Geri Dön

Aralık 2006 Raporu

Basın olayları

“Türkiye’ye 301. madde baskısını kınıyorum”: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TCK’nın 301. maddesinin değiştirilmesini AB istemeden önce de gündeme getirdiklerini anımsattı. Ancak AB’nin bu maddeleri kullanarak Türkiye’ye baskı yapmasını ve bunu kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışmasını eleştirdiğini ve kınadığını söyledi. Erinç, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Konya Valiliği ve Konya Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle düzenlenen 13. Yerel Medya Eğitim Semineri’nde, basın özgürlüğü denince akla AB İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinin geldiğini belirtti. Türkiye’nin AB’nin basın özgürlüğü ile ilgili önerilerine yasalarında yer verilmesine karşın uygulamada ciddiye alınmadığını ifade eden Erinç şunları söyledi; “Örneğin Basın Yasası’nda 18 yaşından küçük fail veya mağdurun kimliğinin açıklanmaması maddesi var. Bu bir suçtur ve cezası bin YTL’den 20 bin YTL’ye kadar değişiyor. Ama radyo ve televizyonlarda bu kişilerin kameraya alınmış görüntüsü yayınlanırsa herhangi bir suç yok. Daha doğrusu radyo ve televizyon ile ilgili yasada o tür yorumlanacak madde ‘hem var hem yok’ denecek durumda. Bu çelişki pek çok yayının yozlaşmasının önünü açıyor.” Orhan Erinç, dünyada kendi kendini en çok eleştiren meslek mensuplarının Türkiye’de olduğunu vurgulayarak günümüzde para kazanma ya da başka amaçlar için gazete kullanma çabalarının öne geçtiğini de dile getirdi. Daha sonra söz alan Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Müdürü Abdurrahman Antakyalı da “Basın Fotoğrafçılığı” konulu sunumunda, haber fotoğrafçılığının gazetelerde haberin kanıt gücünü artırmak için kullanılan görsel öğelerden biri olduğunu belirtti. Antakyalı, haber fotoğrafının değerini yakınlık, etki, çatışma, şöhret, duygu ve zamanındalık gibi unsurların belirlediğini kaydetti. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov seminerdeki konuşmasında şunları söyledi; “2001’de yönetim kurulumuza 9, 2005’te 31, 2006 Kasım ayı sonu itibariyle de 50 civarında bir ihtilaf dosyası intikal etmiştir. Bunların en aza indirilmesi için Kurumumuz üzerine düşen görevi yerine getirmeye özen göstermektedir. Kurum kayıtlarına intikal eden ihtilaf dosyalarının en başında gazetelerin asgari fikir işçileri kadrolarında istihdam etme zorunda oldukları kişilerin, gazetelerdeki kadro görevlerinin dışında gayri resmi olarak, gazetecilikle bağdaşmayan işlerde çalışmaları konusunda gelmektedir. Ambulans şoförü, aşçı, lastik tamircisi, manav gibi kişilerin gazetecilik yaptığı ve gazeteci olarak görüldüğü konusunda bize şikayetler geliyor. Bu örnekler kurum kayıtlarına intikal eden dosyaların çoğunda yer almaktadır. Yine bu kişilerin gelir vergisi ve sigorta primlerinin tahakkuk ettirmelerinin, belirtilen sürelerde yapılmaması veya hiç yapılmaması gibi ihtilaflar bize intikal etmektedir.” Cillov, ihtilafların en aza indirilmesi için kurum olarak önlem aldıklarını, bu konuda gerekli çalışmaları başlattıklarını bildirdi. (2 Aralık 2006)

Basın Senatosu Başkanı Necmi Tanyolaç’ın eşi toprağa verildi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkanlarından ve Basın Senatosu Başkanı Necmi Tanyolaç’ın eşi Nilüfer Tanyolaç bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Tanyolaç’ın cenazesi Şişli Camii’nde kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine, TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC önceki başkanı, Milliyet gazetesi yazarı Nail Güreli, TGC Başkan Yardımcısı Zafer Atay, TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto, TGC Saymanı Mustafa Mutlu, TGC Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Ayhan, Oral Çalışlar, Gülseren Güver, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Vasfiye Özkoçak, Basın Senatosu Başkanlık Divanı üyeleri, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ile basın, iş ve spor dünyasından çok sayıda kişi katıldı. (8 Aralık 2006)

Pamuk, Nobel Ödülü’nü aldı:
Yazar Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’nü Stockholm konser salonunda düzenlenen törenle aldı. Pamuk’a ödülünü, Nobel Ödül Komitesi Başkanı Michael Sohuman ve İsveç Kralı 16. Carl Gustaf verdi. Törende, Pamuk’a Nobel diploması, altın madalya ve 10 milyon İsveç kronu tutarında para ödülü de verildi. Böylelikle Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen ilk Türk yazarı oldu. Uluslararası Nobel Ödülü, 1901 yılından bu yana dünyada fizik, kimya, ekonomi, tıp, edebiyat ve dünya barışı için çalışan kişilere Stockholm’deki Nobel Vakfı tarafından veriliyor. (11 Aralık 2006)

Gazeteci Bayram İleri yaşamını yitirdi:
Ispartalı gazeteci Bayram İleri 71 yaşında yaşamını yitirdi. Mesleğe 1960 yılında başlayan İleri, Hürriyet, Akşam ve Cumhuriyet gazeteleri ile TRT’nin Isparta ve Göller Bölgesi temsilciliklerini yaptı. Isparta’da haftalık Gülistan gazetesini çıkardı. Sürekli Basın Kartı sahibi gazeteci Bayram İleri’nin cenazesi, Mimar Sinan Camii’nde kılınan namazın ardından Halife Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi. (11 Aralık 2006)

Erinç:
301. maddeyle ilgili görüşlerimize yanıt alamadık: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Sedat Simavi Ödülleri töreninin 30’uncusu 11 Aralık Pazartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Törenin açış konuşmasını yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, “Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ortam ve koşullar ifade özgürlüğü konusunun uzun uzadıya ele alınmasını pek de gerekli kılmıyor” dedi. Erinç konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu konuda Türk Ceza Hukuku Derneği ile ortaklaşa oluşturduğumuz 301. madde değişiklik önerisine gönderme yapmakla yetiniyorum. Başbakan ve ilgili bakanlara gönderilen önerimizin durumu hakkında henüz bir bilgimiz yok. Ancak bu girişimin, kendileri tarafından gündeme getirilmiş olan istekler nedeniyle gerçekleştirilmiş olduğunu da belirtmek istiyorum.” Erinç’in konuşmasının ardından Nebil Özgentürk’ün hazırladığı TGC’nin 60 yıllık öyküsünü özetleyen belgeselden bir bölüm gösterildi. Daha sonra ödül törenine geçildi. Gecede ödül alan isimler şöyle: Gazetecilik Ödülü; Ercan Akyol, “Başbakan ve... Yan Gelip Yatanlar” lejantlı karikatürü ile (Milliyet). Bu dalda Seçici Kurul, Deniz Göçer ve Ümit Turpçu’yu Akşam gazetesinde yayınlanan “Merkez’deki First Lady” başlıklı ortak haberleriyle övgüye değer buldu. Radyo Ödülü; Halit Kıvanç, “Mikrofonda Halit Kıvanç” isimli programı ile (NTV Radyo). Filiz Yentürk ve Saadet Baykal TRT’de yayınlanan “Aynı Çatı Altında” isimli ortak radyo programlarıyla bu dalda övgüye değer görüldüler. Televizyon Ödülü; Mete Çubukçu ve İlker Taş, “Ortadoğu’da Savaş” isimli ortak televizyon programları ile (NTV). Bu dalda Seçici Kurul, Göksel Özköylü ve Kemal Soğukdere’nin hazırladığı “Güneydoğu’nun Kayıp Çocukları” isimli televizyon programını övgüye değer buldu. Edebiyat Ödülü; Tarık Dursun K., “Hepsi Hikaye” isimli kitabı ile. Sosyal Bilimler Ödülü; Doç. Dr. Volkan Ş. Ediger, “Osmanlı’da Neft ve Petrol” isimli eseri ile. M. Burak Çetintaş da “Dolmabahçe’den Nişantaşı’na Sultanların ve Paşaların Semtinin Tarihi” isimli kitabıyla bu dalda övgüye değer bulundu. Fen Bilimleri Ödülü; Doç. Dr. Burak Özbağcı, “Kontakt Ameliyat Şemaları Üzerine Bir Not” isimli çalışması ile. Sağlık Bilimleri Ödülü; Doç. Dr. Mübeccel Akdiş, “Sağlıklı ve Allerjik Bireylerdeki İmmum Yanıt Farklılığı Allerjen – Spesifik T Regülatör 1 ve T Yardımcı 2 Tip Hücreler Arasındaki İnce Denge Karakterizedir” başlıklı çalışması ile. Görsel Sanatlar; Ömer Uluç, Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’ndeki “Aralıkta Gidip Gelmeler” sergisi ile. Spor Ödülü; Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonu İsmail Güzel. Bu dalda Seçici Kurul, Okçuluk Bayan Olimpik Milli Takımını övgüye değer buldu. (13 Aralık 2006)

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri için son başvuru tarihi 25 Aralık:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen “Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri” için son başvuru tarihinin 25 Aralık 2006 olduğu bildirildi. TGC’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin bu yıl 15 Aralık 2005 – 15 Aralık 2006 tarihleri arasında gazete, dergi, ajans bülteni, televizyon, radyo ve İnternet sitelerinde yayınlanan yapıtlara verileceği belirtildi. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Basın kategorisinde “Haber (Siyasal, Ekonomi, Çevre Eğitim, Sağlık, Kültür – Sanat, Spor)”, “Köşe Yazısı”, “Araştırma (Tek ya da Seri), “Röportaj – Söyleşi)”, “Spor (Köşe Yazısı)”, “Sayfa Düzeni (Birinci Sayfa, İç Sayfa, Spor Sayfası)”, “Karikatür” ve “Fotoğraf” dallarında Televizyon kategorisinde “Televizyon Haber”, “Haber Programı”, “Belgesel”, “Kültür – Sanat Magazin Programı”, “Spor Programı” ve “Kamera Çalışması” dallarında verilecek. Radyo kategorisinde “Radyo Haber Programı” dalında ve İnternet Gazeteciliği kategorinde de ödüllerin belirleneceği belirtilen açıklamada, ödüllerin, TGC üyelerine, Sarı Basın Kartı taşıyan gazetecilere ve bir yayın organında ilgili yasaya göre düzenlenmiş sözleşme hükümleriyle çalıştıklarını, sözleşmelerinin sürdüğünü yayın organı yetkilisinin onayı ile belgeleyen sarı Basın Kartı taşımayan gazetecilere açık olduğu kaydedildi. Adayların bir başka basın kuruluşu tarafından ödüllendirilmiş eserleri ile başvuruda bulunamayacağı vurgulana açıklamada, her adayın bir dalda ve bir eserle değerlendirmeye katılabileceği veya önerilebileceği ifade edildi. Ödüle aday eserlerin en geç 25 Aralık 2006 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliğine ulaştırılması gerektiği bildirildi. (14 Aralık 2006)
 
Meftun Olgaç yaşamını yitirdi: Türk basınının önde gelen foto muhabirlerinden, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Meftun Olgaç, bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Gazeetciliğe 1950 yılında Akşam gazetesinde başlayan Olgaç, Tanin, İkdam, İstanbul Ekspres, Yeni Sabah ve Günaydın gazetelerinde görev yaptı. Olgaç son olarak Gözcü gazetesinde çalışıyordu. Özellikle magazin fotoğraflarıyla ün yapan Olgaç, Basın Şeref Kartı sahibiydi. Meftun Olgaç’ın cenazesi, Şişli Camii’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. (21 Aralık 2006)

Can Kıraç TGC Onursal Üyesi oldu:
Can Kıraç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Onursal Üyesi oldu. Yönetim Kurulunun 20 Kasım 2006 günü oybirliği ile aldığı kararda, onursa üyelik gerekçesi, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tüzüğü’nün 7/B maddesi kapsamında; sosyal ve iktisadi yaşamda seçkin hizmetler vermesinin yanı sıra, uzun yıllar yayın yaşamına verdiği emekler ve gazetecilikle sarı Basın Kartı’nın gerçek niteliklerini özümsemiş olması” olarak belirtildi. Kıraç’ın üyelik rozeti, 25 Aralık 2006 Pazartesi akşamı Cemiyet Lokali’nde düzenlenen geleneksel “Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde TGC Başkanı Orhan Erinç tarafından takıldı. (27 Aralık 2006)

TGC’ye 10 yeni üye katıldı:
Türkiye’nin en yaygın meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne (TGC) yeni üye olan 10 gazetecinin rozetleri geleneksel “Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde takıldı.TGC Lokali’nde düzenlenen yemekte rozet takılan yeni üyelerin isimleri şöyle: Nihal Kocabay, Ayla Çolak, Alpay Yalçınkaya, Hasan Ay, Necmettin Altuntaş, Zeliha Doğan Yeşil, Hüseyin Kaçar, Burak Kara, Mezin Tanrıseven, Ümit Tanrıseven. (27 Aralık 2006)

TGC Başkanı Orhan Erinç gazetecilere saldırıyı kınadı:
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ekibinin gıda denetimi çalışmasını izleyen Cihan Haber Ajansı muhabiri ve kameramanına yönelik saldırıyı kınadı. Erinç, Sultançiftliği Zafer Caddesi’ndeki işyerinde gerçekleştirilen saldırıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kurallara aykırı üretim yapan işyerinde, işyeri sahibi, muhabir arkadaşımız Orhan Fırat’ı boğazına bıçak dayayarak tehdit etmiş, saldırıya uğrayan Cihan Paça’nın da kamerası kırılmıştır. Meslektaşlarımızın görevlerini yerine getirmelerini engellemekle yetinmeyerek can güvenliklerini de tehdit edenleri kınıyor, yetkililerden saldırganların yakalanarak adalete teslim edilmesini istiyoruz.” (28 Aralık 2006)

Ekonomi Muhabirleri Derneği İlkin Aydın’a “Onur Plaketi” verdi:
Ekonomi gazetecileri ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri Ekonomi Muhabirleri Derneği İstanbul Şubesi’nin (EMD) düzenlediği yılbaşı kokteylinde bir araya geldi. Toplantı EMD Başkanı Celal Toprak’ın konuşmasıyla açıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) binasında gerçekleştirilen toplantıda ekonomi gazeteciliğine yaptıkları katkılardan dolayı Türkiye gazetesinden Metiner Sezer’e, Star TV’den Emine Munyar’a ve Platin dergisinden Gülçin Tahiroğlu’na plaket verildi. Yıllarca ekonomi muhabirliği yaptıktan sonra şimdi kulis yazarlığında yeni pencereler açan Jale Özgentürk, Perihan Çakıroğlu, Meliha Okur, Oya Berberoğlu ve Serpil Yılmaz başarı plaketi ile ödüllendirilirken mesleğin yılmaz savaşçısı olarak bilinen İlkin Aydın’a da onur plaketi verildi. (28 Aralık 2006)
 
Gazeteci İbrahim Kur yaşamını yitirdi: Konya’da yaklaşık 40 yıldır yerel ve ulusal gazetelerde çalışan, aynı zamanda Yeni Konya gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapan İbrahim Kur, bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Kur’un cenazesi, Yeni Konya gazetesi ve Konya Gazeteciler Cemiyeti önünde düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi. (29 Aralık 2006)
 
Basın Davaları
 
Evrensel gazetesi yöneticilerine beraat: Günlük Evrensel gazetesi imtiyaz sahibi Ahmet Sami Belek ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şahin Bayar, TCK’nın 301. maddesi uyarınca “basın yoluyla cumhuriyeti aşağılama” suçundan açılan 3 ayrı davada, eylemleri “basın özgürlüğü” kapsamında kaldığı gerekçesiyle beraat etti. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmalarda, davalara ilişkin görüşünü açıklayan Şişli Cumhuriyet Savcısı Mücahit Ercan, sanıklar hakkında gazetede 18, 20 ve 25 Kasım 2005 tarihlerinde yayınlanan 3 ayrı haberle ilgili cezalandırılmaları istemiyle dava açılmışsa da haberlerdeki ibarelerin yayıncıların görüşlerini içermediği, haber amaçlı olarak basıldığı, sanıkların suç işleme kastının bulunmadığı ve eylemlerinin basın özgürlüğü içerisinde değerlendirilmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu ifade ederek sanıkların beraatlarına karar verilmesini istedi. (14 Aralık 2006)

İpek Çalışlar beraat etti: Latife Hanım adlı kitabın gazetede yapılan tanıtımında “Atatürk’ün manevi şahsiyetine basın yoluyla hakaret edildiği” iddiasıyla açılan davada yargılanan gazeteci – yazar İpek Çalışlar beraat etti. Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, İpek Çalışlar’ın unsurları oluşmayan suçtan beraatına karar veren Hakim Muhterem Bulut, Necdet Tatlıcan’ın da dava konusu yazının yayınlandığı gazete ekinin sorumlu yazı işleri müdürü olmadığı anlaşıldığından beraatına hükmetti. (20 Aralık 2006)
 
Ahmet Altan beraat etti: Gazeteci – yazar Ahmet Altan, “basın kanununa muhalefet ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Hürriyet gazetesinin 26 Şubat 2006 tarihli baskısının pazar ekinde yayınlanan “Adını Kaybeden Çocuk” başlıklı yazısında, “görülmekte olan bir davanın kesin kararla sonuçlanmadan hakim ve mahkeme işlemleri hakkında mütalaa yayınladığı” iddiasıyla yargılanan Altan’a ilişkin davayı karara bağladı. Altan’ın suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatını kararlaştıran hakim, aynı gerekçeyle Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Necdet Tatlıcan’ın da beraatına hükmetti. (20 Aralık 2006)

Gazeteci Özen’e ertelenemez hapis cezası:
Antalya’daki Bakış gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Umut Özen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek hakkında yazdığı bir yazıdan dolayı açılan davada, Antalya 2. Asliye Ceza Mahkemesince 2 ay 10 gün ertelenemez hapis cezasına çarptırıldı. Hakim, Özen’in köşe yazısında, Konyaaltı Belediye Başkanı Böcek’in Konyaaltı’nda ev satın aldığına yönelik iddialarla ilgili dava sürecinde talep edilen bilirkişi ve tapu kayıtlarının incelenmesinin tamamlandığını belirterek, köşe yazısındaki ev alımıyla ilgili geçen iddiaların gerçeği yansıtmadığının anlaşıldığını söyledi. Duruşma sonunda Umut Özen, 2 ay 10 gün “tecil edilemez, ertelenemez ve paraya çevrilemez” hapis cezasına çarptırıldı. (29 Aralık 2006)

Kitaba davada dört sanık beraat etti:
ABDli filozof ve dilbilimci Noam Chomsky’nin de yazarı olduğu, Aram Yayınevi’nin yayınladığı “Kitle Medyasının Ekonomi Politiği: Rızanın İmalatı” başlıklı kitap hakkında açılan dava beraatla sonuçlandı. Aram Yayınları Sorumlusu Fatih Taş, kitabın çevirmeni Ender Abadoğlu, editörü Lütfi Taylan Tosun ve kitabın redaktörlerinden Ömer Faruk Kurhan, 1,5 yıldan 6’şar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar, “Türklüğü, Cumhuriyeti ve Meclisi alenen aşağılama” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla suçlanıyorlardı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında yayıncı Taş ve editörlerin Basın Kanunu uyarınca kitap içeriğinden sorumlu tutulamayacağına karar veren Mahkeme Hakimi, çevirmen Abadoğlu’nun da sorumluluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin güvence altına aldığı “ağır eleştiri” kapsamında değerlendirildiğini bildirdi. (26 Aralık 2006)
 
Basın Ödülleri
 
Sertel Vakfı Ödülleri sahiplerine verildi: Sabiha ve Zekeriya Sertel çiftinin yayınladığı Tan gazetesinin tahrip edilişinin 61. yıldönümü olan 4 Aralık Pazartesi günü yapılan anma toplantısında bu yılın Sertel Gazetecilik Vakfı Ödülleri sahiplerine verildi. Her yıl demokrasi, bağımsızlık ve düşünce açıklama özgürlüğü yolunda çaba harcayan bir kişiye ve bir kuruma verilmekte olan ödüle bu yıl gazeteci – yazar Server Tanilli ile Bilgi Yayınevi değer görüldü. Tören, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. (5 Aralık 2006)
 
RTÜK
 
TV ve radyolara 21 kez yayın durdurma cezası: Devlet Bakanı Beşir Atalay, CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir’in RTÜK tarafından radyo ve televizyonların denetimine ilişkin soru önergesini cevaplandırdı. RTÜK uzmanlarınca yayınların titizlikle takip edildiğini belirten Atalay, 15 Mayıs 2002 tarihinde yürürlüğe giren Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Kanunu’na aykırı yayın yapan kuruluşlara sırasıyla uyarı, özür dileme, program durdurma, para cezası ve geçici yayın durdurma cezası uygulandığını bildirdi. Beşir Atalay, yasanın, “toplumu şiddete, teröre, etnik ayrımcılığa sevk eden veya halkı sınıf, ırk, dil , din, mezhep ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik eden veya toplumda nefret duyguları oluşturan yayınlara imkan verilmemesi” hükmüne aykırı yayınlar nedeniyle yayın kuruluşlarına, 21 kez 30 gün yayın durdurma cezası verildiğini kaydetti. 30 gün yayın durdurma cezası alan kuruluşlar şöyle; Radyo Dünya (Adana), Radyo Başkent (Ankara), Özgür Radyo (Ankara), Rahmet FM (Bursa), Sevgi FM (Bursa), Aktüel FM (Diyarbakır), Can TV (Diyarbakır), Gün TV (Diyarbakır), Kokteyl Radyo (Diyarbakır), Hakkari FM, Akra FM (İstanbul), Radyo 15 (İstanbul), Anadolu’nun Sesi (İstanbul), Özgür Radyo (İstanbul), Serhat Radyo (Kars), Kütahya TV, Güneş TV (Malatya), Furkan FM (Kahramanmaraş), Van TV. Uyarı cezası alan yayın kuruluşlarının ise isimleri şöyle; Arifan Radyo (Ankara), Özgür Radyo (Ankara), Flash TV, TGRT, Burç FM (İstanbul), Kanal 7, Akra FM (İstanbul), Haber Türk, Lalegül FM (İstanbul), Kordon TV (İzmir), Can Radyo (İzmir), Kent TV (Bodrum). Arifan Radyo ve Akra FM’e program durdurma cezası uygulandı. (11 Aralık 2006)

Dünyada basın olayları

BM’e gazetecilerin korunmasına yönelik karar tasarısı verildi: Fransa ve Yunanistan’ın girişimiyle BM Güvenlik Konseyi’ne, gazetecilere yönelik saldırıları kınama ve gazetecilerin silahlı çatışmalarda korunmasını sağlama amacıyla bir karar tasarısı sunuldu. BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısında, silahlı çatışmaların bulunduğu bölgelerde görev yapan gazetecilere ve medya personeline yönelik tüm saldırılar kınanırken gazetecilerin “sivil” olmaları dolayısıyla çatışma durumlarında aynı siviller gibi korunmaları gerektiği bildirildi. Karar tasarısında ayrıca, silahlı çatışma içinde olan tüm taraflardan gazetecilerin mesleki bağımsızlıklarına ve gazetecilik haklarına saygı gösterilmesi istenirken silahlı çatışma taraflarının gazetecilere yönelik suçların önlenmesi ve suç işlenmesi durumunda bunun soruşturulması bağlamında yükümlülük taşıdıkları hatırlatıldı. Karar tasarısında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’dan, silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına yönelik raporlarına “gazetecilerin güvenliği” konusunu eklemesi ricasında bulunuldu. (7 Aralık 2006)
Cezaevlerinde yatan gazeteci sayısı 134: Tüm dünyada, yaptıkları işler nedeniyle cezaevlerine konulan gazeteci sayısının, İnternet gazetecileriyle birlikte büyük artış gösterdiği açıklandı. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) İnternet sitesinde yer alan açıklamada, 1 Aralık tarihi itibariyle cezaevlerinde bulunan gazeteci sayısının, geçen yıla göre 9 kişi artarak 134’e ulaştığı bildirildi. Açıklamada, cezaevlerindeki gazetecilerin 67’sinin yazılı medyada (muhabir, foto muhabiri, editör), 49’unun İnternet medyasında (İnternet gazetecisi, editör, günlük yazar), diğerlerinin radyo, televizyon ve belgesel alanında çalıştıkları kaydedildi. (9 Aralık 2006)

Irak’ta AP ajansının kameramanı öldürüldü:
Irak’ta Associated Press haber ajansının televizyonu için çalışan bir kameraman vurularak öldürüldü. AP ve Irak polisi tarafından yapılan açıklamada, Asvan Lütfullah adındaki kameramanın Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinde silahlı kişilerce öldürüldüğü belirtildi. AP televizyonunun Bağdat temsilcisi Ahmed Sami, Lütfullah’ın arabasının bakımı için gittiği sanayi bölgesinde iki rakip grup arasında çatışma çıktığını, Lütfullah’ın çatışmaları çektiği için silahlı kişilerin kasıtlı saldırısına maruz kaldığını söyledi. Merkezi ABD’de bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’ı işgal ettiği 2003 yılının Mart ayından beri 89 gazeteciyle 37 yardımcı çalışanın öldürüldüğünü bildirmişti. Komite, bu yıl Irak’ta öldürülen gazetecilerin sayısının ise 29 olduğunu kaydetmişti. (13 Aralık 2006)

BM’den gazetecilerin korunmasına onay:
BM Güvenlik Konseyi, gazetecilere yönelik saldırıları kınayan ve gazetecilerin silahlı çatışmalarda korunmasını isteyen karar tasarısını kabul etti. BM Güvenlik Konseyi, İran ile ilgili kararın alınmasından sonra yeniden toplanarak konuyla ilgili Fransa ve Yunanistan’ın girişimleriyle hazırlanan karar tasarısını oyladı ve oybirliğiyle tasarıya onay verdi. (25 Aralık 2006)

İtalya’da gazetecilerin grevi sona erdi:
İtalya’da ulusal basında çalışan gazetecilerin, işverenlerin toplu sözleşmeleri yenilemeye yanaşmadığı gerekçesiyle başlattıkları üç günlük grev sona erdi. İtalya Basın Federasyonu’nun (FNSI) çağrısıyla başlayan grev dışında görsel işitsel medyada çalışan haberciler de iki günlük greve gitmişti. İtalya’da meslekteki tek birlik sendikası durumunda olan FNSI Federasyonu bünyesinde, yazılı basın, haber ajansları, İnternet ve kamu ile özel basın hizmet çalışanları yer alıyor. (26 Aralık 2006)

Başa Dön