Geri Dön

Aralık 2009 Raporu

Abdülkadir Yücelman'ı Kaybettik: Geçirdiği kalp krizi sonrası geçen hafta hastaneye kaldırılan Cumhuriyet gazetesi yazarı ve Türk spor basınının duayen ismi Abdülkadir Yücelman hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Balotaj Kurulu Başkanı, Basın Şeref Kartı ve 2005 Burhan Felek Basın Hizmet

Ödülü sahibi olan Abdülkadir Yücelman’ın tedavisi yaşam destek ünitesinde sürdürülüyordu. (1 Aralık 2009)

Basın özgürlüğü ihlalleri kınandı: 120 ülkede 18 binden fazla yayını temsil eden Dünya Gazeteler ve Yayıncılar Birliği (WAN-IFRA), Türkiye, Çin, Rusya, Küba, Yemen, Pakistan ve Filipinler’i ’basın özgürlüğü’ ihlalleri yüzünden kınadı. Bu yıl Hindistan’da toplanan WAN-IFRA Yönetim Kurulu, Doğan Grubu’na kesilen 3.8 milyar dolarlık vergi cezası için "Siyasi amaçlı ve Doğan Grubu’nu susturmaya yönelik olduğuna inanmak için gerekçeler bulunuyor" ifadesini kullandı. WAN-IFRA Yönetim Kurulu, bu yıl Hindistan’ın Haydarabad kentinde düzenlenen 62’nci yıllık konferansı sonrasında aralarında

Türkiye’nin de bulunduğu 7 ülkenin basını ile ilgil duydukları endişeleri dile getiren bir karar aldı. (2 Aralık 2009)

Başbakan’ın yazar açılımı: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Köşe yazarları ne kadar az yazarsa ülkede o kadar huzur olur' sözlerine köşe yazarlarından yanıt geldi. Köşe yazarlarından Başbakan'ı haklı bulan da oldu bulmayan da. Ayrıca Başbakan’ın sözleri televizyon programlarında da tartışıldı. Konuyla ilgili Kanal Türk’te yapılan bir tartışmada ise Bayram Gazetesi’nin yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından çıkarılması gündeme geldi. Programda, köşe yazarlarının bayram günlerinde yazılarını yazmayacakları dile getirildi. Köşe yazarları arasında Başbakan'ı haklı bulan da oldu, "Bir Başbakan’ın ağzından bu tür hakaretleri ilk kez duyuyoruz" diyen de oldu. ( 3 Aralık 2009)

‘Eskiden başyazarlar haftada 6 gün yazardı’: TGC Başkanı Orhan

Erinç: “Sayın Başbakan’ın değerlendirmesi sanıyorum eksik bilgilere dayanıyor. Benim gazeteciliğe başladığım dönemde de o günkü adıyla ‘Fıkra’ yazarları ve başyazarlar haftada altı gün yazı yazarlardı. Türkiye’deki bütün yazarlar, iktidara muhalefet eden yazarlar değil. En az yarısı da iktidarın görüşlerini savunan yazarlar. Onlara da yazıları nedeniyle eleştiri yöneltmenin haklı olup olmadığını Sayın Başbakan’a bırakıyorum. Yazarlar ülke sorunlarıyla ilgili kendi görüşlerini okurlarına iletmekle görevlidirler. Bir ölçüde haberlerin yorumunu yaparlar. O açıdan yazdıklarının ülke huzurunu bozduğu görüşüne de katılmak bence olanaksızdır. Gazetecilerin az yazı yazmasını istemek ise ifade özgürlüğünü sınırlama anlamına gelir”. ( 3 Aralık 2009)

İran'da gazeteciye 9 yıl hapis cezası: İran'da geçen ay yasaklanan Sermaye gazetesinin editörü Said Leylaz'ın 9 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Leylaz'ın avukatı Mahmud Alizade Tabatabai, yarı resmi Fars ajansına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yönelik eleştirileriyle tanınan müvekkilinin yasa dışı toplantılara katılma ve gizli bilgileri bulundurma suçlarından ceza aldığını söyledi. Tabatai, cezanın kendisine sözlü olarak bildirildiğini, resmi belge geldiğinde temyize başvurmak için 20 günleri olacağını ifade etti. Bu arada Tagher internet sitesi, haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı yarışında yenilgiye uğrayan Mehdi Kerrubi'nin danışmanı gazeteci Hengame Şehidi'nin de 6 yıl 3 ay hapis cezası aldığını duyurdu.

(3 Aralık 2009)

Yerel basın da sorunlarına bir açılım bekliyor: TGC ile Konrad

Adenauer Stiftung’un (KAS) birlikte düzenlediği Yerel Medya Projesi’nin yıl sonu değerlendirme toplantısı yapıldı. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen "9. Yılsonu Değerlendirme Toplantısı" TGC Başkanı Orhan

Erinç ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel konuşmalarıyla başladı. Türkiye’nin farklı illerinden 80’ne yakın cemiyet başkanının yer aldığı toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç mesaj gönderdi.

Türkiye’de yerel medyanın yeterli önemi gördüğünü söylemenin oldukça zor olduğuna değinen Erinç, "Şayet Türkiye’de demokrasinin gelişmesi arzu ediliyorsa bunun yerel medyanın geliştirilmesine eşdeğer bir atılımın olduğunu buradan bir kez daha vurgulamak istiyorum" dedi.

Basın yayın kuruluşlarının sayısal verilerini değerlendirmekte de yarar olduğunu söyleyen Erinç konuşmasını söyle sürdürdü: “TÜİK verilerine göre Türkiye’de

117’si yaygın, 58’i bölgesel, 2 bin 304’dü de yerel gazete olmak üzere 2 bin 479 gazete yayınlanıyor. Türkiye de ayrıca 3 bin 186’da dergi, 212 yerel televizyon kanalı, 994 yerel radyo yayın hayatını sürdürüyor. Bu verilere göre Türkiye’de halkın bilgi edinme hakkını kullanma açısından katkıda bulunan yayın organı sayısı azımsanmayacak boyutta. Ama ifade özgürlüğünün önündeki

engellerin var olmayı sürdürmesi, zaman zaman siyasi yönetimlerin medyayı yönlendirme isteği gazetecilik mesleğini daha da zor yapılan bir mesleğe dönüştürüyor."

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, farklı kurumsal yapıların çatıları altında olunmasına rağmen mesleğin sonları ve çözüm yolları noktasında ortak hareket etmenin gerektiğine inandığını belirtti. Sertel, Anadolu’da gazeteci cemiyeti başkanı olmanın olağan üstü bir çaba ve özveri istediğine vurguladı.  

TGC Başkanı Orhan Erinç’in yönettiği ilk oturumda TGC önceki başkanlarında ve Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli "Medyada 1 Yıllık Ufuk Turu", Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğ ü Genel. Müdür Vekili Salih Melek ise "Basın Yayın Genel Müdürlüğünün Enformasyon Çalışmaları" konuşlarını ele aldılar. (4 Aralık 2009)

Türkiye’deki basın özgürlüğünün bugünkü durumu ABD’de tartışıldı: ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Maryland Milletvekili ve Tom Lantos

İnsan Hakları Komisyonu üyesi Donna Edwards, "Türkiye'de bugün özellikle basın ve ifade özgürlüğüne karşı saldırılar olduğunu, hükümeti eleştiren gazete ve gazetecilerin, olağanüstü ekonomik ve adli baskı altına alındığını" söyledi.

Temsilciler Meclisi Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu'nun düzenlediği oturumda, Türkiye'deki insan hakları, basın özgürlüğü ve demokrasinin durumu tartışıldı.Oturumu yöneten Demokrat Parti Maryland Milletvekili ve komisyon üyesi Donna Edwards, bölgede kritik bir ülke olan Türkiye'nin Batı, Avrupa ve Orta Doğu arasında tarihi köprü rolü üstlendiğini söyledi Türkiye'de bugün özellikle basın ve ifade özgürlüğüne karşı "saldırılar" olduğunu savunan Edwards, "hükümeti eleştiren gazete ve gazetecilerin, olağanüstü ekonomik ve adli baskı altına alındığını" iddia etti. Edwards, 301. maddede reform yapılmasına rağmen hala Türk medyasında otosansür uygulamalarının olduğunu ifade ederek, Doğan medya grubuna kesilen vergi cezasını hatırlattı ve "grubun

yayınlarını hükümetle daha dostça ilişkileri olan şirketlere satmaya zorlandığına inanıldığını" savundu. Edwards, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün raporuna göre son 4 yılda 200 entelektüel, gazeteci, yayımcı ve muhalifin suçlandığını ve mahkemeye çıkarıldığını ifade ederek, "Birçoğu, bağımsız ulusal savcılarca başlatıldı. Rahatsız edici bir vaka olarak, Hrant Dink cinayetini araştıran gazeteci Nedim Şener hakkında 32 yıl hapis cezası istendi. Ergenekon davası ile laik ve dini kamplararasındaki bölünmeler bu durumu daha karmaşık hale getirdi" diye konuştu. (5 Aralık 2009)

Yerel basını yok etmek demokrasiye darbe vurur: (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) birlikte düzenlediği "Yerel Basın egitim Seminerlerinin 9. Yılsonu Değerlendirme Toplantısı" sona erdi.

Toplantının ikinci gününde gerçekleştirilen oturumda Basın İlân Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürü Nail Duran ve Sabah gazetesi yazarı Refik Erduran konuşmacı olarak katıldı. Yöneticiliğini TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto’nun yaptığı oturumda Nail Duran resmi ilanlarla ilgili bilgi verdi. Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, Avrupa Birliği’nin öngördüğü Kamu İhale Kanunu düzenlemesiyle Türkiye’de ki uygulama arasında tezatlıklar olduğunu belirterek yerel basının resmi ilanlarının kesilmek istenmesinin ardında başka nedenler olduğunu söyledi.

"Yerel basının yaşamasını sağlamak zorundayız" diyen Erinç, hükümetlerin siyasi geleceklerini devam ettirmek için basının güçlü olmasından rahatsızlık duyduğunu bunun içinde resmi ilan gibi düzenlemelerle basının sesini kısma yoluna gidildiğini ifade etti. Erinç yerel basının yok olmasına neden olacak düzenlemelerin Türkiye’de demokrasiyi de darbe vuracağına dikkat çekti.

(5 Aralık 2009)

TGC’den Basın Kurultayı hazırlığı: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad

Adenauer Stiftung ile gerçekleştirdiği Yerel Medya Eğitim Seminerleri’nin 2009

yılı Değerlendirme Toplantısı 4-5 Aralık 2009 tarihinde İstanbul’da TGC binasındaki Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay, Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen, Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı, TGC Karadeniz Ereğli Temsilcisi Mustafa Kemal Bektaş, TGC Siirt Temsilcisi Cumhur Kılıçcıoğlu, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Ali Dim tarafından ortak basın açıklaması hazırlandı. Toplantıya katılan 68 basın örgütü başkan ve temsilcisi tarafından görüşmeler sonrasında benimsenen bu ortak görüşler 11 madde halinde kamuoyuna açıklandı:

1-Yerel basının sorunlarının çözümü için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun işbirliği içinde çalışma yapma kararı olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Bu kapsamda yerel basının güçlendirilmesi ve sorunların çözümü konusunda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun ortak bir çalışma içinde el ele olması gerektiği vurgulandı.

2- Medyanın genel sorunlarının tartışılacağı bir Basın Kurultayı’nın en yakın bir gelecekte toplanmasının önerilmesi uygun bulundu.

3-Basın İlân Kurumu’nun şube müdürlükleri olmayan illerde ilan dağıtımı ile denetim kurullarının yeniden düzenlenmesi ve verimli bir çalışma sisteminin oluşturulması umudu dile getirildi.

3- Süreli nitelikte olmayan özellikle seçim ve bayram dönemlerinde sayıları hızla artan gazetelerin daha etkin bir denetime tabi tutulmaları ve ayrıca, genellikle bu tür basın yayın organlarında isimleri görünen yönetici, yazar ve benzeri biçimlerde gazetecilik ilkelerine uygun davranmayan kişilerin meslekle ilişkilerinin sorgulanması; sözü edilen kişilerin meslek örgütlerine üye olarak kabul edilmemeleri yönünde çalışma yapılması önerildi.

4- Medyanın büyük sıkıntılarından birinin yetişmiş eleman bulmak olduğu görüşünde birleşildi. Buna karşın ülkede hızla artış gösteren işsiz gazetecilerin durumuna bir çözüm getirilemediğine dikkat çekildi. Bu arada yerel gazetelerde asgari kadrosunun da titizlikle ele alınması fiilen gazeteci olmayan kişilerin bu kadrolarda istihdam edilir biçimde gösterilmemesi için önlem alınması gündeme getirildi.

5- Medya ile ilgili yasaların kabulü öncesinde meslek örgütlerinin çok sıkı bir iş birliği içerisine girmeleri ve özgürlükleri kısıtlayacak ve büyük maddi yük getirecek maddelerin değiştirilmesi için çalışma yapılması uygun görüldü.

6-Çok sesliliğin sağlanması ve korunması için yerel medyanın güç kaybına neden olabilecek kısıtlamalardan kaçınılması zorunluluğunun yetkililere anımsatılması.

7- Ayrıca, elektronik yayın organları ile bunlarda çalışan gazetecilerin yasal konumlarının belirlenmesi ve sosyal güvenlik haklarının sağlanması konusunda ortak girişimlerde bulunulmasına;

9- Siyasal parti yöneticilerinin medyanın görevleri ve gazetecilerin çalışma yöntemleri konusunda açıklamalar yaparken medyada bağımsızlığın ve ifade özgürlüğünün önemini gözardı etmemeye özen göstermeleri gereğinin vurgulanmasına;

10- Basın kartının kimlik olarak kullanılmasını sağlamak üzere Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların desteklendiğinin belirtilmesine karar verildi.

11-Gazetecilerin içerisinde bulunduğu koşullar dikkate alınarak yerel medyada, Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesinin benimsenmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması öncelikli görev olarak kabul edildi.”

Seminere katılan gazeteciler: TGC Başkanı

Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Adıyaman Basın Medya Birliği Başkanı Hasan İnandı, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alaeddin Arslan, Afyon Gazetecileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Celal Bursalıoğlu, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Emin Güzbey, Akdeniz Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Zorkun, Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M.Ali Dim, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Çezik, Aydın Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Ali Akkurt, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı TGC Batman Temsilcisi Arif Arslan, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı F. Mehmed Özcan,  Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Kürşat Tuncel, Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Aksoy, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Altunay, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Öztürk, Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıkçı, Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan,

Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti

Başkanı Eşref Turan, GAP Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Murat Güreş, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Mamaşoğlu, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hayati Yalçın, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti

2.Başkanı Yusuf Sadık, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Cemiyeti

Başkanı Bülent Ayan, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şehmus Aslan, Hakkari Gazeteciler Cemiyeti 2.Başkanı Necip Önal, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abid Vanlı, Karaelmas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Öksüz, Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yaman, Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selim Tiran, Kırşehir Gazeteciler Derneği Yön. Kur. Üyesi Osman Gül, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Emin Turpçu, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Manavgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arif Kaplan, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, Mersin Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Mehmet Işık, Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan, Mudanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yavuz Gerçekçi, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muammer Başer, Rize Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faik Bakoğlu, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz, Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mete, Çağdaş, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal, Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı TGC ŞanlıUrfa Temsilcisi Veysel Polat, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata, Turgutlu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Tuncel Yılmaz, Uşak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdurrahman Yavuz, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferit Havya, Yozgat Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı O. Hakan Kiracı, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten, TGC Aksaray Temsilcisi Kerem İşkan, TGC Bursa Temsilcisi Özcan Güneş, TGC Karadeniz Ereğli Temsilcisi Mustafa Kemal Bektaş, TGC Konya Temsilcisi Uğur Özteke, TGC Ordu Temsilcisi Erdoğan Erişen, TGC Samsun Temsilcisi Cemil Ciğerim, TGC Siirt Temsilcisi Cumhur Kılıçcıoğlu, TGC Van Temsilcisi M. Emin Toker.

(6 Aralık 2009)

Gazeteci Ali Sirmen Sertel Ödülü’nü aldı: Sertel Gazetecilik Platformu tarafından gazeteci-yazar Ali Sirmen'e plaket verildi. TGC Basın Müzesi'nde düzenlenen ödül töreni kapsamında ''Günümüz Koşullarında Basın Özgürlüğü Kavramının Değerlendirilmesi'' başlıklı bir de panel yapıldı. Panelde konuşan gazeteci-yazar Ali Sirmen de günümüzde basın özgürlüğü kavramı nın 4 Aralık 1945'teki durumundan çok da farklı olmadığını söyledi. Türkiye'de faillerin değişti ğini ancak özgürlüğü savunan gazetecilerin yani kurbanların değişmediğini ifade eden Sirmen, 1945'ten sonra çok partili hayata geçildiğini fakat aradan geçen sürede basın özgürlüğü açısından çok da değişiklik olmadığını kaydetti. Konuşmanın ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanı Nail Güreli, Sertel Gazetecilik Platformu tarafından 1996'dan bu yana verilen plakete Ali Sirmen'e sundu. Bu arada, kurum kategorisinde Cumhuriyet Okurları adına Cumhuriyet gazetesi yazarı Alev Coşkun'a plaket verildi.

(7 Aralık 2009)

İki yerel haberciye kamu görevlileri saldırdı: Demokratik Toplum Partisi (DTP) Siirt İl Örgütü'nün düzenlediği basın açıklamasın ve ardından gelişen eylemleri izleyen getiren Duruş Gazetesi temsilcisi İzzettin Oktay, fotoğraf makinesini kırdıkları ve kendisini darp ettikleri gerekçesiyle polisten şikayetçi oldu. Habercilik yaparken önceki gün fotoğraflarına el konulan Oktay, polislerce etrafı sarılarak cop ve yumruklarla darp edildiğini savunarak olayı Savcılığa taşıdığını açıkladı.Basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen kitlenin, karşılık taşlı ve gazlı müdahalenin yaşandığı eylemini fotoğraflarını çektiğini ifade eden Oktay, eylemden sonra çarşıya doğru ilerlerken önünün polislerce kesildiğini ve gazeteci olduğunu belirtmesine karşın makinesi içindeki hafıza kartına el konulduğunu ardından da saldırıya uğradığını söyledi. 2 Aralık'ta da, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Seyfullah Ayvalı, İzmir'e bağlı Tire Belediyesi'nin aylık olağan meclis toplantısına alınmamış ve görevini yaparken belediye çalışanlarınca saldırıya uğramıştı.İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilere yönelik sözlü ve fiili saldırılarda artış yaşandığına dikkat çekerek, "Saldırıda bulunanların en kısa sürede adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz" demişti. (8 Aralık 2009)

Gazeteci Ertan Gökemre hayatını kaybetti: TGC üyesi Sürekli Basın Kartı sahibi Ertan Gökemre, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 63 yaşında yaşamını yitirdi. Mesleğe 1973 yılında Hürriyet gazetesi grafik servisinde başlayan Gökemre, Milliyet ve Sabah gazeteleri, Güneş ve Karacan yayınları, Tempo dergisi ile Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi'nde çalıştı. Gökemre'nin cenazesi, bugün öğlen Fatih Camisi'nde kılınacak

(10 Aralık 2009)

“Sedat Simavi Odülleri” törenle sahiplerine verildi: TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 33 yıldan bu yana gazetecilik, radyo, televizyon, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, görsel sanatlar ve spor alanlarında sanatçı, gazeteci ve bilim insanlarına verilen "Sedat Simavi Ödülleri" törenle sahiplerini buldu. Olimpiyatevi Turgut Atakol Konferans Salonu'ndaki törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, , Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile çok sayıda il ve ilçedeki kardeş meslek kuruluşuyla 4-5 Aralık’ta bir araya gelerek gazeteciliğin sorunlarını irdelediklerini hatırlattı.  Erinç, toplantıdaki öneriler arasında, kısa zamanda sorunları n irdelenerek çözüm yollarının bulunacağı bir Basın Kurultayı düzenlenmesinin de olduğunu ve bu önerinin Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne iletildiğini kaydetti.

Basın, bilim, edebiyat, spor ve iş dünyasından önemli isimlerini bir araya getiren törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkan Vekili Şükran Güldal Mumcu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Günak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlun’un da aralarında olduğu çok sayıda isim tebrik mesajı gönderdi.

Ödülleri kazananlar ve eserleri şöyle:

Gazetecilik Ödülü: Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi’nde yayınlanan “O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberiyle. Seçici Kurul ayrıca, Levent Albayrak’ ı Akşam Gazetesi’nde yayınlanan “Münevver’in Üzerindeki Sperm Bir Başka Cesetten mi Bulaştı: Adli Tıp’ta Pis Masa Skandalı” başlıklı haberi nedeniyle övgüye değer gördü.

Radyo Ödülü: Ayça Kotran, TRT’ de yayınlanan “İpin Ucu” adlı radyo programıyla. Seçici Kurul ayrıca,Mehmet Mahmutoğlu’nu Şanlıurfa - Radyo Liva’da yayınlanan “Hayaller” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü.

Televizyon Ödülü: Taha Feyizli, TRT’de yayınlanın “Öteki” adlı televizyon programıyla. Seçici Kurul ayrıca, Nesrin Aktolun’u TRT’de yayınlanan “Ustanın Sırrı” adlı televizyon programı nedeniyle övgüye değer gördü.

Edebiyat Ödülü: Cemil Kavukçu, “Angelacoma’ nın Duvarları” adlı otobiyografik anlatı kitabıyla.

Sosyal Bilimler Ödülü: Prof. Dr. Ergun Türkcan, “Dünya’da ve Türkiye’de Bilim, Teknoloji ve Politika” adlı eseriyle.

Fen Bilimleri Ödülü: Doç. Dr. Barış Coşkunüzer, “Hiperbolik 3- Uzaydaki Minimum Alanlı Düzlemler Düzgün Yerleşiktir” adlı eseriyle.

Sağlık Bilimleri Ödülü: Doç. Dr. Mehmet Sait Albayram, “İntrakranyal Hipotansiyon Sendromunda Dural Yırtıkların Saptanmasında İntratekal Gadolinyum İle Yapılan MR Sisternografi” adlı çalışmasıyla.

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Mehmet Ali Ağırbaşlı – Dr. Günseli Servet Çakır – Prof. Dr. Şencan Özme – Prof. Dr. Gönenç Ciliv’i “Türk Çocuk ve Adolesanlarda Metabolik Sendrom” adlı ortak çalışmaları nedeniyle övgüye değer gördü.

Görsel Sanatlar Ödülü: Prof. Dr. Sadi Diren, “İş Sanat Kibele Galerisi’ndeki toplu sergisi” ile.

Spor Ödülü: Galatasaray Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, “Avrupa – Dünya ve Kıtalararası Basketbol Şampiyonu” olması nedeniyle. Seçici Kurul ayrıca, Gülsüm Tatar’ı “Boksta (64 kg) Dünya ve Avrupa Bayanlar Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü.

(11 Aralık 2009)

“Yayın durdurma yanlışı sürüyor”:TGC, Aydınlık dergisinin bir ay süreyle durdurulma kararına tepki gösterdi. Açıklamada, Aydınlık dergisinin yayınının bir ay süreyle durdurulması kararının, ''Türkiye'de basın özgürlüğü olduğuna'' ilişkin açıklamaları n gerçeği yansıtmadığını bir kez daha belgelediği belirtildi. 12 Eylül hukukunun uygulamaya koyduğu yayın durdurma yanlışının, günümüzde de sürüyor olmasının, sadece ifade özgürlüğünün değil demokrasi anlayışının da ne durumda olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Bu gidişle Türkiye'nin dünya ifade özgürlüğü listesindeki 122. sırayı bile koruyamayacağı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

''Basın Yasası'nda suç işlendiğine ilişkin iddialar kesinleşmeden, en fazla 3 nüshanın kanıt olarak alınabileceği ve diğer nüshaların satışta kalacağı vurgulanmışken, yayın durdurma kararının peşin bir cezaya dönüştürülmesini sağlayan kuralların varlığını anlamak olanaksızdır. İfade özgürlüğü kavramı ile çelişen, halkın bilgilenme hakkını da elinden alan yaklaşımın terk edilmesinin zorunluluğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yayının bir ay süreyle durdurulması kararı, 'Türkiye'de basın özgürlüğü olduğuna' ilişkin açıklamaların gerçeği yansıtmadığını bir kez daha belgeledi.'' (11 Aralık 2009)

IPI: Basın özgürlüğüne aykırı: Basın Enstitüsü Derneği, Aydınlık dergisinin son sayısının toplatılmasına ve yayınının 1 ay süreyle durdurulmasına tepki gösterdi. Basın Enstitüsü Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada demokratik bir ülkede suç meydana gelmeden cezanın uygulanmasının mümkün olmadığına, böyle bir şeyin ancak totaliter rejimlerde rastlandığına dikkat çekildi.

Yayınların yasaklanmasının basın özgürlüğüne aykırı olduğu vurgulanan açıklamada Aydınlık dergisinin aralık sayısının toplatılması ve 1 ay süreyle yayın yasağı kararlarının ardında gerek Basın Yasası'nda, gerekse Terörle Mücadele Yasası'nda yer alan basın özgürlüğüne aykırı maddelerin bulunduğu belirtildi. (11 Aralık 2009)

Gazeteci Kemal Gönül toprağa verildi: Kalp krizi sonucu 59 yaşında yaşamını yitiren TGC üyesi gazeteci Kemal Gönül son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Gönül, mesleğe Esnaf ve Sanatkarın Sesi Gazetesi'nde başladı. Türk Haberler Ajansı (THA), Güneş

gazetesi, Güneş Yayınları, Günaydın gazetesi, Yeni Günaydın gazetesinde çalışan Gönül, Nokta dergisinin genel müdürlüğünü de yaptı. (12 Aralık 2009)

G-9’dan Aydınlık'ın kapatılmasına tepki: G-9 Gazeteciler Platformu’ndan

Aydınlık dergisinin yayınının bir ay süreyle durdurulmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ''Yayın durdurmayı basın ve ifade özgürlüğü ile halkın haber almak hakkına indirilen bir darbe olarak görüyor ve bu türden uygulamaların olmadığı bir ülke özlüyoruz'' denildi. G-9 Platformu; Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası, Profesyonel Haber Kameramanları Derneği ve Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği’nden oluşuyor. (12 Aralık 2009)

Gazetecilerden 24 saatlik grev: Yunanistan’da basın yayın organları çalışanları,"çalışma koşullarını ve işten çıkarmaları" protesto amacıyla 24 saatlik grev yaptı. Yunanistan Gazeteciler Sendikası'nın (ESIEA) çağrısı üzerine saat 06.00 itibarıyla başlayan grev nedeniyle basın toplantıları ve benzeri etkinlikler iptal edildi. Kamu ile özel televizyon kanalları, radyo istasyonları ve haber ajansları haber yayınlarını durdurdu. Gazeteler basılmadı, haber ağırlıklı internet sitelerinin sayfaları ise yenilenmedi. (18 Aralık 2009)

Bir gazeteci daha öldürüldü: Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde yayınlanan Güney Marmara'da Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci - Yazar Cihan Hayırsevener uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını kaybetti. Gazete binasına giderken saldırıya uğrayan ve bacaklarına 3 kurşun isabet eden Hayırsevener'e ilk müdahaleyi olay yerine gelen Motorize Yunus ekipleri gerçekleştirdi. Olay yerine kısa sürede gelen 112 Acil Servis ambulansı ile Bandırma Dr. Güven Karahan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Hayırsevener ameliyata alındı. Hayırsevener, ambulans beklerken vuranları tanıdığını söyledi. Daha sonra Uludağ Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan iki çocuk babası, gazeteci - yazar Cihan Hayırsevener saat 21.00'de yaşamını yitirdi.

Bölgede yayın yapan Marmara grubuyla İlkhaber grubu arasında bir süredir gerginlik yaşanıyordu. Tartışma konularından biri bölgede yapılması planlanan termik santralle ilgili. İlkhaber grubu Marmara grubunu termik santral karşıtı haberlere yer vermemekle eleştirmişti. Hayırsevener'se bir yazısında bunu çarpıtma olduğunu, karşı grubun patronunun bu konuda çıkarı bulunduğunu belirtmişti. Hayırsevener ayrıca belediye başkanı da dahil olmak üzere yerel politikacılarla ilgili yolsuzluk haberlerine yer vermiş ve tepki çekmişti.  (18 Aralık 2009)

Anadolu basını çok sesliliğin ifadesidir: Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından düzenlenen 28. Başkanlar Toplantısı Denizli’de yapıldı. Denizli Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Kristal Horoz Gazetecilik

Yarışması ödülleri Pamukkale Richmond Otel'de törenle sahiplerine verildi.

Törene, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto,

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi ile gazeteci cemiyetlerinin temsilcileri katıldı.

TGF 28. Başkanlar Konseyi toplantısında konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, gazeteciliğin dünyanın her yerinde aynı kurallarla yapıldığını söyledi. Erinç, ''Yerel dediğimiz yayıncılık, uluslararası yayıncılığa dönüşebiliyor. Bunun için bu kavramların yeniden değerlendirilmesi gerekir. Türkiye'de yerel gazetelerin, televizyonların, radyoların önemli sorunları var. Bu sorunların çözümü için herkes çalışmalıdır. Türkiye'de yerelde gazetecilik yapmak daha çok özveri gerektiriyor'' diye konuştu.

28. Başkanlar Kurulu toplantısının sonuç bildirgesinde yerel basın, yaygın basının gölgesi ve tehdidi altında yaşam savaşı verirken güçlü yerel basının demokratik ve laik cumhuriyetimizin vazgeçilmez bir unsuru olduğu açıklandı.

(21 Aralık 2009)

‘Yerel basının sesi kısıldı mı?’: DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, ''yerel basına verilen resmi ilanlardaki azalmayı'' TBMM gündemine taşıdı. Milletvekili Yağız, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, Arınç'ın Yerel basının resmi ilan gelirlerinde bir kısıtlama yok'' açıklamasına rağmen, ilanlarda yüzde 40'a varan kayıpların oluştuğunu belirterek, bunun nedenini sordu. ''Resmi ilanların bu kadar yüksek oranda azalmış olmasının yerel basının sesinin kısılması anlamına geldiği görüşüne katılıyor musunuz?'' diyen Süleyman Yağız, şunları sordu:

"Manisa'da 15-17 Ekim 2009’da düzenlenen 18. Yerel Medya Eğitim Semineri'nde yaptığınız konuşmada, ‘iki senedir yerel basındaki resmî ilân gelirlerinin kaldırılacağı dedikodusunun yayıldığını’ belirterek, ‘Gündemimizde bu yok. Yerel medyanın gelirlerini neden kısıtlayalım? Getirmek isteyenler belki vardır. Buna yerel medya temsilcileri olarak engel oldunuz. fiu an böyle bir kısıtlama yok. Olması da mümkün değil’ ifadesini kullanmıştınız. Ancak, 7 Aralık 2009 tarihli Bizim Gazete’nin haberine göre, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) 4-5 Aralık 2009’da düzenlediğ i ‘9. Yılsonu Değerlendirme Toplantısı’nda katılan Basın İlân Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürü Sayın Nail Duran, farklı bir görüş ortaya koşmuştur. ‘2008’deki görüşmeler sürecinde resmî ilânlar konusunda basının bir kaybı olmayacağı söylenmişti. Bugünkü resmî ilânlara ve rakamlara baktığımızda yüzde 40’lık bir kayıp söz konusudur’ diyen Sayın Duran, şöyle devam etmiştir: ‘Basından sorumlu Devlet Bakanı Sayın

Bülent Arınç yeniden gündemde olan düzenlemeyle ilgili resmî ilânlar konusunda gazetelerin mağdur edilmesinin mümkün olmadığını söylemişti. Bunun sonucu 1 Ocak 2010’dan itibaren ortaya çıkacak. Söylemler pratikte ne kadar uygulamaya geçecek göreceğiz. Daha önce de bir kayıp olmayacağı söylenmişti. Ancak yüzde 40’a varan kayıplar bunun böyle olmadığını gösterdi. Aynı toplantıda konuşan TGC Başkanı Sayın Orhan Erinç de AB’nin öngördüğü

Kamu İhale Kanunu düzenlemesiyle Türkiye’deki uygulama arasında yer yer tezatlıklar olduğunu belirterek, yerel basının resmî ilânlarının kesilmesinin ardında başka nedenler olduğunu söylemiştir. ‘Yerel basının yaşamasını sağlamak zorundayız’ diyen Erinç, hükümetlerin siyasi geleceklerini devam ettirmek için basının güçlü olmasından rahatsızlık duyduğunu, bunun için de resmî ilân gibi düzenlemelerle basının sesinin kısılma yoluna gidildiğini ifade etmiştir. Erinç, yerel basının yok olmasına neden olacak düzenlemelerin Türkiye’de demokrasiye darbe vuracağını vurgulamıştır.

‘Yerel basının resmî ilân gelirlerinde bir kısıtlama yok’ açıklamanıza karşın resmî ilânlarda yüzde 40’a varan kayıpların oluşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Resmî ilânların bu kadar yüksek bir oranda azalmış olmasının yerel basının sesin kısılması anlamına geldiği görüşüne katılıyor musunuz? Sizin ifadenizle ‘yerel basındaki resmî ilân gelirlerinin kaldırılacağı dedikodusu’nun yerel basının üzerinde bir tedirginlik yarattığını düşünüyor musunuz? Bu, dedikodu bazında da olsa yerel basına bir tür baskı değil midir? TGC Başkanı Sayın Orhan Erinç’in, ‘yerel basının yok olmasına neden olacak düzenlemelerin Türkiye’de demokrasiye darbe vuracağı’ değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz? Yerel basının gelir kaybına uğratılması yerine, daha da güçlendirilmesi için bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz? Resmî ilânlarla ilgili düzenleme yapılması ile ilgili çalışmalarınızda yerel basın temsilcilerinin ve basın örgütlerinin görüş ve önerilerini dikkate almayı düşünüyor musunuz?

Öte yandan, bu yıl Manisa’da 18’incisi düzenlenen yerel medya eğitim seminerlerine katılan gazeteciler hangi kriterlere göre davet edilmektedir? Davetlerde gazete, gazeteci ve meslek örgütü yöneticisi ayrımı yapılmakta mıdır? Daha önce İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan ve 29 Eylül 2009 tarihinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı seçilen Sayın Atilla Sertel, Manisa’daki seminere neden davet edilmemiştir? Davet edilmemesinde bir kasıt var mıdır? Sayın Sertel sonraki seminerlere çağrılacak mıdır?”

(22 Aralık 2009)

İki gazeteci Erdoğan ailesine 10 bin TL ödeyecek: Yargıtay, Recep Tayyip Erdoğan'ın Radikal gazetesi ve Perihan Mağden'e, eşi Emine Erdoğan'ın da Tempo dergisi ve Cemal Subaşı'ya açtıkları manevi tazminat davalarıyla ilgili yerel mahkeme kararlarını onadı. Temyiz itirazlarını reddeden Yargıtay 4. Hukuk Dairesi onama kararını "usul ve yasaya uygun" diyerek verdi. Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, Radikal gazetesinin 14 Şubat 2008 tarihli nüshasında yayımlanan Mağden'e ait "Başbakan Peki ‹şini Seviyor mu?" başlıklı köşe yazısında Erdoğan'ın "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle yapılan şikayeti kısmen kabul etti. Mahkeme, 10 bin YTL'lik manevi tazminat talebinin yarısına hükmetti. Dava konusu yazısında yazar, Başbakanı gittikçe diktatörleşmekle suçlamış, Erdoğan ile ilgili "Gündeme Her Allah'ın Günü Damgasını Vurma Hastalığına Yakalanmış Olan R. T. Erdoğan", "Fiziken gözlerimizin önünde çöktü, çöküyor Erdoğan" ifadeler kullanmıştı.

Gazeteci Mağden, Başbakanın hakkında dava açtığını öğrendikten sonra kaleme aldığı "Sayın Davasever Başbakan" başlıklı yazısında "Düşük bir ihtimal ama, tazminat davanızı kazanı rsanız, meblağı size bizzat kendi cebimden

ödemeye karar vermiş bulunuyorum" demişti.

Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın davacı olduğu yargılamada Tempo dergisi ve muhabiri Cemal Subaşı'nı aynı tutarda tazminata mahkum etti. 22 Mayıs 2008 tarihinde çıkan "İşte İpleri Koparan Konuşma-Devletin Zirvesindeki Küslüğe İlişkin Ankara Fısıltıları" başlıklı haber nedeniyle Emine Erdoğan 10 bin YTL tazminat istiyordu. (23 Aralık 2009)

Foto muhabirliğinin bir yıllık güncesi: Elli  yılı aşkın süredir dünyadaki basın fotoğraflarının en iyilerini belirleyen Word Press Photo (Dünya Basın Fotoğraşarı) yarışmasında 10 kategoride 198 ödüllü fotoğraftan oluşan ''Dünya Basın Fotoğraşarı 2009 Sergisi'', İstanbul'da açıldı. Foto muhabirliğinin bir yıllık güncesi sayılabilecek serginin açılışı öncesinde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) işbirliğiyle TGC Başkanı Orhan Erinç moderatörlüğünde, ''Sıcak Bölgelerden Sıcak Anlara Foto Muhabirliği'' konulu panel düzenlendi.

Gazeteci Coşkun Aral, Sebati Karakurt ve Ercan Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde foto muhabirliğinin dünü, bugünü, yarını anlatıldı, foto muhabirlerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekildi.

Panelde konuşan TGC Başkanı Erinç, gazeteciliğin esası olan usta çırak ilişkisinin foto muhabirliğinde de zorunlu olduğunu vurgulayarak, "Fotoğraf makinesinin ardındaki bakışı eğitmek, olayı görmesini sağlayacak deneyimi kazandırmak oldukça zor" dedi. Türkiye'de basın sektöründe mesleki eğitime gereken önemin verilmediğini ifade eden Erinç, mesleğe yeni başlayanların kendilerini geliştirme olanaklarının sınırlı olduğunun belirtti.

(24 Aralık 2009)

Gazeteci Güngör Yerdeş son yolculuğuna uğurlandı: İstanbul’da vefat eden

TGC üyesi, Sürekli Basın Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Güngör Yerdeş'in cenazesi toprağa verildi. (25 Aralık 2009)

Gazeteci Tayyar’a 1 yıl 8 ay hapis cezası: Gazeteci- yazar Şamil Tayyar, ''Operasyon Ergenekon'' adlı kitabında, ''Soruşturmanın gizliliğini ihlal'' ve ''Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' ettiği gerekçeleriyle hakkında açılan davada

1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, ''Hükmün açıklanması nı geri bırakarak'', Tayyar'ın 5 yıl süreyle adli denetime tabi tutulmasını kararlaştırdı. (26 Aralık)

Erinç: Her koşulda görev yapma kararlılığından vazgeçmeyeceğiz: TGC Lokali’nde düzenlenen 2009’un son "Geleneksel Ayın Son Pazartesi

Yemeği"nde TGC’ye yeni üye olan gazetecilere rozetleri törenle verildi. TGC Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu yemekte 11 Aralık’ta gerçekleştirilen 33. Sedat Simavi Ödülleri’ni destekleyen kurum ve kuruluşların yanı sıra Basın İlan Kurumu’nun emekli olan Müdürü Ertan Cillov’a da birer teşekkür plaketi sunuldu.

12 yeni üyenin rozetlerinin takıldığı törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, 2009 yılının gazeteciler ve gazetecilik açısından pek de iç açıcı geçmediğinin altını çizdi. Gazeteci cinayetlerinin 18 Aralık’ta Bandırma'da uğradığı silahlı saldırıda ölen gazeteci Cihan Hayırsevener’le yeniden ortaya çıktığına dikkat çeken Erinç, bir meslektaşlarını öldürülmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını vurguladı. Erinç, 2009 yılında da gazetecilerin yayın yasaklarıyla karşı karşıya kaldığını anımsatarak, "İlgisi olsun olmasın çok yayın yasağı uygulandı. Bu yasaklar Basın Yasası’nın 3. maddesine dayanarak verildi. 3. madde yasakların değil Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AHİS) 10. maddesinde yer alan basın özgürlüğü kurallarının Türkiye’de yer alması için getirilmişti" dedi.

Erinç, hukuksal karışıklıklardan dolayı çok sayıda gazetecinin yargılanmasına, hapis ve para cezasına çarptırılmasına neden olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "2009 basın özgürlüğü ve gazeteciler açısından pek de aydınlık olmayan bir görüntü verdi. Eskilerde kalmış olduğunu umduğumuz çelişkiler yeniden gündeme geldi. Bazı yayın organları yılsonunda kadrolarını daraltmışlardı, aldığımız bilgiler doğrultusunda 2009’un bu son günlerinde aynı uygulamanın tekrar gündeme geldiğini görüyoruz. Pek çok meslektaşımız işsiz bırakıldı. Öte yandan yetkililer 2009 yılı boyunca yaptıkları açıklamalarda basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırılması konusunda iyileştirmeler yapıldığını söylemişlerdi ama iyileşme yerine geriye gidişler oldu."

"Lafta kalan gelişmelerle 2009 yılını geride bıraktık" diyen Erinç, gazetemizin yerel medyada gazetecilerin haber kaynaklarıyla, eleştirdikleri görevlilerle burun buruna yaşadıklarına dikkat çekti. Bu durumun yerelde gazetecilik yapmanın psikolojik zorluğunu açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Erinç, "Türkiye koşullarında yerelde gazetecilik yapmak daha da zorlaşıyor. 2009’daki tüm bu olumsuzluklara rağmen gazeteci olarak karamsar olmak gibi bir hakkımız yok. Gazeteciler olarak her koşulda işimizi kurallarına göre yapma kararlılığından vazgeçmemeliyiz."

Erinç, konuşmasının ardından 33. Sedat Simavi Ödülleri’ni destekleyen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Aslı Börek, Bilfen Eğitim Kurumları, Diren Şarapları, Coca Cola, Aslanoba Gıda, Uludağ İçecekler Grubu, Medical Park Hastanesi ile Basın İlan Kurumu Eski Müdürü ve TGC üyesi Ertan Cillov’a görev süresince bası na yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verdi.

Törende rozetlerini alan üyeler arasında şu isimler yer aldı:

Show TV’den Emre Baydemir, Kanal D’den Emre Tilev, Yenigün gazetesinden Engin Çağlar, Cumhuriyet gazetesinden Hakan Çelik, Zaman gazetesinde Harun Reşit Gümen, Haberci gazetesinden Mehmet Hüseyin Zorkun, Aksiyon dergisinden Mehmet Özdemir, Dokuz Sütun gazetesinden Timuçin Mert. Zaman gazetesinden İsa Sezen, Ordu Gerçek gazetesinden Erdoğan Erişen, Dünya gazetesinden Hamide Hangül ve Kanal 24’den Selçuk Geçer rozet törenine katılamadı.

(28 Aralık)

Taraf gazetesine para cezası: Hakimler ve Savcılar Yüksek

Kurulu (HSYK) üyesi Ali Suat Ertosun'u, ''terör örgütlerine hedef gösterdiği'' iddiasıyla Taraf gazetesi sahibi Başar Arslan ile Yazı ‹şleri Müdürü Adnan Demir hakkında açılan dava sonuçlandı. Dosyayı karara bağlayan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Terörle Mücadele Kanunu uyarınca dava açılmasına rağmen Başar Arslan'ın, Anayasa Mahkemesi tarafından 6. maddede yer alan

''sahiplerine'' kelimesinin iptal edilmesi ve sanığın dava konusu yazıdan dolayı bir sorumluluğunun bulunmamasını nedenleriyle beraatına karar verdi. ''Taraf

Gazetesi'nin 7 Mayıs 2008 tarihli sayısının 1 ve 12. sayfalarında yer alan, 'Hakimin başı F tipi' başlıklı haberlerle, Ali Suat Ertosun'u HSYK üyeliği nedeniyle, topluma haber verme kastını aşarak terör örgütlerine bir kez daha açıkça hedef gösterdiğinin anlaşıldığı'' gerekçesiyle, yazının yazarının belli olmaması ve gazetenin ön ödemeye uymaması nedeniyle sanık Adnan Demir ise 16 bin 660 TL adli para cezasına çarptırıldı. ( 29 Atalık 2009)

2009 gazetecilik faaliyetlerinin suç olarak nitelendirilmesinin en yoğun yaşandığı yıl oldu: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 2009 yılının son toplantısını 28 Aralık 2009 günü yaptı. Toplantıda yılın genel bir değerlendirilmesi de yapıldı ve varılan sonuçların kamuoyuna açıklanması kararlaştırıldı. Açıklamada şöyle denildi:

Gazetecilik faaliyetlerinin suç olarak nitelendirilmesinin en yoğun yaşandığı yıl olma özelliğini kazanan 2009 yılı, Türkiye’nin ifade özgürlüğü alanındaki durumunu da ortaya koymaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin, halkın bilgilenme hakkının kullanılabilmesini sağlamasını amaçlayan 10’uncu maddesi bu yıl da gözardı edilmiştir. İfade özgürlüğü kavramını çeşitli gazetecilik dallarında genişletmeyi amaçlayan Avrupa Konseyi tavsiyeleri, altında ülkemiz temsilcilerinin imzaları da bulunmasına karşın yaşama geçirilememiştir. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle suçlanarak yargılanmakta olan meslektaşlarımıza yılın son günlerinde yenileri de eklenmiştir. Yasalarda yer alan ve ifade özgürlüğünü sınırlayan kurallar, gazetecilerin görevlerini baskı altında ve tutuklama tehdidi ile sürdürmeleri gibi kabul edilemeyecek görüntülerin oluşmasına yol açmaktadır.

Bu duruma karşın kimi ceza öngören maddelerin daha da ağırlaştırılmasına yönelik açıklamalar düşünceyi ifade etme özgürlüğüne yeni sınırlamalar getirme eğilimlerini ortaya koymaktadır. 2010 yılının, 2009 yılının görüntüsünü değiştirecek girişimlerin yaşanacağı bir yıl olmasını diliyor, meslektaşlarımızın ve kamuoyunun yeni yılını kutluyoruz.”

(30 Aralık 2009)

Başa Dön