Geri Dön

Ekim 2008 Raporu

Saldırı – yasaklama – engelleme

Vatan’ın internet sitesi kapatıldı: Vatan gazetesinin internet sitesi, Türk Telekom üzerinden erişim sağlayan internet kullanıcılarına kapatıldı. Vatan gazetesinden yapılan açıklamada, site kapatılma kararının arkasında kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar’ın olduğu bildirildi ve “Konuya ilişkin hukuki mücadelemiz sürüyor. Bu tip zavallı girişimler, elbette Vatan’ın gücünü daha da artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır” denildi. Adnan Oktar daha önce de google.groups.com, geocities.com, wordpress.com, ekşisözlük, ateizm.org, antoloji.com gibi internet sitelerine erişimi yasaklatmıştı. Vatan gazetesinin internet sitesinde, “bu siteye erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir” yazısı yer alıyor. (17.10.2008)


Gazeteciye saldırı tepkiyle karşılandı:
Gazeteci örgütlerinin bir araya gelerek oluşturdukları G – 9 Platformu’nun Dönem Sözcüsü Doğan Tılıç Hürriyet gazetesi foto muhabiri Selçuk Şenyüz’e yönelik saldırıyla ilgili, “Türkiye’de ne yazık ki son zamanlarda gazetecilerin, kameramanların, foto muhabirlerinin itilip kakılacağı, dövülebileceği bir iklim oluştu” dedi. Platform üyeleri, bir otelde korumalar tarafından darp edilen Şenyüz’ü saldırının ardından kaldırıldığı ve ameliyat olduğu hastanede ziyaret ettiler. Faillerin araştırılmamasının ve cezalandırılmamasının bu tip olayların artmasına neden olduğunu belirten Tılıç, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada; “Yetkililerden ve otel yöneticilerinden bu saldırının cevapsız kalmamasını istiyoruz. Saldırıyı yapanın cezalandırılmasını istiyoruz. Gazeteciler olarak unutmamalıyız ki bizim bizden başka dostumuz yok. O yüzden birlik olmalıyız, beraber olmalıyız, örgütlü olmalıyız” dedi. (29.10.2008)


Basında diğer olaylar

TGC’nin Meslek İçi Eğitim Seminerleri devam ediyor: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Meslek İçi Eğitim Seminerleri’nin 5’incisi Giresun’da yapıldı. Başar Otel’de düzenlenen seminerde TGC Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Satmış’ın başkanlığındaki sabah oturumunda, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar “İnternet Gazeteciliği”, TGC önceki başkanlarından ve Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli “Haber Yazma Teknikleri” konularında yerel basın çalışanlarına bilgi verdi. Soru cevap şeklindeki yapılan sohbetlerle devam eden seminerin öğleden sonraki oturumunda da TGC Hukuk Danışmanı Fikret İlkiz “Basın ve Hukuk”, gazeteci Tümer Argın da “Sayfa Tasarımı” konularını gazetecilere anlattı. (03.10.2008)

Akşam Grubu’nun yeni dergisi Red:
Akşam dergi grubu Türkmedya'nın yayın haklarını aldığı ünlü İngiliz kadın – moda – yaşam – güzellik dergisi Red’in kasım ayında bayilerde olacağı bildirildi. Derginin genel yayın yönetmenliğini Esra Midillili yapacak. (06.10.2008)

Siyasetçiler önce kendi dillerini kontrol etmeli: TBMM Araştırma Komisyonu’nun Türkçede yaşanan bozulmalara ve çözüm önerilerine yer veren raporunu değerlendiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, “Yayın kuruluşlarını denetleme isteği öncelikle siyasetçiler tarafından uygulamaya sokulmalı” dedi. TGC Başkanı Erinç, Türkçeyi kullanarak görev yapan siyasetçiler ve yazarlar tarafından Türkçenin ciddi biçimde örselendiğini vurgulayarak, TBMM Araştırma Komisyonu’nun önerilerinin Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamda pek de gerçekle bağdaşmadığını söyledi. Komisyon raporunda özellikle, radyo ve televizyonlarda kullanılan müstehcen sözlerle “oha, be, lan, çüş oldum abi” gibi kaba sözlerin yer almaması gerektiği belirtilerek, “Bazı kaba sözlerle argoların film, dizi, skeç gibi programlarda yer alması tabiidir. Kanuni yaptırımlarla dilde ve kültürdeki bu yozlaşma ve kabalaşmanın önüne geçmenin mümkün olmayacağı da görülmüştür. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ceza uygulamalarına rağmen özel radyo ve televizyonların yayınlarında fark edilir bir değişme görülmemiştir” denildi. (07.10.2008)

Gazeteci, spiker Nedret Selçuker yaşamını yitirdi: Gazeteci, spiker, radyo TV alanındaki ilk devlet sanatçısı Nedret Selçuker solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, sürekli basın kartı sahibi Selçuker için ilk tören TGC’de düzenlendi. Nedret Selçuker, TRT İstanbul Radyosu önünde gerçekleştirilen ikinci törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. (13.10.2008)

Kerem Çalışkan’a yeni görev: Hürriyet Avrupa Yayın Yönetmeni Kerem Çalışkan, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirildi. Çalışkan, ekibiyle birlikte haber araştırma dosyalarından ve özel araştırma konularından sorumlu olacak. (14.10.2008)

TGC Yönetim Kurulu TRT’deki yeniden yapılanma çalışmalarından kaygı duyduğunu açıkladı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Kamu hizmeti yayıncılığının tek temsilcisi olan ve yakın bir döneme kadar Türk halkına radyo ve televizyon yayıncılığının başarılı örneklerini veren TRT’de son gelişmeleri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak kaygıyla izliyoruz” denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Yeniden yapılanma çerçevesinde yürütülen çalışmaların bir bölümü üyemiz olan deneyimli, nitelikli elemanların mağduriyetine yol açmayacak emeğe, hak ve hukuka saygılı şeffaf bir biçimde gerçekleştirilmesi en büyük temennimizdir. TGC Yönetim Kurulu olarak saygın bir kurum olan TRT’nin bu kez kimi dönemlerdeki zafiyetini oluşturan siyasi kadrolaşma eğilimlerinin dışında kalacağına inanmak istiyoruz.” (16.10.2008)

TGC Basın Senatosu toplandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Senatosu kış döneminin ilk toplantısını Nemci Tanyolaç başkanlığında yaptı. TGC Başkanı Orhan Erinç’in konuşmasıyla başlayan toplantıda Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin başvurusu üzerine Star gazetesinde 20 Eylül’de yayınlanan “761 teğmene darbe maili” başlıklı haberin, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uygun olmadığı konusu ele alındı. Toplantıda Star’ın cevabı da görüşüldü. (16.10.2008)

Gazeteci İrfan Ülkü yaşamını yitirdi: Gazeteci – yazar İrfan Ülkü, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlerken Bakü’de kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Ülkü mesleğe Tercüman gazetesinde başladı. Güneş, Günaydın ve Türkiye gazetelerinde muhabir, haber müdürlüğü görevlerinde çalıştı. İrfan Ülkü’nün cenazesi, Emirgan Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından Emirgan Mezarlığı’nda toprağa verildi. (16.10.2008)

TGC Basın Senatosu; Gazetecilik ilkeleri ihlal edildi: Genelkurmay Başkanlığı’nın başvurusu üzerine toplanan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Senatosu, Star gazetesinin Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin “yargı” ile ilgili kuralını ihlal ettiğine karar verdi. TGC Basın Senatosu, Star gazetesinin “761 Teğmene Darbe Maili” başlıklı haberiyle, “Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”ni ihlal ettiği görüşüne vardı. 15 Ekim’de Nemci Tanyolaç başkanlığında toplanan TGC Basın Senatosu, Genel Kurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin, Star gazetesinin 20 Eylül 2008 tarihli yazısında belirttiği ve birinci sayfadaki “761 Teğmene Darbe Maili” başlıklı haberiyle ilgili başvurusu ve Star gazetesinin 14 Ekim 2008 tarihli görüş yazısını ele aldı. TGC’den yapılan yazılı açıklamada, “Basın Senatosu, TGC Tüzüğü’nün gereği olarak, başvurunun Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin ‘Doğru Davranış Kuralları’ bölümündeki ‘Yargı’ alt bölümü ile ilgili bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirmede haberin yazılış biçimi ile gazetedeki sunumu arasında uyum bulunmadığı saptanmıştır. Haberde söz konusu bilgilerin ‘iddia’ olduğuna değinilmesine karşın, başlık ve alt başlıklardaki cümleler kesinleşmiş bilgileri yansıtır bir nitelik taşımaktadır. Basın Senatosu, bu nedenle Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin ‘Yargı’ ile ilgili kuralının ihlal edildiği görüşüne varmıştır” denildi. (18.10.2008)

Gazetecinin umutsuz olma lüksü yoktur: Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ile düzenlediği 16. Yerel Medya Eğitim Semineri, Balıkesir’de gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç “Yargı ve Medya” ilişkileri konusundaki düşüncelerini açıkladı. Türkiye’de yargının önemli bir ayağını avukatların oluşturmasına karşın yasalar yapılırken, bu işin pratiğini bilen avukatlara görev verilmesini eleştiren Erinç, şunları söyledi: “Aslında, gazetecilerin yargıyla ilgili sorunları, siyasetçilerin, yargıyı kullanarak, gazetecilere sıkıntı yaşatma düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Buna paralel olarak basın yasaları dâhil, yasalar yapılırken, hukuk yerine, siyasal tercihler öne çıkarılmaktadır. Eğer siyasetçiler, hukuka yaklaşımlarını düzeltmezlerse, gazetecilerin, halkı yeterince bilgilendirme hakkından yoksun kalmaları doğaldır.” Türkiye’de birçok yasanın, birbiriyle çeliştiğine dikkati çeken Erinç, “Basın Yasası bundan farklı değil. Bazı yasalar, Basın Yasası’nda yer alan gazeteci hak ve özgürlüklerini ortadan kaldırmaktadır. Böylesine birbiriyle çelişkili yasaları çıkarmak, herhalde yalnız bizim siyasetçilerimize özgü olsa gerek” dedi. İnternet gazeteciliğinin hukuki bir tanımı olmamasına karşın, bu çeşit gazeteciliğe sansür uygulanmasını anlatmakta güçlük çektiğini vurgulayan TGC Başkanı Orhan Erinç, tüm bu olumsuzluklar karşısında bile gazetecilerin, umutsuz olma lüksünün bulunmadığını ifade etti. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek ise yerel medya eğitim seminerlerini 1998 yılından bu yana düzenlediklerini anımsatarak, bu seminerlerde, yaygın basının birikimli mensuplarıyla yerel basının temsilcileri veya görevini yerel koşullarda gerçekleştirilen gazeteciler arasında karşılıklı bilgi alışverişini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Yerel medyanın, çağdaş demokrasinin en önemli kurumlarından biri olduğuna işaret eden Melek, “Çünkü demokrasilerde çok sesliliğin korunacağı, yeşereceği, yaygınlaşacağı yerler, yerel birimlerdir. Burada halkla yönetim arasında köprüyü kuracak, halkın sorunlarını, dileklerini yansıtacak olan en önemli vasıta yerel medyadır” dedi. (21.10.2008)

IPI; Gazetecileri susturmak demokrasiyle çelişir: Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Komitesi ve Basın Enstitüsü Derneği, basın davalarında hapis cezalarının birbiri ardına gelmesini endişeyle izlediklerini açıkladı. Enstitü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de Kopenhag Kriterleri’ne uyum amacıyla atılan adımlardan hızla geri dönüldüğü belirtilerek, “Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara son olarak gazetecilerin hapisle cezalandırılmaları eklendi” denildi. Hürriyet muhabiri Nurettin Kurt, BELPA Genel Müdürü Yalçın Beyaz’ın birlikte yaşadığı kişinin savcılığa suç duyurusunda bulunmasını haber yaptığı için 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Milliyet gazetesi muhabiri Gökçer Tahincioğlu ve Vatan gazetesi muhabiri Kemal Göktaş hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar. Susturulmaları, demokrasi iddiası taşıyan bir ülke açısından da ciddi bir çelişkidir.” (21.10.2008)

Teknoloji gazetecilerin işini kolaylaştırıyor: Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, “Teknoloji bizim işlerimizi kolaylayan, kolaylaştıran, bizim işlevimizi daha işlevsel hale getiren bir araçtır” dedi. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile Balıkesir’de düzenlenen, 16. Yerel Medya Eğitim Semineri’nin ikinci gününde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç’in yönettiği “Medyada Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kullanımı” konulu bir oturum yapıldı. Oturumda konuşan, AA Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, basın yayın sektörünün teknoloji olmadan yaşayamayacak bir sektör olduğunu, sektörün ilk gazetenin kuruluşundan itibaren teknoloji ile iç içe yer aldığını vurguladı. Gazetelerin basılmasının teknoloji sayesinde gerçekleştiğini, eskiden el yazısı ile yazılan, günümüzde kütüphanelerin raflarında tarihi eser olarak yerlerini alan gazetelerin bir iletişim aracı olarak basın sektörünün gelişmesine imkân sağladığını kaydeden Bengi, teknolojinin hızla geliştiğine, radyoların, televizyonların en ileri teknolojiyi yansıttıklarına, çağın en ileri teknolojilerine adım atan televizyon kuruluşlarının bulunduğuna dikkat çekti. (22.10.2008)

“Grip Aşısı Olun, Kalbinizi Koruyun”: Türk Kalp Vakfı (TKV) tarafından, “Gerip aşısı olun, kalbinizi koruyun” sloganıyla düzenlenen grip aşısı kampanyası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) gerçekleştirildi. TKV’nin her yıl geleneksel olarak yaptığı kampanya kapsamında TGC üyeleri grip aşısı oldu. TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay, TGV Başkanı Çetin Yıldırımakın, Dr. Yıldız Tümerdem ve Dr. Tamer Pehlivan’ın katılımıyla yapılan basın toplantısında, grip aşısı olmanın önemine değinildi. (23.10.2008)

Türkiye’de ilk kez online gazetecilik eğitimi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), British Council ve BBC World Servise Trust işbirliği ile Türkiye’de ilk kez online gazetecilik eğitim programı başlatılıyor. TGC ve British Council’ın birlikte yürüttüğü “Medya ve Toplumsal Katılım Projesi” kapsamında yapılandırılan “Online Gazetecilik Eğitim Programı”nın tanıtım toplantısı Ortaköy’de Feriye Lokantası’nda yapıldı. Toplantıda konuşan TGC Genel Saymanı Sibel Güneş, basının geleceği açısından uzman haberciliğin ve muhabirlerin eğitiminin çok önemli olduğunu belirtti. Gazetecileri belli bir yerde toplayarak onlara eğitim vermenin oldukça zor olduğuna dikkat çeken Güneş şunları söyledi: “Online Gazetecilik Eğitim Programı’yla gazetecilerin istedikleri yerden; işyerlerinden, evlerinden katılımıyla 1 ayda sonuçlandırabilecekleri bir eğitim projesi. Gazetecilik mesleğinin geleceği açısından muhabire yapılan yatırımın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Uzman haberciler, olayların geçmişini bilip, bugünü iyi yorumlayıp, geleceğini de iyi değerlendirerek kamuoyunu bilgilendiren insanlar. Hem muhabirler için hem de uzman haberciliği seçmek isteyen kişilere bu eğitim çok iyi bir fırsat. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de tüm meslektaşlarımızı bu fırsattan yararlanmaya davet ediyor. British Council, BBC World Servise Trust ve TGC’nin işbirliği ile geliştirilen online eğitim programı, teknolojinin sunduğu olanaklar çerçevesinde, gazetecilik alanındaki bir sivil toplum örgütünün Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk uzaktan eğitim girişimi olmak açısından da önem taşıyor.”  British Council Türkiye Yönetişim ve Toplum Direktörü Gary Hallsworth ise medyanın toplumsal katılımdaki rolünün desteklemek amacıyla, British Council ve BBC’nin hazırladığı “Medya ve Toplumsal Katılım Projesi”ne 2006 yılında TGC’nin ulusal ortak olarak katıldığını hatırlatarak, proje kapsamında Türkiye’de ilk defa gazetecilik alanında bir sivil toplum örgütü tarafından online eğitimin başlatıldığını ifade etti. Projenin 21 ülkede uygulandığını dile getiren Hallsworth, teknolojik gelişmelerin, eğitim olanaklarının gelişmesine fırsat sağladığını, programın en büyük avantajının zaman ve mekândan bağımsız hareket etme avantajı oluşturduğunu söyledi. Toplantıda konuşan Proje Danışmanı ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mine Gencel Bek de online eğitim sisteminin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Programın Teknik Koordinatörü ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülrezak Altun, gelişen bilgisayar teknolojisi ve iletişim ağlarının sunduğu yeni bir olanak olan online eğitimin, internet ağları üzerinden işleyen uzaktan bir eğitim sistemi olduğunu ifade etti. Altun, eğitimin 11 üniteden oluştuğunu, katılımcıların eğitim sonunda verilecek sertifikayı hak etmeleri için en az 8 üniteyi tamamlamaları gerektiğini, katılımcıların kursa kayıt tarihinden itibaren 1 ay içinde programı tamamlaması gerektiğini ve üniteler sonunda sınav yapılacağını belirtti. Kendini mesleki alanlarda geliştirmek isteyen tüm gazetecilerin katılabileceği Online Eğitim Programı’na www.tgc.org.tr adresinde başvuru yapılabiliyor. (28.10.2008)

Semih Balcıoğlu anıldı: Türk karikatür sanatının ustalarından, gazeteci Semih Balcıoğlu, ölümünün ikinci yılında anıldı. Balcıoğlu için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde “Karikatür Ustası, Bir Basın Emekçisi” adlı panel düzenlendi. Panel öncesinde Semih Balcıoğlu’nun Karikatür ve Mizah Müzesi Özgün Baskı Atölyesi’nde yaptığı çalışmalarından oluşturulan bir sergi de açıldı. Karikatürcüler Derneği ile TGC’nin ortaklaşa düzenlediği panel, Semih Balcıoğlu ve hayatta olmayan karikatür sanatçıları için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Panelde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, Semih Balcıoğlu’nun iki yıl önce TGC Onur Kurulu Başkanı iken aramızdan ayrıldığını hatırlatarak, “Bugün aramızda olsaydı 80 yaşında olacaktı. Semih Ağabey sadece bir gazeteci ve karikatür sanatçısı değil aynı zamanda iyi bir örgütçüydü de. Karikatürcüler Derneği’nin kuruculuğunun yanı sıra 6 yıl süreyle TGS’nin de genel başkanlığını yaptı” dedi. Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker de “Karikatürcüler Derneği’ni değerli büyüklerimizle kurup bize armağan ettiği için Semih Ağabeye teşekkür ediyoruz” dedi. Panele, Balcıoğlu’nun karikatürist ve gazeteci dostları ile eşi Emel Balcıoğlu da katıldı. Panelde; TGC Başkanı Orhan Erinç, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto ile karikatüristler Kamil Masaracı, Semih Poroy ve Dr. Kadir Doğruer konuşmacı olarak yer aldı. (28.10.2008)

Yeni TGC üyelerinin rozetleri takıldı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) yeni üyelerine, TGC Lokali’nde düzenlenen “Geleneksel Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde gerçekleştirilen törenle rozetleri takıldı. TGC Başkanı Orhan Erinç törende yaptığı konuşmada, medyanın çalışma koşulları ve içinde bulunduğu şartların olumsuzluğuna değindi. TGC’nin yeni üyelerinin isimleri şöyle: Sedat Gülmez (Aksiyon Dergisi), Mesut Çevikalp (Aksiyon Dergisi), Ümran Avcı (MHA), Ayşegül Arıkan Erben (Vatan), Bülent Ergün (Vatan), Funda Gümüşay (Dokuz Sütun), Mehmet Canıtatlı (Bugün), Hava Arabacılar (Dokuz Sütun), Engin Tural (Basın Yayın Genel Müdürlüğü), Mehmet Aka (Egemen/ Denizli), Cumhur Kılıçcıoğlu (Siirt Mücadele), Ertan Turhan (Show TV), Oya Yılmaz (Milliyet), Mehmet Erkan Avcılar (Milliyet), Ozan Güzelce (Milliyet), Azmi Yılmaz (Milliyet), Meltem Günay (Vatan), Uğur Demirkırdı (DHA), Esra Özsümer (Milliyet), Yılmaz Abdullah Karacık (Yeniçağ), Şahban Kılıç (Şanlıurfa Olay), Erol Uyanık (TRT Genel Müdürlüğü), Sami Tolga Adanalı (AA), Gürkan Akgüneş (Milliyet), Vahit Yazgan (Zaman), Mustafa Kirazlı (Zaman), Tahsin Aksu (Milliyet), Şakir Aydın (Milliyet), Mutlu Mete (AA), Haluk Koç (TRT), Hamza Şahin (AA), Fırat Çağlayan Yurdakul (AA), Seyhan Sevinç (Vatan), Rıza Özel (AA), Cem Öksüz (AA), Ali Rıza Tığ (Pusula), Murat Yetkin (Radikal), Billur Tokur (Ekonomi Yöntem), Nilay Örnek (Milliyet), İbrahim Ekinci (Milliyet), Hüseyin Özdemir (Milliyet), Mehmet Aklaş (TRT) ve Hüseyin Sümer (Zaman). (29.10.2008)

“Unutulan Gazete Manşetleri” sergisi: Kurtuluş Savaşı’ndan günümüze Cumhuriyet tarihinin önemli olaylarını haber veren gazete manşetlerinin yer aldığı “Unutulan Gazete Manşetleri” sergisi açıldı. Antares Alışveriş Merkezince Ankara Ticaret Odası (ATO) arşivlerinden derlenen 507 gazete manşetinin yer adlığı serginin açılışını ATO Başkanı Sinan Aygün yaptı. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana geçen ve yakın tarihin önemli olaylarını da hatırlatan sergide, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden, Demokrat Parti’nin iktidar olmasına, Adnan Menderes’in idamından 27 Mayıs darbesine kadar birçok önemli olayı haber veren gazetelerin ilk sayfaları yer alıyor. Sergi 12 Kasım’a kadar gezilebilecek. (30.11.2008)

Hüsamettin Bozok yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, 1997 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Hüsamettin Bozok yaşamını yitirdi. 1936 yılında gazeteciliğe başlayan Bozok, Aylık Ansiklopedi, Resimli Tarih dergileri ile Son Posta gazetesinde çalıştı. 1950’de Yeditepe Sanat dergisini çıkardı. 1965 – 1972 yılları arasında İstanbul Opera ve Balesi Basın Müşavirliği yapan Bozok’un Emine Zola ve Portreler isimli iki kitabı bulunuyor. Hüsamettin Bozok’un cenazesi, Merter Veysel Karani Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Topkapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. (31.10.2008) 

Basın davaları

Atılım gazetesi yazarına tahliye: “Silahlı terör örgütü yöneticisi olduğu” iddiasıyla tutuklu yargılanan Atılım gazetesi yazarı Hasan Coşar hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verildi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Şatır, sanıkların adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verildiğini belirterek, duruşmayı erteledi. Haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulması kararlaştırılan sanıkların, adli kontrol çerçevesinde 15 günde bir Emniyete imza vermeleri gerekecek. İddianamede, Coşar ve Yalçınkaya'nın, "silahlı MLKP terör örgütü"ne yönelik çeşitli illerde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen, "Ülke geneli partimiz adına açık alan faaliyetinde bulunanlar" başlıklı dokümanda adları geçmesi nedeniyle gözaltına alındıkları belirtiliyor. İddianamede, Coşar'ın, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak", Yalçınkaya'nın ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor. (09.10.2008)

Dink cinayeti davasında tanıklar dinlendi: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 7’inci duruşması Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde yoğun güvenlik önlemleri altında görüldü. Duruşmaya; 8 tutuklu sanıktan 7’si ile 11 tutuksuz sanıktan biri katıldı. Tanıkların dinlendiği duruşmaya tetikçi Ogün Samast katılmadı. (14.10.2008)


İlhan Selçuk’tan savcıya dava:
Ergenekon davası kapsamında yargılanacak olan Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, iddianameyi hazırlayan savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekdüzel ve Nihat Taşkın hakkında kişilik haklarına saldırıda bulundukları gerekçesiyle dava açtı. İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, Selçuk’un avukatları, soruşturmayı yürüten savcılar Öz, Pekdüzel ve Taşkın’ın, Selçuk’a yönelik bazı saptama ve bilgilere davayla ilgili olmadığı halde yasaya aykırı olarak iddianamede yer verdiklerini ve Selçuk’u karalama, küçük düşürme amacıyla kullandıklarını iddia ettiler. (17.10.2008)


Basın Özgürlüğü ödüllü gazeteciler savunma yaptı:
Telekulak skandalı haberleriyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) “Basın Özgürlüğü Ödülü”nü alan Vatan gazetesi muhabiri Kemal Göktaş ile Milliyet gazetesi muhabiri Gökçer Tahincioğlu hakkında “Yayımlanması yasak olan bilgileri yayımladıkları ve bir hâkimi terör örgütlerine hedef gösterdikleri” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Kemal Göktaş ile avukatı Oya Aydın katıldı. Duruşmaya gelmeyen Gökçer Tahincioğlu’nu ise avukatı Yücel Döşemeci temsil etti. Duruşmada yazılı savunmasını mahkemeye veren Göktaş’ın avukatı Aydın, müvekkilinin beraatını istedi. Mahkeme heyeti, konuya ilişkin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimat yazısının cevabının beklenmesi için duruşmayı erteledi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’nın 5397 sayılı yasaya göre verdiği “gizli” kararının, 1 ve 2 Haziran 2008 tarihli Vatan ve Milliyet gazetelerinde yayımlandığı ve bu haberlerin devletin terörle mücadelede yer alan şahısları hedef gösterdiği savunuluyor. Haberleri yapan Göktaş ve Tahincioğlu’nun 2 ile 6 yıl arasında hapse mahkûm olmaları isteniyor. (18.10.2008)


Gazeteciye jet ceza:
BELPA Genel Müdürü Yalçın Beyaz’ın birlikte yaşadığı kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmasını haber yapan Hürriyet gazetesi muhabiri Nurettin Kurt, “gizliliği ihlal” suçundan bir yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Olayın ortaya çıkması üzerine Yalçın Beyaz ve birlikte yaşadığı kişi, haberleri yazan Nurettin Kurt hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı yürüten savcılık, Nurettin Kurt hakkında “yargıyı etkilemeye teşebbüs ve gizliliği ihlal” suçlamasıyla dava açtı. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Kurt, ikinci duruşmada çıkan kararla hapse mahkûm oldu. Mahkeme, Nurettin Kurt’a verilen cezayı CMK’ un 231. maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Yani, Kurt, 5 yıl içerisinde aynı suçtan ceza alırsa bu cezası devreye girecek. (20.10.2008)


Cumhuriyet gazetesi müdahil oluyor:
Cumhuriyet gazetesinin imtiyaz sahibi Cumhuriyet Vakfı ile yayıncısı Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ “Ergenekon Davası”na müdahil olmak için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Müdahil olma talebinde bulunanların aynı eyleme ilişkin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya, “suçtan zarar gören” sıfatıyla katıldığı anımsatılan dilekçede, Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ’nin, kendisine yönelik suç teşkil eden örgütlü eylemin bütün ayrıntılarıyla açığa çıkarılması ve sorumluların cezalandırılması bakımından kamu davasına katılmak istediği bildirildi. (20.10.2008)


Basın ödülleri


10 gazeteciye Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü: İlki 1983 yılında verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Seçici Kurulu, 70 yaşından gün alan, meslekte 50 yılını tamamlayan ve halen çalışan gazetecilerden Yüksel Bayar, Doğan Hızlan, Ergun Kaftancı, Sami Karaören, Vecdi Kızıldemir, Ergin Konuksever, Doğan Şener, Ülkü Tamer, Hilmi Yavuz ve Suna Zirek’i ödüle değer gördü. Ödüller, 4 Kasım 2008 tarihinde TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek törenle sahiplerine verilecek. (15.10.2008)


KGD’nin ödülleri sahiplerine verildi:
Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen “Karaelmas Gazetecilik Başarı Ödülleri” Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Gecede, dereceye giren gazetecilerin yanı sıra mesleğe yıllarını veren 13 usta gazeteciye de “Özel Ödül” verildi. Seçici kurulun değerlendirmesi sonucu dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle: Basın Röportaj dalında; “Madencilerin Dramı” röportajıyla Ahmet Öztürk, Basın Haber dalında; “Meslek Hastalığına Yakalanan Madenciye Tazminat” isimli haberiyle Anadolu Ajansı’ndan Orhan Akyüz, Kültür Sanat dalında; “Kuyular ve Çeşmeler” haberiyle Gazete Ereğli’den Kurtuluş Ayyıldız, Basın Sayfa Düzeni dalında; Pusula gazetesinden Murat Barutçu, Basın Haber Araştırma dalında; “Karadeniz’de Yatan 3 Yürekli Şehit” haberiyle Değişim dergisinden Emrah Sayar, Fotoğraf dalında; Fareleri Besleyen Kedi” fotoğrafıyla Anadolu Ajansı’ndan Erdinç Aksoy, TV Haber dalında; “Önce Ocağa Sonra Mülakata” görüntülü haberiyle Anadolu Ajansı’ndan Ferdi Akıllı, Basın Köşe Yazısı dalında; “Okumayan Toplum Dedikodu Üretir” isimli köşe yazısıyla, Spor dalında ise “Futbolda Şiddet” haberiyle Ömer Tekcan. Köşe Yazısı dalında; “Mutluluğun Resmi” başlıklı köşe yazısıyla Gazete Ereğli’den Hicran Temiz ve Fotoğraf dalında; İhlas Haber Ajansı Muhabiri Ersin Turan “Kaçan Kurbanlık Boğa” fotoğrafı ile jüri özendirme ödülü aldı. Törende ayrıca usta gazetecilerden Bedri Erel, Kenan Çavuşoğlu, Ali Bahadır, Mithat Yaban, Sina Çıladır, Şaban Yılmaz, Harun Ersoy, Adnan Küçükvar, Muzaffer Akgün, Hasan Ataman, Cahit Akman, Cevdet Akgün ve Çetin Özdemir’e de “Özel Ödül” verildi. (20.10.2008)


“Büyük Ödül” Yaşar Kemal’e:
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü’nün, Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Yaşar Kemal’e verileceği bildirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, değerlendirme kurulunun önerisi üzerine, 2008 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin edebiyat dalında Yaşar Kemal’e, mimari dalında Turgut Cansever’e, müzik dalında da Dr. Alaeddin Yavaşça’ya verilmesini uygun gördü. (30.10.2008)


Dünyada basın olayları


Dink’in adı Fransa’da “Gazeteci Anıtı”na yazıldı: Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Fransa’nın Bayeux kentinde dünyada meslekleri nedeniyle katledilen gazetecilerin anısına dikilen anıta Hrant Dink’in adını da ekledi. Fransa’nın kuzeyindeki Normandiya bölgesinde yer alan Bayeux kentindeki anıt, geniş bir alana yayılmış durumda. Bu alan, 1944’ten beri dünyada öldürülen 1889 gazetecinin adının kazılmış olduğu 23 beyaz taşın aralıklarla yerleştirildiği bir yürüyüş yolundan oluşuyor. (16.10.2008)


Basın özgürlüğünde geriye gidiyoruz:
Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler (STG) örgütünün basın özgürlüğü açısından ülkelerin değerlendirildiği rapora göre, Gürcistan ve Nijerya’daki savaşlar yüzünden bu ülkelerin notunda önemli düşüş görüldü. Bir önceki yıl 54. sırada yer alan Gürcistan, ağustos ayındaki çatışmaların ardından 120. sıraya düşerken, yine bir yıl önce 87. sırada yer alan Nijerya, bu yıl 130. sıraya geriledi. Raporun sonuç bölümünde, “basın özgürlüğü önündeki en büyük engelin yoksulluk değil, savaş” olduğu ifade edildi. Jamaika ve Kosta Rica gibi yoksul ülkelerin sıralamadaki yerine atıfta bulunulan raporda, bu ülkelerin, basın özgürlüğü açısından Fransa gibi bir ülkenin önünde yer aldığına dikkat çekildi. Eritre 173., Kuzey Kore 172., Türkmenistan 171. sırada yer aldı. Yıllık rapora göre 170’inci sırada Burma, 169’uncu sırada Çin, 168’inci sırada Vietnam ve 167’inci sırada Küba bulunuyor. Basın özgürlüğü sıralamasında İzlanda ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Lüksemburg ve Norveç izliyor. Sıralamada Türkiye, Ermenistan’ın ardından 103’üncü sırada yer alıyor. 104’üncü sırada Maldiv adaları geliyor. Türkiye, geçen yıl 101. sıradaydı. Raporda, basın özgürlüğü alanında yapılan reformlara rağmen Çin’in hala rejim muhaliflerini baskı altında tuttuğu ve hapis cezalarına çarptırdığı bildirildi. STG raporunda, demokratik sistemlerine rağmen çatışma bölgelerindeki olumsuz davranışları nedeniyle ABD ve İsrail’in sıralamadaki yerlerinin düştüğüne dikkat çekildi. ABD’nin bir öndeki yıla göre 111. sıradan 119. sıraya düştüğü belirtilen raporda, İsrail’in 103. sıradan 149. sıraya gerilediği hatırlatıldı. Kenya’da seçimlerden sonra çıkan şiddet olaylarıyla birlikte basın özgürlüğü ihlallerinin devam ettiği belirtilen raporda, Irak, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerin yine basın özgürlüğü ihlalleri nedeniyle listenin sonlarında yer almaya devam ettiği kaydedildi. Raporda, Çin, İran ve Zimbabwe gazeteciler için tehlikeli ülkeler arasında gösterildi. (24.10.2008)

Başa Dön