Geri Dön

Ocak 2009 Raporu

OCAK 2009 BASIN RAPORU


Basında olayları


2008’de medya gündemine terör damgasını vurdu:
Medya Takip Merkezi (MTM), Türk medyasını mercek altına alarak Türkiye’de 2008 yılı boyunca en çok konuşulan olayları, kişileri ve kurumları araştırdı. Bu yılın en çok konuşulan olaylarının başında terör, AKP, ABD seçimleri, Kuzey Irak’taki gelişmeler ve AB geliyor. MTM’nin 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayınlanan her haberi tek tek incelemesi sonucunda elde ettiği ve her yılın sonunda medyayla paylaştığı “yılın medya raporu” tamamlandı. Rapora göre; Güngören’deki patlama, ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırı ve çeşitli olaylarla yıl boyunca gündemden düşmeyen terör olayları, özellikle Aktütün Karakolu’na yapılan saldırı ve şehit haberleriyle tüm ülkeyi derinden sarstı. Medyada toplam 236 bin 344 habere konu edilen terör olayları, ekranlarda ise 4 bin 255 saat süreyle yer buldu. Yıl içerisindeki önemli gelişmelerden biri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Irak’ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütünü etkisiz kılmaya ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmeye yönelik, Hava Kuvvetleri ile desteklenen sınır ötesi kara harekâtını başlatması oldu. Türk halkının nabzını hızlandıran harekât, Türk ve dünya medyası tarafından yakından takip edildi. Yılın en çok konuşulan bir diğer konusu ise AB’ye giriş süreciyle ilgili gelişmelerdi. AB; gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 232 bin 21 habere konu edildi. (01.01.2009)


TRT – 6 yayın hayatına başladı:
TRT’nin farklı dil ve lehçelerde yayın yapacak çok dilli kanallarından ilki olan TRT – 6 yayın hayatına başladı. TRT – 6’nın yayına başlaması nedeniyle Arı Stüdyosu’nda bir tören düzenlendi. Törende, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin bir konuşma yaptı. (01.01.2009)


Fettah Yazar yaşamını yitirdi:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazeteci Fettah Yazar yaşamını yitirdi. Yazar’ın cenazesi Diyarbakır’da toprağa verildi. Mesleğe 1983 yılında Milliyet gazetesinde redaktör olarak başlayan Yazar, Star gazetesinde editör olarak çalıştı. (03.01.2009)


Gazeteci Çapraz panelle anıldı:
Bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren gazeteci Kemal Çapraz, Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen panelle anıldı. Çapraz’ın 16 Eylül 2008’de Kartal’da bir trafik kazası sonucu ölümünün ardından yayın hayatına ara veren “Ufuk Ötesi” gazetesinin çalışanları tarafından gerçekleştirilen panele, gazete çalışanları ve Çapraz’ın arkadaşları ile öğrenciler katıldı. Panelde, Kemal Çapraz’ın hayatını ve çalışmalarını anlatan bir slâyt gösterisi gerçekleştirildi. Gösteri sonrasında, Prof. Dr. Ali Osman Özcan, Dr. Yusuf Gedikli, gazeteci – yazar Bayram Akcan konuşma yaptılar. (05.01.2009)


Basın emekçileri yeni yıla işsiz girdi:
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, yeni yılın ilk günlerinde de devam eden işten çıkarılmaları, yayınladığı bildiriyle kınadı. Bildiride, “Kriz bahanesiyle işten çıkarılan basın emekçileri evlerine ekmek götüremezken, yüzlercesi de daha düşük ücretlerle çalışmaya zorlanıyor ve maaşlarını zamanında alamamaları nedeniyle mağdur oluyor” denildi. TGS yaptığı yazılı açıklamada, basın çalışanlarının uydurma bahanelerle işten çıkarılmasının önüne geçilmesi için Hükümeti önlem almaya, medya patronlarını da daha duyarlı ve sağduyulu davranmaya çağırdı. TGS, 2008’de önce yıpranma hakları ellerinden alınan ve sendikal örgütlenmeleri önüne büyük engeller çıkarılan, bu nedenle yoğun baskı ve tehdit gören basın emekçilerinin yaşam ve çalışma koşullarının her geçen gün kötüye gittiğini vurguladı. (08.01.2009)


TGC’den Oğuz Sarvan’a kınama:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Merkez Hakem Komitesi Başkanı Oğuz Sarvan’ın sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Sarvan’a gazetecilik mesleği üzerine yaptığı açıklamalarda daha hassas davranması gerekliliğini anımsatırız” dedi. Yapılan açıklamada, Oğuz Sarvan’ın, Antalya’da bir toplantıda “Hakemlere tavsiyem spor programlarını izlemeyin, gazeteleri okumayın” ifadesini kullandığı belirtilerek şöyle denildi: “Bu açıklama, gazetecilik mesleği içindeki tüm üyelerimiz adına üzücüdür. Sayın Sarvan’a gazetecilik mesleği üzerine yaptığı açıklamalarda daha hassas davranması gerekliliğini anımsatırız.” (08.01.2009)


AA Genel Müdüründen Bizim Gazete’ye ziyaret:
Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi ile İstanbul Bölge Müdürü Ümit Kanoğlu Bizim Gazete’yi ziyaret etti. Bizim Gazete Genel Koordinatörü Ulvi Yanardağ’la basındaki son gelişmeler hakkında fikir alışverişi yapan Bengi ve Kanoğlu daha sonra Basın Müzesi’ni gezdi. (08.01.2009)


EGD’den sorumlu habercilik çağrısı:
Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Yönetim ve Denetim Kurulu, başta internet medyası olmak üzere herkesin daha sorumlu habercilik yapmasının, mesleğin geleceği açısından bu dönemde daha büyük önem taşıdığını belirtti. Ekonomide sıkıntıların yaşandığı bugünlerde, medya sektörü ile ilgili yapılan spekülasyonların hem çalışanları hem de kurumları olumsuz etkilediğinin vurgulandığı açıklamada; “Haberciliğin değerini bilen ve gerçeğe dayanan bilgilendirmelere hiçbir kurum ve kuruluşun itirazı olamaz. Hele üyeleri haberci olan EGD’nin hiç itirazı olamaz. Kurumlara ve yöneticilere sorulmadan yapılan haberlerin sektörümüzü olumsuz etkilediğini belirterek, başta internet medyası olmak üzere herkesin daha sorumlu habercilik yapması, mesleğimizin geleceği açısından bu dönemde daha büyük önem taşıyor” denildi. (09.01.2009)


TGS; Haklarımız için direneceğiz:
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde İstanbul Beşiktaş’taki atv-Sabah binası önünde bir basın açıklaması yaparak basın emekçilerine; “Maruz kaldığınız baskılara karşı sendikalı olun!” çağrısı yaptı. TGS Başkanı Ercan İpekçi yaptığı konuşmada Çalışan Gazeteciler Günü'nde, basın emekçilerinin kötü çalışma koşulları ve hak ihlallerinin sürdüğüne dikkat çekti. Doğan Grubu'na bağlı Hürriyet, Milliyet, Radikal, Tempo, CNN Türk ve diğer işyerlerinde; Çukurova Grubu'na bağlı Akşam, Güneş, Tercüman, Türk Medya ve Sky Türk; Doğuş Grubu'na bağlı NTV ve Kral TV; Türkiye Gazetesi ve TGRT'de 2008'in son aylarından itibaren yüzlerce basın emekçisinin işten atıldığını hatırlatan İpekçi, atv ve Sabah'ın bağlı olduğu Turkuvaz işyerlerinde sendikal hak mücadelesi veren gazetecilerin baskılarla karşılaştığını, greve çıkmadan toplu sözleşme görüşmelerini anlaşmayla sonuçlandırmak istediklerini kaydetti. TGS, toplu iş sözleşmesinin önünü kapayan atv, Sabah gazetesi ve dergi gruplarının bağlı bulunduğu Turkuvaz Grubu'nun Balmumcu'daki binasına 17 Aralık’ta grev kararını asmıştı. (12.01.2009)


TGS, basın emekçilerini cesur olmaya çağırdı:
Basın emekçilerinin yasal hakları konusunda bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla “İşten Atılmalar Karşısında Basın Emekçilerinin Yasal Hakları” konulu bir konferans düzenleyen Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle Balmumcu’daki Sabah – ATV binası önünde basın açıklaması yaptı. TGS üyeleri adına açıklama yapan Genel Başkan Ercan İpekçi, dünyadaki mali krizin medya patronları tarafından büyük bir işçi kıyımına bahane olarak kullanıldığını belirtti. Birçok medya kuruluşundan 2008’in son aylarından itibaren yüzlerce basın emekçisinin işten çıkartıldığına dikkat çeken İpekçi, “O halde basın emekçilerinin kendisini koruma içgüdüsüyle yapması gereken tek şey, emeğinden, fikrinden gelen gücünü işyeri bazında birleştirmektir. Bu da sendikal örgütlenmeyle olanaklıdır” dedi. (12.01.2009)


Sabah-ATV'de grev hazırlıkları başladı:
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) başkanı Ercan İpekçi, Sabah ve ATV'nin de dâhil olduğu Turkuvaz grubunda yürütülen görüşmelerden sonuç çıkmadığını ve grev hazırlıklarına başladıklarını açıkladı. Sendika, 17 Aralık'ta grev kararını ilan etmişti. Yasal düzenlemelere göre 60 gün içinde kararın uygulanması gerekiyor. İpekçi, Turkuvaz çalışanlarına yönelik yaptığı yazılı açıklamada "Sendika olarak greve çıkmazsak, çalışanların kendi arzularıyla başlattığı bu örgütlenme mücadelesinde toplu sözleşme imzalama yetkimizi kaybeder ve iki yıllık sürecin en başına dönmek zorunda kalırız" dedi. İpekçi, grev girişiminin şubat ayından itibaren "tatminkâr bir ücret artışı" sağlanmasına da vesile olmasını umduğunu belirtti. Diğer sendikaların da desteğiyle açıklanan grev kararı basında 20 yıl aradan sonra bir ilk olmuştu. Sendika, Sabah-ATV, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimine geçtiği süreçte burada örgütlenmiş ve toplu sözleşme yetkisini almıştı. Turkuvaz Grubu'nun satın almasının ardından sendikaya yönelik baskılar artmış, sendikalı çalışanlar işten çıkartılmıştı. (14.01.2009)


TGC; Siyasetçiler Gazetecileri Hedef Göstermesin: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Kanal D muhabirlerine ve Bursa Gündem gazetesi çalışanlarına yönelik saldırıları yazılı bir açıklamayla kınadı. Saldırıların kabul edilemez olduğunu belirten TGC siyasilerin gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmelerini istedi. Ankara Büyükşehir Asfalt İşleri Koordinatörü Burhan Yazar’ın, evinin önünü asfaltlatırken kendisini görüntüleyen Kanal D muhabiri Gamze Dondurmacı ve kameraman Doğan Durak'a saldırmasının ardından, TGC tarafından yapılan açıklamada, bu saldırının koordinatör ve emrindekilerle yapılmış olmasının düşündürücü olduğu ifade edildi. Bursa’da yayımlanan “Bursa Gündem Gazetesi”ne akşam saatlerinde gelen 10–12 kişilik bir grubun, gazete sahibi Neşet Öner, genel yayın yönetmeni Şükrü Öner ile köşe yazarı Orhan Kaplan’a saldırıda bulunmasıyla da ilgili bir açıklama yapan TGC, saldırının gazetede iki ay önce yayınlanan bir yazıda eleştirilen AKP belediye başkan adayının kardeşinin de aralarında bulunduğu 15–20 kişilik bir topluluk tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Kaba kuvvetin, gazetecileri görevlerini yapmaktan hiçbir zaman alıkoyamayacağını bir kez daha vurgulayan TGC Yönetim Kurulu, "sorumlu siyasetçileri de gazetecileri hedef gösterme alışkanlığından vazgeçmeye çağırıyoruz" dedi. (15.01.2009)


AA’dan fotoğraf sergisi:
Anadolu Ajansı (AA) Van Bölge Müdürlüğü, Van Valiliği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) iş birliğiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen “AA Objektiflerinden Doğu’nun Güzellikleri” konulu fotoğraf sergisi, YYÜ yerleşkesindeki Cengiz Ant iç Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergiye; Van Valisi Özdemir Çakacak ve AA Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi de katıldı. Bengi açılışta yaptığı konuşmada, AA’yı fotoğraf bankasına dönüştürmeyi planladıklarını söyledi. (15.01.2009)


TGS’de grev hazırlığı:
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, Sabah ve ATV’nin de dâhil olduğu Turkuvaz grubunda yürütülen görüşmelerden sonuç çıkmadığını ve grev hazırlıklarına başladıklarını açıkladı. İpekçi, Turkuvaz çalışanlarına yönelik yaptığı açıklamada, “Sendika olarak greve çıkmazsak, çalışanların kendi arzularıyla başlattığı bu örgütlenme mücadelesinde toplu sözleşme imzalama yetkimizi kaybeder ve iki yıllık sürecin en başına dönmek zorunda kalırız” dedi. İpekçi, grev girişiminin, şubat ayından itibaren “tatminkâr bir ücret artışı” sağlanmasına da vesile olmasını umduğunu belirtti. Sendika, 17 Aralık’ta grev kararını ilan etmişti. Yasal düzenlemelere göre 60 gün içinde kararın uygulanması gerekiyor. Diğer sendikaların da desteğiyle açıklanan grev kararı basında 20 yıl aradan sonra bir ilk olmuştu. (15.01.2009)


TGC, gazetecilere saldırıları kınadı:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Bursa ve Ankara’da gazetecilere yönelik yapılan saldırıları kınadı ve siyasetçileri gazetecileri hedef göstererek saldırganları yüreklendirme konusundaki yanlışlarından vazgeçmeye çağırdı. Açıklamada şöyle denildi: “Ankara’da meslektaşlarımız Kanal D televizyonu kameramanı Durak Doğan ile muhabir Gamze Dondurmacı’nın görevlerini yaparken saldırıya uğramaları kabul edilemez bir yaklaşımdır. Saldırının Ankara Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü ve emrindeki görevlilerce gerçekleştirilmiş olması da düşündürücüdür. Bursa’da yayınlanmakta olan Bursa Gündem gazetesine yapılan keserli, sopalı saldırıda da gazetenin sahibi Neşet Öner, Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Öner ve köşe yazarı Orhan Kaplan ciddi şekilde yaralanmıştır. Bu saldırının, gazetede iki ay önce yayınlanan bir yazıda eleştirilen AKP belediye başkan adayının kardeşinin de aralarında bulunduğu 15 – 20 kişilik bir topluluk tarafından gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Kaba kuvvetin, gazetecileri görevlerini yapmaktan hiçbir zaman alıkoyamayacağını bir kez daha vurgularken, sorumlu siyasetçileri de gazetecileri hedef gösterme alışkanlığından vazgeçmeye çağırıyoruz.” (16.01.2009)


Yerel basının sorunlarına Meclis araştırması istendi:
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, yerel basın ve yayın organlarının sorunlarının araştırılarak, çözüm önerilerinin tespiti amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi. Ateş ve CHP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, yerel yayın yapan 2 bin 381 gazete, 215 televizyon ve 951 radyonun, toplumun yerel taleplerinin dile getirilmesi açısından önemine değinildi. Önergede, etkinliği artırılmış ve güçlendirilmiş yerel medyanın, demokrasinin güçlendirilmesi ve devamlılığının sağlanmasında ulusal medya kadar potansiyele sahip olduğu vurgulanarak, yerel basın yayın kuruluşlarının taşıdıkları öneme karşın maddi zorluklar içinde yayınlarını devam ettirmeye çalıştığı belirtildi. (17.01.2009)


Dink, mezarı başında anıldı:
İstanbul Şişli’de 2 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Törene; eşi Rakel Dink, kızları Sara ve Delal, oğlu Ararat, Dink’in kardeşleri, yakınları, meslektaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hrant Dink ayrıca, Agos gazetesinin önünde ve İzmir Konak’ta yapılan törenlerle de anıldı. (19.01.2009)


AA muhabirine saldırıya TGC’den kınama:
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün ailesinin yanında bulunan Bestami Gök, aile üyelerinin hastaneden çıkışını görüntülemek isteyen basın mensuplarına saldırmak istedi. Gök, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Filiz Kınık’a tekme attı. Aldığı darbeyle fenalaşan Kınık, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü ve 5 gün iş göremez raporu aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Orhan Erinç, AA muhabiri Filiz Kınık’a yapılan saldırıyı kınadı. “Gazetecilere yönelik saldırıların son günlerde birbirini izlemekte oluşu karşısında ilgililerin dikkatini çekiyoruz” diyen Erinç şunları söyledi: “Meslektaşımız Filiz Kınık’A tekmeyle saldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Kınık’a saldırının kalıcı bir iz bırakmamış olması saldırının önemini azaltmıyor. Gazetecilere kızgınlığın kaba kuvvete dönüşmesi ifade özgürlüğünün önüne yeni engeller dikilmekte olduğunu da gösteriyor.” (19.01.2009)


Gazeteci Hayri Berkay yaşamını yitirdi:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi ve sürekli basın kartı sahibi gazeteci Hayri Berkay, yaşamını yitirdi. Berkay’ın cenazesi, Ankara Karşıyaka Mezarlığı Camii’nde kılınan namazın ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Berkay gazeteciliğe 1955 yılında Tercüman’da başladı. Yeni İstanbul, Akşam, Türk Haberleri Ajansı’nda çalıştı. “Yurdumuzu Tanıyalım” ansiklopedisi yayınlandı. Hollanda Lahey’de basın ataşeliği görevinde bulundu. (19.01.2009)


Genelkurmay'dan medyaya sert uyarı:
Genelkurmay intihar eden emekli Albay Kırca hakkında bir açıklama yaparak medya kuruluşlarını uyardı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada şöyle denildi: "Son zamanlarda, bazı basın ve yayın organlarında, sözde bir itirafçının ifadelerine dayanarak, 10 Nisan 1998'de Serik/Antalya'da teröristlerle girdiği çatışmada bakıma muhtaç Malul Gazi olan, Emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca ile ilgili olarak suçlayıcı haberlere yer verilmiştir. Dün Emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca'nın evinde intihar ederek vefat ettiği öğrenilmiştir. 16 Ocak 2009 tarihli Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda belirtildiği üzere, yargılama sürecinde sorumlu ve duyarlı olması gereken kesimlerin özen ve hassasiyeti göstermesi gerekirken, kişi ve kuruluşların adeta yargısız infaz edilerek suçlu ilan edilmesi, temel insan haklarına aykırı olduğu gibi hiçbir hukuki ve ahlaki kuralla da bağdaşmamaktadır. Artık, yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine gerekli tedbirleri alma zamanıdır." (20.01.2009)

 

Gazeteci Uğur Mumcu anıldı: Bombalı saldırı sonucu 16 yıl önce yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu’nun evinin önünde anma töreni düzenlendi. Törene katılan sevenleri ellerinde Mumcu’nun fotoğrafları ve karanfillerle “Atatürk gençliği görev başında”, “Ya istiklal ya ölüm tam bağımsız Türkiye” şeklinde sloganlar attılar. Katılımcılar ellerinde “Ergenekon tertibinizden ve tutuklamalarınızdan korkmuyoruz. Çünkü biz Uğur Mumcuyuz”, “Cumhuriyetin bekçileriyiz” yazılı dövizler taşıdılar. Törene; Mumcu’nun eşi ve TBM Başkanvekili Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Genel Sekreteri Önder Sav, Grup Başkan Vekili Kemal Anadol ile bazı milletvekilleri, değişik sivil toplum örgütü temsilcileri ile İşçi Partililer, Cumhuriyet okurları ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri katıldı. Ankara Çoksesli Müzik Derneği Çocuk Korosu’nun konserinin ardından Güldal Mumcu ve kızı Özge Mumcu, Uğur Mumcu Anıtı’na çiçek, mum ve nar bıraktı. Daha sonra Uğur Mumcu ve suikastlar sonucu yaşamını yitiren tüm aydınların anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki kabri başında bir tören düzenlendi. (26.01.2009)

 

İşsiz gazeteciler internet haber sitesi kurdu: İşini kaybeden gazetecilerin mesleki üretimlerini internet üzerinden sürdürebilmeleri amacıyla oluşturulan internet haber sitesi yayın hayatına başladı. Gazeteci Dernekleri Platformu (G9) tarafından, işini kaybeden gazetecilerin mesleki üretimlerini sürdürmelerine zemin sağlamak amacıyla oluşturulan “İlkhaberci” adlı internet haber sitesinin yayın hayatına başlaması nedeniyle Swiss Otel’de bir tören düzenlendi. G9 Dönem Sözcüsü Doğan Tılıç törende yaptığı konuşmada, sitenin spekülasyondan uzak, ciddi bir haber platformu olacağını söyledi. Haber sitesine, www.ilkhaberci.net adresinden ulaşılabiliyor. (26.01.2009)

 

Gazeteci Orhan Duru yaşamını yitirdi: Türk öykücülüğünün önde gelen isimlerinden gazeteci – yazar Orhan Duru İstanbul’da yaşamını yitirdi. Sürekli basın kartı sahibi Duru, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onur Kurulu önceki üyelerindendi. Duru’nun cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınan namazın ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi. Duru gazeteciliğinin yanı sıra öykü ve deme yazarlığı ile tiyatro uyarlamaları da yapıyordu. (26.01.2009)

 

Gazeteci Ömer Başıbüyük yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi Ömer Başıbüyük yaşamını yitirdi. Başıbüyük’ün cenazesi, Çorum Ulu Cami’de kılınan namazın ardından Ulu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ömer Başıbüyük gazeteciliğe 1960 yılında Çorum’da yayınlanan Yeni Adım gazetesinde başladı. Bir dönem TRT’de çalışan Başıbüyük, Dünya gazetesinde de proje sorumlusu olarak görev yaptı. (28.01.2009)

 

23 gazeteci daha TGC’ye katıldı: 2009 yılının ilk “Geleneksel Ayın Son Pazartesi Yemeği” Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali’nde düzenlendi. Yemekte yapılan törende TGC’ye yeni üye olan yerel ve ulusal medyadan gazetecilere de rozetleri takıldı. Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, bir dönem TGC Onur Kurulu üyeliği yapan gazeteci yazar Orhan Duru’nun vefatından ve Gümüşhane’nin Torul ilçesi Zigana Dağı bölgesinde 11 dağcının çığ altında kalarak yaşamını yitirmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. TGC’nin yeni üyelerinin isimleri şöyle: Serdar Ali Çelikler, Emre Ergül, Sanlı Ergin, Ercan Baysal, İsa Yazar, Hülya Yaylacık, Gülen Önal, M. Yalçın Yılmaz, Hasan Şahin, Ömer Ayan, Mehmet Baydemir, Tanyel Yılmaz, İbrahim Ateşoğlu, Arif Arslan, Mehmet Şefik Dinç, Mihail Vasiladis, Yaşar Atilla Öksüz, Bayram Tomakin, Murat Barutçu, İlknur Yılmaz, Özlem Bıçak, Serhat Akça, Baha Oral. (28.01.2009)

 

Başbakandan basına tepki: TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “yalan, yanlış haber yapan gazeteleri almama kampanyası başlatılmasını” istedi. “Boşuna paranızı niye veriyorsunuz? Zaten yalan, yanlış haber” diyen Başbakan şunları söyledi: “Brüksel temaslarımızı çarpıtarak yansıtmaya çalışanların, dezenformasyon girişimlerini de boşa çıkardık. Düşünün, cumhurbaşkanımızın toplantıya dâhil edilmediğini, kabul edilmediğini, yemeğe çağrılmadığını yazacak, söyleyecek kadar yalan üretme cüretini gösteren bir medya var. Gerçek başka, bunların yazdıkları, söyledikleri başka... Aynı şeyi bizler için Brüksel’de yapılan toplantılarda söylediler. ‘Siz basına yasaklar getiriyorsunuz’ dediler. Hayır, ben basına yasak getirmiyorum. Ama ben burada sivil inisiyatif kullanıyorum. Yalan yanlış haber yapan medyaya karşı, gelin alma kampanyası yapalım. Boşuna paranızı niye veriyorsunuz? Zaten yalan, yanlış haber. Rahmetli İnönü’nün bir lafı vardı: ‘Benimle ilgili yapılan haberlere inanmıyorum ama başkaları ile ilgili yapılan haberlere inanıyorum’ diyordu. Medya böyle. Onun için dikkat edeceğiz. Onlar aynı söyleyecek, aynı şeyi yazacaklar ama bizim de duruşumuzu böyle ortaya koymamız lazım. Yazmasınlar yanlış haber.” Başbakan Erdoğan konuşmasında, Gaziantep’te partisinin bir açılışında kurban kesilmesi olayına da değindi. Kendisinin açılışlarda kurban kesilmesine izin vermediğini belirten Erdoğan, birileri kesmeye kalkıştığında da “Gidin hayır kurumuna bağışlayın” dediğini söyledi. Başbakan Erdoğan; “O gün orada kesilmiş ve arkada ‘durmak yok hizmete devam’ pankartı açılmış. Gazetede ise devasa, tam sayfa fotoğraf, yer adeta kan gölü halinde ‘durmak yok kesmeye devam’ başlığı atılmış. Bu şimdi bir art niyeti göstermiyor mu? Bunun neresinde doğru dürüst bir hareket söz konusu! Burada art niyet yok da nerede art niyet var? Acaba AK Parti’ye nereden bir kulp takabiliriz... Bugüne kadar hangi siyasi hareketin kurban kesiminde bu başlığı atmış? Bunlar bunu hala yapıyorlar. Ama bu Başbakan böyle bir şey yapmıyor. Orada vatandaşlar gelmişler, kesmişler. Ben yaptıkları işi tasvip etmiyorum, keşke bunu bir hayır kurumunda yapsalardı. O ayrı. Atılan başlık ve tam sayfa bunu oraya vermek çok çirkin. Biz, durmak yok hizmete devam diyoruz. Size ve onarla rağmen diyoruz bunu. Onların bu yalanı, bizi durdurmayacak. Onlar da diyor ki, durmak yok yalana devam.” (28.01.2009)

 

Başbakana kınama: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkan Vekili ve TOBB Medya ve İletişim Meclisi Başkanı Vahap Munyar, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın beğenmediği haberler üzerine parti teşkilatına, “O gazeteleri almayalım, boykot edelim” çağrısını kınadıklarını belirtti. Munyar yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, beğenmediği, hoşuna gitmeyen haberler için gazetelere yönelik, “almayın, boykot edin” çağrılarını, gazete sahiplerine de “kapatın” restini alışkanlık haline getirdiğini savundu. Erdoğan’ın bir süre önce Akşam gazetesinin, İstanbul’da bedava kömür yüzünden yeniden hava kirliliği yaşandığına dair haberine veryansın ettiğini ifade eden Munyar, haberde, “Doğalgaz bağlı bulunan semtte bedava kömür dağıttılar, vatandaş da bedava bulunca yaktı, hava kirliliği yeniden döndü” bilgisinin olduğunu hatırlattı. Başbakan Erdoğan, habere konu olan semtte doğalgazın bağlı olmadığını savunup, Akşam gazetesine, “Yalan haber yazmayı bırak, o gazeteyi kapat” demişti. Munyar açıklamasında şunları da söyledi: “Başbakan Erdoğan, önceki günkü grup toplantısında Radikal’in ‘Durmak yok kesmeye devam’ manşetine veryansın etti. Haberde, kurban kesimi yasak olan yerde karşılamalar, törenler yüzünden 3 kurbanın art arda kesildiği, yolun kan gölüne döndüğü bilgisi vardı. Erdoğan hemen tepkisini koydu; ‘Yalan, yanlış haber yapan medyaya karşı tepkimizi ortaya koyalım, almayalım. Boşuna paramızı onlara vermeyelim’ demişti. Erdoğan, kendi sloganlarından türetilen ‘Durmak yok kesmeye devam’ başlığına, benzeri şekilde yanıt verdi; ‘Durmak yok yalan yazmaya devam’ dedi. Eğer ortada kasıtlı şekilde yazılan yalan haber varsa, bunun hesabını sorma yeri meslek kuruluşlarından mahkemelere kadar uzanır. Başbakanın beğenmediği her haber üzerine parti teşkilatına, ‘O gazeteleri almayalım, boykot edelim’ çağrısını doğru bulmadığımızı belirtiyor, bu davranışını kınıyoruz. Bizim Başbakan krize aldırmadan ‘O gazeteleri almayın’ çağrısı yaparken, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, ülkesindeki gazetelere krizde destek olmak için 18 yaşını doldurmuş her vatandaşına bir yıl bedava gazete aboneliği sağlamak üzere 600 milyon euroluk paket ortaya koyuyor. Başbakan Erdoğan’a bunu da hatırlatmak istiyoruz.” (29.01.2009)

 

Gazeteci örgütleri Erdoğan’ın “boykot çağrısını” kınadı: Gazeteci örgütlerinin ortak platformu G9 Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın medyayı boykot sözlerini eleştirdi, bunun basına yönelik haksız bir suçlama ve müdahale olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada; “Gazeteleri, gazetecileri, okurlarıyla birlikte hedef haline getirebilecek bu tutum asla kabul edilemez. Asıl olan ifade özgürlüğüdür. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı herkes tarafından her koşulda korunmalıdır” ifadeleri yer aldı. (30.01.2009)


Basın davaları


TRT Genel Müdürü'ne 'Güney' soruşturması:
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Büyüteç'' programına, Tuncay Güney'in konuk olarak katılmasıyla ilgili, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisi hakkında soruşturma başlattı. Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nca yürütülecek soruşturma kapsamında, RTÜK Başkanlığı'na yazı yazılarak, ''Büyüteç'' programının, Tuncay Güney'in konuk olarak katıldığı bölümlerinin görüntüleri istenecek. Soruşturmanın ilerleyen aşamalarında, Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisinin ifadelerine başvurulup başvurulmayacağına karar verilecek. İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi ve Ankara İl Başkanı Sefa Koçoğlu,''Büyüteç'' programına Tuncay Güney'in katılıp açıklamalarda bulunmasıyla ilgili, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile programın yapımcı ve yöneticisi hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu dilekçesinde, Tuncay Güney'in, hakkında dolandırıcılıktan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden kamu davası nedeniyle 8 yıldan bu yana gıyabi tutuklu olarak aranan ve Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında soruşturma yürütülen bir kişi olduğu ifade edilmişti. (22.01.2009)

 

Gazeteci İnanç ile araştırmacı Erhan Göksel serbest bırakıldı: Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Adliyesi nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sorguları tamamlanan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek tutuklanırken, gazeteci Ünal İnanç ve araştırmacı Erhan Göksel serbest bırakıldı. (27.01.2009)

 

Hrant Dink cinayeti davasında iki tahliye: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 20 sanığın yargılandığı davada, Tuncay Uzundal, Mustafa Öztürk ve Zeynel Abidin Yavuz’un tutuksuz yargılanmak üzerine tahliyelerine karar verildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 8. duruşmasında, müdahil ve sanık avukatlarının ifadelerinin ardından, esas hakkındaki görüşleri sorulan Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız, tutuklu sanıklar Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’in tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi yönünde karar verilmesini, tutuklu sanıklar Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel’in ise tutukluluk hallerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Tuncay Uzundal, Mustafa Öztürk ve Zeynel Abidin Yavuz’un tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. (28.01.2009)

 

Mumcu suikastına dört yeni sanık: Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Uğur Mumcu, Prof. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok cinayetlerinin de bulunduğu 17 ayrı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen “Tevhid Selam Kudüs Ordusu” örgütünün 3 yöneticisi ile 1 üyesi hakkında yeni dava açtı. İddianamede bazı şüpheliler kod adıyla bilinirken, Ali Akbulut, Selahattin Eş, Ahmet Cansız ve Aydın Koral’ın gerçek kimliklerinin soruşturmada belirlendiği vurgulandı. Şüphelilerin askeri ve siyasi eğitim için İran’a gidenlerin irtibatlarını sağladıkları, İran’a gelenlerin önce örgüt evlerine yerleştirildiği daha sonra eğitim alanlarına götürüldüğü ve C4, TNT, tahrip kalıbı hazırlanması, bomba yapımı, silah kullanımı konularında eğitim almalarının ardından Türkiye’ye gönderildiği kaydedildi. (29.01.2009)

 

Basın ödülleri


UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü için TGC’nin adayları Çetin Altan ve Altan Öymen:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu gazeteci Çetin Altan ile Altan Öymen’i UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterdi. TGC Yönetim Kurulu, gazeteci Çetin Altan’ı bu ödüle aday gösterme gerekçesi olarak yarım asrı aşan meslek yaşamı boyunca 400 kadar davayla karşılaşmasına rağmen basın özgürlüğü için yılmadan savaşmasını gösterdi. Gazeteci Altan Öymen’in adaylık gerekçesinde ise ANKA Ajansı’ndaki ve mesleki yaşamındaki basın özgürlüğü çabaları yer aldı. TGC Başkanı Orhan Erinç konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Guillermo Cano Vakfı, Nicholas B. Ottaway Vakfı ve Danimarka’da faaliyet gösteren JP/Politiken gazetesinin destekleriyle, 1986’da öldürülen Kolombiyalı gazeteci Guillermo Cano anısına, bası özgürlüğüne katkıda bulunan kişi, organizasyon ve kurumlara UNESCO tarafından Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü verilmekte. Basın alanında faaliyet gösteren uluslararası ve bölgesel meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları en fazla üç aday gösterebilecek. TGC Yönetim Kurulu, üyelerimizden Çetin Altan ile Altan Öymen’in UNESCO Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday olarak gösterilmesini kararlaştırmıştır.” (17.01.2009)

 

Karikatürist Nezih Danyal’a Yunanistan’da onur ödülü: Karikatürist Nezih Danyal’a, Yunanistan’ın Levadia kenti belediyesi ve Feco Levadia tarafından onur ödülü verildi. Karikatür Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Danyal’ın, karikatür sanatına yaptığı katkılar ve sanatı yoluyla uluslararası dostluğu geliştirme çabaları nedeniyle bu ödüle değer görüldüğü belirtildi. Karikatür Vakfı’nın kurucusu Nezih Danyal, 15 yıldır Uluslararası Anakara Kültür Festivali’ni düzenliyor. (17.01.2009)

 

ÇGD’nin “Başarılı Gazeteciler” Ödülleri: Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu, “2008 Yılı Başarılı Gazeteciler” ödüllerine değer görülenleri açıkladı. ÇGD, Özel Onur Ödülü’ne, “yurtiçinde ve dışında Türk basını ve kültür yaşamının tanıtılmasına yaptığı katkıları” nedeniyle gazeteci – yazar Hıfzı Topuz’u değer buldu. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü “Küresel Tuzak, Ilımlı İslam” araştırmasıyla Bahadır Selim Dilek’ e (Cumhuriyet), Mustafa Ekmekçi Ödülü “Ankara’da İSKİ patladı” haberiyle Nurettin Kurt’a (Hürriyet) verildi. Mahmut Tali Öngören Ödülü’nü “Türkiye’nin Hatıra Defteri” programıyla Nebil Özgentürk (CNNTürk), Haber Ödülü’nü “Taşlamak Terör Bomba Atmak Değil” haberiyle Gökçer Tahincioğlu (Milliyet) aldı. Rafet Genç Ödülü’ne “Unakıtanlar 600 Milyon Dolarlık Enerji Santrali Kuruyor” haberiyle Gülümhan Gülten (Vatan) ile “Sincan Cezaevi’nde Erkek Ziyaretçiye Zorla Etek Giydiriliyor” haberiyle Zehra Şahindokucu (Birgün) değer görüldü. Röportaj dalında Adnan Genç (Birgün), Saniye Doğukan (Anayurt), Vercihan Ziftlioğlu (Referans) ödül almaya değer bulundu. ÇGD’nin ödül vereceği diğer çalışmalar şöyle: Karikatür; Leman Dergisi (Hüseyin Üzmez konulu kapak karikatürü). Fotoğraf; İzzet Kezer Ödülü, “Türkiye’de 1 Mayıs” fotoğrafıyla Selahattin Sönmez (Hürriyet Daily News). TV Programı; “Suç Bende Değil – Hangi Namus” programıyla Demet Kayıran (TRT – INT), “Yaşlılarla Yaşama Tutunma” adlı programıyla Olgunay Köse (TRT). TV Haber; Murat Çelik (Star TV), Cumhur Çatkaya – A. Hilmi Hacaloğlu (NTV). TV Belgesel; “Son Göç, Sarıkeçeliler” belgeseliyle Ece Güneş (TV – 24), “Geçmişten Günümüze Demiryolları” belgeseliyle Güngör Makar (Kanal B), “Dışlanmışlığın Durağı Tarlabaşı” belgeseliyle Vakkas Aksu (SKY Türk). Radyo Programı; Pınar Şenel (TRT Türkiye’nin Sesi), Bircan Çiçek (TRT Ankara Radyosu), Gurbet Özer (Özgür Radyo). Dayanışma Ödülü; Hacı Boğatekin (Adıyaman Fırat Gazetesi). Özendirme Ödülü; Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 99. sayıya ulaşan “Görünüm” gazetesi. İnternet Basını; Bizhaberiz.com, Siyaset TV. Yerel Basın; Akın Bodur (İskenderun Ses), İbrahim Yalçıner (BTV). (26.01.2009)


RTÜK


Medya okuryazarlığı web sitesi açıldı:
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “medya okuryazarlığı web sitesi” açıldı. RTÜK tarafından oluşturulan ve ilköğretim okulları ikinci kademesinde ders olarak okutulan “Medya Okuryazarlığı” ile ilgili yetişkinlerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve medya çalışanlarının bilgilenmesine yönelik hizmet verecek medya okuryazarlığı web sitesi hizmete girdi. Sitede medya okuryazarlığı ile ilgili temel kavramlar, tarihçe, araştırma, yayınlar, çocuk eğitimi, çocuk hakları, çocuk oyunları gibi konular yer alıyor. Siteye, www.medyaokuryazarligi.org.tr adresinden ulaşılabiliyor. (05.01.2009)


Dünyada basın olayları


Irak gazeteciler için en tehlikeli bölge:
Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi, 2008 yılında ölen gazeteci sayısının azaldığını bildirdi. Komiteden yapılan açıklamada, geçen yıl 41 gazetecinin görevi başında öldürüldüğü belirtilirken, bir önceki yılın sayısının 65 olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, geçen yılki kayıp sayısındaki düşüşe rağmen Irak’ın hâlâ gazeteciler için en tehlikeli yer olduğu ifade edildi. Irak’ta bu yıl ölen gazeteci sayısının 11, önceki yılsa toplam 32 olduğu kaydedildi. (07.01.2009)

 

Bir yılda 60 gazeteci görev başında öldürüldü: Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2008 yılında, dünyada görevi başında öldürülen gazeteci sayısının 60 olduğunu bildirdi. Raporda, bu yıl öldürülen gazeteci sayısının, 86 gazeteci ile 20 medya çalışanının öldürüldüğü geçen yıla oranla azaldığı belirtildi. Gazeteci cinayetlerinin hemen hemen cezasız kaldığına işaret edilen raporda, en çok gazetecinin öldürüldüğü ülkelerin başında 15 gazeteciyle Irak, 7 gazeteciyle Pakistan ve 6 gazeteciyle Filipinler’in geldiği, Afrika’da bu yıl 3 gazetecinin öldürüldüğü, geçen yıl burada bu rakamın 12 olduğu kaydedildi. Raporda, bu yıl içinde dünya çapında 673 gazetecinin gözaltın alındığı, 929 gazetecinin şiddete maruz kaldığı ya da tehdit edildiği, 29 gazetecininse kaçırıldığı belirtildi. Raporda, Çin Halk Cumhuriyeti’nde 30, Küba’da da 23 gazetecinin cezaevinde bulundukları da ifade edildi. (01.01.2009)

 

Nepal’de kadın hakları savunucusu gazeteci öldürüldü: Katmandu’da yerel bir radyo istasyonunda çalışan Uma Singh, kimliği tespit edilemeyen bir gurubun saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Aslen Sirahalı olan Singh, “kadınlara baskının bir çeşit sembolü olan ve sadece Nepal’de değil Güney Asya’da yaygın olan drahomaya (Nepal’in Tarai bölgesinde gelin tarafının damat tarafına ödediği para) karşı mücadele vermek için memleketini terk edecek kadar korkusuz bir gazeteci” olarak biliniyordu. Nepal Gazeteciler Federasyonu (FNJ) gazetecinin ölümünden derin üzüntü duyduğunu açıkladı. Örgüt, Singh'in öldürülmesine tepki olarak başkentte bir eylem düzenleyecek. (12.01.2009)

 

Rusya’da yeni bir gazeteci cinayeti: Novaia Gazeta'da çalışan Anastassia Baburova ve Rusya'nın Çeçenistan'da işlediği suçlar konusunda uzman bir hukukçu olan avukat Stanislav Markelov, başkent Moskova'nın merkezinde uğradıkları silahlı saldırıda yaşamlarını yitirdiler. Avukat Marlekov, Ekim 2006'da yine Moskova'da kurşunla öldürülen kadın gazeteci Anna Politkovskaya'nın ve Kasım 2008'de ağır şekilde darp edildikten sonra son günlerde komaya giren gazeteci Mikhaïl Beketov'un avukatlığını üstlenmişti. Cinayetin trajik olduğu kadar, şiddetin egemen olmasının ve hak savunucuları ile gazetecilere yönelik suçların cezasız bırakılmasının bir sonucu olduğunu vurgulayan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Rusya'nın Kafkas Rusyası'nda hak ihlallerine uğrayanların haklarını cesurca savunan bir hukukçusunu yitirdiğini duyurdu. RSF, Baburova'nın da aşırı milliyetçilik gibi hassas konularda çalışmalar yürüten cesur bir gazeteci olduğunu açıklayarak, hukukçunun ve gazetecinin ailelerine, meslektaşlarına başsağlığı diledi. (21.01.2009)

Başa Dön