Geri Dön

Eylül 2006 Raporu

Saldırı-yasaklama-engelleme

Gazete sahibine silahlı saldırı: Kocaeli’nde yayınlanan Bizim Kocaeli gazetesinin sahibi ve Genel Yayın Müdürü Güngör Arslan, gazetenin bulunduğu binaya giderken silahlı saldırıya uğradı. Arslan, saldırıdan yara almadan kurtuldu. Olay yerinden kaçmaya çalışan saldırgan güvenlik güçlerince yakalandı. (24 Eylül 2006)

Basında diğer olaylar

Yerel gazeteci trafik kazasında yaşamını yitirdi: Bartın’daki bir trafik kazasında yerel gazete temsilcisi yaşamını yitirdi. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde haftalık yayınlanan Damar gazetesinin Bartın Temsilcisi Mustafa Çalıkoğlu’na, sürücüsünün kimliği ve plakası belirlenemeyen bir Tır’ın çarptığı bildirildi. 47 yaşındaki Çalıkoğlu, olay yerinde hayatını kaybetti. (5 Eylül 2006)

“Gazeteciler kamuoyunu aydınlatıyor”:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, “Evrensel ilkeler doğrultusunda görevlerini yürüten gazeteciler, kamuoyunun aydınlatılması yönünde önemli bir sorumluluğu yerine getiriyorlar” dedi. Erinç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Yerelden Evrensele Basın konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’de 1041 yerel, 38 yaygın basın kuruluşu bulunduğunu söyledi. Yaygın basının yerellerin gelişimini önleyecek bir yapılanma içinde olduğunu ifade eden Erinç, bunun sıkıntılarının her kesimi etkilediğini belirtti. Gazeteci - yazar Oral Çalışlar da teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan internet gazeteciliğinin önümüzdeki süreçte daha da gelişeceğini ancak bunun okuma oranında düşüş yaratacağı endişesinde olduklarını belirtti. TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto ise her geçen gün kamuoyunun medyaya olan güveninin daha da azaldığını söyledi. Buna rağmen birçok olayı medyanın gündeme taşıdığının ve aydınlanmasını sağladığının unutulmaması gerektiğine işaret eden Olcayto, “Türkiye’de acilen ciddi ve tarafsız gazeteciliğe ihtiyaç var” dedi. Panele, Antakya Belediyesi Başkanı Mehmet Yeloğlu, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı. (6 Eylül 2006)
 
ATV’deki işten çıkarmalara tepki: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) Ankara Şubeleri, ATV kanalının Ankara Bürosu’nda çalışan 12 kişinin işine son verilmesini birer açıklama ile kınadı. İşten çıkarılan kişilerle dayanışma içinde bulunduğunu açıklayan ÇGD Şube Başkanı Yüksel Işık, işten çıkarma kararının tam da eğitim döneminin başladığı bir zamanda alındığını belirterek, kararı acımasız ve utanç verici olarak nitelendirdi. TGS Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun açıklamasında ise, işten çıkarmalara ATV’ye yeni sezon için 100 milyon dolarlık yatırım yapıldığı açıklamasının üzerinden bir gün bile geçmeden başvurulduğunu belirterek, uygulamanın işverenin tasarruf tedbirleri mantığını ortaya koyduğunu ifade etti. Ayrıca ATV yönetiminin İstanbul Merkez’den de 25 kişinin işine son verdiği, İzmir bürosunu kapattığı da ifade edildi. (11 Eylül 2006)

TSYD’nin 43. kuruluş yıldönümü kutlandı: Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) 43. kuruluş yıldönümü İstanbul’da düzenlenen törenle kutlandı. Gecede bir konuşma yapan TSYD Genel Başkanı Esat Yılmaer, spor yazarlığının gün geçtikçe geliştiğini ve uluslararası alanda kendinde söz ettirdiğini söyledi. Törende daha sonra TSYD üyeliğinde 25. yılını dolduranlara plaket verildi. Geçen yıl hayatını kaybeden Galatasaray Kulübü Basın Sorumlusu Turgay Vardar için hazırlanan özel plaketi de eşi Hülya Vardar aldı. (13 Eylül 2006)

Dünya medyasının kalbi İstanbul’da attı:
Merkezi New York’taki Televizyon ve Radyo Müzesi’nin Uluslararası Danışma Kurulu’nun bu yılki toplantısı 15-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Başta Amerika ve Avrupa’nın en büyük televizyonlarının önde gelen temsilcilerini bir araya getiren Televizyon ve Radyo Müzesi Uluslararası Danışma Kurulu’nun İstanbul toplantısı 2.5 gün sürdü. Kurulun geleneksel yıllık toplantılarının 10’uncusu olan toplantı kapsamında dünya medyası ele alındı, ayrıca Türkiye ekonomisi ve Türkiye’de medyanın durumu üzerine özel bir oturum düzenlendi. (18 Eylül 2006)

Gazete Sahipleri Derneği Genel Sekreteri Ersöz yaşamını yitirdi:
1947 yılında Bursa’da doğan Türkiye Gazete Sahipleri Derneği Genel Sekreteri Ömer Ersöz vefat etti. Ersöz Bursa DYP İl Teşkilatı’ndaki siyasi kariyerinin ardından Bursa Kültür ve Sanat Vakfı’nda Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 1997 yılından bu yana da Türkiye Gazete Sahipleri Derneği Genel Sekreterliğini yapıyordu. Dünya Gazeteler Birliği (WAN) İcra Kurulu ve Basın Konseyi Yönetim Kurulu’nda görev alan Ersöz, evli ve iki çocuk babasıydı. Ömer Ersöz’ün cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. (22 Eylül 2006)

Faruk Mangırcı Tercüman ile anlaştı: Star gazetesi ile yollarını ayıran Faruk Mangırcı’nın Tercüman gazetesi ile anlaştığı bildirildi. Haftanın beş günü “Bakış” adlı köşeden okuyucularıyla buluşacak olan Mangırcı’nın, Ankara’da yaşanan siyasi gelişmeleri farklı bir perspektiften ele alacağı ifade edildi. (24 Eylül 2006)
 
Gazeteci Olgaç yaşamını yitirdi: Gazeteci Turgut Muammer Olgaç vefat etti. Gazeteciliğe 1960’lı yıllarda başlayan Olgaç, 1970 - 1975 yılları arasında Anadolu Ajansı’nda görev yaptı. Uzun yıllar gazetecilik görevini sürdüren Olgaç, Sürekli Basın Kartı sahibiydi. Turgut Muammer Olgaç’ın cenazesi, İstanbul Çatalca ilçesine bağlı Binkılıç Köyü’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. (25 Eylül 2006)

Hatipoğlu, ÇGD Ankara Başkanı:
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ankara Şube Başkanlığına Ali Tarık Hatipoğlu seçildi. ÇGD Ankara Şubesi’nin 8. Olağan Genel Kurulu, ÇGD Lokali’nde yapıldı. Tek liste halinde gerçekleşen seçim sonucunda Ali Tarık Hatipoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda; Bayram Şahin, Fazlı Duran, Dilek Ulusoy ve Behzat Miser görev aldı. (25 Eylül 2006)

TGC’nin “Son Pazartesi Yemekleri” başladı:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TC) Yönetim Kurulu’nun yaz mevsimi nedeniyle ara verdiği “Her Ayın Son Pazartesi Yemekleri” başladı. 25 Eylül Pazartesi gecesi düzenlenen yemekte, Cemiyete yeni katılan gazetecilere üyelik rozetleri de takıldı. Geceye konuk olarak katılan gazeteci-yazar Hıfzı Topuz bir konuşa yaptı. Topuz; gazetecilerin, akademisyenlerin İletişim Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yer alacağı bir “Medya Gözlem Grubu” oluşturma yolunda girişimlere başladığını açıkladı. Hıftı Topuz, bu çalışmanın medyadaki çarpıklıkları teşhis ederek bu alanda ciddi bir kamuoyu oluşturmayı amaçladığını söyledi. Cemiyete yeni üye olan gazetecilerin isimleri şöyle; Özden Atik (Hürriyet), Şahika Temur (İHA), Osman Sav (İHA), Muharrem Coşkun (TV 5), Erhan Beykoz (Bolu Olay Gazetesi), Okay Özcan (Bolu Olay Gazetesi), Sabahattin Kırmızıgül (Dünya), Canan Akbay (TRT), Haluk Yürekli (NTV), Nermin Örkmez (NTV), Gökmen Örkmez (NTV) ve Servet Gürbüz (Sabah). (26 Eylül 2006)

TGC, gazeteci Arslan’a silahlı saldırıyı kınadı:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) yapılan açıklamada, Yönetim Kurulunun gazeteci Güngör Arslan’a yönelik silahlı saldırıyı kınadığı bildirildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Kocaeli’nde günlük olarak yayınlanan Bizim Kocaeli gazetesinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni üyemiz Güngör Arslan’a yönelik silahlı saldırı Yönetim Kurulumuzun toplantısında irdelenmiştir. Yönetim Kurulumuz, yerel gazetelerin en güçlü olduğu ve geleneklerinin oluştuğu iller arasında yer alan Kocaeli’nde böyle bir saldırının meydana gelmiş olmasını da dikkat çekici bulmuştur. Gazetenin izlemekte olduğu yayın ilkeleri nedeniyle baskıya maruz kalmış olmasının yanı sıra bir süredir üyemiz Güngör Arslan’a yönelik tehditlere karşı Kocaeli yöneticilerinin beklenen ilgiyi göstermemiş olmaları da ‘üzücü’ olarak nitelendirilmiştir. Silahlı saldırıyı kınarken Kocaeli yöneticilerini de baskı ve tehditlere ilgi duymaya çağırıyoruz.” (28 Eylül 2006)
 
Basın Davaları
 
Koza Altın, Cumhuriyet’ten 250 bin YTL istiyor: Koza Altın İşletmeleri AŞ, Cumhuriyet gazetesinde “Dikili’de Zorbalık” başlığıyla yayınlanan bir haber nedeniyle Cumhuriyet Vakfı adına İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, gazetenin İzmir Temsilcisi Serdar Kızık, haberi yapan muhabir Ozan Yayman ve gazete aleyhine 250 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı. Koza Altın İşletmeleri AŞ ile şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek’in, avukatları aracılığıyla Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, gazetede kendileriyle ilgili yayınlanan haber nedeniyle ticari itibarlarının zedelendiğini ileri sürdü. (12 Eylül 2006)

Radyocu Füsun Erdoğan tutuklandı:
Çeşitli illerde Marksist Leninist Komünist Partisi (MKLP) örgütüne yönelik operasyonlarda 22 kişiyle birlikte gözaltına alınan Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, dört günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldığı Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliğince tutuklandı. Radyocu Erdoğan, çıkarıldığı savcılıktan tutuklama talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildikten sonra Üsküdar Paşakapısı Cezaevi’ne gönderildi. Gözaltındaki kişilerin haklarındaki suçlamaları bilmediklerini belirterek savcılıkta ifade vermeyi reddettikleri bildirildi. (13 Eylül 2006)

Dilipak’a “28 Şubat” davalarından iki beraat:
Gazeteci – yazar Abdurrahman Dilipak Akit gazetesi ve Cuma dergisinde darbeler ve 28 Şubat sürecini eleştirdiği üç yazısından dolayı Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Yazılarında darbeler ve 28 Şubat’ın ülke ekonomisi ve barışına etkilerini tartışan Dilipak, “Devlet kurumlarını tahkir ve tezyif” iddiasıyla yargılandığı “Olacağı Buydu” ve “28 Şubatın neresindeyiz” yazılarından beraat etti. “Bir Başkadır Benim Memleketim” başlıklı yazıdan “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddialarıyla yargılanan gazeteci, bir daha 27 Şubat 2007’de hakim karşısına çıkacak. Eyyüp Yılmaz başkanlığındaki mahkeme, “Olacağı Buydu” ve “28 Şubatın neresindeyiz” yazıları için beraat yönünde mütalaa veren savcının görüşüne katılınca Dilipak ve Gazete Sorumlu Müdürü Mehmet Özmen beraat ettiler. (14 Eylül 2006)

Yazar Elif Şafak tek celsede beraat etti:
Yazar Elif Şafak, “Baba ve Piç” romanı nedeniyle hakkında Türk Ceza Yasası’nın (TCK) 301. maddesinde düzenlenen “Türklüğü alenen aşağılama” iddiasıyla üç yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Davanın görüldüğü Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “suçun yasal unsurları oluşmadığı ve yeterli delil bulunamadığına” karar verdi. (21 Eylül 2006)

Bakan Koç’a Penguen’den tazminat:
Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, “kişilik haklarına hakaret” edildiği gerekçesiyle açtığı davada, haftalık Penguen dergisinin 5 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme, Bakan Koç’un dergi sahibi Erdil Yaşaroğlu, Yazı İşleri Müdürü Fatih Solmaz ve derginin yayıncısı Pak Basın Yayın Şirketi’nden 20 bin YTL tazminat talebini kısmen kabul etmiş oldu. Penguen dergisinin 14 Temmuz 2005 tarihli nüshasında, Mensur Şebboy takma adıyla yayınlanan yazıda, “oyalama bakanı”, “gündem oluşturma bakanı” ve “ dalga geçilme bakanı” gibi ifadeler kullanıldığı için Bakan Koç dava açmıştı. (22 Eylül 2006)

Muhabirin tutukluluğu devam edecek:
Tunceli’de bir itirafçının iddiaları üzerine tutuklanan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Rüştü Demirkaya ilk kez çıkarıldığı mahkemede tahliye edilmedi. Gazeteci Demirkaya’nın da aralarında bulunduğu 12’si tutuklu 18 kişinin yargılanması 21 Eylül tarihinde Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. PKK’ya “yardım ve yataklık” iddiasıyla yargılanan Demirkaya’nın 5 ile 10 yıl arasında hapsi isteniyor. (22 Eylül 2006)

Dinçer’in Ekşi’ye açtığı dava reddedildi:
Başbakanlık Müsteşerı Ömer Dinçer’in Hürriyet gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi ve Hürriyet gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Kılıç aleyhine açtığı 30 bin YTL’lik tazminat davası Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi yargıcı tarafından reddedildi. Oktay Ekşi 11 ve 13 Şubat 2004 tarihli yazılarında Hürriyet gazetesinin de 11 Şubat 2004 tarihli haberinde, Başbakanlık Müsteşarı olan Ömer Dinçer’in Marmara Üniversitesi’nde Profesör sıfatıyla öğretim üyeliği yaptığı sırada Yardımcı Doçent Yahya Fidan’la birlikte, Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Koçal’ın İşletme Yöneticiliği isimli kitabından “intihal” yapıldığı ileri sürülmüştü. Yayınlar daha sonra Yüksek Öğretim Kurulunca (YÖK) incelenmiş ve intihal iddiası yerinde görülerek, Dinçer ile daha sonra da Doçent olan Yahya Fidan’ın öğretim üyeliğinden ihraçlarına karar verilmişti. Dinçer’in avukatı, gazetede müvekkilinin intihal yaptığına ilişkin gerçek dışı ithamların yer aldığını savunarak, manevi tazminata hükmedilmesini talep etmişti. (25 Eylül 2006)

Gazeteci Hrant Dink’e bir 301 davası daha:
Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı Agos gazetesinin 21 Temmuz 2006 tarihli sayısında verilen 301’e Karşı 1 İmza” başlıklı haber nedeniyle gazeteci Hrant Dink hakkında “Türklüğü aşağılamak” iddiasıyla dava açtı. (25 Eylül 2006)

“Kandil Dağı’nda sadece röportaj yaptım”:
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2003 yılında Kandil Dağı’na giderek PKK/Kongra Gel yöneticileriyle röportaj yaptığı için Ülkede Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol hakkında açtığı “örgüt üyeliği” davası görülmeye başlandı. Kandil Dağı’nda röportaj yapması nedeniyle “silahlı terör örgütüne üyelik”le suçlanan Aykol, 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ilk kez hakim karşısına çıkan gazeteci Aykol, sorgusunda Kandil Dağı’na sadece röportaj yapmak için gittiğini söyledi. (26 Eylül 2006)

Üç haberciye “Gizli Celse” davasından beraat:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunduğu iddiasıyla yargılanan Mustafa Bağdat’ın olay yeri keşfini görüntüledikleri için Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Muharrem Cin, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Hüseyin Efe ile Cihan Haber Ajansı (CİHA) muhabiri Cemil Türken hakkında açılan dava beraatla sonuçlandı. Gizlilik kararı bulunan duruşmanın devamında gerçekleştirilen keşif işleminin fotoğraf ve kamera görüntülerini çektikleri gerekçesiyle yargılanan üç haberci, 14 Eylül’de görülen duruşmada beraat etti. Dava, Kütahya 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülüyordu. (15 Eylül 2006)

“Cumhuriyet” Müsteşar Dinçer’i sadece eleştirdi:
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi İlhan Selçuk hakkında tazminat davası açan Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’i haksız buldu. Kurul, Selçuk’un Dinçer hakkındaki yazısının ve yazısındaki “mürteci” nitelemesinin “eleştiri sınırları içerisinde” olduğuna hükmetti. Yazar İlhan Selçuk’un gazetenin 31 Aralık 2003 tarihli sayısında yer verilen “Bir İki Numara” başlıklı yazısı nedeniyle Başbakanlık Müsteşarı Dinçer, Selçuk aleyhine tazminat davası açmıştı. Dava, Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülüyordu. (28 Eylül 2006)

Vakit’in Danıştay yayını ağır cezaya taşındı:
Okula giderken başörtü takan anaokulu müdürünün idari görevden alınmasını hukuka aykırı bulmayan Danıştay 2. Dairesi kararına tepki olarak yayınlanan haberlerde daire üyelerini “hedef gösterdiği”, üyelere “basın yoluyla görevli memura hakaret ettiği” ve “devletin yargı organlarını aşağıladığı” gerekçesiyle Vakit gazetesi yetkilileri hakkında açılan davaya devam edildi. Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, gazetedeki haberlerden açılan davada, Terörle Mücadele Yasası’nın 6/1 maddesinde tanımlanan “hedef gösterme” suçundan görevsizlik kararı verildi. Bu iddiadan yürütülen kovuşturmanın İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürdürülmesine kararlaştırıldı. (28 Eylül 2006)
 
Basın Ödülleri
 
Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu: İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 1994 yılında bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak amacıyla bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri” sahiplerine verildi. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda; İzmir Kent Haberi dalında Merkez Haber Ajansı muhabiri Ali Eyce birinciliğe değer bulundu. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü Cumhuriyet gazetesi muhabiri Emre Döker aldı. Ulusal Gazete Haber dalında Doğan Haber Ajansı muhabiri Taylan Yıldırım’ın haberi birinci seçildi. Bu daldaki özendirme ödülü ise Akşam gazetesi muhabiri Işık Öztürk’ün oldu. Gazete Haber Fotoğrafı dalında Doğan Haber Ajansı muhabiri Neşet Dişkaya “Fuarda Dehşet” başlıklı haberdeki fotoğrafıyla birinciliğe değer bulunurken, Hande Mumcu Özendirme Ödülü, Yenigün gazetesinde yayınlanan “Başkanın Yıkıldığı An” fotoğrafıyla Yenigün gazetesi muhabiri Cem Dağtaş’a verildi. (15 Eylül 2006)

Musa Anter Onur Ödülü Mehmet Uzun’a:
Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri Yarışması’na hak kazananlara ödülleri verildi. Haber dalındaki ödüle Sabah gazetesinden Mürsel Acay, Fotoğraf dalındaki ödüle İlyas Akengin ve Karikatür dalındaki ödüle de Mehmet Arslan değer görüldü. Yarışma dahilinde; Azadiye Welat gazetesi, Kürtçe Habercilik, Hürriyet gazetesinden Emel Armutçu da Kadın Haberciliği dallarında özel plaketle ödüllendirildi. Edebiyatçı Mehmet Uzun’a ise Onur Ödülü verildi. Ödül töreni, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. (21 Eylül 2006)

Dünyada Basın Olayları


Pulitzer Ödüllü gazeteci Salopek serbest: Casusluk yaptığı gerekçesiyle Sudan’da bir aydır tutuklu bulunan Pulitzer Ödüllü gazeteci Paul Salopek, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir’in talimatıyla serbest bırakıldı. Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 6 Ağustos’tan bu yana hapiste tutulan Chicago Tribune gazetesi çalışanı Salopek, Çatlı rehberi Süleyman Abakar Musa ve şoförü İdris Abdelrahman Anu’nun “insani sebepler” gerekçe gösterilerek serbest bırakıldığını bildirdi. İki kez Pulitzer Ödülü kazanan Paul Salopek, aylık National Geographic dergisi için Afrika’nın kültürü, coğrafyası ve tarihi ile ilgili araştırmalar yaptığı sırada ekibiyle birlikte tutuklanmıştı. (11 Eylül 2006)

Kadın aktivist hücresinde ölü bulundu:
Türkmenistan’da 18 Haziran’dan beri hapiste bulunan Radio Free Europe radyosu temsilcisi ve insan hakları savunucusu kadın aktivist Ogoulsapar Muradova’nın hücresinde öldüğü bildirildi. Muradova’nın tutukluyken şiddete maruz kaldığı için öldüğünü iddia eden uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, tepki olarak Türkmenistan’ın Paris Büyükelçiliği’ni bir süre işgal etti. New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) de ölüm koşullarıyla ilgili bir açıklama beklediklerini bildirdi. Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türkmenistan Helsinki Vakfı, Muradova’nın cesedi üzerinde yapılan gözlemler sonucunda boynunda çok sayıda bere, başında da yara bulunduğunun tespit edildiğini bildirdi. Muradova’nın çocukları otopsi yapılmasını talep ediyorlar. (15 Eylül 2006)

İran gazetesinin yasağı kalktı:
İran’da, yayınladığı bir karikatürün ülkedeki Azerilerin tepkisini çekmesi nedeniyle yayımına ara verilen İran gazetesinin yayın yasağı kaldırıldı. Azerileri kızdıran karikatürün yayınlanmasından sonra gözaltına alınan gazete sorumlusu ve karikatüristin ceza alıp almadığı konusunda açıklama yapılmadı. İran’da yaşayan Azeriler, İran azetesinin 12 Mayıs Cuma günü yayınladığı İran-ı Cuma adlı gençlik ekinde yer alan bir karikatürü kendilerine hakaret olarak değerlendirmiş, başta Tebriz olmak üzere Azerilerin yaşadığı bütün kentlerde protesto gösterileri düzenlenmişti. Karikatürde kendilerinin hamam böceğine benzetildiğini ve dillerine de hakaret edildiğini öne süren Azerilerin sert tepkisi üzerine gazetenin yayını, Basın Denetim Kurulunca 23 Mayıs’ta geçici olarak durdurulmuş, gazete ekinin sorumlusu ve karikatürist de tutuklanmıştı. (27 Eylül 2006)

Başa Dön