Geri Dön

Kasım 2007 Raporu

Saldırı – yasaklama – engelleme

 

8 asker haberine yayın yasağı: Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Hakkâri Dağlıca’da 21 Ekim 2007 tarihinde meydana gelen ve 12 erin şehit olması, 17 erin yaralanmasıyla sonuçlanan terörist saldırıyla ilgili olarak, 8 şüpheli hakkında devam eden soruşturma konusunda tüm yazılı ve görsel basın ve medya kuruşlarına yayın yasağı getirdi. (14.11.2007)

 

Basında diğer olaylar

 

TGC: “İnönü’nün ölümünden büyük üzüntü duyduk”: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, eski Başbakan Yardımcılarından, SHP’nin Onursal Başkanı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu Prof. Dr. Erdal İnönü’nün vefatının ardından bir mesaj yayınladı. TGC Yönetim Kurulu’nun mesajı şöyle: “Erdal İnönü’nün ölümünden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak büyük üzüntü duyduk. İnönü; devlet adamı, bilim adamı ve siyasetçi olarak gönüllerde taht kurmuş bir isimdi. Türkiye ondan çok şey öğrendi. Başta eşi Sevinç İnönü olmak üzere ailesinin ve tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.” (01.11.2007)

 

“Araştırmacı Gazeteciliğin Krizi” konferansı Basın Müzesi’nde yapıldı: ABD’nin önde gelen araştırmacı gazetecilerinden David E. Kaplan, “Araştırmacı Gazeteciliğin Krizi” konusunda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde bir konferans verdi. Basın Enstitüsü Derneği’nin (IPI) düzenlediği konferansta, ABD’nin ünlü gazetelerinden US News and World Report’un araştırmacı gazetecilik servisini kapatması üzerine bu gazetedeki görevine son verilen Kaplan, araştırmacı gazeteciliğin yeni mecralarda nasıl devam ettiği konusundaki deneyimlerini de katılımcılarla paylaştı. Evrensel krizin nedenleri ve yeni açılımların tartışıldığı konferansta, Türkçe simültane çeviri yapıldı. (01.11.2007)

 

TGC ve TGS’den yıpranma hakkının kaldırılmasına tepki: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulları, yıpranma hakkının kaldırılmasına ilişkin hazırlanan taslağa tepki gösterdi. TGC Yönetim Kurulu, üyelerini bilgilendirme amacıyla yaptığı duyuruda; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmayı endişe ile izlediği açıkladı. Aralarında basın çalışanlarının da yer aldığı geniş bir emekçi kitlesinin yıpranmasından kaynaklanan erken emeklilik hakkının gaspına dönük çalışmalarından bir an önce vazgeçilmesini talep eden TGC, bu konuda gereken girişimlerde bulunacağını da bildirdi. TGS’nin konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: “Sosyal Güvenlik Yasası adı altında yapılan düzenlemeyle, aralarında basın emekçilerinin de bulunduğu geniş bir çalışanlar kitlesinin emekliliklerinde dikkate alınan yıpranma haklarının kaldırılması öngörülmektedir. TGS olarak, bunu bir hak gaspı olarak nitelendiriyor ve taslak Bakanlar Kurulu’na gönderilmeden düzeltilmesini talep ediyoruz.” (02.11.2007)

 

Gazeteci Kurtböke anıldı: Cumhuriyet gazetesi önceki genel yayın yönetmenlerinden, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki yönetim kurulu üyelerinden, Türkiye Gazeteciler Sendikası önceki genel başkanlarından Oktay Kurtböke, ölümünün 8. yılında Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı. 1936 yılında İstanbul’da doğan Kurtböke, 1 Kasım 1999 günü yaşamını yitirmişti. (02.11.2007)

 

Burhan Felek ölümünün 25’inci yılında anıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek, ölümünün 25’inci yılında Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anma törenine katılan TGC Başkanı Orhan Erinç, Burhan Felek’in sadece gazetecilik açısından değil, örgütçülük konusunda da önemli bir insan olduğunu belirterek: “Çok renkli, bilgi ve esprili bir insandı. O bir dönemin en uzun soluklu yazarıydı. TGC’nin saygın ve seçkin başkanı olan, bütün gazetelerin ustası Burhan Felek’i bir kez daha sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz” dedi. Anma törenine TGC Orhan Erinç’in yanı sıra TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, Burhan Felek’in yeğeni Okşan Atasoy, yakınları ve gazeteciler katıldı. (05.11.2007)

 

İpekçi, yeniden TGS Başkanı: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanlığına Ercan İpekçi yeniden seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen TGS Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçim sonucunda; genel başkanlığa Ercan İpekçi, genel sekreterliğe Metin Türkyılmaz ve genel mali sekreterliğe Aydın Kanevetçi getirildi. 211 delegenin yer aldığı ve 173 delegenin oy kullandığı seçimlerde yönetim kurulu üyeliklerine Hakan Akarsu, Yıldırım Boran, Muhittin Doğan, Sergül Keskin ve Mutu Mete seçildi. TGS Denetleme Kurulu’na Hüsnü Erdem, Nüvit Tokdemir ve Tuncay Yıldırım, Disiplin Kurulu’na ise Mustafa Çolak, Halil İbrahim Hüner, Sultan Özer ve Ramazan Şanıvar seçildi. (05.11.2007)

 

Türkiye’de gazeteci koruma ile geziyor: Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) 18’inci Olağan Genel Kurulu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapıldı. Genel Kurulda TGS Başkanı Ercan İpekçi, TGC Başkanı Orhan Erinç ve TÜRK-İŞ Başkanı Salih Kılıç birer konuşma yaptı. TGS Başkanı Ercan İpekçi, “işçilerin aleyhinde çok sayıda hükümler” içeren “Sosyal Güvenlik Reformu” değişiklik taslağının, basın emekçileri bakımından en “yakıcı” kısmının “yıpranma hakkının yok edilmesi olduğunu” dile getirdi. İpekçi, TGS’nin 30 yıldır sahip olunan bu hakkı korumak için ne gerekiyorsa yapacağını belirterek: “Demokrasi mücadelesi yolunda, özgür ve bağımsız habercilik için yıpranan basın emekçileri, bundan sonra, bu haklarını savunmak uğruna daha da fazla yıpranmaktan hiçbir zaman çekinmeyecek” dedi. TGC Başkanı Orhan Erinç, Türkiye’de çok sayıda gazetecinin güvenlikleri açısından korumayla gezdiklerine dikkat çekerek, fikirleri dolayısıyla öldürülen gazetecilerin yanı sıra daha iyi fotoğraf ve haber takibi için kaza geçiren, çalışamaz hale gelen gazeteciler bulunduğunu söyledi. Erinç, bunları dikkate alarak yıpranma uygulamasından vazgeçilmesini “çok abes ve haksız” bulduğunu söyleyerek: “Bu uygulama dışında tutulan iki meslek grubu var. Gazeteciler ve postacılar...” dedi. TÜRK-İŞ Başkanı Salih Kılıç ise örgütlenme şartlarının zorlaşmasına karşın geniş bir örgütlenme stratejisinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek: “Özellikle işçi temsilcileri olarak, ILO ve AB normlarının çalışma hayatını düzenleyen yasalara yansıtılması beklentisindeyiz” dedi. (05.11.2007)

 

TGC ile İTO’dan ortak girişim: İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni (TGC) ziyaret etti. İTO Başkanı Yalçıntaş, TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkan Vekili Vahap Munyar, TGC Genel Sekreteri Celal Toprak ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar ile görüştü. Görüşmenin öncelikli konusu İstanbul ve Sultanahmet oldu. Ziyarette, İstanbul’un kalbi olarak nitelendirilen tarihi yarımadanın en gözde mekânı Sultanahmet’in günün 24 saati güvenli bir mekân olması için neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Görüşmenin sonunda İTO Başkanı Yalçıntaş, İTO’nun, TGC’nin projesi olan Ekonomi Tarihi kitabı ve Sultanahmet’te düzenlenecek etkinlikleri destekleyeceğini ifade etti. (05.11.2007)

 

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerine verildi: Burhan Felek adına konulan Basın Hizmet Ödülleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende, Bizim Gazete yazarı Eray Canberk, Burhan Felek’in hayatından kesitler sunan bir konuşma yaptı. Canberk, Burhan Felek’in yalnızca basın ve edebiyat dünyasında değil, eski bir sporcu ve spor adamı olarak spor dünyasına da büyük emeği geçtiğini söyledi. Bu yılki Basın Hizmet Ödüllerini; Kahraman Bapçum, Cafer Zorlu, Hakkı Devrim, Ali Abalı, Tarık Dursun K., Hayati Asılyazıcı, Yılmaz Şipal, Tanju Cılızoğlu, Erol Kaner ve Doğan Katırcıoğlu aldı. İlki 1983 yılında verilen Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü için adayların 70 yaşından gün almış olmaları 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet vermeleri ve bu hizmetlerini sürdürüyor olmaları gerekiyor. Türk basınının önde gelen kalemlerinden Burhan Felek 26 yıl süreyle TGC başkanlığı yapmış, basının her dalında önemli hizmetler vermişti. (06.11.2007)

 

Gazeteci İsmail Sadık vefat etti: Anadolu Ajansı’nın da aralarında bulunduğu birçok basın kuruluşunda görev yapan Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci İsmail Sadık, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Sadık’ın cenazesi, Ankara Karşıyaka Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. İsmail Sadık’ın ilk şiir ve yazıları İstanbul Son Telgraf, Eskişehir bölgesindeki dergi ve gazetelerde yayınlandı. Sadık, 1952 yılında Hâkimiyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. (10.11.2007)

 

Gazeteci Ali Akgül yaşamını yitirdi: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören gazeteci Ali Akgül yaşamını yitirdi. Akgül için, üyesi olduğu Konya Gazeteciler Cemiyeti önünde bir tören düzenlendi. Ali Akgül’ün cenazesi, Üçler Mezarlığı’nda toprağa verildi. Gazeteciliğe 1981 yılında Konya’da yayınlanan Anadolu’da Bugün gazetesine başlayan Akgül, evli ve iki çocuk babasıydı. (13.11.2007)

 

Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği yöneticileri belirlendi: Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) yeni yönetim kurulunu belirledi. Dernekte Başkanlığa Tercüman Gazetesi Ankara Temsilcisi Metin Özkan getirildi. Genel Başkan Vekilliğini Lig TV Ankara Temsilcisi Orhan Kılıç’ın üstlendiği dernekte, TV8 Ankara Temsilcisi Sedat Yazıcıoğlu, CNN Türk Ankara Temsilcisi Yavuz Oğhan ve Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik ise Genel Başkan Yardımcısı oldu. Yeni Asır Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı’nın Genel Sekreter, TRT Ankara Televizyon Müdürü Kürşat Özkök’ün ise Genel Sayman olarak görevlendirildiği yönetim kurulunda, İHA Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar ve Akşam gazetesi muhabiri Deniz Güçer yönetim kurulu üyesi oldular. (13.11.2007)

 

Alman – Türk Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da yapıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ve Deutsch – Türkische Stiftung’un (Alman – Türk Vakfı) ortaklaşa düzenlediği “Alman – Türk Yerel Gazetecilik Semineri”nin sekizincisi, Antalya’da yapıldı. Seminerin ana konusu “Gazetecilikte Yeni Eğilimler – Mültimedya Dünyasında Yerel Gazeteciliği İşlevi” olarak belirlendi. Seminerin açış konuşmalarını TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, KAS Türkiye Temsilcisi Jan Senkyr ve Türk Alman Vakfı Temsilcisi Melek Korkmaz yaptı. Konuşmasında çoksesliliğin ve demokrasinin korunması açısından yerel basına büyük görevler düştüğünü belirten Turgay Olcayto: “Günümüz koşullarında gazeteciliğin temel ilkelerini unutmadan, tarafsız ve doğru haberciliğin örneklerini vermeliyiz. Nesnel olmalı, duygularımızı haberlerimize karıştırmamalıyız. Mesleğimize sahip çıkmalı, muhabirliğin gittikçe aşınan itibarını iade etmeliyiz. Nail Güreli’nin söylediği gibi ‘Bugün artık gazeteciliğimi geri istiyorum’ demenin zamanıdır” dedi. KAS Türkiye Temsilcisi Jan Senkyr, konuşmasında, yerel gazeteciliğin demokrasi için önemli olduğunu vurguladı. Dünyanın her yerinde yerel basının okunabildiğini ifade eden Senkyr, teknolojinin gelişmesinin uluslararası rekabeti artırdığını ve yerel basının da bundan etkilendiğini belirtti. Senkyr, “Araştırma çok önemli. Haberi yayınlamadan önce araştırmalı ve haber doğrulatılmalıdır” dedi. Türk – Alman Vakfı Temsilcisi Melek Korkmaz, masraf baskısı altında yerel medyanın gitgide enteraktif ortamla karşı karşıya olduğunu belirtti. Bu enteraktif ortamla birlikte okurların geri dönüşüm sağlayabildiğini ifade eden Korkmaz, bunun gazetecileri habere daha da yakınlaştırdığını ve bunun da yerel gazeteciliği değiştireceğini kaydetti. Açılış konuşmalarının ardından “Gazeteciliği Bir İfade Şekli Olarak Karikatür” konulu oturuma geçildi. Oturumda Cumhuriyet gazetesi karikatüristi Semih Poroy, Serbest karikatürist Achim Greser ve Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Akdağ Saydut konuştu. “Yazılı Basında Cinsel Obje Olarak Kadın” konulu oturuma ise Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mine Bek, Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Cındoğlu ve Tagesspiegel gazetesi yazarı Suzan Gülfırat konuşmacı olarak katıldı. “Cross Medya – İnternet Ağında Mültimedya Gazeteleri” konulu oturumda Cumhuriyet Gazetesi Haber Müdürü Hakan Kara ve Stuttgarter Nachricten Yayın Yönetmeni Yardımcısı Wolfgang Molitor konuştular. Yine seminerin birinci günü gerçekleştirilen “Gönüllü Şehir Muhabirliği ve Enteraktif Katılım Açısından Yerel Televizyonların Rolü” konulu oturumda ise Hürriyet Ankara gönüllü şehir muhabiri Yaşar Sökmensüer ve Köln Center.tv Yöneticisi Jens Kemper, katılımcıları, deneyimlerini aktardılar. Seminerin ikinci gününde gazeteci Ragıp Duran ve Bonn – Rhein Sieg Yüksek Okulu İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Giso Deussen “Medya İzleme Platformları ve Öz Denetim Açısından Bugünkü Medya ve Etik” konusunu ele aldılar. TGC Samsun Temsilcisi Cemil Ciğerim ve Ağ Araştırmaları’ndan Thomas Schuler “Yerel ve Bölgesel Gazetecilikte Araştırma ve Haber Kaynakları” konusunda katılımcılara bilgi verdiler. Seminerin sonunda değerlendirme konuşması yapıldı. (18.11.2007)

 

Sabahattin Ali anıldı: Hikâyeci, şair, gazeteci Sabahattin Ali, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlenen panelle anıldı. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda 20 Kasım’da gerçekleştirilen panelde Sabahattin Ali’nin kızı Prof. Filiz Ali, gazeteci Hıfzı Topuz, Kemal Bekir ve Hikmet Altınkaynak, Sabahattin Ali’yi, onunla ilgili anılarını anlattılar. Panel öncesinde TGC üyesi gazeteci, ressam Faruk Geç, yaptığı yağlı boya Sabahattin Ali portresini Basın Müzesi’ne konulmak üzere TGC Başkanı Orhan Erinç’e sundu. (21.11.2007)

 

İbrahim Şahin TRT Genel Müdürü oldu: Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğüne, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin atandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan atama kararnamesi, Resmi Gazete’de yayınlandı. (22.11.2007)

 

 

“Gazetecilerin haber alma hakkı kısıtlanıyor”: Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz girme hakkı, Antalya’da yapılan sempozyumda tartışıldı. Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen Vizesiz Avrupa Paneli’ne katılan Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Celal Toprak, yaptığı konuşmada, gazetecilere vizesiz Avrupa’ya girme hakkı olduğu halde bu haktan yararlanamamasını Türk halkının haber almasın engellenmesi şeklinde yorumladı. Gazetecilerin haber alma haklarının kısıtlandığını söyleyen Toprak, mevcut uygulamaların demokratik haklara da aykırı olduğunu vurguladı. (23.11.2007)

 

Yıpranma hakkı gazeteci için bir imtiyaz değildir: Basın meslek örgütleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e basında çalışanların yıpranma hakkını (fiili hizmet süresi zammı) ortadan kaldıran taslakla ilgili eleştirilerini içeren bir rapor sundu. 12 basın meslek örgütünün yöneticileri, Bakan Çelik’i ziyaret ederek, taslakla ilgili örüş ve beklentilerini ilettiler. Raporda, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Taslağın aralarında gazetecilerin de bulunduğu bir grup sigortalının yıpranma hakkını ortadan kaldırdığı belirtildi. Benzer bir girişimin, Sosyal Güvenlik Yasası’nın ilk gündeme geldiği tarihlerde de denendiği anımsatılan raporda, yapılan görüşmeler sonunda, yıpranma hakkının eskiden olduğu gibi aynen muhafaza edildiği söylendi. Raporda: “Şimdi, yıpranma hakkını ortadan kaldırma niyetinin yeniden taslağa dâhil edilmesinin gerekçesinin izahı mümkün değildir. Taslakla, daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen kanun hükümlerinde, iptal gerekçeleri doğrultusunda düzenlemeler yapılması beklenirken, bunun ötesine geçilerek, çalışanların mevcut haklarında kayıplara yol açan vahim bir hataya düşüldüğü kanaatindeyiz” denildi. Sunulan raporda şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Her şeyden önce, yıpranma hakkı gazetecilere tanınmış bir imtiyaz değildir. 25 – 30 yıllık çalışmaları karşılığında basın emekçilerinin, diğer işçilerden farklı olarak her ay 3 puan daha fazla SSK primi kesilmektedir. Yıpranma hakkının prim karşılığı, medya sahiplerince karşılanmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istatistiklerine göre, gazetecilik iş kolunda 15 bin 640 işçi çalıştığı dikkate alınırsa, asgari ücret üzerinden her ay en az 274 bin 482 YTL, sektörde ortalama maaşların 2 bin 200 YTL düzeyinde olduğu kabul edildiği takdirde ise her ay ortalama 1 milyon 32 bin 240 YTL prim fazlası ortaya çıkmaktadır. Yıpranma hakkının ortadan kaldırılması durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu her ay yaklaşık 1 milyon YTL primden mahrum kalacağı gibi arada oluşan fark da medya sahiplerine rant olacak.” Raporda, “filli hizmet süresi zammıyla ilgili mevcut tablonun tamamen değiştirilip, aralarında gazetecilik ve basın iş kollarının da bulunduğu iş ve işyerlerinin bu hakkının ortadan kaldırılması hukuki dayanaktan tamamen yoksundur. Gazetecilik ve basın iş kollarının yanı sıra mevcut uygulamada var olan diğer iş kollarıyla ilgili fiili hizmet süresi zammının aynen korunmasını talep ediyoruz” denildi. Yeni düzenleme ile fiili hizmet süresi zammının, emeklilik yaş hadlerinden 3 yılı geçmemek kaydıyla düşürülmesi öngörüldüğüne dikkat çekilen raporda, mevcut uygulamada bu sürenin “5 yılı geçmemek kaydıyla” şeklinde düzenlendiği anımsatıldı. Raporda, “filli hizmet süresi zammından yararlanabilmek için fiilen en az 10 yıl (3600 gün) çalışma koşulu bulunduğu göz önünde tutularak, bunun yarısı olan 5 yılın yaş haddinden düşülecek azami süre olarak korunmasının hak kayıplarını da ortadan kaldıracağı kanısındayız” görüşüne yer verildi. Yeni sistemde, emeklilikte yaş sınırları da artırıldığı için erken yaşta emekliliğin söz konusu olamayacağı da kaydedildi. Raporda imzası bulunan basın meslek örgütlerinin isimleri şöyle: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Foto Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, Profesyonel Haber Kameramanları Derneği, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği, Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası. (24.11.2007)

 

60 gazeteciye Burhan Felek Teşekkür Belgesi verildi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali’nde 26 Kasım Pazartesi akşamı düzenlenen geleneksel “Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde TGC’ye yeni üye olan 16 gazetecinin rozetleri takıldı, 52 TGC üyesine de Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Teşekkür Belgesi verildi. Törenin açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, basına ve gazetecilere yönelik eleştirilerin ve suçlamaların gündemde olduğunu belirtti. Bunlardan bir örneğin AK Parti kamp toplantısında olduğunu kaydeden Erinç, şunları söyledi: “AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de gazetelerin 3 milyon sattığını söyleyerek eleştiri yöneltmek istedi. Erdoğan çarpıtılmış haberlerden yakınıyordu ama kendisinin bu suçlamayı çarpıtılmış bir bilgiye dayandırmasını yorumlama konusunda zorlandım. Oysa internetten bile baksalar gazetelerin Türkiye’de beş buçuk milyon dolayında sattığını görmüş olacaklardı. Bu da yaygın basın dediğimiz 39 gazetenin toplam satışı. Oysa Türkiye’de 1174 gazete yayımlanıyor. Kamuoyuna yanlış yansıtılan bir bilgiyi burada doğrulatma gereğini duyduk.” Başkan Erinç’in konuşmasının ardından Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Teşekkür Belgeleri sahiplerine verildi. Daha sonra TGC’ye yeni üye olan gazetecilerin rozetleri takıldı. Cemiyete yeni üye olan gazetecilerin isimleri şöyle: Ayşegül Ekinci (Kanal D Londra Temsilcisi), Mustafa Efe (Müjde FM), Ziya Serpil Uçkan, Aydın Türkmen (Güneş Gazetesi), İsmail Cihan Hayırsevener (Güney Marmara Yaşam Gazetesi), İhsan Aslan (TRT), Nuh Mehmet Deniz (TRT), Mehmet Demirkilit (TRT), Yusuf Toledo (Vip Dergisi), Ergün Semerci (TRT), Mehmet Mustafa Yıldız (Show TV), Ferhat Yıldırım (Ogün Gazetesi), Hasan Ünal (TV 5), Mustafa Özbesler (Akşam), Hikmet İnce (RTÜK) ve Faik Uyanık (E Haber Reklam). (27.11.2007)

 

Erinç, gazeteci Bal’a yapılan uygulamayı eleştirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Türk Ceza Yasası’nın 278’inci maddesine göre hakkında dava açılan gazeteci Emin Bal’a yönelik uygulamayı eleştirdi. Erinç: “TGC’nin eleştiri ve önerlerini ‘uygulamayı görelim’ diye geciktirmeye çalışan yetkililer, sanırız gördüklerini değerlendirmeyi düşüneceklerdir” dedi. İzlediği gösteriyi Cumhuriyet Savcılığı’na bildirmeden haber yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan gazeteci Bal’a yapılan uygulamayla ilgili TGC Başkanı Orhan Erinç bir açıklama yaptı. Durumu üç yönüyle değerlendirmek gerektiğini ifade eden Erinç, şunları söyledi: “Birincisi, Türk Ceza Yasası değişiklik taslağını hazırlamakla görevlendirilen öğretim üyelerinin, bu görevi kendi hukuk fantezilerini ve inançlarını gerçekleştirme olanağı olarak algıladıklarının bir kez daha ortaya çıkmasıdır. İkincisi, uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alındığı belirtilen ifade özgürlüğünün, halkın bilgilenme ve gazetecinin haber verme hakkının pamuk ipliğine bağlı bir hak görüntüsü veriyor olmasıdır. Üçüncüsü ise yerel medyada görevli gazetecilerin ne kadar zor şartlar altında görev yapmakta olduğunun bir kez daha kanıtlanmasıdır.” (28.11.2007)

 

Genç, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı oldu: Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanlığına Selami Turgut Genç seçildi. Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, Vasfiye Özkoçak’ın istifasıyla boşalan Vakıf Başkanlığı görevine Selami Turgut Genç’in getirildiği bildirildi. Yapılan yeni iş bölümünde genel sekreterliğe Engin Köklüçınar seçilirken, basın ve halkla ilişkileri Metin Ergin’in, üyelerle olan ilişkileri de Ünal Sakman’ın yürütmesi karara bağlandı. (29.11.2007)

 

 

Basın davaları

 

Gazeteci Bal’a ilginç yargılama: Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, gazeteci Emin Bal’ın “işlenmekte olan bir suçu bildiği halde ilgili mercilere bildirimde bulunmadan haber yaptığı” gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. İddia makamı, 4 Ekim 2007 tarihinde güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada ölen 7 terör örgütü PKK mensubunun cenazesinde “işlenmekte olan bir suç olduğunu bildiği halde ilgili mercilere ihbar ve bildirimde bulunmadan haber yaptığı” gerekçesi ile TCK’nın ilgili maddeleri gereğince 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. (23.11.2007)

 

Basın Ödülleri

 

RTÜK

 

Dünyada Basın Olayları

 

WAN ödülü Çinli gazeteciye: Dünya Gazeteler Birliği’nin (WAN) 2008 Altın Divit Ödülü, cezaevinde bulunan Çinli gazeteci Li Çangçing’e verildi. Yapılan açıklamada, Pekin hükümetinin gizlemek istediği deng humması salgınını haber yaptığı için cezaevine konulan Li’nin en büyük ödülle taltif edildiği belirtildi. Bu ödül geçen yıl, yine cezaevindeki Şi Tao adlı Çinli gazeteciye verilmişti. (21.11.2007)

 

IPI’nın başına İngiliz Dage getirildi: Dünya çapında basın özgürlüğünü gözleyen Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) başına, İngiliz, David Dadge’ın getirildiği bildirildi. Enstitünün başkan yardımcısı olan Dadge’ın, bu yılın sonunda emekliye ayrılacak Johann P. Fritz’in yerine geçeceği belirtildi. Dadge yaptığı açıklamada, IPI’nın dünyada basın özgürlüğünü ilerletme ve koruma görevini yerine getirmesini temin etmeye çalışacağını kaydetti. (21.11.2007)

 

AİHM gazeteci haklı buldu: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Hollanda mahkemesinin bir gazetecinin haber kaynağını açıklamadığı için tutuklanması yolunda verdiği kararı haksız buldu. Strasbourg’daki mahkeme, açıklanan kararında, Hollandalı gazeteci Koen Voskuil’in, 2000 yılında hazırladığı bir haberden dolayı üç haftaya yakın süre tutuklu kalmasına yol açan yargı kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirtti. AİHM’e göre, gazeteci hakkında alınan tutuklama kararı, düşünce ve ifade özgürlüğüyle çelişiyor. (24.11.2007)

 

Yunanistan’da gazeteciler 24 saatlik greve gitti: Yunanistan’da tüm basın – yayın çalışanları, ülke genelinde 24 saatlik greve gitti. Yunanistan Gazeteci Sendikaları Federasyonu’nun (ESİEA) çağrısı üzerine gidilen grevin, hükümetin, çeşitli meslek kuruluşlarının oluşturduğu 155 emeklilik fonunu, yeni bir yasal düzenlemeyle 5 fonun çatısı altında toplamayı hedefleyen sosyal güvenlik reformu girişimini protesto etmek amacıyla yapıldığı bildirildi. (29.11.2007)

 

2007 yılında dünyada 171 gazeteci öldürüldü: Uluslararası Haber Güvenliği Enstitüsü (INSI), bu yıl içinde öldürülen basın yayın çalışanları sayısının 171’e yükseldiğini bildirdi. Enstitünün açıklamasında, INSI ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun kayıtları tutmaya başladığı 1990’ların başından bu yana en fazla basın yayın çalışanının öldürüldüğü yılın 2007 olduğu belirtildi. INSI’nin verilerine göre, bu yıl içinde 121 gazeteci çalışmaları dolayısıyla hedef alındı, 15’i rasgele açılan ateş sonucu çatışma ortamında, 34’ü görev başında geçirdiği trafik ya da uçak kazasında öldü, birinin ise ölüm nedeni bilinmiyor. Dünya çapında bu yıl 142 gazeteci, 29 diğer medya mensubu öldürüldü. Geçen yıl 168 medya çalışanı öldürülmüştü. Basın yayın çalışanları için en tehlikeli yerin bu yıl da Irak olduğu belirtilen açıklamada, 2007’de Irak’ta 64 medya çalışanının öldürüldüğü kaydedildi. INSI, Irak’ta savaşın başladığı 2003’ten bu yana öldürülen gazetecilerin sayısının en az 235 olduğunu bildirdi. (30.11.2007)

Başa Dön