Geri Dön

Eylül 2009 Raporu

Basın olayları

30 gazeteciye Londra ve Washington’da dil eğitimi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) koordinatörlüğünde yürütülen projeyle Türkiye’den 30 gazeteci, Londra ve Washington’a gidiyor. BYEGM’de gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda Washington’da üç ay süreyle dil eğitimi almaya hak kazanan 15 gazetecinin isimleri ve çalıştıkları medya kuruluşları şöyle: Güç Gönel (AA), Meral Tosun (FOX TV), S. Seda Şimşek (Bugün), Hicran Özdamar (Cumhuriyet), Murat Erdoğan (Dünya), M. Öge Demirkan (Vatan), Ceyhun Kuburlu (Hürriyet), Rahim Ak (Gazete Habertürk), Bülent Mumay (Hürriyet), A. Arda Kara (Kanal 7), Pınar G. Günay (AA), Hülya Ç. Ertan (AA), Meltem Uzun (AA), İrfan Cemiloğlu (AA), Kenan Başaran (Referans). Kura çekimi sonucunda Londra’da üç ay süreyle dil eğitimi almaya hak kazanan 15 gazetecinin isimleri ve çalıştıkları medya kuruluşları da şöyle: Ramazan Solak (CHA), Serkan Fidan (AA), Halide Demir (Yenigün Gazetesi), Nevin Donat (Milliyet), Bülent Aydemir (Sabah), Mehmet Kıvanç (Kanal 7), Bahar Atakan (Milliyet), Selma Kasap (AA), Sabine Erkuş (Bizim Gazete), Betül K. Atak (Radikal), Hilal Köse (Cumhuriyet), Necdet Çalışkan (Gazete Habertürk), Zehra Sayan (Bugün), Bengü Özkesen (Ekonomik Çözüm), M. Cüneyt Avşaroğlu (TRT). Dil eğitimi alacak medya mensuplarının yurtdışı eğitim kurumu giderleri, bir defaya mahsus uçak ulaşımları (Türkiye – Londra – Türkiye, Türkiye Washington – Türkiye), konaklamaları ve gündelik harcamaları proje kapsamında karşılanacak. (02.09.2009)

Radyodan maçlar 3 yıllığına TRT’nin: Önümüzdeki 3 sezonun Turkcell Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ve Türkiye Kupası maçlarının radyodan yayın hakkını TRT aldı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından düzenlenen ve 2009 – 2010, 2011 ile 2011 – 2012 sezonu Turkcell Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ve Türkiye Kupası müsabakalarının radyodan yayınlanmasına ilişkin ihale sonuçlandı. TFF’den yapılan açıklamaya göre, gelecek 3 sezonun radyo yayın hakkını, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) aldı. Buna göre, TRT, 2009 – 2010 sezonunun radyo yayın hakkı için 2,5 milyon dolar ödeyecek. (03.09.2009)

Gazetecilerden fotoğraf sergisi: Eskişehir’de görev yapan yerel ve yaygın basın çalışanlarının fotoğraflarından oluşan 4. Haber Fotoğrafları Sergisi izlenime sunuldu. Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Sanat Galerisi’nde 7 Eylül’e kadar açık kalan sergide, 2008 yılına ait kent gündeminde yer alan haber fotoğrafları sergilendi. Sergide 25 gazetecinin 90 fotoğrafı yer aldı. (08.09.2009)

Gün TV sürekli Kürtçe yayın için başvuru yaptı: Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV, sürekli Kürtçe yayına geçmek için başvuru yaptı. 2004 yılının Şubat ayından itibaren kanunların belirlediği ölçülerde Diyarbakır’dan Kürtçe yayın yapa Gün TV, sürekli Kürtçe yayın yapabilmek için başvuru yaptı. Gün Radyo TV Genel Müdürü Diren Keser, Türkçe ve Kürtçenin yanı sıra Soranice, Zazaca, Süryanice ve Ermenice dil ve lehçelerinde yayın yapmak istediklerini belirtti. (09.09.2009)

Gazeteci Güntekin toprağa verildi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Cengiz Güntekin toprağa verildi. 61 yaşında hayatını kaybeden Güntekin, Eyüp Sultan Camisi’nde kılınan namazın ardından Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verildi. Güntekin mesleğe 1976 yılında Türkiye gazetesinde foto muhabiri olarak başladı. Mesleğini bu gazetede sürdüren Güntekin evli ve 3 çocuk babasıydı. (10.09.2009)

TGC; Halkın bilgilendirme hakkına darbe vuruldu: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Doğan Yayın Grubu’na Maliye Bakanlığı’nın kestiği fahiş para cezasını halkın bilgilenme hakkına vurulmuş bir darbe olarak gördüğünü açıkladı. Demokrasilerde özgür basının görevlerinden birinin de siyasal iktidarları eleştirmek olduğu görüşüne yer verilen açıklamada, demokratik açılımlar sözü ile yola çıkanların basın özgürlüğüne saygıyı da unutmamaları gereği anımsatıldı. Açıklamada şöyle denildi: “Sorun aslında bir demokrasi sorunudur. Basın emekçilerinin sorunlarına nicedir duyarsız kalan siyasal iktidar, şimdi de basın emekçilerinin yoğun olarak çalıştığı bir grubu yüksek para cezaları ile sindirmek, yayıncılığın dışına itmek istemektedir. Böylece basın mesleğindeki işsizler ordusuna yenilerinin eklenmesi kaçınılmaz olacaktır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince verilen birçok kararda, basının hükümetleri eleştirme sınırının çok geniş olduğu vurgulanmasına karşın ülkemizde iktidarın eleştiriye bu denli tahammülsüzlüğünü demokrasi anlayışla bağdaştıramıyoruz. TGC olarak ülkede barı sağlama adına olumlu adılar atan siyasal iktidarın basına yönelik acımasız tutumuna bir son vereceğine ve halkın bilgilenme, öğrenme hakkı demek olan basın özgürlüğüne gereken özeni göstereceğine inanmak istiyoruz.” (12.09.2009)

Eczane televizyonu: Türk Eczacıları Birliği (TEB), Digitürk ve Mobilvizyon işbirliği ile eczanelerde kurulacak olan LCD ekranlar üzerinden, kapalı devre yayın iletecek. Televizyon yayınlarında, eczacıların uzaktan eğitimi sağlanacak, hasta bilgilendirme eğitimleri gibi konular yer alacak. Ayrıca tercih edilen bu teknolojiyle TEB tarafından önceden planlanan saatlerde ya da olağanüstü durumlarda yurt genelindeki toplam 24 bin eczaneye aynı anda canlı bağlantıyla ulaşılabilecek. (15.09.2009)

“Cumhuriyet’i dinliyorlar”: Cumhuriyet gazetesinde “Cumhuriyet’i dinliyorlar” başlığıyla manşetten verilen habere göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, ikinci dava dosyasına eklenmek üzere 17 klasör daha yeni belge gönderdi. Gönderilen 17 klasörden birinde sanıkların iletişimlerinin tespitine ilişkin mahkeme kararlarının olduğu anlaşıldı. Bu belgeler arasında Mustafa Balbay’a ait teknik takip kararları da bulunuyor. Balbay’a ait teknik takip kararları incelendiğinde önce 14 Nisan 2008 tarihinde 3 ay süreyle kendisinin kullandığı cep telefonu hakkında, 22 Eylül 2008 tarihinde ise ikinci bir cep telefonu hakkında teknik takip kararı verildiği görüldü. Daha sonra İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi yargıcı Yakup Hakan Günay tarafından verilen 27 Kasım 2008 tarihli “iletişimin dinlenmesi” kararında gazetenin adına kayıtlı olduğu karar metninde görülmesine karşın Cumhuriyet Ankara Bürosu’nun santral numaralarının dinlenmesi ve kayda alınması kararlaştırılıyor. 18 Aralık 2008 tarihinde İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi yargıcı Davut Bedir tarafından adı geçen numaraların dinleme ve kayda alınmasının 22 Mart 2009 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiği görülüyor. Mustafa Balbay’la ilgili iletişim tespit içeriklerinin yer aldığı klasörler arasında Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu muhabirlerinden Fırat Kozok’un bir RTÜK üyesiyle yaptığı görüşmenin deşifresi ile yine Ankara Büro muhabirlerinden İlhan Taşcı’nın 29 Mart yerel seçimlerinden birkaç hafta önce dönemin CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin deşifresi de yer alıyor. (17.09.2009)

Erinç; Gazetelerin dinlenmesi ifade özgürlüğü gaspı anlamına gelir: Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların ikinci dava dosyasına ekledikleri belgeler Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının dinlendiklerini ortaya çıkardı. İki gazetecinin mesleği gereği yaptığı görüşmenin tüm içeriği dava dosyasına konuldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, telefon dinlemelerinin gazete santrallerini de kapsıyor biçimde uygulanıyor olmasının, basın ve ifade özgürlüğünün yok sayılması anlamına geldiğinin altını çizdi. Türkiye’nin hukuk devleti olduğu görüşünün kâğıt üzerinde kaldığına yönelik tartışmaların son uygulamalarla kanun devleti olma niteliğini de kapsar hale dönüştüğünü belirten TGC Başkanı Erinç, “Herhangi bir suç soruşturması nedeniyle kişilerin telefonlarının dinlenmesi ancak hukuk yoluyla ve yasalara uygunluk halinde mümkün olabilir. Dinlemenin nasıl yapılacağı yasalarda yazılıdır. Tüm Türkiye’nin dinlenmesi veya insanların telefonlarının dinlenmesi nedeniyle endişeye kapılmaları, tedirgin olmaları ve güvensizlik ortamına itilmeleri temel insan haklarına aykırıdır. Bu aykırılığı Türkiye’de olağanlaştıran ve normal sayan sistem açıkça insan haklarının ihlalidir. Bu ihlal hukuk yoluyla açıklanamaz” dedi. Erinç, herkesin gerçekleri öğrenme hakkı ve bilgi edinme hakkını ihlal eden “gazete dinlenmesi”nin aslında Türkiye’de yaşayan herkesin ifade özgürlüğü hakkının gaspı anlamına geldiğini vurguladı. (17.09.2009)

Türkiye’de basın özgürlüğü tehlikede: AB Komisyonu Sözcüsü Amedeu A. Tardio, Doğan Yayın Holdig’e kesilen vergi cezası konusunda “Müeyyideler, bu olayda olduğu gibi, bir basın grubunun tamamının varlığını bu şekilde tehdit eder büyüklükte ise basın özgürlüğü tehlike altında demektir” dedi. Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj Tardio Türkiye’de basın özgürlüğünün tehlike altında olduğunu bildirdi. CNN International’da Türkiye’de hükümet ve basın arasında devam eden vergi cezası tartışması ele alındı. Konuya ilişkin haberde 2,5 milyar dolarlık cezanın Avrupa Birliği ve uluslararası basın kuruluşlarındaki kaygıları artırdığı belirtildi. (17.09.2009)

Cumhuriyet gazetesinin dinlenmesine IPI’den kınama: Basın Enstitüsü Derneği (IPI) ulusal komite olarak Cumhuriyet gazetesinin dinlenmesini kınadı, yetkilileri bu uygulamalara karşı önlem almaya davet etti. IPI’den yapılan yazılı açıklamada; “Ergenekon davasının ikinci iddianamesiyle ilgili 17 klasörün içinde yer alan belgelerde Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunun dineldiği ortaya çıkmıştır. Belgelerde, mahkeme ile ilgisi olmayan muhabirlerin telefon görüşmeleri de bulunmaktadır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha birkaç gün önce yabancı ülkeler büyükelçilerinin bulunduğu bir toplantıda ‘basın özgürlüğüne saygımız sonsuzdur’ derken Cumhuriyet gazetesinin dinlendiğini gösteren belgelerin ortaya çıkması tam bir skandaldır” denildi. (18.09.2009)

İGC; Dinlemeler basın özgürlüğüne darbedir: İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Sertel, “Cumhuriyet gazetesinin telefonlarının dinlenmesi, basın özgürlüğüne darbedir” dedi. Sertel, yaptığı yazılı açıklamada, basına yönelik baskı ve tehditlerin her geçen gün arttığını savundu. (18.09.2009)

Basın özgür değilse demokrasi de topaldır: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung’la (KAS) birlikte düzenlediği Yerel Medya Eğitim Seminerleri’nin 53’üncüsü Diyarbakır’da yapıldı. Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin ve Muş’tan çok sayıda gazetecinin katıldığı seminerin açılış konuşmalarını TGC Başkanı Orhan Erinç, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıkçı, Diyarbakır Valisi H. Avni Mutlu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptı. TGC Başkanı Orhan Erinç, Yerel Medya Eğitim Seminerlerinde katılımcıların deneyimleri ve katkılarıyla yeni açılımlar elde ettiklerini belirterek, pratikte ve gerçekte ise bu seminerlerin karşılıklı bilgi tazeleme, bilgileri anımsama çalışması haline geldiğinin altını çizdi. Class Otel’de gerçekleştirilen seminerde konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise en güçlü toplumu yaratmada gazetecilik mesleğinin üzerine düşen büyük görevler olduğunu söyledi. İnsanın doğru enformasyona ulaşmasındaki hizmeti medyanın sunduğunu ifade eden Mutlu, gazetecilik mesleğinin bu konudaki görevinin çok önemli olduğunu, insanların duygu, düşünce ve fikir dünyasına doğru fikirleri aktarma noktasında ciddi bir sorumluluklarının olduğunu söyledi. Gazetecilik mesleğinin gelişen teknolojiyle birlikte sürekli yenilenmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de basın etiğinin daha ileri bir aşamada yaşam bulması açısından seminerin bir adım olmasını temenni ettiğini belirterek, “Demokrasi bir kültür meselesidir ve demokrasi her türlü muhalif, karşıt görüşün ifade edilebildiği, herhangi bir müeyyide ile karşılaşılmadığı ortamın kendisidir. Demokrasiyi içselleştirmenin en önemli ölçütlerinden biri de medyanın özgür koşullarda çalışmalarını sürdürebilmesidir. Yani haber alma ve haberi yayma özgürlüğüdür” dedi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıçkı, gelişen teknoloji ve değişen dünya koşulları karşısında gazetecilerin kendilerini geliştirmesi ve bu koşullara ayak uydurması için meslek içi eğitim seminerlerinin önemli olduğuna dikkat çekti. Bölgenin coğrafik ve sosyoekonomik koşulları göz önüne alındığı zaman diğer bölgelere göre daha zor görev yaptıklarını belirten Balıkçı, “Adeta Sırat Köprüsü’nde yürüdük. Bir haber için saatlerce bekletildik. Kimi zaman bu işe yüreklerini koyan meslektaşlarımızın ölümüne dahi tanık olduk. Yaşamın kıyısından döndüğümüz anlar oldu. Gönül verdiğimiz bu mesleğin yüreğimizin derinliklerinde hissettiğimiz acılı dönemlerini yaşadık. Bu durumlar mesleki açıdan bizi profesyonelleştirirken bölgede yaşanan acılara da ortak etti. Bu nedenle savaş yerine barış dilinin hâkim olması gerektiğini yüreğinizde hissettiğinizin inancındayım. Basın özgür değilse demokrasi de topladır. Demokrasinin yerleşmesinde halkın sesi ve kulağı olan yerel basın çalışanlarına her zaman ihtiyaç vardır” dedi. Açılış konuşmalarının ardından, seminer, Can TV Genel Yayın Yönetmeni Mücahit Ceylan’ın yönettiği ve TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto ile Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Nurçay Türkoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı oturumla devam etti. TGC Başkan Yardımcısı Olcayto, katılımcılara “Gazetecilikte Yeni Açılımlar” başlıklı bir konuşma yaparken, Prof Dr Nurçay Türkoğlu da “Medya Okuryazarlığı” konusunda bilgi verdi. Aynı gün yapılan ikinci oturumda ise TGC Hukuk Danışmanı Fikret İlkiz “Medya ve Hukuk”, Cumhuriyet gazetesi yazarı Feyza Hepçilingirler “Medyada Dil Hataları” konularında bilgi verdi. Oturumu, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd Doç Mustafa Canoruç yönetti. El Cezire TV Temsilcisi Yılmaz Akıncı’nın yönettiği günün son oturumunda gazeteci Tümer Argın “Yerel Medyada Planlama ve Görsellik” konusunu çeşitli yerel gazetelerden örnekler vererek ele aldı. Seminerin ikinci gününün ilk oturumunda, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Bölüm Başkanı Neşe Kars “Demokrasilerde Yerel Basının Rolü”, Vatan Gazetesi Yayın Koordinatörü Atilla Güner ise “Merkezin Uzağında Gazeteci Olmak” konularını aktardı. Oturum başkanlığını Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Akar üstlendi. Dünya Gazetesi Diyarbakır Temsilcisi Mahir Solmaz’ın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda TGC Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Satmış “Medya – Siyaset İlişkileri”, Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürü Nail Duran “Basın İlan Kurumu ve Resmi İlanlar” konularını ele aldı. Öğleden sonraki oturumda TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar “Gazetecilikte Etik Değerlerin Önemi” konusunda bilgi verdi. Oturumu, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk yönetti. (27.09.2009)

Medyada yanlış yapılanma: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) birlikte düzenlediği, iki gün süren ve çok sayıda gazetecinin katıldığı 53. Yerel Medya Eğitim Semineri, TGC Başkanı Orhan Erinç’in değerlendirme konuşmasıyla sona erdi. Seminerde gazetecilikte yasal açıdan bölünmüşlük konusunun dile getirildiğini hatırlatan Erinç, bu bölünmüşlüğün gazetecilik anlayışından kaynaklanmadığını söyledi. Gazetecilerin çalışma alanlarına gazete, dergi ve radyoların yanı sıra internetin de katıldığını belirten Erinç, “İnternet gazeteciliğinin başlamasıyla yerel ve bölgesel gazete kavramları da değişti. Ama şu ana kadar Türkiye’de internet gazeteciliği ve yayıncılığı konusunda herhangi bir yasal tanım ne yazık ki yapılamadı. Bu açıdan bakıldığında, bu alanda çalışan arkadaşlarımızın ne sosyal ne de mesleki hakları mevcut. Bu konunun sonuca ulaştırılması için TGC olarak ilgili bakanlıklarla temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi. Bürokrat gazeteci ilişkilerinin de seminerde sıklıkla dile getirildiğini vurgulayan Erinç, 657 sayılı devlet memurluğu kanunun 15. maddesine göre merkezde bakanların illerde de valilerin demeç vermeye yetkili olduklarını belirterek, “Bu da doğal olarak hükümet programlarının yetkili olmayan kişiler tarafından açıklanmasını önlemeyi amaçlıyor. Bu yasanın arkasına sığınarak bilgi vermekten kaçınmayı da beraberinde getiriyor. Bu durum öncelikle gazetecilerin haberlere ulaşmaması onun sonucu olarak da halkın bilgi edinme hakkını kullanmaması gibi bir durumu ortaya çıkarıyor” dedi. Gazeteleri yerel, bölgesel ve yaygın olarak sınıflandırdıklarını ancak gazetecilik için böyle bir sınıflandırma yapmanın mümkün olmadığını ifade eden Erinç, “gazetecilik dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın aynı ilkelere ve kurallara göre yapılıyor. Belki haber bulma konusunda sınırlılıklar yaşanıyor” dedi. Türkiye’deki medya yapılanmasının yanlış olduğuna işaret eden Erinç şunları söyledi;  “Avrupa’da özellikle yerele ağırlık verilirken bizde bu durum tam tersini işaret ediyor. Avrupa’nın pek çok ülkesinde yaygın olarak tanımlanabilecek 5 ya da 6 gazete varken Türkiye’de 38 gazete var. Bu da yerelin gelişmesi önündeki en büyük engellerden biri.” (28.09.2009)

TGS ve EFJ’den “İnsan Hakları Gazeteciliği” eğitim semineri: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ile birlikte “Türkiye’de İfade Özgürlüğü Değişim İçin Gazeteci Sendikalarının Güçlendirilmesi” konulu bir eğitim semineri düzenledi. Seminer Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminerin açılış konuşmalarını TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Avrupa Gazeteciler Federasyonu Uzmanı Pamela Moriniere ve gazeteci Peter Mclntyre yaptı. Eğitim seminerinde Milliyet gazetesinden Belma Akçura “İnsan hakkı ihlalleri ve istismarları”, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr Ümit Kocasakal “Türkiye’de Medya ve İfade Özgürlüğüyle İlgili Temel İnsan Hakkı İstismarları/İhlalleri Nelerdir?” ve Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu Sözcüsü gazeteci Necati Abay, kapatılan gazeteler ile tutuklanan gazeteciler konularında bilgi verdi. (28.09.2009)

Meslek içi eğitim çalışması bu kez Şırnak’ta: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung’la (KAS) birlikte gerçekleştirdiği Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Semineri kapsamında Şırnak’ta workshop düzenlendi. Şırnak Valiliği’nin ev sahipliğinde yapılan eğitim çalışmalarına TGC Başkanı Orhan Erinç, gazeteci Tümer Argın, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar, Cumhuriyet gazetesi yazarı Feyza Hepçilingirler, İstanbul Ünv. İletişim Fak. Öğr. Üyesi Prof Dr Neşe Kars, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Satmış, Şırnak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı, Şırnak Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Turan ve Şırnak’ta yayınlanan gazetelerin çalışanları katıldı. Şırnak Halk Eğitim Merkezi tiyatro salonunda gerçekleştirilen eğitim çalışmasının açılış konuşmasını TGC Başkanı Orhan Erinç yaptı. Erinç, gazeteciliğin yayın açısından yerel, bölgesel ve yaygın olarak sınıflandırıldığını ancak gazetecilik mesleği açısından böyle bir tanımlama yapmanın mümkün olmadığını belirtti. Gazetecilerin dünyanın neresinde olursa osun aynı kurallar çerçevesinde çalışmak durumunda olduklarını kaydeden Erinç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerelde gazetecilik yapmak, yaygın basında gazetecilik yapmaktan daha zor. Haber kaynaklarıyla yan yana yaşamak ve onları eleştirmek gibi bir görev üstlenmiş durumdalar. Türkiye’de demokrasiden ve çok seslilikten söz etmek son dönemlerde moda haline geldi. Ancak çokseslilikten söz edenler bir o kadar da bu kavramdan rahatsız oluyor. Gazetecilerin çalışmalarını çeşitli yönlerden engellemeye çalışıyorlar. Yerelde çalışan gazetecilerin sorumluluk alanları ve mesleki cesaretleri gazeteciliğin doğru şekilde yapılmasında öne geçiyor.” Ülkelerin yönetiminde yasama yürütme ve yargı erklerinin yanında 4’üncü kuvvet olarak kabul edilen medyanın toplumun bilgilenmesinde birincil öneme sahip olduğunu belirten Şırnak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı, “Medya artık toplumu yönlendiriyor, insanların karar vermelerinde ve fikirsel dönüşümlerinde etkili oluyor” dedi. Yerel basın organlarının bulundukları ilin ya da ilçenin sorunlarının dile getirilmesi ve tartışılması noktasında önemli görevler üstlendiğini ifade eden Kaşıkçı, “Son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte yerel medyanın önemi daha fazla arttı. Umarım bundan sonra yerel medyaya daha fazla kaynak ayrılır ve böylece daha bağımsız, daha özgür haber yapma olanağı bulur” dedi. Oturum başkanlığını Şırnak Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Turan’ın yaptığı oturumda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Neşe Kars “Demokrasilerde Yerel Medyanın Rolü” başlıklı bir konuşma yaptı. İnternetin yaygınlık kazanmasıyla birlikte yerel bir yayın organının tüm dünyadan takip edilme olanağı bulduğunu, bu nedenle de yerel basın çalışanlarının bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini dile getiren Prof Dr Neşe Kars, “Sizler gazeteci olarak soruşturan, araştıran, yöneteni denetleyen birer kamu görevlisisiniz. Bu nedenle kamu yararını gözeten bir haber anlayışını benimsemeniz gerekir. Her sabah işinize başlamadan önce ‘Ben kimim? Ne yapıyorum? Yaptığım iş neyle sınırlı?’ diye düşünün” dedi. Haber toplama ve yazma teknikleri konusunda, workshop’a katılan yerel basın çalışanlarına bilgi veren TGC Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Satmış, haberin, gazeteciliğin temel kuralı olan 5N1K’nın uygun olarak en sade ve gerçek haliyle anlatılması gerektiğini vurguladı. Bir haberde olması gereken kriterleri sıralayan Satmış, bazen teorikle pratiğin uyuşmayacağını ancak gazetecinin görevinin her koşulda gerçeği aktarmak olduğunu söyledi. Çeşitli haber örneklerini katılımcılarla paylaşan Satmış, gazetelerin bazen hızlı olmak adına doğruluğu onaylanmamış haberlere yer verdiğini söyledi. Satmış, internetin gazeteciler için önemli bir kaynak olduğunu, doğru kullanılması halinde yerel basın çalışanları ve yaşadıkları şehir açısından çok faydalı olacağını belirtti. Konuşmasında medya ve etik konusuna değinen TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar, toplumlarda demokrasilerin gelişmesinin vazgeçilmez unsuru olarak basının görüldüğünün altını çizdi. Recep Yaşar, gazeteciliğin temel amacının, vatandaşlara özgür olabilmeleri ve kendi kendilerini yönetebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgiyi sunmak olduğunu söyledi. Gazetecinin sorumlulukları, temel görevleri ve ilkeleri, doğru davranış kuralları hakkında bilgi veren Yaşar, “Etik değerlere sahip çıkmak demokrasinin gelişmesini beraberinde getirecek. Etik ilkler, sermayenin yayın politikasına karışmasını da sınırlayacak ve tek belirleyici olmasının önüne geçecek. Gazetecilik mesleğinin kamuoyunda kaybettiği güvenin geri kazanılmasını sağlayacak” dedi. Şırnak’ta yayınlanan gazeteleri inceleyen ve bu gazetelerde yapılan dil hatalarını katılımcılarla paylaşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Feyza Hepçilingirler, hangi dilde yayın yapılırsa yapılsın düşüncelerin doğru aktarılması için dilin doğru kullanılması gerektiğini ifade etti. Şırnak gazetelerini görsel tasarım açısından ele alan gazeteci Tümer Argın ise yaptığı maket çalışmalarla gazete sayfasında fotoğraf, yazı ve renk kullanımı hakkında bilgi verdi. Argın, seminerin ardından verilen arda gazetelerin görsel tasarımlarını yapan yerel basın çalışanlarına hazırladıkları gazeteler üzerinde sıkça tekrarlanan hataları ve pratik çözüm yollarını gösterdi. (29.09.2009)

Atilla Sertel, Gazeteciler Federasyonu Başkanı: Türkiye Gazeteciler Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu’nda genel başkanlığa, 153 oyla Atilla Sertel Seçildi. Sertel yaptığı konuşmada, güçlü bir federasyonla güçlü bir basın yaratacaklarını söyledi. Ankara Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen Genel Kurulda Yönetim Kuruluna seçilen isimler şöyle: Atilla Sertel (Genel Başkan), Yılmaz Karaca, Ahmet Ünal, Mehmet Ali Dim, Faik Bakoğlu, Lütfü Karakaş, Gürsel Eser, Faruk Balıkçı, Ramazan Demir, Derya Akbıyık, Merih Ak. (29.09.2009)

TGC yeni üyeleriyle buluştu: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyeleri, yaz nedeniyle ara verilen “Geleneksel Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde bir araya geldi. TGC Lokali’nde düzenlenen yemekte yeni üyelerin de rozetleri takıldı. Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC üyeleriyle yaz tatili sonrasında yeniden birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Yaz boyunca bu tür toplantılar yapılamadığını ancak TGC’nin farklı etkinliklerinin devam ettiğini belirten Erinç şunları söyledi: “Örneğin 25 – 26 Eylül tarihlerinde Diyarbakır’da 53. Yerel Basın Semineri’ni gerçekleştirdik. Yerel basında çalışan arkadaşlarımızla bir araya geldik. Ardından Şırnak’ta bir eğitim toplantısı yaptık. Bu tip çalışmalarımız devam edecek. Elbette gazetecilerin çektiği sıkıntılar da devam ediyor ancak yeni üyelerimizle buluştuğumuz başlangıç toplantısında bunlara değinmeden bir aile toplantısı geçirelim istiyoruz. Cemiyetimize güç katan yeni üyelerimizin rozetlerini burada takdim edeceğiz.” Tören öncesinde, 12 Temmuz 2009 tarihinde hayatını kaybeden ve vasiyetinde TGC’ye destek verilmesini isteyen TGC Üyesi Lütfi Gökmen anısına eşi Mine Gökmen’e teşekkür plaketi verildi. Ayrıca TGC’nin çeşitli etkinliklerine destek veren Ülker Grubu, Mey İçki, Esaslı Gıda San Tic AŞ ve Bank Asya yetkililerine de katkılarından ötürü birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaket töreninin ardından TGC’ye yeni üye olan gazetecilerin rozetleri takıldı. Cemiyetin yeni üyelerinin isimleri şöyle: Metin Öğrek (Günboyu gazetesi), Seda Poyraz (Bizim Gazete), Melih Gümüşbıçak (Lig TV), İbrahim Aydoğan (Kızıltepenin Sesi gazetesi), Cemile Kayar (Trakya Hür Haber gazetesi), Ercan Doğu (İzmir Valiliği), Eyüp Bektaş (Önder gazetesi), Murat Can Kürşat Doker (Milliyet gazetesi), Faruk Balıkçı (DHA), Ertüzün Aydın (CNN Türk), Burcu Noyan (DHA), Derya Cebesoy (Önder gazetesi), Serdar Sönmeztürk (Fotospor), Sibel Atik (Referans gazetesi), İsa Yazar (Zaman gazetesi), Mehmet Baydemir (Kocaeli Belediyesi Basın Danışmanı). (30.09.2009)

Genç gazeteciler dil eğitimi için yurtdışında: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medya ve İletişim Meclisi’nde geliştirilen ve Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda ortaklaşa yürütülen proje kapsamında 30 gazeteci dil eğitimi için Londra ve Washington’a gönderildi. Yurtdışına gönderilen gazetecilerin seçimi, TOBB – Türkiye Medya ve İletişim Meclisi, BYEGM, TÖMER, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu temsilcileri ile akademisyenler ve filologlardan oluşan 11 kişilik komisyon tarafından 14 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirildi. Yurtdışına gönderilen gazetecilerin isimleri şöyle: Güç Gönel (AA), Meral Tosun (FOX TV), S. Seda Şimşek (Bugün), Hicran Özdamar (Cumhuriyet), Murat Erdoğan (Dünya), M. Öge Demirkan (Vatan), Ceyhun Kuburlu (Hürriyet), Rahim Ak (Gazete Habertürk), Bülent Mumay (Hürriyet), A. Arda Kara (Kanal 7), Pınar G. Günay (AA), Hülya Ç. Ertan (AA), Meltem Uzun (AA), İrfan Cemiloğlu (AA), Kenan Başaran (Referans). Ramazan Solak (CHA), Serkan Fidan (AA), Halide Demir (Yenigün Gazetesi), Nevin Donat (Milliyet), Bülent Aydemir (Sabah), Mehmet Kıvanç (Kanal 7), Bahar Atakan (Milliyet), Selma Kasap (AA), Sabine Erkuş (Bizim Gazete), Betül K. Atak (Radikal), Hilal Köse (Cumhuriyet), Necdet Çalışkan (Gazete Habertürk), Zehra Sayan (Bugün), Bengü Özkesen (Ekonomik Çözüm), M. Cüneyt Avşaroğlu (TRT). Medya mensuplarının yurtdışı eğitim giderleri, uçakla ulaşımları, konaklamaları ve gündelik harcamaları proje kapsamında karşılanacak. (30.09.2009)

Gazeteci Metin Doğanalp vefat etti: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, basın şeref kartı sahibi gazeteci Metin Doğanalp, yaşamını yitirdi. Erenköy Galippaşa Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Kandilli Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mesleğe 1949 yılında Hürgün gazetesinde başlayan Doğanalp, Türk Haberler Ajansı, Milliyet ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. Hürriyet Haber Ajansı’nın Atina ve Orta Avrupa muhabirliğini yaptı. Doğanalp’in “İtham Ediyorum” ve “Çoban Kızı” adında yayımlanmış 2 kitabı bulunuyor. (30.09.2009)

Basın davaları

Gazeteci Şener’e bir dava daha: Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, “Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları” kitabının yazarı Nedim Şener hakkında, Milliyet gazetesinin 9 Şubat 2009 tarihli sayısında yayınlanan “Emniyet’ten iki ilginç şema” başlıklı haberi nedeniyle yeni bir dava açtı. Halen kitabı nedeniyle iki ayrı dava kapsamında 28 yıl hapis istemiyle yargılanan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “2009 Basın Özgürlüğü Ödülü” sahibi Milliyet gazetesi muhabiri Nedim Şener’in, bu davadan 4,5 yıl hapsi istendi. Böylece Nedim Şener hakkında istenen hapis cezalarının toplamı 32,5 yılı buldu. Şener, 22 Aralık’ta Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlayacak. (04.09.2009)

Kırca hakkında suç duyurusu: Türkiye Genlik Birliği üyeleri, çocukların “demokratik açılımı” konuştuğu “Siyaset Meydanı” programında halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunun işlendiği iddiasıyla gazeteci Ali Kırca ve programın yayımlandığı Show TV sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. (09.09.2009)

Cumhurbaşkanı Gül’e hakaret eden gazeteciye ceza: Adana’da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “basın yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan gazete çalışanı 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, Adana’da yayımlanan bir gazetede Cumhurbaşkanı Gül’e hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 1 ile 4 yıl arasında değişen hapis cezası istenen tutuksuz sanık Sevda Turaçlar hazır bulundu. Mahkeme başkanı, suç işlemek amacıyla hareket etmediğini belirten sanık Turaçlar’ın, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına daha sonra bu cezanın ertelenmesine karar verdi. (16.09.2009)

Taraf muhabirinin beraatı istendi: Aktütün Sınır Karakolu’na yönelik saldırıyla ilgili haberlerde “açıklanması yasaklanan gizli belgeleri açıkladığı” gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Taraf gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Adnan Demir’in beraatına karar verilmesi talep edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Adnan Demir ve avukatı katıldı. Duruşmada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar, Aktütün Jandarma Karakolu’na PKK terör örgütü tarafından düzenlenen ve çok sayıda askerin şehit olduğu silahlı saldırının haberinin yapıldığını anımsattı. Savcı Ayar, “vahim nitelikli ve kamuoyunu sarsıcı” eyleme ilişkin “kamuoyunun haber alma, basın yayın kuruluşunun bilgi edinme ile bilgiyi yayma” hakkının bulunduğunu belirtti. (17.09.2009)

Gazeteci Nedim Şener’e “Gizliliği ihlal” davası: Milliyet gazetesi muhabiri Nedim Şener’in, “Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları” adlı kitabında “haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, Hazine vekili, davaya Emniyet Genel Müdürlüğü adına katılma talebinde bulundu. Talebi inceleyen Mahkeme, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün dosyada ve ihbarnamede ihbar eden konumunda bulunduğunu, doğrudan zarar gören sıfatında olmadığını, dosyanın müştekilerinin bulunduğu gerekçesiyle katılma istemini reddetti. Duruşma, raporların incelenmesi ve taleplerin değerlendirilmesi amacıyla ertelendi. (30.09.2009

Basın ödülleri

Hrant Dink anısına ödül verilecek: Uluslararası Hrant Dink Vakfı, bu yıldan itibaren her yıl Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de “Uluslararası Hrant Dink Ödülü” verecek. Vakıf tarafından yapılan açıklamada, “Ödülün; ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişilere verileceği” belirtildi. Açıklamada, “ödülle, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıkların görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak, onlara manen destek olmak, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmek istediği” vurgulandı. (09.09.2009)

Azeri gazeteciye insan hakları ödülü: Norveç’te her yıl bir insan hakları savunucusuna verilen ve Nobel Barış Ödülü’nün habercisi olarak görülen Rafto Ödülü bu yıl, Azeri gazeteci Melahat Nasibova’ya verildi. Rafto Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Nasibova’nın, Azerbaycan’ın Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’ndeki “gücün kötüye kullanılması, insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk” haberleri nedeniyle bu ödüle değer görüldüğü belirtildi. (25.09.2009)

Nezih Demirkent Basın Ödülleri sahiplerini buldu: Bu yıl sekizincisi düzenlenen Nezih Demirkent Basın Ödülleri’nde Yaygın Basın Ödülü’nü Hürriyet gazetesi ekonomi servisinden “Varoşlardan Kriz İzlenimleri” yazı dizisiyle Demet Cengiz Bilgin aldı. Yerel Basın Ödülü’nün sahibi ise “Yeraltında servet yerüstünde sefalet” haberi ile Gözlem gazetesinden Serkan Aksüyek oldu. (29.09.2009)

Dünyada basın olayları

SANA Türkçe yayına başladı: Suriye resmi haber ajansı SANA, Anadolu Ajansı ile daha önce imzaladığı “haber değişimi programı” anlaşması çerçevesinde Türkçe yayın yapmaya başladı. Ajansın internet sitesinde, Suriye ile ilgili haberler Türkçeye çevrilerek okuyuculara ulaştırılıyor. (14.09.2009)

Euronews’den Türkçe yayın atağı: 1993 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren uluslararası haber kanalı Euronews, 27 Şubat’ta TRT ile imzaladığı anlaşma sonucu 2010 yılından itibaren Türkçe yayın yapmaya başlayacak. Dünyada meydana gelen gelişmeleri Avrupa perspektifi ile ele alan Euronews, çok dillilik stratejisini benimsiyor. İngilizce dışında Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça ve Arapça yayın yapan haber kanalı, açıkladıkları bir karar ile 2010 yılından itibaren yayın dilleri arasına Türkçeyi de ekleyeceklerini bildirdi. (16.09.2009)

Başa Dön