mesleğinin yerleşmesini savunduğunun altını çizdi. Kocaeli Vali Vekili Celalettin Özdal ise yaptığı konuşmada basın özgürlüğünün öneminden, basının özgürlüğü kısıtlanmadan çalışabilmesinin gerekliliğinden söz etti. Açış konuşmalarının ardından üç oturumun yapıldığı seminerin ilk gününde, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov “Remi İlanların Dağıtımı”, TGC Hukuk Danışmanı Av. Fikret İlkiz “Basın ve Hukuk”, Cumhuriyet gazetesi yazarı Feyza Hepçilingirler “Yerel Medya ve Dil Hataları”, TGC Genel Sekreteri ve Bugün Gazetesi Ekonomi Müdürü Celal Toprak “yerel Medyada Ekonomi Haberciliği” ve gazeteci Tümer Argın “Yazılı Basında Yayın Planlaması ve Görsellik” konularını aktardı. Tek oturumun yapıldığı ikinci günde ise TGC Genel Saymanı ve NTV Sağlık Editörü Sibel Güneş “Sağlık Haberleri” ve Milliyet gazetesi foto muhabiri Ercan Arslan “Vizörden Bakış” konularını ele aldı. Seminerin sonunda TGC Başkanı Orhan Erinç bir değerlendirme konuşması yaptı. Değerlendirme konuşmasının ardından katılımcılara sertifika verildi. (17.06.2007)

 

Edirne’de yerel basından teröre siyah – beyaz protesto: Edirne ve ilçelerinde yayınlanan 13 yerel gazete, başlıklarını siyah basıp ortak manşet yazarak son zamanlarda artış gösteren terör olaylarını kınadı. Edirne’de 7, Uzunköprü’de 3 ve Keşan’da 3 olmak üzere toplam 13 yerel gazete, 16 Haziran Cumartesi günkü sayılarında “Edirne’den Hakkâri’ye İçimiz Yanıyor” ortak manşetiyle yayınlanarak terörü lanetledi. (18.06.2007)

 

TGS’den Sabah’ın tutumuna tepki: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu, Sabah gazetesinin TGS’ye üye olan çalışanlarına yönelik hukuka aykırı uygulamaları olduğunu ileri sürerek bunun sona ermemesi halinde TGS’nin uluslararası düzeyde de şikâyet mekanizmalarını işleteceğini bildirdi. TGS Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Sabah gazetesinde çalışan basın emekçilerinin sendikalaşma çabalarını engellemek isteyen üst düzey yöneticilerine direnen Merkez Haber Ajansı Genel Müdürü Ramazan Kurnaz’ın iş akdinin feshedildiği” belirtildi. Gazetenin editörlerinden Cengiz Erdinç’in de sendikal nedenlerle yaklaşık 1 ay önce işten atıldığı hatırlatılan açıklamada, işten çıkarmaların, “Sabah gazetesi yöneticilerinin demokratik haklara saygıyı benimseme olgunluğuna erişemediklerinin bir göstergesi olduğu” savunuldu. TGS’nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Yasaların ve uluslar arası sözleşmelerin tanıdığı örgütlenme hakkına yönelik bu saldırılara, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini yürüten devlete ait bir kamu kurumunun kontrolü altındaki iş yerinde rastlaması da ayrıca dikkat çekicidir. Sabah gazetesinde hukuka aykırı bu uygulamaların sona ermemesi halinde, Türkiye Gazeteciler Sendikası, uluslararası düzeyde de şikâyet mekanizmalarını işletecektir. TGS, Türk Ceza Yasası’nın ‘sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi’ başlıklı 118. maddesine aykırı girişimlerde bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunma kararlılığını bir kez daha ilan etmektedir. Sabah gazetesi yönetimi, üyelerimize uygulanan baskılar karşısında sadece basın emekçilerinin değil, tüm işçi sınıfının, demokratik kitle örgütlerinin ve kamuoyunun tepkisiyle karşılaşılacağını bilmelidir.” (18.06.2007)

 

GASDAV üyeleri ve eşleri “Yaza Merhaba Yemeği”nde buluştu: Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı (GASDAV) üyeleri Kocaeli’nin Darıca beldesindeki Basın İlan Kurumu Tatil Köyü’nde düzenlenen “Yaza Merhaba Yemeği”nde buluştu. Vakıf Başkanı Vasfiye Özkoçak’ın konuşmasıyla başlayan yemeğe gazeteciler ve eşlerinin yanı sıra İstanbul Vali Vekili Hürrem Aksoy, Kocaeli Vali Vekilleri Celalettin Özdal ve Ali Sözen, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin, BYEGM Genel Müdürlüğü İstanbul il Müdürü Necmettin Altuntaş da katıldı. (21.06.2007)

 

Görülmeyen Gazete Kentim’in tanıtım kokteyli yapıldı: Görme engellilerin hazırladığı Görülmeyen Gazete Kentim’in tanıtım kokteyli Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali’nde yapıldı. Gazetenin imtiyaz sahibi Saime Oğuzhan yaptığı açılış konuşmasında, “Görme engellilerin günlük hayatlarında okuyabilecekleri bir yayın olmadığını, bazı ülkelerde ve Avrupa’da ise uzun yıllardan beri görme engelliler için çıkan gazeteler olduğunu öğrendik. Ülkemizde örmeyenler için en büyük eksiğin gazete olduğunu öğrenince bu gazeteyi çıkarmaya karar verdik” dedi. Oğuzhan’ın ardından söz alan TGC Başkanı Orhan Erinç, “Basın tarihimizde önemli bir ilke imza atan, bir yerel gazete niteliğindeki Kentim gazetesi çalışanlarını kutluyorum. Görülmeyen Gazete’nin yaşatılması için toplumun tüm kesimlerinin desteğinin gerekli olduğunu düşünmekteyim” dedi. (22.06.2007)

 

Medya ve Çeşitlilik Konferansı’nda medyanın sorunları masaya yatırıldı: British Council ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) ortaklığında yürütülen ve BBC World Service Trust tarafından desteklenen Medya ve Toplumsal Katılım Projesi kapsamında düzenlenen Medya ve Çeşitlilik Konferansı, Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi Yavuz Baydar moderatörlüğünde İstanbul’da Divan Otel’de yapıldı. Açılış konuşmaları, British Counsil Türkiye Direktörü Chris Brown ve TGC Başkanı Orhan Erinç tarafından yapılan konferansta medya ve çeşitlilik konularıyla genç gazetecilerin gelişimi ve medya kurumlarındaki iç denetim konuları tartışıldı. TGC Başkanı Erinç toplantıdaki konuşmasında şunları söyledi: “Bu toplantıların bir yararı da genç gazetecilere. Ayrıca toplantılar Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne katkı sağlayacak, geliştirilmesine yardımcı olacak. British Counsil’le işbirliği yeni projelerin geliştirilmesine de yol açacak.” Erinç’in konuşmasının ardından Medya ve Çeşitlilik projesi çerçevesinde geliştirilen ilkelere dair bilgileri Doç. Dr. Mine Gencel Bek ve Yrd. Doç. Dr. Abdülrezak Altun verdi. Türk medyasında çeşitlilik kavramı ve buna ilişkin ilkeleri de Prof. Dr. Haluk Şahin anlattı. Toplantının tartışma bölümünde “Genç gazetecilerin gelişimi için neler yapılabilir?”, “Medya mensuplarının kendi çalışma ortamları içerisinde ne gibi eğitim olanakları verilebilir?”, “Medya kurumlarında iç denetim mekanizması nasıl kurulabilir?” sorularına yanıt arandı. Medya ve çeşitlilik kılavuzunun da tanıtıldığı konferansa BBC Editoryal Politika Sorumlusu David Jordan da katıldı. 2005 yılının eylül ayında başlatılan Toplumsal Katılımın Sağlanmasında Medyanın Rolü Projesi kapsamında bugüne dek sivil toplu kuruluşlarının medyayla ilişkileri, çocukların medyada temsili ve kültürel farklılıklar ve toplumsal barışın sağlanmasında medyanın rolü konuları ele alındı. (23.06.2007)

 

AA muhabiri Hasan Türkan yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Anadolu Ajansı (AA) İstanbul Bölge Müdürlüğü muhabirlerinden Hasan Türkan Zeytinburnu’ndaki bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Motosikletiyle Bakırköy istikametine giden Türkan, Yedikule trafik ışıklarında motosikletin hâkimiyetini kaybederek yolun sonunda bulunan çelik bariyerlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle motorun üzerinden yolun ortasındaki refüje düşen Türkan, olay yerinde yaşamını yitirdi. Hasan Türkan geçen yıl İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen “1. Erguvan Çevre Ödülleri Yarışması”nda “Boğazın Sokak Çocukları” adlı fotoğrafıyla ikincilik ödülü kazanmıştı. Hasan Türkan için Anadolu Ajansı Cağaloğlu’ndaki İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde bir tören düzenlendi. Törene Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, AA çalışanları ve çok sayıda gazeteci katıldı. Törende konuşan AA Bölge Müdürü Ümit Kanoğlu, “Çok değerli arkadaşımızı kaybettik. İçimiz yanıyor, değerli bir arkadaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi. Hasan Türkan’ın cenazesi törenin ardından memleketi Malatya’ya gönderildi. (25.06.2007)

 

Çinli gazeteciler TGC’yi ziyaret etti: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün davetiyle Türkiye’ye gelen Çinli gazeteci heyetini konuk etti. Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Gazeteciler Derneği ile Basın Yayın v Enformasyon Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Karşılıklı Değişim Protokolü çerçevesinde Türkiye’de olan gazetecileri Yönetim Kurulu adına Genel Sayman Sibel Güneş bilgilendirdi. Güneş, toplantıda TGC’nin Türkiye’de demokrasinin köklü bir hale dönüşmesinde ve basın özgürlüğünün geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Güneş konuşmasında, TGC’nin Türkiye’nin en büyük gazeteci meslek örgütü olduğuna, gazetecilerin haklarının korunmasında ve etik ilkelerin geliştirilmesinde ciddi çalışmalar yürüttüğüne dikkat çekti. TGC’nin değişen tüm hükümetlere ve siyasi partilere karşı eşit bir mesafede durmaya özen gösterdiğini ifade etti. Şangay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Jia Shumei de konuşmasında, Çin’de her gün 2 bin gazetenin yayınlandığını ve toplam 100 milyon tiraja ulaştığını belirtti. Çin’de toplam 750 bin gazetecinin çalıştığını, bu gazetecilerin 350 bininin basın kartı taşıdığını söyleyen Shumei, çalışma hayatında 5 yılı dolduran gazetecilerin de 2 hafta izin kullanma hakkı elde ettiğini ifade etti. Başkan Shumei, 1 hafta süren Türkiye ziyaretinde hayallerini aşan bir ülkeyle karşılaştığını da sözlerine ekledi. Jia Shumei, “TGC ve bizi konuk eden tüm meslek örgütleri çok sıcak bir ilgi gösterdiler. Türkiye’nin kültürel zenginliğinden çok etkilendik. Ziyaretlerimiz sırasında vatandaşlardan da çok ilgi gördük. TGC’nin bir meslek örgütü olarak gösterdiği çaba çok etkileyici. TGC’nin deneyimlerini meslektaşlarımızla paylaşmaktan büyük keyif duyacağız. Bunlardan yararlanacağız” dedi. Toplantıda Jia Shumei başkanlığındaki Çinli gazeteci heyete, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü’nden Aysun Emanet ile TRT Radyosu Çince Masası Sorumlusu Mahmut Filiz eşlik etti. Toplantının sonunda TGC Genel Saymanı Sibel Güneş, Çinli meslektaşlarına TGC’yi tanıtan İngilizce bir dosya, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi ile Medya ve Çeşitlilik Kılavuzu’nu sundu. (26.06.2007)

 

Gazeteci İrfan Atagün yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi gazeteci İrfan Atagün yaşamını yitirdi. 1929 yılında Balıkesir’de doğan Atagün gazeteciliğe 1950 yılında başladı. Karakedi, Bizim Anadolu, Ortadoğu ve Türkiye gazetelerinde çalıştı. İrfan Atagün’ün cenazesi, Eyüp Sultan Camii’nde toprağa verildi. (27.06.2007)

 

 

Basın davaları

 

Sabah ve atv TMSF’de kaldı: İşadamı Turgay Ciner ile Park Holding AŞ’nin, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nu (TMSF) Medya Grubu şirketlerinin (Sabah – atv) temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimini devralmasına ilişkin işlemin iptali ile yürütmenin durdurulması istemi reddedildi. İstanbul 6. Daire Mahkemesince açıklanan kararda TMSF’nin dava konusu işlemin gerekçesi olarak batık banka Etibank’ın hakim ortağı Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında gizli ortaklık bulunduğu, esasen Ciner’e ait Merkez Grubu şirketleri ile Bilgin şirketleri arasında ticari faaliyet yürütülmesi sırasında yapılan uygulamaların da bu yönden dikkat çekici olduğunu gösterdiği kaydedildi. Mahkeme Heyeti, Turgay Ciner ile Park Yatırım AŞ tarafından açılan dava dosyasındaki belgelerin incelenmesi sonucu davacı tarafından yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi. (27.06.2007)

 

BYEGM’nin 14. Yerel Medya Eğitim Semineri Safranbolu’da yapıldı: 14. Yerel Medya Eğitim Semineri, Karabük Valiliği ve Karabük Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) Safranbolu ilçesindeki Safranbolu Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi. Karabük Valisi Can Direkçi seminerin açıklamasında yaptığı konuşmada, “İnsana gerçek anlamıyla özgür ve bilinçli vatandaş kimliği kazandırmanın, demokrasinin sağladığı hak ve özgürlüklerin bilincine varmanın, onları kullanmasını, korumasını, kollamasını bilmenin ve bir yaşam biçimine dönüştürmenin temelinde yatan en önemli unsurlardan biri de basındır. Basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve iletişimin temel taşlarından birisidir” dedi. Vali Direkçi, devlet ve toplum arasındaki karşılıklı iletişim kanallarını açık tutan basının, yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet haline geldiğinin bir gerçek olduğuna dikkat çekti. BYEGM Genel Müdürü Salih Melek de basının, sosyal, siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmeleri sonrasında etkisinin ve coğrafi kapsamının genişlediğini belirtti. Medya ve iletişim dünyasındaki gelişmelerle birlikte yerel değerlendirmeyi ön plana çıkartarak yerel medyanın büyük önem kazandığına işaret eden Melek, “Yerel medyanın, demokrasinin gelişmesi bakımından önemli işlevleri vardır. Demokratik katılımın, sorunları, beklentileri, yerel ve merkezi yönetime yansıtabilme gibi özelliği vardır” dedi. Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaaslan da seminere katılanların, Safranbolu’nun gönüllü kültür elçileri olacağına, yerel medyanın sıkıntılarının da birlikte aşılacağına inandığını vurguladı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, “Yerel Yayıncılığın Önemi ve Seçim Sürecinde Yerel Yayın Kuruluşlarının Konumu” konulu bir sunum yaptı. Manipülasyon amaçlı, etiğe uymayan ve kamuoyunu bir partiye veya adaya yönlendiren yayınların cezalandırıldığını bildiren Akman, şunları söyledi: “Ulusal kanallara YSK, yerel kanallara il seçim kurulları ceza veriyor. Seçimler sırasında kamuoyunu bilgilendirici yayınlar yapılmasına hassasiyet gösterilmeli. Seçmenin özgürce karar vermesi için her parti, eşit şekilde gazete, televizyon ve radyoda yer almalıdır. Manipülasyona yönelik davranışları engellemek için ciddi takip içindeyiz. Yayıncılara, partilerle ilgili doğru bilgi alma açısından önemli görevler düşüyor.” Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ise “Medya Etiği, Türkiye ve Dünyadan Örnekler” konulu sunumunda, medyada yer alan her kuruluşun meslek ilkelerine uymasını beklemenin hayal olabileceğini söyledi. Her yayın kuruluşunun taraf olduğu konular bulunduğunu belirten Erinç, şunları kaydetti: “Tarafsızlıktan çok bağımsızlık önem kazanıyor. İnandıkları doğrultusunda yayın yapan basın kuruluşları var. Türkiye’de medya dediğimizde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin, gazete, radyo ve ajans gibi bağımsız görünen ancak kendi çatısı altında yayın gruplarından birine, yasaların verdiği yetki ile TMSF el koydu. Bu kurumun seçimler öncesinde böyle işlev yapmasına karşı çıkacak durumda değiliz. Ancak dikkatli olunması uyarısında bulunabiliriz. Satış yapılacaksa bunun hızlandırılmasını istemek hakkımızdır. Seçim döneminde gazetecilerin özdeşleşme kavramına dikkat 4etmesi gerekiyor. ‘Gazeteci uzmanlık alanı ne olursa olsun önce gazetecidir’ kuralına uyan çok değerli meslektaşlarımız bulunduğu gibi bu kuralı yok sayanlar da vardır.” Seminerin kapanış konuşmasını yapan BEYGM Genel Müdür Vekili Salih Melek, seminerin yararlı geçtiğini, sunumların kitap haline getirileceğini söyledi. (29.06.2007)

 

Basın ödülleri

 

Önder Balıkçı’ya ödül: Bizim Gazete yazarlarından Önder Balıkçı, Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti’nin (GMGC) Bandırma ve yöresinde yaptığı anket sonucunda, “Yılın Yerel Köşe Yazarı” dalında Engin Arıcan ve Tarık Sürmelioğlu’yla birlikte ödüle değer bulundu. Önder Balıkçı’nin ödülünü, düzenlenen törende, GMGC Üyesi Nesrin Aydoğmuş verdi. (01.06.2007)

 

Gazeteci Topuz ödülünü aldı: Yazar Orhan Kemal, ölümünün 37. yılında Beyazıt’taki Orhan Kemal Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Aynı törende, 2007 Orhan Kemal Roman Armağanı’na “Başın Öne Eğilmesin” romanıyla değer görülen gazeteci Hıfzı Topuz’a ödülü verildi. Ödülünü, Sabahattin Ali’nin Kızı Filiz Ali’nin elinden alan Topuz, çok sevdiği dostu Orhan Kemal’in adını taşıyan ödülü aldığı için mutlu olduğunu söyledi. Anma ve ödül törenine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, Sennur Sezer, Erol Şadi Erdinç, İnci Aral, prof. Dr. Türkel Minibaş’ın aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. (02.06.2007)

 

Çevre – Basın Özel Ödülü Bizim Gazete’ye verildi: INEPO Çevre Derneği’nin öncülüğünde Bank Asya, Milli Eğitim ile Orman Bakanlıkları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Üniversitesi ve Fatih Kolejlerinin katkılarıyla düzenlenen “15. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı” ve “2007 Çevre Ödülleri” ödül töreni, Çemberlitaş’taki Fırat Kültür Merkezi’nde yapıldı. “Görüntülü Basın” dalında birincilik ödülü TGRT Haber TV’den Celal Çamur’a verildi. İkinciliğe, TV8’den İbrahim Güneş, üçüncülük ödülüne TRT’den Erkan Turan değer görüldü. “Yazılı Basın” kategorisinde Zaman gazetesinden Nergihan Çelen birinci oldu. İkincilik ödülünü Radikal gazetesinden Serkan ocak, üçüncülük ödülünü de Star gazetesinden Cemal Köyük aldı. “2007 Çevre – Basın Özel Ödülleri”ne ise SKY Türk’ten Özlem Zengin, yayımladığı çevre sayfasıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin günlük yayın organı Bizim Gazete, Tempo dergisinden Yasemin Yurtman değer bulundu. (15.06.2007)

 

Basın Enstitüsü Derneği’nin düzenlediği haber yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi: Basın Enstitüsü Derneği’nin düzenlediği Altıncı Sertifika Eğitim Programı Haber Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde düzenlenen törenle verildi. Eğitim Programını bitirme ödevi olarak hazırlanan haberlerle yarışan katılımcılardan Milliyet gazetesinden Tuğba Tekerek birinci, Yeni Şafak gazetesinden Gökhan Yılmaz ikinci, Fanatik gazetesinden Deniz Çıplak da üçüncü oldu. Derece alanlara ödüllerini TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, Cumhuriyet gazetesi yazarı Nilgün Cerrahoğlu ve TRT Televizyonu’nun kurucularından Zeki Sözer verdi. (27.06.2007)

 

RTÜK

 

RTÜK’e yapılan şikâyetler artıyor: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) yayınlarla ilgili olarak bu yılın ilk 5 ayında toplam 85 bin 28 bildirim yapıldığı, bu sayının geçen yılın aynı dönemine oranla 3 kat fazla olduğu bildirildi. RTÜK’ten yapılan açıklamada, Kurula, RTÜK İletişim Merkezi aracılığıyla ve elektronik ortamda yayınlarla ilgili olarak bu yılın ilk 5 ayında toplam 85 bin 28 bildirim yapıldığı belirtildi. Geçen yılın ilk 5 ayında 29 bin 956 izleyici başvurusu yapıldığı, geçen kasımda yenilenerek kapasitesi artırılan İletişim Merkezi’nin hizmete girmesiyle ise bu yıl ulaşan izleyici bildirimlerinin geçen yılın aynı dönemine oranla 3 kat arttığı bildirildi. İlk 5 aylık dönemde izleyiciler tarafından en çok şikayet edilen programlar içinde yerli dizilerin başı çektiği, bunu reklam kuşakları, haber bültenleri ve direnç yarışmalarının izlediği kaydedildi. Yerli dizilerle ilgili 16 bin 711, reklam kuşaklarıyla ilgili 13 bin 707, haber bültenleriyle ilgili 6 bin 14, direnç yarışmalarıyla ilgili 5 bin 756, kuşak programlarla ilgili 5 bin 54, reality şovlarla ilgili 4 bin 333, spor programlarıyla ilgili 3 bin 824, talk şov ve magazin programlarıyla ilgili 2 bin 579 izleyici bildirimi ulaştığı ifade edildi. (11.07.2006)

 

Dünyada basın olayları

 

Bağdat’ta bir TV muhabiri öldürüldü: Irak’ta Associated Pres Television News (APTN) için çalışan Iraklı muhabirin, başkent Bağdat’ta camiye giderken öldürüldüğü bildirildi. 26 yaşında Seyf Fahri’nin Bağdat’ın batısındaki Sünni Ammariye mahallesinde camiye giderken 2 kurşunla öldürüldüğü belirtildi. Fahri AP için çalışırken öldürülen beşinci, Aralık 2006’dan beri öldürülen üçüncü gazeteci oldu. (02.06.2007)

 

FIJ’den bağımsız gazeteciliğe destek: Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Başkanlığına İngiliz gazeteci Jim Boumelha seçildi. Kongrede alınan çeşitli kararlarda, sendikaların örgütlenme ve bağımsız gazetecilik çabalarına destek çağrısı yapıldı. Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen, Boumelha’nın tek aday olarak girdiği, FIJ Dünya Kongresi’nde yapılan seçimde, Arjantinli Osvaldo Miguel urriolabeitia birinci başkan yardımcısı, Faslı Yunus Mücahid ve Senegalli kadın gazeteci Hadi Cisse diğer başkan yardımları Alman Uli Remmel mali sekreter olarak seçildi. FIJ’in 5 gün süren Dünya Kongresi’nde kabul edilen 2007 – 2010 Çalışma Programı’nda, gazetecilerin etik ve mesleki standartlarda sürdürülebilir sosyal güvenlik ve çalışma koşullarına sahip olmasını yanı sıra bağımsız gazeteciliğin korunması için çaba gösteren sendikaların desteklenmesi çağrısı yapıldı. Programda, çokuluslu medya kuruluşlarında çalışanlar arasında uluslararası çalışma konseyleri oluşturulması ilkesine de yer verildi. Kongrede alınan kararda, global sözleşmeler hazırlanması için çalışma yapılması da benimsendi. İşverenler ile onların kurduğu ulusal ve uluslararası örgütlerin, çalışanların toplu sözleşme ve toplu pazarlık haklarını reddettiğine dikkat çekilen kararlarda, FIJ’in bölgesel düzeyde somut eylemler geliştirmesi ve seminerler düzenlemesi istendi. Güvensiz ve zor çalışma koşullarının yanı sıra medya evliliklerinin ve artan rekabetin yayın kalitesinde, özellikle gazeteciliğin statüsünün düşmesinde çok önemli etkisi olduğu vurgulanan kararlarda, dijital televizyon, cep telefonu haberciliği, internet ve ücretsiz gazete gibi olgularla yüz yüze gelinen bir ortamda, gazetecilerin bu değişim karşısında ayakta durabilmesi için, özgür, bağımsız, güçlü ve iyi donanımlı sendikalarda örgütlenmelerinin bir zorunluluk olduğu kaydedildi. Bu çerçevede, FIJ’in üye örgütlere düzenleyecekleri kampanyalar için yardımda bulunması, uluslararası işçi hareketini de içine alan global ölçekli kampanyaları koordine etmesinin önemine dikkat çekildi. (04.06.2007)

 

Musul’da bir kadın gazeteci öldürüldü: Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinde “Irak’ın Sesi” haber ajansı için çalışan Seher Haydari adlı kadın gazetecinin öldürüldüğü bildirildi. Yapılan açıklamada kimliği belirsiz silahlı saldırganların 7 Haziran Perşembe günü Haydari’yi öldürdükleri ve gazetecinin cesedinin Musul’un kuzeydoğusundaki El Hadbe bölgesinde bulunduğu belirtildi. Açıklamada, evli ve 3 kız çocuğu annesi Seher Haydari’nin adının, El Kaide ile bağlantılı olduğu ifade edilen ırak İslam Ordusu’nun gazeteci ölüm listesinde yer aldığı kaydedildi. Irak’ın Sesi ajansı için çalışan Nazar El Radma isimli gazeteci de mayıs ayında öldürülmüştü. Irak’ta Amerikan saldırısının başladığı 2003 yılından bu yana en çok (12) gazetecinin mayıs ayında öldürüldüğü belirtildi. (08.06.2007)

 

Dünyada geçen yıl 515 milyon gazete satıldı: Dünyada yayınlanan gazete sayısı ve reklâm gelirlerinin arttığı bildirildi. Güney Afrika’nın Cape Town kentinde toplanan Dünya Gazeteler Birliği’nin (AMJ) yıllık raporuna göre, geçen yıl dünyada Kuzey Amerika hariç beş kıtada basılan gazete sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2.3, son beş yılda da 9.48 arttı. AMJ Başkanı Tiothy Balding, gelişmekte olan ülkelerde basılan gazete sayısı büyük bir hızla artmaya devam ederken yazılı basının olgun pazarlarda da dijital medyanın saldırısına karşı önemli bir direniş gösterdiğini söyledi. ücretsiz gazeteler göz önünde tutulduğunda dünyada geçen yıl basılan ve yayımlanan gazete sayısı yüzde 4.61, son beş yılda da 14.76 artarken 2002’de her gün 488 milyon gazete satılmasına karşılık geçen yıl 515 milyon gazete satıldı. Gazeteler her gün 1.4 milyar kişi tarafından okundu. Japonya, 1000 kişiye düşen 631 gazete ile en büyük gazete talep eden ülke unvanını korumaya devam ederken, bu ülkeyi 651 gazete ile Norveç, 588 gazete ile Kolombiya, 515 gazete ile Finlandiya ve 466 gazete ile İsveç takip etti. En fazla gazete satılan ülke sıralamasında da günlük 98.7 milyon nüsha ile Çin birinci sırada yer aldı. Çin’i 88.9 milyon ile Hindistan, 69.1 milyon ile Japonya, 52.3 milyon ile ABD ve 21.1 milyon ile Almanya izledi. Avrupa’da ise basılan gazete sayısı son beş yılda önemli değişiklik gösterdi. İngiltere’de yüzde 12.5, Norveç’te yüzde 10, İsviçre’de yüzde 9, Almanya, Orta Avrupa ve Fransa’da yüzde 5.7 düşerken Türkiye’de yüzde 55.5, İrlanda’da yüzde 35.3 arttı. Dünya gazetelerinin reklam gelirleri de 2006’da yüzde 3.77, son beş yılda da 14.76 oranında artış gösterdi. Cape Town’daki kongrede ayrıca, düzenlenen törenle, basın özgürlüğü adına risk alan gazetecilere verilen “Altın Kalem” ödülü de verildi. Bu yıl, hapiste bulunan Çinli gazeteci Shi Tao’nun değer görüldüğü ödül, gazetecinin babası Gao Şinşeng’e verildi. Şinşeng yaptığı konuşmada, “Oğlum her cesur gazetecinin yapması gerekeni yaptı” dedi. Shi Tao, Gazetesinden gönderdiği bir e-posta’da Çin hükümetinin, Tiananmen Meydanı katliamının 15. yıldönümünde basını susturmak istediğini yazması üzerine 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. (06.06.2007)

 

Irak’ta bir gazeteci daha öldürüldü: Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki El Seydiye Mahallesi’nde bir Iraklı gazeteci daha öldürüldü. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 57 yaşındaki Hamid Abd Serhan’ın iş bitiminde evine dönerken silahlı kişilerce pusuya düşürülerek öldürüldüğünü açıkladı. ABD tarafından devrilen ve Duceyl davasından aldığı cezayla idam edilen Saddam Hüseyin döneminde 20 yıla kadar Irak Devlet Ajansı’nda çalıştıktan sonra özel bir ajansta çalışan Serhan’ın öldürülmesiyle, son 2 haftada öldürülen gazetecilerin sayısı 3’e çıktı. (29.06.2007)

Başa Dön