EKONOMİ BASIN TARİHİ KİTABI ÇIKTI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından Ekonomi Basın Tarihi kitabı hazırlandı. Türk Basını’nın kısa sürede en hızlı gelişen bölümü olarak kabul edilen ekonomi gazetecilerinin hayatları, arşivleri, sorunları, özlemleri bu kitapta gözler önüne serildi…

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Ekonomi Basın Tarihi bir kitapta toplandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yayınlanan prestij kitabın sponsoru İstanbul Ticaret Odası (İTO).
Ekonomi basınıyla ilgili hazırlanan ilk prestij kitabın, yayın danışma kurulu Orhan Erinç, Vahap Munyar, Turgay Olcayto ve Doğan Satmış’tan oluştu. Genel yayın yönetmenliğini Celal Toprak yaptı. Editör-yazarlığını Nurten Ertul gerçekleştirdi.

Türk Basını’nın alanında usta kabul edilen isimlerinin yönetiminde hazırlanan kitapta, yakın tarihe yönelik pek çok bilinmeyen konuya açıklık getiriliyor. Kitap, gazete, dergi, haber ajansı, televizyon ve internet medyası ile halkla ilişkiler firmalarında görev yapan ekonomi gazetecilerinin arşivleri ile tanıklıklarından faydalanılarak oluşturuldu. Ayrıca Türkiye’nin en büyük sivil meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Kütüphanesi ile arşivinden yararlanıldı.

KİTAPTA NELER VAR?


Kitap, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e (1860-1923), Türkiye Cumhuriyeti’nde Ekonomi Basını (1923-1960), Türkiye’de Yeni Bir Ekonomi Dönemi (1960-1980), Ekonomi Basını’nda Yeni Dönem (1980-2008) şeklinde dört ana bölümden oluşuyor.

Kitabın birinci bölümünde Osmanlı yöneticilerinin batıda olduğu gibi ekonomi gazeteciliğinin gelişebilmesi için yaptıkları katkılar, dönemin gazete haberleri ile anlatılırken, ikinci bölümde Cumhuriyet Dönemi’nin ekonomik panoraması gözler önüne seriliyor. Üçüncü bölümde ise Cumhuriyet’in ilk ekonomi muhabirlerinden  Mazhar Kunt, Niyazi Sel, Orhan Erinç, Abdi İpekçi, Ali Gevgilili, Süha Sükuti Tükel, Bedii Faik, Şemsi Sılkım, Turgut Fethi Erden, Sedat ve Haldun Simavi, Ercüment Karacan, Kemal Ilıcak, Aydın Doğan, Asil Nadir, Dinç Bilgin  gibi çok sayıda önemli ismin anıları karşımıza çıkıyor.

Kitabın dördüncü bölümünde ise 1980 ihtilali ile birlikte Türk Basını’nda ekonomi gazeteciliğinin yükseliş süreci anlatılıyor.
Bu bölümde,  Can Aksın, Necati Doğru, Osman Ulagay, Hasan Cemal, Meral Tamer, Jale Özgentürk, Faruk Türkoğlu, Nezih Demirkent, Didem Demirkent, Betül Mardin, Uluç Gürkan, Umur Talu, Tayfun Devecioğlu, Mustafa Sönmez, Turgay Ciner, Mehmet Emin Karamehmet, Mehmet Ali Birand, Çetin Emeç gibi çok sayıda önemli ismin, ekonomi basın tarihi için kaynak teşkil eden anılarına yolculuk yapıyorsunuz.

(Ekonomi Basın Tarihi Kitabı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Müzesi ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nden temin edilir)
Üyelerimize %35 indirimlidir.

Yayın Danışma Kurulu :
Orhan Erinç, Turgay Olcayto, Vahap Munyar, Doğan Satmış
Genel Yayın Yönetmeni : Celal Toprak
Editör-Yazar : Nurten Ertul
Sayfa Sayısı : 218
Türü : Resimli lüks kuşe kağıda basılı prestij kitap

                 


TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ YAYINLARI

KİTABIN ADI

FİYATI

TÜRK BASININDA FİKİR İŞÇİLERİ VE YASAL HAKLARI

 15.00

MEDYA İÇİN SAĞLIK SAĞLIK İÇİN MEDYA

 15.00

EKONOMİ BASIN TARİHİ KİTABI

 15.00

GENÇ GAZETECİLER EĞİTİM SEMİNERİ

2.50

HABERDE DIŞA BAĞIMLILIK 

5.00

BASINDA EKONOMİK BAĞIMLILIK 

5.00

BASIN İŞLETMECİLİĞİ 

5.00

KADIN GAZETECİLER

5.00

GAZETECİNİN KORUNMASI

5.00

YASAYA SAYGI 

4.00

FRANSA’da BASIN REZALETLERİ

5.00

SİYASAL REKLAMCILIK VE BASININ ROLÜ 

4.00

BASIN KENDİNİ SORGULUYOR 

5.00

REKLAM VE KADIN

6.00

DEMOKRASİ ÖZGÜRLÜK VE BASIN

6.00

TÜRKİYE’deki YEREL BASININ GELİŞMESİ 

6.00

DEĞİŞEN TOPLUM DEĞİŞEN KARİKATÜR 

6.00

GAZETECİNİN ETİK KİMLİĞİ 

6.00

BİR ZAMANLAR BABIALİ 

5.00

ÇİZGİYLE BASIN

6.00

MEDYA PLANLAMASI VE REKLAM VERENİN AJANS SEÇİMİ

6.00

KAĞITTAN KELEPÇELİ SANIKLAR

6.00

ALMANAK

6.00

TÜRKİYE’NİN TELEDEMOKRASİSİ

5.00

GAZETECİNİN NOT DEFTERİ

5.00

TÜRK BASIN SENDİKACILIĞINDA GAZETECİLERİN YASAL HAKLARI 

6.00

BABIALİNİN SAKLI DÜNYASI

6.50

55 YILIN TANIKLARI

5.00

GAZETECİLİK 24 SAAT

10.00

GÜNEY AFRİKA ÜLKELERİNDE MEDYA

7.50

ŞU BİZİM MEDYA

15.00

1908 BASIN PATLAMASI 

15.00

İLETİŞİM OLAYLARI VE TÜRK BASINININ SORUNLARI

5.00

2. DÜNYA SAVAŞINDA TÜRK BASINI

5.00

ÇAMURDA DANS -NEGATİF POLİTİK REKLAM

8.00YENİ YAYINLARIMIZ

EKONOMİ BASIN TARİHİ KİTABI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından Ekonomi Basın Tarihi kitabı hazırlandı. Türk Basını’nın kısa sürede en hızlı gelişen bölümü olarak kabul edilen ekonomi gazetecilerinin hayatları, arşivleri, sorunları, özlemleri bu kitapta gözler önüne serildi…

TÜRKİYE’NİN TELEDEMOKRASİSİ

TBMM Televizyonu’nu biliyor musunuz?

TBMM televizyonu nedir, kuruluşu, hangi düşünce biçiminden doğduğu, yaygınlık alanı, Ayşe Asker’in Türkiye’nin Teledemokrasisi kitabında büyüteç altına alınıyor. Kitap, bu konuda iletişim yayıncılığında önemli bir boşluğu dolduruyor.

GAZETECİNİN NOT DEFTERİ

Deneyimli gazeteci Yılmaz Tunçkol, Gazetecinin Not Defteri adını verdiği çalışmasıyla genç meslektaşlarına ışık tutuyor. Mesleğine saygılı her gazetecinin başucu kitabı niteliğindeki bu çalışma, iletişim fakültesi öğrencilerine de yarar sağlayacak bir rehber özelliği taşıyor.

BABIALİ’NİN SAKLI DÜNYASI

Gazeteciliğin her an her kademesinde görev almış ve çalıştığı çeşitli yerlerde çok sayıda dost edinmiş Yüksel Baştunç, Babıali’nin Saklı Dünyası’nda Babıali’den gelip geçen gazeteci ve gazeteci dostu sanatçıların anılarına yer veriyor. Babıali’nin Saklı Dünyası, eski Babıali’yi özleyenler için sayfalarını sıklıkla çevirebilecekleri bir çalışma.

TÜRK BASIN SENDİKACILIĞINDA GAZETECİLERİN YASAL HAKLARI 

Doç. Dr. Semra Atılgan bu çalışmasıyla gazetecilerin haklarını basın tarihimizdeki gelişmeler çerçevesinde ele alıyor ve dünya basınıyla da kıyaslamalı bir değerlendirme yapıyor. Bu kitapta, Basın İş Yasası’nın getirdiği yasal haklar ve uygulaması seçilmiş yargı kararı örnekleriyle sunuluyor.

55 YILIN TANIKLARI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş tarihi olan 10 Haziran 1946’dan bu yana geçen çalışma dönemlerine bir bakış 55 Yılın Tanıkları. İskender Özsoy Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 55’inci kuruluş yıldönümü için hazırladığı kitapta, Cemiyetin kuruluşunu o günü yaşayan gazetecilerin ağzından anlatıyor. Kitap, Türk Basın Tarihi ile ilgili çalışma yapacaklara önemli bir katkı.

GAZETECİLİK 24 SAAT

“Medyada Kadın İmajı”, “Geçmişten Günümüze Kadın” gibi konuları işleyen Gazetecilik 24 Saat kitabında Prof. Dr. Yasemin G. İnceoğlu ve Araştırma Görevlisi Yeşim Korkmaz’ın 50 kadın gazeteciyle yaptığı görüşmeler yer alıyor. Kitap, kadın gazetecilerin dünyaya bakış açılarına ve gazetecilik mesleğindeki kadın yaklaşımına da açıklık getiriyor.

ÇAMURDA DANS – NEGATİF POLİTİK REKLAM

Türkiye’de politik parti ve liderler seçim kampanyalarına ne kadar bilimsel yaklaşıyorlar? Bir politik partinin seçimlerde sandıktan iktidar olarak çıkamamasının arkasında yatan nedenlerden biri de bu mudur?Gazeteci Ayten Görgün’ün kaleme aldığı Çamurda Dans – Negatif Politik Reklam adlı kitap, seçmenin oy verme kararını nasıl değiştirdiğini Türkiye’de ve dünyadaki örneklemelerle sunuyor.

Türkiye’de alanının ilk örneği olduğunu düşündüğümüz bu kitap 3 Kasım’da seçime girecek olan partilerin başvurabilecekleri önemli bir kaynak.


*** Gazeteciler ve öğrenciler yayınlarımızı %25 indirimle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi’nden edinebilirler.

 

Başa Dön