Geri Dön

Şubat 2009 Raporu

Basında diğer olaylar

 

Abdi İpekçi kabri başında anıldı: Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi, ölümünün 30. yılında Zincirlikuyu’daki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Törene İpekçi’nin eşi Sibel İpekçi, kızı Nüket İpekçi ve yakınlarının yanı sıra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto, TGC önceki başkanlarından Milliyet gazetesi Nail Güreli, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ile aralarında Sami Kohen, Hasan Pulur, Refik Erduran, Ergin Konuksever’in de bulunduğu birçok gazeteci katıldı. İpekçi’nin kabrine; geçen yıllardaki bir anma töreni haberinin yer aldığı gazete kupürü, Galatasaray takımının amblemi ve Abdi İpekçi’nin fotoğrafının yer aldığı bir tablo ile karanfiller bırakıldı. Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, Abdi İpekçi’yi bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle andıklarını söyledi. Erinç; “2009 yılında beklediklerimize ulaşamamanın üzüntüsü halen sürüyor. Abdi Bey’in aramızdan alınışından sonra yargı ve soruşturma aşamasında gerekli özenin gösterilmediği konusundaki yaygın kanı ne yazık ki bugüne kadar silinemedi” dedi. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, TGC Başkanı Orhan Erinç’in geçen yıl İpekçi’nin mezarı başında yaptığı konuşmada Abdi İpekçi’nin öldürülmesinden sonra 47 gazetecinin cinayetlere kurban gittiğini hatırlatarak, “Ben de kendisine geçen yıldan bu yana durumun ne olduğunu sordum, rakamın değişmediğini söyledi. Cinayete kurban gitmiş bir genel yayın yönetmeninin mezarı başında TGC Başkanıyla bir gazetenin genel yayın yönetmeni arasında böyle bir konuşmanın geçiyor olması aslında Türk basını için ne kadar sancılı, ne kadar sıkıntılı, ne kadar acı bir geçmişin geride durduğunu bize gösteriyor” dedi. (02.02.2009)

 

Gazeteci Nimet Üyken yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) ilk üyelerinden, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Nimet Üyken yaşamını yitirdi. Üyken’in cenazesi, Esentepe Nimet Abla Camii’nde kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. TGC’nin 47 sicil sayılı üyesi olan Nimet Üyken, 1992’de Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü almıştı ve Türkiye Jokey Kulübü Onursal Üyesi ve Atçılık Topluluğu’nun en kıdemlilerindendi. Üyken 1977 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü’ne değer görülmüştü. Mesleğe 1941’de Vakit gazetesinde spor muhabiri olarak başlayan Üyken; Tanin, Yeni Sabah, Hergün, İstanbul Ekspres, Cumhuriyet ve Yeni Gazete’de çalıştı. Uzun yıllar Şampiyon ve Derby mecmualarını yayımladı. Üyken’in “Orijinler”, “Kaybettiklerimiz” ile “Türkiye’de At Yarışları ve Türkiye Jokey Kulübü Tarihçesi” adlı kitapları yayımlandı. (03.02.2009)

 

Kurultay Komitesi toplandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 2008’de düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı, bu yıl da yine hükümet, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla 7 Mayıs 2009 Perşembe günü gerçekleştirilecek. TGC Kurultay kapsamında, İstanbul genelindeki gençler arasında  “Yaşam ve Küresel Isınma” konulu bir yazı yarışması da düzenliyor. Tüm dünyayı tehdit eden iklim değişikliği sorununa dikkat çekerek kamuoyu oluşturmayı hedefleyen Kurultayın hazırlık çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Küresel Isınma Kurultayı, bu yıl da 7 Mayıs tarihinde gerçekleştirilerek gelenekselleşiyor. TGC Genel Sekreteri Celal Toprak yönetiminde ve gazeteci Seda Poyraz’ın koordinatörlüğünde “Yaşamına Sahip Çık” sloganıyla yola çıkan ekip, hazırladıkları talak programı Küresel Isınma Kurultayı Komitesi üyelerine sundu. Komite üyeleri, Kurultayda masaya yatırılacak konular üzerine görüşlerini paylaştılar. Toplantıda, Küresel Isınma Kurultayı’nın bilimsel bir toplantı olmadığına bir kez daha dikkat çeken Celal Toprak, “Biz kamuoyunun öğrenmesinde yarar olan konuları yani sokaktaki vatandaşın bilmesi gereken boyutta bu olguyu tartışıyoruz” dedi. (05.02.2009)

 

Gazeteci İskender Ayvalık yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazeteci İskender Ayvalık Adana’da yaşamını yitirdi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu üyelerinden olan Ayvalık, 1951 yılında Türk Haberler Ajansı ile başladığı meslek hayatında uzun yıllar Hürriyet Gazetesi Adana Bölge Temsilciliği görevinde bulundu. Ayvalık’ın cenazesi, Adana Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi. (05.02.2009)

 

TGC Basın Senatosu toplandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Senatosu, Genel Kurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin Star gazetesinde emekli Albay Abdülkerim Kırca hakkında çıkan haberlere ilişkin başvurusunu değerlendirmek amacıyla toplandı. Basın Senatosu Başkanı Necmi Tanyolaç başkanlığında yapılan toplantıda, “Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi” kapsamında genel bir değerlendirme yapıldı. Toplantıda ayrıca Tiyatro Eleştirmenleri Derneği’nin başvurusu üzerine Bugün gazetesi köşe yazarı Aykut Işıklar’ın tiyatro oyuncusu Nedim Saban’la ilgili yazısı gündeme getirildi. TGC Başkanı Orhan Erinç, Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen Basın Senatosu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin gönderdiği yazıda, Star gazetesinde 17 – 19 Ocak 2009 tarihlerinde emekli Albay Abdülkerim Kırca hakkında çıkan yayınların “Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”ndeki kurallara aykırı olduğunu belirterek, başvuruda bulunduğunu anımsattı. Erinç, 3 Şubat’ta Star gazetesinden “Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nin şikâyeti ve buna bağlı yazışmalarımıza istinaden 3 Şubat 2009 günü gazetemiz okur temsilcisi köşesinde uzun bir yayın yayımlanmıştır. Kanaatimize göre bu yazı tatminkâr ve konuyu açıklayıcı niteliktedir. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği açıklamamızı yeterli bulmazsa konuyla ilgili olarak detaylı bir dosya göndereceğimizi bildiririz” ifadesinin yer aldığı bir yazı daha aldıklarını belirtti. Erinç, bu yazıyla Genel Kurmay Başkanlığı’nın, okur temsilciliği tarafından çıkan yazıyı yeterli görerek şikâyetini geri aldığını, dolayısıyla da bu başvuruya ilişkin bir değerlendirme yapmayacaklarını söyledi. (05.02.2009)

 

Erinç; “AKP, gazetecileri suçlayan ve hedef haline getiren bir yöntem uyguluyor:” Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, AKP’nin son 50 yılda, görülmemiş bir ölçekte, yayınlarından hoşlanmadığı yayın organlarını ve yazılarından hoşlanmadığı gazetecileri suçlayan ve hedef haline getiren bir yöntem uyguladığını söyledi. Erinç yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Bu arada gazetecilerin meslek kavramlarına da yeni anlamlar kazandırmaya çalışıyor. Bunun uç örneklerinden biri de yalan haber kavramının yeniden gündeme getirilmeye çalışılması. Refahyol hükümeti döneminde de benzer değerlendirmeler yapılmış ve yalan haber kavramı Türk Ceza Hukuku’na getirilmeye çalışılmıştı. Ancak mantıklı bir dayanağı olmadığı için meslek örgütlerinin tepkisi nedeniyle yasalaştırılamadı. İktidar partisi işine gelmeyen haberleri yalan olarak nitelendirerek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. Siyasal iktidarın medya ve gazetecilere yaklaşımı sadece medyayı sözlü olarak suçlamanın ötesine de geçmiş durumda. Siyasal iktidar doğrudan ya da dolaylı olarak emrinde bulunan devlet kurumları aracılığıyla da baskı uygulama dönemini başlattı. Tuncay Özkan’ın yönetiminde olduğu dönemde Kanaltürk televizyonuna uygulanan baskılar, ardından Sabah gazetesinin kamu yönetimine geçirilmesi, Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmalar ve son olarak da Doğan Yayın Holding’e bağlı yayın organlarına yönelik cezalandırma girişimi bu uygulamanın tipik örneklerini oluşturuyor. Gazetecilere uygulanan akreditasyon iptali de siyasal iktidarın medyadan duyduğu rahatsızlığın bir başka göstergesini oluşturuyor. Basına yönelik girişimler sadece Türkiye’de değil uluslararası basın örgütlerinin de tepkisini çekiyor. Türkiye’de medyanın özgür olup olmadığı artık sadece Türkiye’de değil, dünya ölçeğinde de gündeme gelmiş durumda.” (06.03.2009)

 

Gazeteci Volkan Yiğit Yarman yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazeteci Volkan Yiğit Yarman yaşamını yitirdi. Yarman’ın cenazesi İstanbul Vaniköy Camii’nde kılınan namazın ardından Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Yarman’ın cenazesine, eşi, çocukları, kardeşleri ve yakınlarının yanı sıra TGC Başkanı Orhan Erinç, gazeteci arkadaşları ve vatandaşlar katıldı. Mesleğe 1961 yılında Hür Vatan gazetesinde başlayan Yarman, Hareket, Milliyet gazetelerinde muhabir, Haber gazetesinde spor servisi şefi, Fotospor, Günaydın ve Hayatspor dergisinde sorumlu müdür olarak çalıştı. (09.02.2009)

 

Basın İlan Kurumu’nda yeni görevlendirmeler: Bakanlar Kurulu’nun, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda boşalan temsilciliklerine ilişkin görevlendirme kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Boşalan temsilciliklere, Başbakanlık Müsteşar Yardımcıları Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Adnan Ertem, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, Milli Savunma Bakanlığı Kanunlar ve Kararlar Dairesi Başkanı Orhan Köprü, İçişleri Bakanlığı Müşaviri İbrahim Saraçoğlu, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Şirin, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müşaviri Mustafa Dırık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Sarı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Faruk Şahin getirildi. (11.02.2009)

 

Nazım belgeseli TGC’de izleyicilerle buluştu: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TG) Metro Group ve Marmara İletişim Mezunları Derneği (İLMED) işbirliğiyle düzenlediği film gösterimleri kapsamında yönetmenliğini Çağrı Kınıkoğlu ve Gloria Rolando’nun üstlendiği “Nazım’ın Küba Seyahati” adlı belgesel film izleyiciyle buluştu. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılan gösterime filmin yönetmeni Çağrı Kınıkoğlu da katıldı. Belgesel ve öğrenci filmlerinin gösterimiyle devam edecek olan etkinlik kapsamında, izleyiciyle buluşan ilk öğrenci çalışması ise Simge Gökbayrak’ın Metro Group Kısa Film Yarışması’nda derece alan “ID” isimli kısa filmi oldu. Gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan yönetmen Kınıkoğlu, belgeselin bir insan ve bir coğrafyanın buluşmasına tanıklı ettiğini söyledi. Belgesel, bir yandan Nazım’la bu seyahati sırasında tanışmış Küba’nın önemli aydınlarının tanıklıklarıyla ilerlerken, diğer yandan da Küba halkının devrime nasıl yaklaştığını perdeye taşıyor. Filmdeki sürprizlerden biri de bugüne değin az sayıda insanın ulaştığı “Havana Röportajı” şiirini Nazım’ın kendi sesinden sunuluyor olması. (11.02.2009)

 

Nezih Demirkent anıldı: Dünya gazetesinin kurucusu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) önceki başkanlarından Nezih Demirkent, ölümünün 8. yılında ailesi, dostları, meslektaşlarının katıldığı törenlerle anıldı. Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri başında yapılan törenin ardından Demirkent anısına “Nezih Demirkent ve Anadolu Gerçeği” adlı bir toplantı düzenlendi. Nezih Demirkent’i kabri başında sevgi, saygı ve şükranla andıklarını söyleyen TGC Başkanı Orhan Erinç, “Nezih Ağabey, meslek ilkelerine uyulması konusundaki titizliği ve bildiklerini kendine saklamadan genç gazetecilerin, diğer meslektaşlarının yararlanması için gazetelerin sayfalarına döken, sonra onları kitap olarak çıkan önemli kişilerden biriydi” dedi. Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat da ölümünün 8. yılında Demirkent’i saygıyla andıklarını belirterek, “Bize bıraktığı gazetesini bugün onun ilkeleriyle yürütmeye devam ediyoruz. Bir yandan Anadolu’ya bağlılığımıza bir yandan okura saygıyı sürdürüyoruz. Ve böylece onun bağlı olduğu ilkelerini yaşatmaya devam ediyoruz” dedi. Anma törenine, Demirkent’in kızı Didem Demirkent, torunu Ferzan Ersinan Top ve eşi, Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rüştü Bozkurt, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yanı sıra gazete çalışanları, meslektaşları ve yakınları katıldı. (12.02.2009)

 

Gazetecilere dil bursunun kriterleri değiştirildi: Yerel ve yaygın medyada çalışan gazetecilerin lisan bilgilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi ve tecrübelerinin artırılmasını sağlamak amacıyla düzenlenecek olan İngilizce kursuna başvuru koşulları değiştirildi. İngilizce kursları, Tanıtma Fonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğinde Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlü (BYEGM) ile TOBB – Türkiye Medya ve İletişim Meclisi tarafından düzenlenecek. Yapılan değişiklikle, kriterler arasında yer alan medya kuruluşlarında 5953 sayılı kanun kapsamında “5 yıl çalışıyor olmak” şartı, “5953 sayılı kanunun kapsamında çalışıyor olmak”, 35 yaş sınırı ise “40 yaşından gün olmamış olmak” şeklinde değiştirildi. Burs başvuru süresi ise 13 Şubat 2009 tarihinden 9 Mart 2009 Pazartesi gününe uzatıldı. Başvuruda bulunacak gazetecilerin kriterlerinin değiştirilmesinde, medya mensuplarından gelen yoğun itirazlar etkili oldu. Kurstan yararlanacak adaylar, Ankara Üniversitesi TÖMER – Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından (merkezde ve şubesi bulunan illerde) yapılacak ön seviye tespit sınavı sonucunda Komisyon tarafından seçilecek. Komisyonun belirleyeceği 50 yerel ve 50 yaygın medya mensubu önce yurtiçinde 3 ay İngilizce dil eğitimine tabi tutulacak. Bu eğitim sürecinde başarılı olanlardan 10 yerel medya mensubu ile 10 yaygın medya mensubu, Türkiye’nin Londra ve Washington Büyükelçilikleri Basın Müşavirliklerinin bulunduğu ABD ve İngiltere’ye dil eğitimi için 3 ay süreyle gönderilecek. TÖMER’de gerçekleştirilecek üç aylık yurtiçi kursu, Nisan ayında başlayacak. (17.02.2009)

 

Medya ve PR ilişkileri masaya yatırıldı: Gazeteciler ve halkla ilişkiler çalışanlarının ortak iş süreçlerini geliştirmesi ve iyileştirmesi hedefiyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından “Medya ve Halkla İlişkiler: İletişimde Roller” başlığı altında bir çalıştay yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayda halkla ilişkiler (PR) ve medya temsilcileri “PR mı? Medya mı?” sorusunu masaya yatırdı. EGD Başkanı ve TGC Genel Sekreteri Celal Toprak, TÜHİD Başkanı Fügen Toksü ile Gazete Sahipleri Birliği Başkanı Rüştü Bozkurt’un moderatörlüğünü yaptığı toplantının açılış konuşmasını TGC Başkanı Orhan Erinç yaptı. Erinç, Medya ve Halkla İlişkiler: İletişimde Roller Çalıştayı’nın amacının, “gazeteci ve halkla ilişkiler mensupları arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesi ve geliştirilmesine yönelik önerilerin belirlenmesini sağlamak” olduğunu söyledi. Habercilikte, medya mensubu ile iletişim uzmanları arasındaki ilişkiye dikkat çeken Erinç, gazetecilerin var olmak için haber kaynaklarına, okur, izleyici ve dinleyiciye ihtiyacı olduğunu ifade etti. Erinç, kaynakla gazeteci arasındaki ilişkinin kirletilmemiş olmasının önemini vurgulayarak, bu kirliliği önlemek için hem gazetecilerin hem de iletişim uzmanlarının kabul ettiği bazı etik kuralların var olduğunu kaydetti. Gazeteciler için haber kaynaklarının başında halkla ilişkiler uzmanlarının geldiğini, özellikle ekonomik ve sosyal haber dalında bu uzmanların çok büyük ve değerli katkıları olduğunu dile getiren Erinç, zaman zaman halkla ilişkiler uzmanlarıyla gazeteciler arasındaki ilişkilerin koptuğuna ya da yeterince işlemediğine tanık olunduğunu söyledi. Erinç bu kopukluğun haber alım hakkı açısından çok ciddi geriye gidişlere neden olduğuna işaret ederek, “Çalıştayın amacı, gazeteci ve halkla ilişkiler mensupları arasındaki ilişkilerin bir kez daha gözden geçirilmesi ve geliştirilmesine yönelik önerilerin belirlenmesini sağlamaktır. Toplantı sonunda oluşacak deklarasyonun hayata geçirilmesi konusunda, TGC olarak elimizden geleni yapacağımıza kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu. EGD Başkanı ve TGC Genel Sekreteri Celal Toprak da iş sürecinde bazı düzensizliklerin yaşandığını, bunun sonucunda okurların, izleyicilerin ve gazetecilerin zarar gördüğünü söyledi. Çalıştay ile basın mensupları ve halkla ilişkiler uzmanları arasında yaşanan sorunları tespit edip, çözüm önerileri bulmayı amaçladıklarını ifade eden Toprak, “Bu işi bir kısır döngüye çevirmeden sorunları etmeliyiz. Zira her iki tarafın da olaya farklı bir bakışı var. Ortak noktayı bulmamız hiç de zor değil, daha iyiye ulaşmak için polemik yaratmak yerine katkı sağlayacak bir ortam oluşturmalıyız” dedi. TÜHİD Başkanı Fügen Toksü de halkla ilişkiler uzmanlarının, gazetecilerden gelen bilgi taleplerine, gazeteciliğin “zamanla yarışan” bir meslek olduğunu bilerek hızla yanıt vermesi gerektiğini vurguladı. İki meslek grubu arasındaki ilişkinin toplumsal fayda temeline dayanması gerektiğini söyleyen Toksü, dünya genelinde basın mensuplarına verilecek hediyelerin maddi değerleriyle ilgili standartların belirlendiğini belirterek, Türkiye’deki meslek örgütlerince de benzer standartların oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Konuşmaların ardından katılımcılar görüş ve önerilerini aktardı.  Çalıştayda ayrıca medya ve iletişim sektörlerinin temsilcilerinin faaliyetleri sırasında yararlanmalarını sağlayacak bir deklarasyon hazırlanmasına karar verildi.  (14.02.2009)

 

Gazeteci Vural Kazmaz yaşamını yitirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazeteci Vural Kazmaz yaşamını yitirdi. Kazmaz’ın cenazesi, İstanbul Söğütlüçeşme Camii’nde kılınan namazın ardından Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Kazmaz gazeteciliğe 1965 yılında Arhavi Postası’nda başladı. Rize Postası gazetesini yayınlayan ve genel yayın müdürlüğü yapan Kazmaz, Zümrüt Rize gazetesinin haber merkezini yönetti. İstanbul’da yayınlanan aylık Rize Haber dergisinin genel koordinatörlüğünü de yapan gazeteci Kazmaz’ın, “Rizeliler Tanıtım Rehberi” ve “Karadeniz Fıkraları” adlı kitapları yayımlandı. (14.02.2009)

 

TGC eğitimde bir ilki gerçekleştirdi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) British Counsil ve BBC World Service Trust işbirliği ile bir ilke imza atarak başlattığı Online Gazetecilik Eğitim Programı’nı başarıyla bitiren gazetecilere “Medya ve Etik Duyarlılık” başlığı altında bir eğitim toplantısı yapıldı. TGC Başkanı Orhan Erinç toplantının açılış konuşmasında, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın medyaya yönelik eleştirilerine değinerek, “Bu eleştiriler bir ayrımcılığı da gündeme getiriyor. Sayın Başbakan, başbakanlıktan daha çok bir siyasal parti lideri gibi konuşmayı tercih ediyor ve hoşlanmadığı gazeteleri ve televizyonları, yazarları zaman zaman suçluyor” dedi. TGC Lokali’nde yapılan eğitim toplantısında Online Gazetecilik Eğitim Programı’na 400’ü aşkın başvuru arasında eğitimi tamamlayan 136 gazeteciden en yüksek puanı alan ilk 20 kişi yüz yüze eğitim fırsatını yakaladı. Toplantıya katılan gazeteciler, Cumhuriyet Gazetesi Haber Müdürü Hakan Kara’dan “İnternet Haberciliği Nereye Gidiyor?” ve Kadınların Medya İzleme Grubu (MEDİZ) Temsilcisi Hülya Uğur Tanrıöver’den “Medyada Cinsiyetçilik” konularında bilgi aldılar. Online Eğitim Projesi Koordinatörü ve TGC Genel Saymanı Sibel Güneş, “Yüz Yüze Eğitim Toplantısı, 400 kişinin başvurup 136 kişinin tamamladığı bir projenin sonuçlarını görmek açısından bir artı değer taşıyor” dedi. Gazetecilerin iletişim fakültelerinde ya da kendi çalıştıkları kurumlarda usta – çırak ilişkisi içerisinde öğrendiği bilgilerin sık sık güncellenmesi gerektiğine dikkat çeken Güneş, “Medya ve Etik Duyarlılık” başlığı altında yapılan yüz yüze bir eğitim toplantısında da buna ne kadar ihtiyaç olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Güneş, bu toplantının online eğitimi tamamlamayan gazetecilerden 20 kişilik gruplarla devam edecek seminerle yapılmasına vesile olacağını belirterek, şunları söyledi: “Gazetecilerin kendi meslekleri ile ilgili bu problemleri tartışıyor olmaktan ve öyle bir ortamda olmaktan duydukları heyecanı TGC olarak biz de paylaştık. Bu çalışma yüz yüze eğitim olarak devam edecek ve programa yeni modüller eklemek konusunda da kursiyerlerden gelen öneriler dikkate alınacak” dedi. Online Gazetecilik Eğitim Programı, 21 farklı ülkede ve dilde gazetecilerin eğitimine katkıda bulunuyor. BBC World Trust’ın geliştirdiği bir veri tabanıyla içerik havuzunun kullanıldığı programa Türkiye’den 400’ün üzerinde gazeteci başvurdu. İnternet ortamında “Toplumsal Çeşitliliği Yansıtmak, Çatışmaları Anlamak, Çocuklarla Röportaj, Gazetecilik Meslek İlkeleri, Siyaset Haberciliği, Savaş ve Çatışma Muhabirliği, Sağlık Haberciliği, Çevre Haberciliği, Riskleri Haberleştirmek, Uzman Gazetecilik, Gelişmiş Röportaj Teknikleri” başlıkları altında 11 modülden 8’ini başarıyla tamamlayan gazetecilere TGC, BBC ve British Council tarafından düzenlenen bir online sertifikası veriliyor. Program gazetecilik mesleği ile ilgili bilgilerini güncellemek isteyen tüm gazetecilere açık. Online Eğitim Programı’na katılmak isteyen gazeteciler www.tgc.org.tr adresinden online eğitim ikonunu seçerek başvuruda bulunabiliyor. (16.02.2009)

 

Başbakan Erdoğan’dan Sinop’ta medyaya boykot çağrısı: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sinop mitinginde bir kez daha kendi deyimiyle, “yalan yanlış haber yapan gazeteleri alama” çağrısı yaptı. Erdoğan, CHP’yi de yandaş medya yaratmakla suçladı. İstanbul’daki arazi yolsuzluğu haberleri de Başbakanın eleştirisine hedef oldu. Erdoğan Sinop mitinginde; “Bizimle ilgili olumlu haber yapanlara yandaş medya diyorlar. Siz kimin medyasısınız? CHP’nin medyası. Bu aralar iyi paslaşıyorlar. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de... Bu mumunuz da yanmayacak. 29 Mart’ta sönecek. Niye? Çünkü bizi medya kurmadı, millet kurdu. Medyanın kurduğu bir parti değiliz biz” dedi. (16.02.2009)

 

İpekçi; Zorluklara hazırlıklıyız: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi 10 gazetecinin Turkuvaz Medya Grubu’na bağlı ATV ile Sabah gazetesi ve dergilerinde başlattığı grev 6. gününe girdi. “Uzun soluklu bir mücadeleye hazırız” diyen TGS genel Başkanı Ercan İpekçi, işverenin uzlaşmaz tavrının devam ettiğini söyledi. Greve çıkanların sorunlarını anlamak ve taleplerini gidermek amacıyla işveren temsilcilerinin bugüne kadar herhangi bir çaba sarf etmediğini belirten İpekçi, sendika olarak hem maddi açıdan hem de moral açısından getireceği zorluklara hazırlıklı olduklarının altını çizdi. TGS ve Turkuvaz temsilcileri arasında 26 Haziran 2008 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 59 maddelik teklifin 22 maddesinde anlaşma sağlanmış ancak ücret, sosyal yardım, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi parasal haklar ile gazetecilerin mesleki haklarını koruyan 37 maddeyle ilgili olarak işveren temsilcilerinin görüşmeleri sürdürmemesi nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlık yaklaşık 6 aydır giderilememişti. Bunun üzerine TGS, 5 Aralık 2008 tarihinde grev kararı almış, 17 Aralık tarihinde de bunu işyerlerine asmıştı. Yaklaşık 900 çalışandan 500’ü sendikaya üye olmuştu. (18.02.2009)

 

Grevdeki gazeteciler işlerinden çıkarıldı: Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) 13 Şubat’ta başlattığı grevin beşinci gününde 10 gazeteci işten açıldı. Turkuvaz Medya’dan yapılan açıklamada “grevi yalnızca ATV çalışanlarının yapabileceği, gazete ve dergi çalışanlarının yaptığı grevin yasadışı olduğu” öne sürüldü. TGS’nin çağrısıyla işten atılan gazeteciler için ATV – Sabah’ın Balmumcu’daki binasının önünde bir dayanışma eylemi yapıldı. Sendikalar, sivil toplum örgütleri ve sanatçılar gerçekleştirdikleri eylemle gazetecilere destek verdi. Burada konuşan TGS Başkanı Ercan İpekçi, “Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık AŞ, hukuksuzluklarına bir yenisini daha ekleyerek grevde olan 10 arkadaşımızın iş akitlerini feshettiğini açıkladı. Bu hareket görüşmeye ve anlaşmaya niyetleri olmadığını gösteriyor. Kavgaysa sonuna kadar kavga edeceğiz sizinle” dedi. (19.02.2009)

 

TGS’den sert tepki: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Turkuvaz Grubu’na bağlı ATV, Sabah gazetesi ile dergilerde çalışan ve grevde olan 10 üyenin iş akitlerinin feshedilmesini “kanunsuzluk” olarak nitelendirdi. TGS’den yapılan açıklamada, Turkuvaz Medya’nın, grevdeki işçilerin iş akitlerinin feshine ilişkin açıklamasını değerlendirerek, şu görüşlere yer verildi: “Sendika, Merkez ATV Televizyon Prodüksiyon AŞ işyeriyle ilgili olarak 15.05.2007 tarihinde ‘Yetki Belgesi’ almış ve işvereni toplu iş sözleşmelerine çağıracağı aşamada Merkez ATV Televizyon Prodüksiyon AŞ tarafından devralınmış olduğundan Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık AŞ toplu iş sözleşmesi görüşmelerine çağrılmıştır.” Bu şirketle sürdürülen görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine gerekli yasal prosedür tamamlanarak Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık AŞ’nin İstanbul Balmumcu ve Sefaköy ile Ankara Balgat işyerleri için “grev kararı” alındığı hatırlatılan açıklamada, 13 Şubat’ta grevin fiilen uygulamaya konulduğu belirtildi. ATV Televizyon Prodüksiyon AŞ işletmesi işyerlerinde aldığı toplu iş sözleşmesi yetkisinin, Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık AŞ işletmesinde geçerli olduğunun mahkeme kararıyla kesinleştiği de anımsatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “ATV ile Sabah gazetesi ve dergileri, ayrı ayrı iş yerleri değil, Turkuvaz Medya Grubu’nun çeşitli ürünleridir. Toplu iş sözleşmesi ve grev süreci, işverenin yayımladığı ürün adlarına göre değil, tamamen işletme ve iş yeri tanımına uygun olarak yürütülmektedir. Greve katılan TGS üyeleri, 2822 sayılı kanuna uygun olarak yasal haklarını kullanmaktadırlar. İşverenin, yasal greve katılan üyelerimizin iş akitlerini feshetmesi esasen kanunsuzluktur. Bu kanun dışı uygulamaya gerekli yasal girişimler Sendikamız tarafından başlatılacaktır. Bu uygulama, Turkuvaz işvereninin art niyetli ve işçi düşmanı tavrının kamuoyunca bir kez daha anlaşılmasına vesile olmuştur.” (19.02.2009)

 

G-9 Gazeteciler Platformu, grevdeki gazetecilere sahip çıktı: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), ATV ile Sabah gazete ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık AŞ’nin İstanbul Balmumcu ve Sefaköy ile Ankara Balgat işyerlerindeki greve G-9 Gazeteciler Platformu sahip çıktı. Platform tarafından yapılan yazılı açıklamada, grevin, çalışanların işverenle olan anlaşmazlıklarını masa başında çözememeleri durumunda başvurmak zorunda kaldıkları bir yasal hak olduğu vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Demokratik toplumlarda, eğer demokratik niteliğini kaybetmek istemiyorlarsa, iktidarların görevi vatandaşların yasal haklarını kullandıkları için cezalandırılmalarının önüne geçmektir. Oysa daha grevin 1. haftası dolmadan ATV – Sabah grubunda greve katılan 10 meslektaşımız, ‘yasa dışı bir greve katıldıkları’ gerekçesiyle işten çıkarıldılar. Her platformda ‘yanlış’ yaptığını iddia ettiği medya kuruluşlarını boykota çağıran Sayın Başbakana seslenmek istiyoruz. Hükümet ettiğiniz ülkede greve çıkan gazetecilerin greve çıktıkları için işten atılmaları da yanlış değil midir? Bunu demokrasi anlayışınızla bağdaştırabiliyor musunuz? Greve çıktığı için çalışanlarını işten atan medya grubuna ilişkin de bir çağrıda bulunacak mısınız? Bizler meslektaşlarımızın greve çıktıkları için işten çıkarılmalarını çalışma hayatı ve basın özgürlüğü açısından son derece tehlikeli bir anlayışın yansıması olarak görüyoruz. Kendi haklarını savunamayan gazetecilerin kamu yararını da gözetemez duruma düşeceklerini anımsatmak istiyoruz. Bu nedenle, tüm kamuoyunu, kendi haber alma haklarını da savunmak adına, greve çıkan ve greve çıktığı için işten atılan arkadaşlarımızın yanında olmaya çağırıyoruz. Bizler grevdeki arkadaşlarımızın sonuna kadar yanında olacağımızı ilan ederken; başta ATV – Sabah grubunda çalışanlar olmak üzere, mesleğimizin önemli isimlerini ‘greve katıldığı için işten atılma’ gibi bu son derece vahim uygulama karşısında ses ve tepki vermeye, işvereni de yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki çalışanların greve çıktıkları için işten atılmaları yalnızca yasal olarak değil, vicdanen ve ahlaken de suçtur.” (20.02.2009)

 

AGC Türkiye’deki şubelerini kapattı: Avrupa Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Türkiye Şube Başkanı Aydın Karaçay, AGC’nin Türkiye’deki şubelerini kapattığını bildirdi. Karaçay, yaptığı yazılı açıklamada, merkezi Hollanda’da bulunan, Avrupa Parlamentosu ve Komisyonu’nda görev yapan gazetecilerin oluşturduğu AGC’nin, 2004 yılında açtığı Türkiye şubesini kapatma kararı aldığını belirtti. Karaçay, kapatma nedenlerini “Türkiye’nin AB üyelik sürecinden uzaklaşmış olması” ve “bir belediye ile yaşadıkları anlaşmazlık” olarak açıkladı. (20.02.2009)

 

Basın örgütlerinden vergi cezasına tepki: Maliye, Doğan TV Holding’in yüzde 25’inin Alman Axel Springer’e satış işlemi dolayısıyla Doğan yayın Holding’e 826,3 milyon TL’lik vergi cezası kesti. Söz konusu kararla ilgili açıklamada bulunan basın meslek örgütleri, kararı siyasi olarak nitelendirdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Doğan Yayın Holding’e uygulanmak istenen vergi cezasının “iktidarın hoşuna gitmeyen yayın organlarını susturmanın tehlikeli bir yolunu oluşturduğu” bildirildi. Açıklamada şöyle denildi: “Sayın Başbakanın, hoşlanmadığı haberler nedeniyle oluşan kızgınlığı, Doğan Yayın Holding’e uygulanan çok yüksek vergi cezasıyla somut bir susturma girişimine dönüşmüştür. Yönetim Kurulumuz uygulamanın, boykot çağrılarının etkili olmaması nedeniyle iktidar gücünün demokratik geleneklere aykırı ve çok seslilikten duyulan rahatsızlığın somut bir göstergesi olduğu kanısındadır. Sorumlulara, benzer uygulamanın 1960 öncesi iktidarlar tarafından da gerçekleştirildiğini, bu yaklaşımdan en çok devletin zarar gördüğünü, basın organlarının görevlerini yerine getirmekten alıkoymaya yaramadığını anımsatırız.” Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, normal koşullarda demokratik ülkelerde işletmelerin, şirketlerin vergi borçlarının “haber” yapılmayacağına dikkat çekerek, “Tartışma konusu da olmaz. Vergiler ödenir, hukuk içinde gereken neyse o yapılır. Vergi sahibi de vergisini öder. Türkiye’de ise öyle değil. İktidar, kendisine muhalif yayın yapanları her alanda yok etmek için çaba sarf ediyor. Şimdi, başbakan önce kendini eleştiren yayın grubu için ‘gazete almayın’ kampanyası yaptı. Halkı kışkırttı. Bundan sonuç alamayınca bu kez vergi silahını ortaya koydu” dedi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi de iktidarın medya kuruluşlarını hizaya sokmaya çalıştığını ve bu cezanın da bunun bir parçası olduğunu söyledi. Söz konusu durumun medyanın bağımsızlığını zedelediğini ifade etti. (21.02.2009)

 

“Sendika Haktır Engellenemez:” Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) ATV ile Sabah gazetesi ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz Medya Grubu’nda sürdürdüğü greve destek amacıyla İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde meşaleli yürüyüş yapıldı. Grevdeki basın emekçilerinin “Grev Gözcüsü” önlükleriyle katıldığı yürüyüşte, sendikal haklar kazanılana kadar direnişin devam edeceği vurgulandı. TGS tarafından düzenlenen yürüyüş, Taksim Tramvay Durağı’ndan başladı. Grup, ellerinde meşale ve “Grev” yazılı dövizlerle İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Lisesi’nin önüne kadar “Çalık Elini Sendikadan Çek”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Sendika Haktır Engellenemez” sloganlarıyla ve meşalelerle yürüdü. Yürüyüş sırasında grevdeki gazetecilerin hazırladığı “Grev” gazetesi vatandaşlara dağıtıldı. Galatasaray Lisesi önünde grevdeki basın emekçileri adına açıklama yapan TGS işyeri temsilcisi Uğur Güç, işverenin tek taraflı ve yasadışı bir biçimde iş sözleşmelerini feshettiğini belirterek, “Hukuk dışı bu uygulamaya karşı yasal yollardan mücadelemizi sürdürürken, grevimiz ve direnişimiz güçlenerek devam edecek” dedi. Ankara Emek ve Meslek Örgütleri Platformu üyeleri de TGS’nin, Turkuvaz Medya Grubu’nda başlattığı greve destek verdi. Platformun dönem sözcüsü Ramazan Pektaş, Turkuvaz Medya Grubu’nun Balgat’taki işyeri önünde toplanan üyeleri adına yaptığı açıklamada, grevin basın emekçileri açısından tarihi bir grev olduğunu ifade etti. (23.02.2009)

 

Doğan Grubu’na ceza Meclis gündeminde: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Başbakan Erdoğan’a yönelttiği soru önergesiyle Doğan Grubu’na verilen 826 milyon TL’lik vergi cezasını Meclis gündemine taşıdı. Güvel, “Hükümet politika ve uygulamalarına muhalefet eden yayın kuruluşlarına yasal dayanaktan yoksul olarak böylesine astronomik cezalar uygulanması medyanın toplum adına gözlem ve denetim işlevini yerine getirmesini engellemek amacını taşıdığı yolundaki iddialar doğru mudur?” sorusunu yöneltti. (23.02.2009)

 

AA Ödüllü Fotoğraf Sergisi Uşak’ta: Anadolu Ajansı (AA) Ödüllü Fotoğraflar Sergisi, Uşak’ta açıldı. Törene Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Mesut Apaydın, AK Parti Uşak milletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu, eski Başbakanlık Müsteşarı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ömer Dinçer ile çok sayıda davetli katıldı. AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, yaptığı konuşmada, AA’nın en önemli hedef ve misyonlarından birinin dünyanın en iyi ajansları arasına girmek olduğunu, bu hedef doğrultusunda yol alındığını söyledi. (23.02.2009)

 

Dünya Gazeteler Birliği; Eleştirel haberciliğe ceza: Dünya Gazeteler Birliği (WAN) Doğan Yayın Holding’e cezayı kınadı. Yapılan açıklamada, “Cezanın siyasi amaçlı olduğundan ciddi biçimde endişe duyuyoruz” denildi. WAN’a bağlı Dünya Editörler Forumu’da (World Editors Forum) Doğan Medya Grubu’na uygulanan para cezasını, eleştirel haberciliğe verilmiş “siyasi amaçlı” bir yanıt olarak nitelendirdi. Paris merkezli kurumlar, küresel dünya basın örgütleri, yaptıkları açıklamada, Türkiye’yi vergi yasalarını adil ve şeffaf bir biçimde uygulamaya, bu yasaları basını sindirmek için kullanmaya ve ifade özgürlüğü konusundaki uluslararası standartlara saygı göstermeye çağırdı. Fransa’da yayınlanan haftalık “Le Nouvel Observateur” dergisi de maliyenin Doğan Yayın Grubu’na verdiği ağır vergi cezasının Türkiye’de bir kez daha basın özgürlüğü tartışmalarını yoğunlaştırdığını belirtti. (26.02.2009)

 

Uluslararası Karikatür Yarışması 25. Yıl Sergisi: Aydın Doğan Vakfınca düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın “25. Yıl Sergisi” başkentte sanatseverlerle buluştu. Tunalı Hilmi Caddesi’deki D&R’da açılan sergide. 25. yılda 130 ülkeden 6 bin 500 çizerin 55 bin eseriyle katıldığı yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük ve başarı ödülüne değer görülen 50 karikatür bulunuyor. Sergi, 22 Mart Pazar gününe kadar açık kalacak. (26.02.2009)

                         

Sipahioğlu’ndan unutulmaz fotoğraflar: SİPA Press’in kurucusu Gökşin Sipahioğlu’nun “Monsieur Sipa, Photographe” adlı sergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi’nde açıldı. Paris’teki Maison Européenne de la Photographie (Avrupa Fotoğraf Evi) tarafından gerçekleştirilen ergi, Sipahioğlu’nun meslek hayatı boyunca tanıklık ettiği görüntüleri izleyicilerle buluşturdu. Sergiye, Fransız Kültür Merkezi’nin İstiklal Caddesi üzerindeki dış duvarlarında Gökşin Sipahioğlu’nun fotoğraflarından oluşan bir Açıkhava sergisi de eşlik etti. Açılışa, Fransız Kültür Merkezi Müdiresi Anne Potie, Nuri Çolakoğlu, Atilla Dorsay, Sami Kohen, Zeynep Oral ve Nebil Özgentürk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda Türk ve Fransız davetli katıldı. İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi’nde 25 Şubat’a kadar sergilenen Sipahioğlu’nun fotoğrafları, mart ayı boyunca İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde izlenime sunulacak. (26.02.2009)

 

ATV’den 26 kişi işten çıkarıldı: Turkuvaz Grubu’na bağlı ATV televizyonunda, magazin bölümünün kapatılması nedeniyle 26 basın emekçisinin işine son verildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi, yaptığı yazılı açıklamayla ATV televizyonundaki işten çıkarılmaları kınadı. Açıklamada; “Bu örnek de ATV televizyonu, Sabah gazetesi ve dergi grubunda sendikal örgütlenmeye katılmamanın bir iş güvencesi olmadığını bir kez daha göstermiştir. Gelinen bu noktada işten çıkarılan ATV televizyonu çalışanlarına her türlü hukuki desteği vereceğimizi ilan ediyoruz” denildi. (28.02.2009)

 

Basın davaları

 

Dink cinayetinde yüzleşme istemi: Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 6. duruşmasında, olay tarihinde İl Jandarma Komutanlığı’nda istihbarat görevlisi olarak çalışan ve gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinde istihbarat yönünden ihmalleri olduğu iddia edilen astsubay O.Ş. ile uzman çavuş V.Ş.’nin yargılanmasına devam edildi. Duruşmada tutuksuz sanıklar ile sanıkların avukatı Nurhayat Bayraktar Gümrükçüoğlu ve Dink ailesinin avukatı Ergin Cinmen hazır bulundu. Dink ailesinin avukatı Cinmen, mahkemede, davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmesini talep ederek, “Birleştirme karı verilerek, sanıkların talimat yoluyla değil, mahkemede dinlenmesini, gerekirse mahkemenin huzurunda yüzleştirme yapılmasını istiyoruz” dedi. Avukat Gümrükçüoğlu ise birleştirme talebine söyleyecekleri bir şey olmadığını belirterek, “Dilekçemizde belirttiğimiz görev ve rütbe itibariyle görev tanımı ve nitelik formunun istenmesini talep ediyoruz” diye konuştu. Mahkeme hâkimi Şevki Uluçam, daha sonra, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 25 Aralık 2008’de iddianameyle açılan davanın, bu davayla birleştirilmesi konusundaki işlemlerin sonucunun beklenmesine, birleştirme kararı verilmesi halinde bu dosya üzerinden işlem yapılmasına ve katılanlar vekilinin talebinin o çerçevede değerlendirilmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca dosyanın incelenmek üzere Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. (05.02.2009)

 

Cumhuriyet’e saldırıya 42 yıl hapis istemi: Cumhuriyet gazetesine Molotof kokteyli atılması olayıyla ilgili 7’si tutuklu 8 sanık hakkında, 8 yıl 3 ay ila 42 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede “Ergenekon” davasının tutuksuz sanıklarından Sedat Peker’in adamı olduğu ifade edilen Boğaç Kaan Murathan’ın talimatı sonucunda eylemin gerçekleştirildiği bildirildi. (21.02.2009)

 

Yenerer yeniden gözaltına alındı: Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan, ardından serbest bırakılan gazeteci Vedat Yenerer yeniden gözaltına alındı. Yenerer’in gözaltı haberi, kendi internet sitesinden duyuruldu. Sitede şu bilgilere yer verildi: “Sitemizin yayın sahibi gazeteci – yazar Vedat Yenerer hiçbir gerekçe gösterilmeden Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.” (26.02.2009)

 

Yalçın Özbey davası düştü: Gazeteci – yazar Abdi İpekçi suikastında, Yalçın Özbey davası 30 yıllık zamanaşımından düştü. Mehmet Ali Ağca, İpekçi’nin öldürülmesinin zanlısı olarak yakalandığında ve Papa suikastından sonra Roma’da çıktığı duruşmada, İpekçi’yi Yalçın Özbey’in planlayarak öldürdüğünü öne sürmüştü. (28.02.2009)

 

Basın ödülleri

 

Çetin Altan’a “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”: Gazeteci – yazar Çetin Altan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca değer görüldüğü “2008 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nü Aya İrini Kilisesi’nde düzenlenen törenle aldı. Klasik müzik konseriyle başlayan törende Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterdiği Çetin Altan’ın hayatına ilişkin Nebil Özgentürk’ün hazırladığı belgesel gösterildi. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, düşünce ve yazım yaşamına büyük hizmetler vermiş Çetin Altan’a teşekkürlerini sunmak için bir araya geldiklerini söyledi. (03.02.2009)

 

Trabzon “Başarı Ödülleri” açıklandı: Trabzon Gazeteciler Cemiyetince geleneksel olarak düzenlenen “Başarı Ödülleri”ne değer bulunan isimler belli oldu. Hikmet Aksoy, Ergun Ata, Mustafa Emir, İsmail Kansız, Kenan Nadi Özbay, Mustafa Reşat Sümerkan ve Murat Taşkın’dan oluşan jüri, iki ayrı oturumda 76 eseri inceledi. İnceleme sonucunda, Başarı Ödülleri’ni kazananlar şöyle: Ziyad Nemli Büyük Ödülü: Saner Ayar (Show TV Genel Müdürü). Haber Başarı Ödülü: Osman Şişko (DHA). Mansiyon: Orhan Topal (AA). Haber Fotoğrafı Başarı Ödülü: Bahadır Öktem (DHA). Spor Haberi Başarı Ödülü: Murat Selim (Karadeniz). Röportaj Mansiyon Ödülü: Elif Çavuş (haber 61), Fatma Yavuz (Kuzey Ekspres). Televizyon Haberi Başarı Ödülü: Özgür Özdemir (Mavi TV). Mansiyon: Özgül Yanar (TRT). Sayfa Düzeni Başarı Ödülü: Uğur Kalyoncu (İlkhaber). Program Başarı Ödülü: Caner Ocak (TRT). Karikatür Mansiyon Ödülü: Tamer Küçük (Kuzey Ekspres). (12.02.2009)

 

Dünya Basın Fotoğrafı Ödülleri belli oldu: Her yıl düzenlenen ve bu yıl 52’incisi yapılan Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması’nda, Amerikalı Anthony Suau, ABD’de ekonomik krizi anlatan siyah – beyaz fotoğrafıyla birincilik ödülüne değer görüldü. Yarışmada, en iyi basın fotoğrafının yan sıra 10 ayrı dalda 27 ülkeden toplam 63 fotoğrafa ödül verildi. Ödüle değer bulunan fotoğrafçılar arasında Türkiye’den kimse dereceye giremedi. Ödüller, 2 Mayıs’ta Amsterdam’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. (14.02.2009)

 

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri açıklandı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 2008 Yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin kazananlar belli oldu. Ödül alan isimler şöyle: Siyasal: Ardıç Aytalar, Mustafa Küçük (Hürriyet). Ali Ekber Ertürk (Akşam). Ekonomi: Gülümhan Gülten (Vatan). Çevre Eğitim, Sağlık (Toplum Ödülü): Ali Balcı (Sabah). Kenan Gürbüz (AA). Kültür Sanat – Magazin: Kadir Sabuncuoğlu (DHA). Erdal Şimşek (Star). Spor: Celal Demirbilek (Hürriyet). Cemal Ersen (Milliyet). Köşe Yazısı: İlhan Selçuk (Cumhuriyet). Araştırma: Adem Demir, Sibel Kızılışık Düler, Semin Gümüşel (Newsweek). Şaban Arslan (Yeni Şafak). Röportaj: Pınar Öğünç (Radikal). Spor Köşe Yazısı: Halis Güler (Güneş). Sayfa Düzeni: Birinci Sayfa Düzeni; Burçin Üçsular (Akşam). İç Sayfa Düzeni; Salih Erkan (Milliyet). Karikatür: Sefer Selvi (Evrensel). Fotoğraf: Mustafa Demirtaş (AA). TV Haber: Güray Ervin, R. Levent Öztürk (Kanaltürk). Gökçen Kesgin (ATV). TV Haber Programı: Sena Kiper (NTV). TV Belgesel: Abdülhamit Avşar (TRT). Kurtuluş Zeydan (TRT). TV Kültür Sanat Magazin: Arzu Öztok (Line Media). Berkan Ünsal (Line Media). TV Spor Programı: Alp Özgen (CNNTürk). TV Kamera Çalışması: Cumhur Çatkaya (NTV). Süleyman Elçin (İHA). A. Ömer Öztürk (İHA). Radyo Haber Program Dalı: Kenan Bölükbaş, Ali Fuat Gülmez, Mehmet Şahin (TRT). İnternet: İnternethaber.Com. TGC Yönetim Kurulu, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği’nde yer alan Nezih Demirkent Özel Ödülü’nün Sadi Özdemir’e verilmesini kararlaştırdı. TGC Yönetim Kurulu kısa bir süre önce vefat eden üyesi Sibel Kalaycı’ya Haber/Toplum Ödülü Dalı’nın Sağlık alt dalında, kanser konusunda bilgilendirici ve moral verici yazıları nedeniyle özel ödül verilmesine karar verdi. (21.02.2009)

 

“2008 Medya Oscarları Ödülleri” sahiplerine verildi: Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği’nin (RTGD) geleneksel “Medya Oscarları Ödülleri” düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ödüller, üniversitelerin iletişim fakültesi dekanları, basın yayın derneklerinin başkanları ve medya dünyasının önde gelen isimlerinin de bulunduğu jüri tarafından belirlendi. Geçen yıl hayatını kaybeden gazeteci Nursal Tekin için de özel ödül verilmesi kararlaştırıldı. Gecede ödül alan isimler şöyle: Yılın Ana Haber Bülteni: Uğur Dündar’la Star Haber (Star TV). Yılın Tartışma Programı: Tarafsız Bölge – Ahmet Hakan (CNN Türk). Yılın Haber Kanalı: Habertürk – Erdoğan Aktaş. Yılın Spor Programı: Yüzde 100 Futbol – Rıdvan Dilmen, Güntekin Onay (NTV). Yılın Şov Programı: Komedi Dükkânı – Tolga Çevik (TRT). Yılın Sabah Programı: Arım Balım Peteğim – Petek Dinçöz (Star TV). Yılın Yarışma Programı: Var mısın, Yok musun – Acun Ilıcalı (Show TV). Yılın Televizyon Dizisi: Yaprak Dökümü (Kanal D). Yılın Radyosu: Power Türk. Yılın Kadın ve Erkek Oyuncusu: Binnur Kaya – Avrupa Yakası (ATV), Erdal Özyağcılar – Elveda Rumeli (ATV). Yılın Yerel Televizyonu: Kayseri Erciyes TV. Yılın Müzik Eğlence Programı: Akşam Sefası (TRT). Yılın Kadın Programı: Esra Ceyhan’la (Kanal D). Yılın Eğitime Katkı Ödülü: Digitürk. Cengiz Polatkan Ödülü Yılın Habercileri: TGRT Haber Çalışanları. Yılın Yapımcı ve Yönetmeni: Sait Bey Polat. (27.02.2009)

Başa Dön